Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Според мен клизмата е напълно излишна, дори може би така се увеличава броя на "фаловете" при напъните. Вярвам, че тая анкета ще го докаже Simple Smile

В много страни не се практикува бръснене и клизма преди раждане. За съжаление ние сме една от малкото, в които тази практика продължава, поне в държавните болници. А организмът естествено си освобождава червата докато се стигне до пълно разкритие, ако не е направена клизма.

# 1
Относно бръсненето- аз съм си привърженик на безкосмието, така че това въобще не ме е безпокоило. Колкото до клизмата- не е неприятно, пък после ми беше супер спокойно, че няма да направя някоя беля. Не стига, че цял отряд доктори и сестри ми се нагледа на ...., ако и Това беше станало, направо щях да си изкопая дупка и да се завра там.  Stuck Out Tongue

# 2
И аз съм привърженик на безкосмието, но не използвам бръснач и не разбирам защо някой трябва да ми променя навиците.

# 3
Клизмата може да е само полезна, не виждам каква вреда може да има!

# 4
Цитат на: Гизи
Относно бръсненето- аз съм си привърженик на безкосмието, така че това въобще не ме е безпокоило. Колкото до клизмата- не е неприятно, пък после ми беше супер спокойно, че няма да направя някоя беля. Не стига, че цял отряд доктори и сестри ми се нагледа на ...., ако и Това беше станало, направо щях да си изкопая дупка и да се завра там.  Stuck Out Tongue

все едно аз съм го писала!

# 5
Не съм съгласна, че клизмата е излишна. Какво имаш против нея?
А в анкетата дадох отговор 2.

# 6
То вярно, че раждането е естествен процес, но не знам как би се чувствала една осрана мама...

# 7
Едан приятелка ми разказа много неприятна история и се надявах да има време да ми направят клизма.
Не е неприятно, а после се чувствах доста по-уверена.

# 8
Естествено, че трябва да се прави клизма...още повиче при правилна позиция на плода и при нормално раждане главата на бебето излизайки гледа към ануса на майката и ако не е направена клизма картината е отвратителна.......

Присъствала съм на мнаго раждания и е имало и такива, при които жените идват в последния момент ииии няма време за клизма и е отвратително повярвайте ми и гледката и миризмата...

А относно безкосмието-съм с 2 ръце ЗА....

# 9
Андреа$, най-после тема, в кято да сме на едно мнение  friendship
Считам клизмата за нещо напълно излишно, организма си знае работата и не е нужно да му се "помага". Да не говорим, че има голяма вероятност от изпускане именно след клизмата.
Аз родих секцио, при което още повече не виждам смисъл от това. Още като бях бременна реших, че няма да позволя да ми правят клизма, но в болницата, в която родих и дума не обелиха за клизма и си замълчах. Не съм имала проблем, отидох то тоалетна на втория ден след секциото. Лекарите казаха, че е добре да се отиде на 2-3 ден. Но се чудя на тези, на които им е правена клизма, какво има да изхождат, при положение, че заради упойката е бил празен и стомаха????? Иначе ако е необходимо за секцио, може да се даде очистително, както за други операции, въпреки, че на мен и апендисит са ми вадили, без хапчета и клизми.
Иначе в от българските градове знам, че в Айтос не се прави.

# 10
Аз не мога да разбера - какво да се изпусне и какъв гаф да стане, след като е направена клизма?

# 11
  • Все на втория етаж
На мен ми правиха и ми беше страшно неприятно.Само не разбрах защо я правят и на секциото? Rolling Eyes

# 12
Цитат на: sunny_zt
Аз не мога да разбера - какво да се изпусне и какъв гаф да стане, след като е направена клизма?

Дори след клизма не всичко е изчистено, но за сметка на това имаш силни позиви за ходенене до тоалетна.

# 13
Цитат на: nikol78

Дори след клизма не всичко е изчистено, но за сметка на това имаш силни позиви за ходенене до тоалетна.

Правили са ми 3 пъти клизма преди операции. Може би не са ви обяснили точно какво да правите, но при мен нямаше това, което описваш.
Не си представям да ме напъне веднага след операцията, още по-малко да ти дадат някаква подлога.

# 14
  • Варна
за клизма съм при нормално раждане - не знаех че се практикува и при раждащите секцио.
Спомням си една позната, която при второто си раждане не е имала време за клизма и точно когато лекарят е бил с глава между краката и` при напъните, тя се е изпуснала и се е чувствала меко казано неудобно.

