Искам да разкажа нещо за моето раждане...

  • 4 024
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Много м истава криво като чета това. Още не съм се уплашила, защото може би след като майка ми е акушерка в родилна зала, уж все си мисля , че едва ли ще ме оставят на произвола на съдбата. Обаче по-скоро ме е яд- защо трябва да си ангажирам лекар, след като плащам десетки левове здравни осигуровка и по време на бремеността ми се полагат само 2 видеозана и някакви смешни изследвания. #Cussing out аз ей тва не мога да разбера.

# 31
  • София
  • Мнения: 725
И аз направих тази грешка да не си платя за първото раждане и минах точно по този път - предизвикано раждане с въпросната таблетка след 10 дни преносване, няколко банки окситоин, безумни постоянни контракции и...никакво разкрити.  Само че действието се развива в Шейново. Като питах доктора след хапче, 9 часа окситоцин и постоянни контракции и едва 3 см разкритие защо не ме свалят за секцио той ми отговори ехидно, че били фенове на нормалното раждане и си ме остави да се мъча - пълна подигравка....

Сега съм решила - плащам!!!! Нищо не е по-важно от живота на детенцето ми и моят.
И аз бях човек с принципи и смятах, че след като си плащам здравните осигуровки то не би трябвало да си плащам за раждането.
Сега вече съм само реалист - ще си платя колкото трябва само и само да се размина с оня кошмар, който преживях първия път.

# 32
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Момичета, като ви чета и страшно ме доядява не на докторите ни, а на системата. Защото именно системата ги е направила така корумпирани. Ако има начин да се контролира корупцията, рекетът - защото и такъв има в болниците, и качеството на услугите, може би няма да се стига чак до такива случаи. Не казвам, че всяко раждане е леко, но винаги има начин то да бъде облекчено или да се окаже някаква марак и минимална помощ. Понякога и минималната е от значение.
Аз, за щастие, нямах проблеми с раждането, макар че родих преждевременно и детето ми беше с пъпна връв на дебел възел - най-лошия възможен вариант. Екипът не се отдели от мен и за минутка, но просто си платих за раждането. А и ходех на ежемесечни консултации при лекаря, при който и родих. Година по-рано в същата болница - "Шейново", братовчедки ми едва не роди детето си на коридора, защото никой не пожелал да й обърне внимание. Второто вече го роди платено и нямаше проблеми. Така че проблемът с корупцията изобщо не стои на дневен ред само и единствено в Майчин дом. Навсякъде е.
Наша много близка е избрана за шеф на неонатологията в "Токуда", която предстои скоро да отвори врати. Тя разказа следното: там всички лекари са с доста високи заплати, за да не се блазнят да искат пари под масата. От друга страна правилникът на тази болница е такъв, че дочуят ли за подобно искане на пари, моментално гонят провинилия се. Няма прошка. Дано разбира се, да е така, както тя го описа, но определено смея да й вярвам. А и знам, че това е основен принцип на тези болници по света. Не го пиша, за да правя реклама на "Токуда", а защото си мисля, че би могло да се прави същото и в останалите български болници - независимо дали става дума за АГ или друго отделение. Стига само да има кой да осъществява въпросния много стриктен контрол. Или май съм прекалено голям оптимист, а?

# 33
  • Мнения: 13 792
господи като чета всичко това и ми изстиват краката ...
Преди 8 години родих ( в окръжна болница във Варна ) , без никакви уговорки ... Всички бяха внимателни и обръщаха внимание както на мен така и на циганката в съседство. Още помня имената и физиономиите на акушерката,  лекарката и стажанта - не са поискали нито лев след това . Бяха ми изтекли водите и след като след 8 часа нямаше никаква родова дейност ме сложиха на системи. Постоянно един стажант следеше пулса на плода докато аз му стисках ръката , родих 3 часа по късно с  епизотомия защото детето беше увито 3 пъти в пъпната връв и беше започнали да се задушава. Около мен бяха медицински работници, които не познавах и към които нямах никакви забележки.
Дали бяха от друго поколение или с друго възпитание ....Лекарите в Бг се увълчиха и това е много много очевадно, защото има ситуации в които без тях не може .. дали да вярваме че нещата могат да се променят ? На мен не ми се вярва защото това е вече проблем на ИНДИВИДА а не на системата ....
Нека господ пази нас и децата ни че иначе ние с такива лекари не можем да се опазим ...

