Смяна на име след граждански брак

  • 12 275
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 90
Извинявам се предварително, ако преди е имало такава тема.

Има ли срок за смяна на име в личните документи след граждански брак? Възможно ли е при сменена с новото име лична карта, да се шофира със старата шоф книжка?

Аз подадох заявление за лична карта, служителката на гишето ме предупреди, когато дойда да получа новата л. карта, да върна международния си паспорт, защото е със старото име. Аз питам, ако ми е спешно да пътувам в чужбина, от мен се очаква да дам скоростна поръчка за нов паспорт или е възможно да пътувам със стария?
Какво трябва да правя с шоф книжката? Тя се вади на друго място, а именно в КАТ. В паспортното в общината никой не ми даде указания как да процедирам с шоф книжката. Скоростно да тичам до КАТ и да подавам експресна поръчка? Ако за един период от 10 дни примерно имам нова лична карта и стара шоф книжка, ще може ли законно да шофирам? Почти неминуемо е да се получи малък лаг във времето, поне няколко дни, защото документите се подават на различни места и понякога ги бавят различно. Има ли законов срок, в който дори да имам документи с различни имена, те важат?

# 1
  • Мнения: 6 164
А де... Аз смених ЛК 5 месеца след брака, а шофьорската още не съм... Rolling Eyes
Ще чакам да видя мненията на другите.

# 2
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Смених документите си 3 дни след брака. А за задграничния паспорт, системата на МВР е такава че 15 минути след като имаш нова лична карта промяната излиза на граничните пунктове и няма да те пуснат със стария паспорт.МВР имат процедура , при която с молба можеш да си запазиш стария паспорт,но след това го връщаш.При мен беше така, защото имах самолетни билет със старата фамилия
Редно е да смениш и шофьорската си книжка- според закона за документите за самоличност само тя и ЛК са документи за самоличност.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
30 дни след сключването на брак е срокът за смяна на документите; подава се едно заявление за всички документи, после има глоби, че си изтървал срока.

# 4
  • Мнения: 6 461
Мисля ,че има едномесечен срок,защото аз го пресрочих и си платих глобичка.... Crazy..от 20лева...... Mr. Green

# 5
  • Мнения: 90
30 дни след сключването на брак е срокът за смяна на документите; подава се едно заявление за всички документи, после има глоби, че си изтървал срока.
Защо никой не предупреждава за това в гражданското?
Аз се омъжих на 08.10, а подадох заявление за нова лична карта на 07.11, значи не съм закъсняла за личната карта. Обаче за шоф книжката се осъзнах няколко дни по-късно (в паспортното никой не ме подсети и късно стоплих). Сега какво - от КАТ имат ли основание да ме глобят, че съм пресрочила срока с 10-ина дена, като отида да я подменя?   newsm78 #Crazy

# 6
  • Мнения: 6 461
Аз се омъжих на 08.10, а подадох заявление за нова лична карта на 07.11, значи не съм закъсняла за личната карта. Обаче за шоф книжката се осъзнах няколко дни по-късно (в паспортното никой не ме подсети и късно стоплих). Сега какво - от КАТ имат ли основание да ме глобят, че съм пресрочила срока с 10-ина дена, като отида да я подменя?   newsm78 #Crazy
За шоф. книжка мисля ,че няма да има проблем.

# 7
  • Мнения: 344
Омъжих се през 2003 година. Смених си само личната карта. Все още карам със старата шофьорска книжка. А две години пътувах със стария си международен паспорт и не съм имала никакви проблеми по границите и летищата. Него го смених тази година и то защото ми изтече.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Ами, не знам, ако трябва да съм честна; и мен никой не беше ме предупредил, писах обяснения заради личната карта и накрая не ме глобиха, макар че вече бях прежалила 20 лв., само и само да не се разправям със сърдити служителки на гишето; вероятно вземат предвид някои неща, макар че не познаването на закона не ти дава право да не го спазваш. В този ред на мисли, пазете си всички квитанции; миналата седмица си платих повторно отсъдената сума за развода, защото съм си изхвърлила бележката, че съм я платила, а те веднага са изпратили документите в АДВ /адвокатката ми я беше платила със седмиця закъснение/; изядох се от яд, не успях да се свържа с адвокатката си и в последствие разбрах, че има копие от квитанцията към делото; но почерпих държавата с 53 лв. и 34 ст.лихва Crazy, просто щото аз съм разпиляна, а институциите нямат никаква връзка помежду си  Whistling
А и било честа практика моят случай    Whistling Whistling

# 9
  • София
  • Мнения: 3 058
Аз си смених ЛК и паспорта 2год след като се омъжих (имам четвърто име) и не са ме глобявали... Не съм си сменяла шофьорската книжка  Crossing Arms защото не съм активен шофьор, но все пак карам от време на време, когато колата е "свободна".
Като те спре КАТ иска ли ти ЛК освен документите по колата?