# 15
  • Кори Селести
аз пък не виждам нищо неприятно в клизмата...какво толкова...???
и определено има полза от нея....

# 16
..........Не си представям да ме напъне веднага след операцията, още по-малко да ти дадат някаква подлога.

Сутринта си отидох до тоалетна както обикновено, оперираха ме в 15 ч. и отидох на другия ден сутринта, не съм се напъвала, може би, ако нямаше нищо в стомаха трябваше да се напъвам. Не съм усетила болка или нещо друго. От всички родили секцио без клизма в болницата, нямаше жена с проблеми.
Може би, ако жената има някакъв проблем запек или нещо друго - тогава да, но при нормална перисталтика????

# 17
  • София
Просто не знам как да гласувам, защото от епидуралната бях напълно обезчувствена по време на напъните и абсолютно  нямам представа дали е имало някакво изпускане или не.Докато получавах разкритие обаче със сигурност имаше, защото не можех да си контролирам сфинктера, пак заради упойката.Но не беше проблем, просто си ходех с лигнин между краката и притичах на 2-3 пъти до банята, която предвидливо беше направена точно до предродилна зала.Ако не ми бяха направили клизма, с този ефект на епидурала, мисля че щеше да е по-зле положението Embarassed Така че - доволна съм, че ми направиха!

# 18
В болница, в която аз раждах, я правят не само заради пречистването и да не стават "бели", а защото по този начин се стимулира матката към "работа" (дебелото черво и матката били в непосредствена близост и когато червото "работело" работела и матката, т.е. засилвали се контракциите) и по този начин се ускорявал процецът на раждането. Ако се бях възпротивила нямаше да ми направят, но аз го сметнах за нормално, а и изках да съм спокойна, можеше и без нея нищо да не се случи, но притесненията щяха да ми останат. На всичкото отгоре за раждането после ми бяха сложили система+ епидуралната и други кабелчета и тръбички, та бях "вързана" в леглото около 5 часа и бях доволна, че поне няма да ми се приходи по голяма нужда през това време, щеше да е сигурно по-неприятно.
А самата клизма на фона на останалите манипулации ми се видя не чак толкова неприятна, колкото очаквах...

# 19
  • София
Гласувах с втория отговор. ЗА клизмата съм. Чувствах се много по спокойна, въпреки че преди това се страхувах повече от клизмата,  отколкото от самото раждане.

# 20
Понеже бях чувала от много жени че трябва се прави клизма преди раждане и да се брьсне жената, аз попитах в болницата и те ми казаха че тук няма такова нещо.
В смисьл ако иска да се брьсне жената да се брьсне ако ли не никой няма да я накара на сила. А клизма никой не прави.
Ама сигурно си е по-добре за да и е спокойно на жената ако има желание и да се обрьсне и клизма да си направи.
В Русия сьм чувала че като усетят пьрвите признаци преди раждане, жените пият касторово масло и то действало очистващо.

# 21
и аз съм "за" клизмата...поради няколко причини:
1. Не ти се налага да мислиш и за това дали ти се ходи до тоалетна или не
2. Не се изпускаш по време на раждането (поне аз бях така)
3. Ако имаш епизиотомия или по трудно се възстановяваш от секциото, това си е едно гайле по-малко през първите 2-3 дни.

Освен това изобщо не е толкова неприятно, по-скоро е малко конфузно...
Йогите например го практикуват доста често като пречистване на организма...
Не ми звучи логично да се изпуснеш след клизма...шото то няма кво, е освен ако не си изяла един слон предишния ден:) /майтап/
Аз бях доволна, но си се чувствах неловко....

# 22
И аз не виждам нищо лошо в клизмата. Още повече, че при напъните е трудно, да не кажа невъзможно, да различиш раждаш ли или се изпускаш или и двете Laughing Така че за собствено успокоение, какво лошо да ти направят клизма преди това.

# 23
Но виж относно бръсненето, мисля че се втеляват. Щото аз си се бях обръснала преди 2 дни, ама те пак ми теглиха бръснача. Малко ми се вижда като в казармата...ако се подстрижеш 1-ви номер и постъпиш, пак ще ти лъснат кубето, ей тъй на, за кефа...и унижението.

# 24
Аз не мога да ви се начудя как може да обръщате внимание на някакво бръснене и някакви косми.
Отивате, ЗА ДА РОДИТЕ! Най- вълнуващото събитие!, а се притеснявате за някакви косми. Да ви имам проблемите!
Нали ги гледахте всички онези клипчета, в които раждаха обрасли и вълнясали жени! Харесаха ли ви?