# 34
  • Благоевград
  • Мнения: 84
Направо започвам да се плаша.В нашия град също се говори, че е добре да си "ангажираш" лекар за раждането.Моля се всичко да мине нормално, а за плащане съм твърдо против.........поне засега.

# 35
  • Мнения: 5 103
Вярвам ти абсолютно на историята, аз платих доста голяма сума пари за моето раждане/ в друга болница/, в реанимацията бях с още две момичета, при мене идваше анестизиолога/също му бяха дадени пари/ и амо ме питаше "слънце как си искаш ли още обезболяващи, нещо трябва ли ти" и това на всеки час, а едното момич се молеше за аналгин а тгвора му беше "нищо ти няма за какво ти е аналгин Shocked"

# 36
  • Мнения: 5 370
Това като го чета и за пореден път се кръстя и благославям избора си на болница(лекарят ми работи там). Винаги съм писала, че за мене престоят в болницата беше свързан само и единствено с приятни емоции.
А като си помисля как ме атакуваха преди раждането да съм отидела в Майчин дом, щото....там били специалистите.
Е, кел им файда от специализацииите, като аз сигурно щях изобщо да се откажа от мисълта за дете по-нататък.
П.С. На мене и лев не ми е искан освен официално регламенираните от болницата пари за изследвания. Инфекции, гъбички, стрептококи-твърдо не. Секцио по спешност точнио като при авторката-въобще не ме мъчиха, мисля, че не знам какво е болка-или пък много нося, а не зная.
Никой не ми е повишил грам тон, от санитарка до шеф отделение мога само суперлативи да сипя!!! А две акушерки ме спасиха от явен мастит.
П.С. Подсетихте ме да отида утре и да им занеса спонтанно по 2 кутии бонбони е така, за кеф,  Heart Eyes  bouquet Заедно с дребния и то.

# 37
  • Мнения: 422
Много съжалявам, че ти се е наложило да преживееш това!Какво да кажа.. нямам думи за повечето лекари в нашата държава.И аз минах през нещо подобно... на косъм бях от секцио по спешност, благодарение на нощната смяна , на която попаднах! :bad-words:2-ма на операция един останал и спи в предродилна зала...още някакви се разхождаха и си чакаха "техните" родилки/които са платили/.Сигурно цялата болница ме е чула как пищя от болки с контркации през 1 минута продължение на час ..та и повече.Добре , че дойде другата смяна...та докато ги чакам да карат по между си, защо са ме оставили така.. ми спряха и контракциите и бебо се върна наобратно...и после наново предизвикване на контракции ...системи и какво ли не.А аз вече нямах сили да дишам какво ли остава за нещо друго....на всичкото отгоре и никой не казваше , че бебчо е по-голям/ роди се 4 и 100, 52 см/.Накрая след "нормалното" раждане , имах разкъсвания вътрешни и външни, загуба на кръв , 80 хемоглобин.....въобще кошмар.Все пак съм благодарна за адекватната реакция на сутрешната смяна.
Какво да го мислим незнам...добре че Господ ни е дал здрави дечица!Целувки на Мариян и честит мини рожден ден!  bouquet Hug

# 38
Tova e koshmarno....iad me hvashta.
Lichno az sam dovolna ot moiata ginekolojka verno 8oo lv sekcio ama nikakvi problemi s ni6to ...reshih tochno ot tova da ne pestia pari...mnogo e vajen samiat doktor ima i takiva na koito si plashtash i pak ni6to....zatova razpitvaite badeshti maiki,interesuvaite se za da mine vsichko ok.