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Цитат
Като те спре КАТ иска ли ти ЛК освен документите по колата?

ДА

# 11
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз си смених ЛК една година след като сключих брак. Карам със старата шоф.книжка. Досега глоби не съм плащала

# 12
  • Мнения: 9 095
ау, аз тъкмо си подадох документи, че ми изтече срока на картата и сега ще гласим сватба и пак ли всичката трябва да мина Sick

# 13
  • Мнения: 5 026
За личната карта има срок от 1 месец и после следва някаква глоба. А шофьорската книжка не се подменя.

# 14
  • Мнения: 3 334
 Shockedмомичета,аз съм омъжена от 3 год. и не съм си сменяла документите...с четвърто име съм.................не ми се мисли какви санкций ще отнеса ooooh!

# 15
  • Мнения: 9 095
пишеше че е само 20лв глобата, аз си сменях постоянния адрес и ми беше изтекла валидността, ама не беше минал един месец и явно за всичко се отнася този месец, та мисълта ми беше че е нормално да се сменят документите, ама защо само лична карта? newsm78

# 16
  • Мнения: 270
Омъжена съм от 6 г. и чак сега реших да си сменя личната карта.Задграничния паспорт и шофьорската книжка са ми старите.Не съм плащала никакви глоби.Пътувах в чужбина без никакъв проблем със стария паспорт. Peace

# 17
  • Мнения: 90
За личната карта има срок от 1 месец и после следва някаква глоба. А шофьорската книжка не се подменя.
Току-що пратих запитване по и-мейл до КАТ дали е необходимо въобще да сменям шофьорската. Надявам се да ми отговорят и ще напиша отговора тук.

# 18
  • Мнения: 52
Аз си смених съвсем скоро ЛК - 1 година след брака, не съм плащала глоби, като се замисля, кой ли събира глобите? В Общината смених адрес, в банката си платих таксата за ЛК и после в полицията подадох документи, никой не ми иска глоби!
По въпроса за ШК не мога да кажа нищо.

# 19
  • Мнения: 8 505
Година и половина си карам със старите документи.Ще изчакам НГ-нали щели да се сменят отново документите.

# 20
Здравей ЛК смених 6 месеца след сватбата , ШК още не / около 2 години/  и  не съм имала проблеми - ще я сменя когато изтече валидноста и.

# 21
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Ако не си сменил личната каера няма проблем ако излизаш със стария паспорт.но ако имаш променено име в личната карта има проблем.А и те не ти дават новата ЛК без да си си върнал стария паспорт

# 22
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Година и половина си карам със старите документи.Ще изчакам НГ-нали щели да се сменят отново документите.
Ама нали няма да се сменят документите веднага, процедурата ще трае около година май...

# 23
  • Мнения: 2 259
ДАВАМ ОТГОВОР ОТ ИЗВОРА.
1.Лична карта се сменя в срок от един месец след встъпване в брак.Ако не го спазите следва наказателно постановление-20 лв минимум.
2.С шофьорската книжка може да се кара до като изтече срокът и.Но, ако има проблем с подмяна на талон или загуба на документи си носете копие от акта за граждански брак или удостоверение от общината ,че сте едно и също лице
3Междинародният паспорт се подменя както личната карта.Има и друга уловка.Ако скоро му изтича срока ,не се разхождайте.От 01.01.07 в чужбина пътуваме с лични карти.Ако изчакате да мине година и 3 месеца и го върнете,нищо не ви очаква.Ако е изтекъл вече и отидете да го върнете ще ви направят акт.
Ако имате въпроси относно нормативни актове и други срокове ,питайте.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 261
Шофьорската книжка може и да не я сменяш,така ми отговориха на мен,когато се омъжих и си смених името на личната карта.

# 25
  • Мнения: 4 406
От 01.01.07 в чужбина пътуваме с лични карти.

питам- това не важи ли за пътуване само в рамките на Европейския съюз? много ме съмнява с лична карта да стигна до САЩ например...

# 26
  • Мнения: 8 505
Година и половина си карам със старите документи.Ще изчакам НГ-нали щели да се сменят отново документите.
Ама нали няма да се сменят документите веднага, процедурата ще трае около година май...

Не зная,така бях чула.Надявам се в скоро време да има някаква официална информация.Но най-вероятно ще чакам,и без това ще ми наложат глоба,поне да не вадя още една лична карта.