# 25
Аз съм за клизмата. Не беше толкова неприятна, колкото я описват. Радвам се, че я направиха. При последните напъни се изпуснах по малка нужда. Ако се бях изпуснала и по голяма, сигурно щях да умра от срам и да потъна в земята. За бръсненето, да ме бръснат с някакъв съмнителен бръснач от 32-ра година, хич не ми беше приятно, не е и хигиенично, според мен... Ей така се разнасят разни бактерии...

# 26
  • Sofia
#Shocked  ти май не си в ред...егати тъпата анкета. Не, родих с ако и пико...

# 27
Цитат на: DEianaZ

И какво, излиза, че  всички по целия свят са луди, само в България са нормални, така ли?

# 28
  • Sofia
Цитат на: Andrea$
)
В много страни не се практикува бръснене и клизма преди раждане. За съжаление ние сме една от малкото, в които тази практика продължава, поне в държавните болници. А организмът естествено си освобождава червата докато се стигне до пълно разкритие, ако не е направена клизма.

аз искам да ти кажа, че преди време, когато гледах снимките на едни раждащи американки не бях толкова шокирана от кадрите, колкото от косматите им шунди. То не бяха косми то не бе чудо...

# 29
  • Sofia

И какво, излиза, че  всички по целия свят са луди, само в България са нормални, така ли?

само в Б-я правят клизми, а навсякъде другате си икат като се4 напъват. Не съм знаела...ами предпочитам детето им да не е осрано

# 30
...........Нали ги гледахте всички онези клипчета, в които раждаха обрасли и вълнясали жени! Харесаха ли ви?

Аз съм "за" правото на избор на всяка жена относно прическата долу. За мен съм избрала махане изцяло, но това си е мой избор, а на на някоя акушерка.

# 31
  • Sofia
така е, но помисли малко и за хигиената. Нея нека да си я обръснат, пък полсе пък ще си пусне коса. Сега се сетих за циганката в моята стая в родилното. Викам и "Що ревеш ма?", щото ме обръснаха, е какво от тва питам аз, ами мъжа ми е свикнал да си заплита пръсите в космите ми докато заспива.
Виж, причини много Laughing

# 32
Цитат на: Kisha
............. За бръсненето, да ме бръснат с някакъв съмнителен бръснач от 32-ра година, хич не ми беше приятно, не е и хигиенично, според мен... Ей така се разнасят разни бактерии...

В повечето болници искат да си нисиш ножчета от тези тип пластина и го отварят пред теб, поне така ми обясниха, носих си, защото го имаше в задължителните неща, но не го искаха, понеже се оправям сама от близо 5 години и си отидох готова Grinning

# 33
  • Кори Селести
 ами мъжа ми е свикнал да си заплита пръсите в космите ми докато заспива.  

newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44

# 34
И мен повече ме притесняваше клизмата от самото раждане, защото имам хемороиди- е, не беше толкова страшно и болезнено, но определено не беше приятмо. Мисля, че си е направо задължителна, каквото и да ми говорите за "целия свят", много важно, че там ходят като Чубака и акат в родилна зала. Убедена съм и в ползата от обезкосмяването, защото ако се наложи да се прави епизиотомия примерно един попаднал косъм в раната и зашит там би предизвикал страшна инфекция. За протокола- аз се напишках, докато бебето минаваше през мехура, но не съм имала никакви позивни за "голяма работа" Stuck Out Tongue .

# 35
Цитат на: Kisha
............. За бръсненето, да ме бръснат с някакъв съмнителен бръснач от 32-ра година, хич не ми беше приятно, не е и хигиенично, според мен... Ей така се разнасят разни бактерии...

В повечето болници искат да си нисиш ножчета от тези тип пластина и го отварят пред теб, поне така ми обясниха, носих си, защото го имаше в задължителните неща, но не го искаха, понеже се оправям сама от близо 5 години и си отидох готова Grinning

Аз си носех, но ми казаха, че използвали само тяхното. Абе нямам думи, то това да беше единствената липса на хигиена в болниците...

# 36
  • София
аз също съм ЗА клизмата, а "прическата" си я направих сама (с помощ на скъпия) в къщи преди да тръгна.

# 37
Цитат на: belalim
.............Убедена съм и в ползата от обезкосмяването, защото ако се наложи да се прави епизиотомия примерно един попаднал косъм в раната и зашит там би предизвикал страшна инфекция. ............

Мдаа, лекарите "по целия свят" не са паднали от небето, обезкосмяват участъка, където се шие с машинка, след като се е наложило да го направят, там не се реже като в България "профилактично", както каза д-р Савова от Света София.

# 38
Аз исках клизма, така лично се чувствах много по-спокойна. Не е нужно акушерките да се превръщат и в чистачки на екскременти си мисля.
А иначе тук не е задължителна нито клизмата, нито бръсненето. При мен се наложи в процеса на раждане секцио и едва тогава ме  обръснаха.