# 39
  • Мнения: 920
Много съжалявам за кошмарните преживявания на всички. Аз също имам лоши спомени, въпреки че  родих леко.
Прави ми впечатление, че преди никой лекар не казваше нещо лошо за свой колега, а сега при конкуренцията се надпреварват да се плюят.
Интересно твоят лекар дали би изложил писмено мнението си, за да го използваш в съда или пред медиите.
И колкото и патетично да звучи, мисля, че да си лекар е призвание, а не само професия.

# 40
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Е това е - да си плащаш осигуровки на държавата, а тя нищо да не прави. Произвеждат не лекари, а някакви "изверзи", които да те мъчат и само толкова. Ако оцелееш - оцелееш.
Ами да минем тогава към частните фондове, където поне ти поемат престоя в болницата, избора на екип, упойки и други такива. НЗОК като не може да се справи, да се отказва, а не с нашите пари да правят луксозни офиси и да си гледат кефа!
И ония, дето уж са положили "Хипократова клетва", какво правят с нея? Потъпкват я без да им мине окото. То напоследък целият свят се е обърнал с главата надолу, лекарите не са по-назад.
На мен ми предстои раждане в "Св.София" и се надявам после да пиша хубави неща за тази болница Peace.

# 41
  • Мнения: 1 069
За най- голямо съжаление това е действителността ни.
 Аз също не съм си уреждала ражданията. Първото си дете родих във въпросната болница и спомените ми хич не са приятни, докато с малкия бях в една, която вече не съществува на Павлово, и получихме много добро отношение и грижи.
 Случва се и обратния вариянт- една моя близка след като заплати доста солидна сума, се прибра в къщи с парче от плацентата в нея.
 Пожелавам на всички бъдещи майки, независимо от това, какъв начин ще изберат, да родят живи и здрави бебенца и да бъдат много щастливи!

# 42
  • Мнения: 61
Скъпа Ludmilana, съжалявам за изтърпяните болки около раждането.Но трябва да знаеш, че при първо раждане е така, особено ако са изтекли водите без да има контракции. Тогава се чака спонтанно започване на контракции, а ако те не започнат до 12 часа се предизвикват със система с окситоцин. Ако тя не даде ефект, ефектът е частичен и раждането се проточи или междувременно се появят признаци, че плодът не е добре, се преминава към цезарово сечение, както е било и при теб. Но това става чак след като са изчерпани опитите за предизвикване на раждането по вагинален път. Относно въпросните простагландини, улесняващи раждането: лекарят ти проявява вопиюща некомпетентност по въпроса. Прилагането им при пукнат мехур е абсолютно забранено. То води до задушаване на плода и може да предизвика дори отлепяне на плацентата, от което да загинеш и ти заедно с бебето ти. От разказа ти не виждам причини да си възмутена. Лекарите са действали съвършено правилно и не са виновни, че при теб водите са изтекли преждевременно. А раждането е боляло и ще боли.

# 43
  • Мнения: 639
Само като погледна белега от секциото и със съжаление ме попита: Ти да не си раждала в Майчин дом? Отговорих:-Да, как познахте? Той: -Само там могат да направят такова зашиване! (белега наистина е бая дебел и червен).Ако беше при мен нямаше да си личи нищо! И сигурно не си била със запазен лекар... Отговарям:- Не
Това което пишеш е ужасяващо!! Думите на този "лекар" показват опияняващото незнание! Видът на белега след каквато и да е операция не зависи от качествата на хирурга, а от типа кожа и реакцията й спрямо шевния материал!!  Жалко! За простагландинтите ( цитотек или простин) той дори не е наясно как се прилагат, кога може и кога не , да не говорим, че  цитотека няма и регистрация за ползване, внася се нелегално и се ползва нелегално, това НЕ е лекарство, което си стой в болничната аптека..
Чета твоята версия за раждането и ми е мъчно, защото никой не ти е обяснил какво се случва с теб и какво може да се направи! Уверявам те, постъпили са абсолютно адекватно! Жалко и за това, че толкова наивно се доверяваш на т.нар. "лекар"!

# 44
  • Мнения: 75
А аз съм се запътила да раждам там.........
Да ми се чудите на акъла.........
И какво да направя?Дали ако отида в друга болница няма да е пак същото?Каква е гаранцията?..........

Общи условия

Активация на акаунт