# 27
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
За личната карта има срок от 1 месец и после следва някаква глоба. А шофьорската книжка не се подменя.

Сигурна ли си? Аз вече 2 години съм с нова фамилия и съответно ЛК, но за шофьоската книжка въобще не се бях сещала... а си карам всеки ден newsm78

# 28
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
ДАВАМ ОТГОВОР ОТ ИЗВОРА.
1.Лична карта се сменя в срок от един месец след встъпване в брак.Ако не го спазите следва наказателно постановление-20 лв минимум.
2.С шофьорската книжка може да се кара до като изтече срокът и.Но, ако има проблем с подмяна на талон или загуба на документи си носете копие от акта за граждански брак или удостоверение от общината ,че сте едно и също лице
3Междинародният паспорт се подменя както личната карта.Има и друга уловка.Ако скоро му изтича срока ,не се разхождайте.От 01.01.07 в чужбина пътуваме с лични карти.Ако изчакате да мине година и 3 месеца и го върнете,нищо не ви очаква.Ако е изтекъл вече и отидете да го върнете ще ви направят акт.
Ако имате въпроси относно нормативни актове и други срокове ,питайте.


Благодаря  bouquet

# 29
  • Мнения: 9 095
това с новите документи и аз го чух, пък сега си смених и аз гражданството и ще подавам за лична карта и като гледах щях да падна ooooh!

# 30
  • Мнения: 90
ДАВАМ ОТГОВОР ОТ ИЗВОРА.
1.Лична карта се сменя в срок от един месец след встъпване в брак.Ако не го спазите следва наказателно постановление-20 лв минимум.
2.С шофьорската книжка може да се кара до като изтече срокът и.Но, ако има проблем с подмяна на талон или загуба на документи си носете копие от акта за граждански брак или удостоверение от общината ,че сте едно и също лице
3Междинародният паспорт се подменя както личната карта.Има и друга уловка.Ако скоро му изтича срока ,не се разхождайте.От 01.01.07 в чужбина пътуваме с лични карти.Ако изчакате да мине година и 3 месеца и го върнете,нищо не ви очаква.Ако е изтекъл вече и отидете да го върнете ще ви направят акт.
Ако имате въпроси относно нормативни актове и други срокове ,питайте.
Много благодаря. Аз не съм получила отговор на запитването си към КАТ, затова тази информация "от извора" ми е много полезна.   bouquet
Само едно едничко не ми стана ясно.
Цитат
Ако изчакате да мине година и 3 месеца и го върнете,нищо не ви очаква.
Каква година и 3 месеца и как така нищо не се очаква?  newsm78
Ако е изтекъл паспорта съм наясно, че от 01.01.2007 пътуваме в ЕС с лични карти, а за останалия свят с паспорти, също ми е ясно, но моля за пояснение на цитираното изречение.

# 31
  • Мнения: 2 259
Така.Моят международен паспорт изтече 09.2005г.,но кой да го види.Дадох го на мъжът ми да го върне.Прибра се с отговор; ако го върна сега ще ти направим акт,ако го върнш януари-не.Страшни закони,какво друго га кажа.

# 32
  • Мнения: 9 095
това значи ли, че докато мине тая година, ще си пътуваш с изтекъл паспорт, защото те на летищата, да те гледат дали си терорист или валидността? Peace

# 33
  • Мнения: 8 917
Така.Моят международен паспорт изтече 09.2005г.,но кой да го види.Дадох го на мъжът ми да го върне.Прибра се с отговор; ако го върна сега ще ти направим акт,ако го върнш януари-не.Страшни закони,какво друго га кажа.
На мъж ми паспорта бе изтекъл от преди поне 6 месеца, върна го, за да си извади нов и глоби нямаше - става въпрос за преди 2 месеца Peace

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Санкция в закона е предвидена, но някои служители не си правят труда да  я прилагат. В Закона за българските документи за самоличност си я пише:
"Раздел II
Административнонаказателни разпоредби
Чл.81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. български гражданин, който:
...
5. (доп.,ДВ,бр.29 от 2003 г.) не представи документа за самоличност на органа, който го е издал, в 3-месечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването му;
...
8. не подмени документите си за самоличност в срок от 30 дни при промяна в имената, персоналните данни или трайни и съществени изменения на образа;"
Според същия този закон документи за самоличност са:
"Видове български документи за самоличност
Чл.13. (1) На българските граждани се издават следните документи за самоличност:
1. лична карта;
2. (доп.,ДВ,бр.108 от 2000 г., бр.29 от 2003 г., бр.111 от 2004 г.) паспорт, дипломатически паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност;
3. свидетелство за управление на моторно превозно средство. "
Така че би следвало да се смени и шофьорската книжка. До колко се прилага на практика незнам обаче, защото нямам такава Mr. Green

