Дали кърмата ни е така пълноценна както е била в миналото?

  • 1 236
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 631
че от къде знаеш колко е била пълноценна в миналото че да я сравниш със това колко е пълноценна днес

# 16
  • Мнения: 8 917
Тогава сигурно е било качество за сметка на количество /т.е. по-чисти продукти, но по-ограничени откъм възможности хора и по-малко предлагане/, сега е обратното Rolling Eyes

# 17
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Не зная дали преди сто години жените-кърмачки са имали по-пълноценна кърма - като се има предвид, че са яли главно черен хляб и лук, разни чорби и тн.
Месо се е яло рядко и нали се сещате, че за главата на семейството и синовете са отивали по-вкусните мръвки, а жената е била на края на опашката...
Ние се храним много по-калорично и изобилно, друг е въпроса доколко една кърмачка се съобразява с това, което яде.
А приказките, че "не е хубаво да ядеш зеленчуци, защото са пълни с нитрати", са голяма глупост, ами кравите какво ядат, ами прасетата какво ядат, а тестените изделия от какво са направени - нали от растения? И ако ние избираме дали да ядем нитратни растения, то кравата и прасето не могат, каквото им дадат, това ядат... А дали фуража няма нитрати?
Като се ядат сурови плодове и зеленчуци, поне се приемат по-слабо концентрирани нитрати...
Отплеснах се де...
Но е факт, че жените са откърмили достатъчно здрави деца, за да е оцелял човешкия род...

# 18
  • Мнения: 1 737
Не знам колко калорична им е била кърмата преди 500г, като тогава не са си дояждали редовно, даже бих казала, че са яли 1/3 от това, което яде една кърмачка сега. За по-екологично - със сигурност. Да не говорим колко повече физически труд е извършвала жената и колко повече енергия от нас е изразходвала - пране на ръка на 1 мъж и 5-6 деца, месене на хляб всеки ден, вадене на вода от кладенеца... Направо им се чудя как изобщо са имали кърма?  newsm78
Като са толкова гениални АМ, защо им липсват около 200! в-ва, които ги има в кърмата не е напреднала достатъчно химията явно?

А днес като плодовете и цялата храна не е като в миналото, защо, вместо да ни съветват да я дадем колкото се може по-късно от тогава, "лекарите" казват - от 40-тия ден - сокче!

# 19
  • Мнения: 1 737
Не зная дали преди сто години жените-кърмачки са имали по-пълноценна кърма - като се има предвид, че са яли главно черен хляб и лук, разни чорби и тн.
Месо се е яло рядко и нали се сещате, че за главата на семейството и синовете са отивали по-вкусните мръвки, а жената е била на края на опашката...
Освен това според църковния календар от 365 дни в годината, 240 се пости! Някога са били доста стриктно в това отношение.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Освен това според църковния календар от 365 дни в годината, 240 се пости! Някога са били доста стриктно в това отношение.
Не съм съвсем сигурна в това - в исляма, примерно, постите (Рамадан...или Рамазан? Thinking куца ми тука знанието, ама е важна идеята) не важат за бременни, кърмачки и малки деца. Вероятно такова е отношението и към християнските пости.

# 21
  • Мнения: 3 499
Мисля, че е пълноценна, но не толкова колкото е била.Все пак всичко, което консумираме сега е пълно с консерванти, изкуствени съставки, оцветители и тем подобни.Преди - плодове от градината, мляко от кравата, яйца от кокошката, всичко са си отглеждали сами.Храната е била много по-пълноценна.

# 22
  • Мнения: 289
Освен това според църковния календар от 365 дни в годината, 240 се пости! Някога са били доста стриктно в това отношение.
Не съм съвсем сигурна в това - в исляма, примерно, постите (Рамадан...или Рамазан? Thinking куца ми тука знанието, ама е важна идеята) не важат за бременни, кърмачки и малки деца. Вероятно такова е отношението и към християнските пости.

Разбира се, всеки, който има основателна причина за това, може да не пости - болни, бременни, малки деца и т.н.
Християнството е добронамерена и хуманна религия като цяло - без изстъпления, задължения и фанатизъм. А и майките и децата са на особена почит.

# 23
  • Мнения: 385
че от къде знаеш колко е била пълноценна в миналото че да я сравниш със това колко е пълноценна днес
Само знам, че преди не е имало оцветители, нитрати и тем подобни изкуствени съставки . А и незнам дали е била по-пълноценна просто предполагам! Peace

# 24
  • Мнения: 385


[/quote]
Една позната не иска да кърми, за да не докара алергии на детето си. Не е права, нали?  Embarassed


Не е права. На нас скоро ни откриха алергия, която се изразява в зачервяване на кожата и кожният лекар ме посъветва да караме само на кърма, защото АМ предразполагат повече към алергия! Peace

# 25
  • Мнения: 1 737
Не съм съвсем сигурна в това - в исляма, примерно, постите (Рамадан...или Рамазан? Thinking куца ми тука знанието, ама е важна идеята) не важат за бременни, кърмачки и малки деца. Вероятно такова е отношението и към християнските пости.

Права си, за това не се бях сетила!  Peace

# 26
  • Мнения: 712
Няма начин стресовият живот, който водим и полуфабрикатите, които ядем да не дават отражение върху качеството на кърмата. Но и преди години или векове не е било супер качествено. Все пак тогава е имало други фактори - война, купонна система, оскъдица и еднообразна и непълноценна храна.
Със сигурност направих разликата, когато прекарах 2 месеца на вилата ни, когато се роди Боян. Там имахме всички необходими плодове и зеленчуци от градината, мляко директно от кравата и дмруги селски екстри. Обикновено не прекарвам повече от 2 дни на село и не ми се е случвало да обръщам внимание. За едно лято се научих да разпознавам вкуса на прясното и неподправеното мляко и другите храни.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
И аз това се чудя и не мога да намеря еднозначен отговор. newsm78 Аз пък искам друго да попитам: На когото кажа, че се кърмим и вечер и то по няколко пъти, всеки ми казва : "Ами не ти е хранителна кърмата, не му стига и за това иска да суче и вечер". Ей това като го чуя много се дразня. От къде знаят каква ми е кърмата? А въобще такъв термин "хранителна кърма" не ми звучи много логично. Щом е храна за бебчо и щом той се чувства добре има ли смисъл да се лепи етикет - нехранителна кърма newsm78. Вие какво мислите за това?

Общи условия

Активация на акаунт