Последна редакция: пт, 17 ное 2006, 15:36 от gmsvetla

# 35
  • Мнения: 9 095
а някой да каже, защо само за личните карти има санкция?

# 36
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Значи момичета,както виждате скоро се омъжих и в нашият град ми казаха,че смяната на документите е в срок от 1 месец,но малко да се закъснее не е чак толкова фатално.Аз сменях освен личната карта и шофьорската книжка,тъй като при проверка на КАТ ще има несъответствие.Също и талона на колата смених,поради това че се води на мое име.За всеки документ плащах грубо около 20лв.

# 37
  • Мнения: 390
ДАВАМ ОТГОВОР ОТ ИЗВОРА.
1.Лична карта се сменя в срок от един месец след встъпване в брак.Ако не го спазите следва наказателно постановление-20 лв минимум.
2.С шофьорската книжка може да се кара до като изтече срокът и.Но, ако има проблем с подмяна на талон или загуба на документи си носете копие от акта за граждански брак или удостоверение от общината ,че сте едно и също лице
3Междинародният паспорт се подменя както личната карта.Има и друга уловка.Ако скоро му изтича срока ,не се разхождайте.От 01.01.07 в чужбина пътуваме с лични карти.Ако изчакате да мине година и 3 месеца и го върнете,нищо не ви очаква.Ако е изтекъл вече и отидете да го върнете ще ви направят акт.
Ако имате въпроси относно нормативни актове и други срокове ,питайте.
Много благодаря. Аз не съм получила отговор на запитването си към КАТ, затова тази информация "от извора" ми е много полезна.   bouquet
Само едно едничко не ми стана ясно.
Цитат
Ако изчакате да мине година и 3 месеца и го върнете,нищо не ви очаква.
Каква година и 3 месеца и как така нищо не се очаква?  newsm78
Ако е изтекъл паспорта съм наясно, че от 01.01.2007 пътуваме в ЕС с лични карти, а за останалия свят с паспорти, също ми е ясно, но моля за пояснение на цитираното изречение.
МММ,да,обаче моят мъж е полицай и той ми смени документите след брака...значи смених си личната карта и паспорта веднага с нея,защото трябвало...но мислех че няма да ме карат и шофиорската книжка....Да,ама мъж ми си идва от работа и ми вика,че сега нова наредба някаква от скоро-и шофьорската книжка трябва...И така,аз си подадох и нови документи за такава.Това стана миналата седмица,за пояснение.

# 38
  • Мнения: 122
При мен ситуацията е следната. Когато се омъжих добавих фамилията на съпруга с тире. Това стана 2001 г. През 2004 г. си смених личната карта и задграничния паспорт, защото се наложи да пътувам в чужбина. Тогава не ме глобиха. Все още карам със старата шофьорска книжка- не ми се виси по опашки, за да я сменя и нея. Не съм плащала глоби за това / все още/.

# 39
  • Мнения: 39
В четвъртък си взех новата лична карта, като преди това платих глоба 30 лв., в петък си взех шофьорската книжка от КАТ и тя трябва да се смени. Когато си подадох документите за смяна в РПУ-то, трябваше да пиша и обяснение защо съм нарушила сроковете от 30 дни и съм закъсняла  близо 2 години.Имам добавена втора фамилия с тире.

# 40
  • Мнения: 2 936
и аз съм от тези със старите документи  Joy Joy Joy

но пък излизах в чужбина това лято и не съм имала проблем с границите...

но сега като отидох да гласувам в листите бях записана с фамилното име на мъжа ми  Rolling Eyes ,но понеже съм от малък град нямаше проблем с гласуването...

българска работа  hahaha

# 41
  • Мнения: 9 095
добре де, то дали ще платиш за издаването на личната карта, или след това някаква глоба, не е ли малко едно и също? newsm78, единственото хубаво нещо е, че няма да висиш по опашки няколко пъти, както аз току що си смених личната карта и като се оженим след 2 месеца и пак Shocked

# 42
  • Мнения: 742
За личната карта има срок от 1 месец и после следва някаква глоба. А шофьорската книжка не се подменя.
Naughty

подменя се-при това в едномесечен срок, иначе следват глоби в рамките на 30 лв беше миналата година ooooh!

абе всичко си има срокове и глоби, само дето рядко се обясняват тия неща Crossing Arms

# 43
  • Мнения: 9 095
то при нас е малко, както казаха снощи в новините, всеки си знае задълженията, ама не и правата Peace

Общи условия

Активация на акаунт