# 39
Аз не мога да ви се начудя как може да обръщате внимание на някакво бръснене и някакви косми.
Отивате, ЗА ДА РОДИТЕ! Най- вълнуващото събитие!, а се притеснявате за някакви косми. Да ви имам проблемите!
Нали ги гледахте всички онези клипчета, в които раждаха обрасли и вълнясали жени! Харесаха ли ви?

Именно за да родя отивам, а не да ме дерат както си искат, щото на някой така му се харесва, с някакви тъпи ножчета...просто не е нужно да ти обогатяват гамата от неприятни усещания, особено когато сам и на спокойствие си се погрижил за това им изискване, но нееееееееееее.....друго си е да те дернат и после 3 дни да се дръгнеш като орангутан и да те боли.....от самото си раждане нямам лоши спомени...кофти спомените са именно от подобни детайли...които ти сговняват живота за няколко дни....

# 40
  • Му Кинд Оф Плаце
Нямам мнение и не съм гласувала по обективни причини-незнам.
Споделям едно свое притеснение, по което съм взела своето решение-там, където бръснат имам неприятна релефна бенка, тя не ми прави проблем, но когато се грижа за себе си, я имам впредвид, а безумно ме е страх, че някоя бърза санитарка или акушерка ще ми отнесе и бенката. А тя въобще няма да ми обърне внимание-искам ли, не искам.
Затова съм решила като не мога да съм сигурна-отивам на козметик, защото надали ще имам достъп до тези области за сериозна работа и съм обяснила на мъжа ми да ги предупреди ако аз не се сетя.
Лошото е, че тук в БГ явно не ти дават право на избор-някой нещо е решил да прави и нищо не ще промени начина му на работа.
Пък и който е много космат-добре, не възприемам себе си като грозна гледка, откъдето и да е, не може това да ми бъде отправна точка, когато отивам да раждам.

# 41
За второто раждане отидох в болницата с 8 см разкритие и понеже ми е второ, акушерките ги достраша да ми направят клизма, че да не изтърся бебето в тоалетната. Обаче после да ви кажа не стига че не родих веднага, ами и голям срам брах.  Embarassed Ужас и то голям! Направо и сега ме е срам като си го спомня. Пък и предната вечер си бях хапнала доста, щото от нерви, че още не съм родила просто бях пощуряла.
А с първото раждане бях с малко разкритие и ми направиха клизма, аз си се измих и после поне за това не съм се притеснявала.
И тъй като ми се е случвалло с клизма и без, аз съм за клизмата. Може да не е приятна, обаче после се чувстваш по - комфортно. Или поне да има право на избор, щото всяка жена си знае физиологичните особености и навици и като има акъл в главата, може да предцени дали й трябва или не.

# 42
И аз ужким се бях обезкосмила, но от корема не виждах нищо, така че там ме довършиха. Ползваха моето ножче, което им занесох, да не съм луда да дам да ме обръснат с някакво старо, пък и те си ме питаха дали нося.

# 43
Цитат на: gal4e
............. да има право на избор, щото всяка жена си знае физиологичните особености и навици и като има акъл в главата, може да предцени дали й трябва или не.

Да, това е истината Grinning

# 44
Като стана дума за бръсненето да питам: за какво бръснене става въпрос? Аз винаги си мислех, че като бръснат- бръснат наред и махат всички косми, а тук дръпнаха една черта с бръснача  в долната част (на изхода), а останалата растителност я оставиха, т.е. отгоре "прическата" изглеждаше непроменена, аз и без това не можех да се навеждам много за да гледам и не забелязах никаква разлика от преди и след това, та затова и бръсненето не го числя към неприятните процедури Embarassed

DEianaZ написа:
ами мъжа ми е свикнал да си заплита пръсите в космите ми докато заспива.

Е, това е направо велико, щях да падна от стола Laughing  Laughing

# 45
Когато отидох да раждам бях вече с 6 см разкритие...Направиха ми клизма - исках я, за да съм по-спокойна по време на напъните(ама то, в крайна сметка никой не те пита искаш или не - просто я правят).

В анкетата гласувах с отговор 2.

# 46
  • Букурещ
никога не мога да си преставя какво е това Бръснене, ужас.

Само и единствено Кола Маска признавам По Принцип (както и направих преди да отида да родя 2 дни преди това) , само кола маска всичко без нито едно косъмче, както мама ме е родила.
какво е това бръснене в болница от някаква си дето ни ме знае, ни ме познава, ще и давам не друго, ами да ме бръсне Shocked майко мила, побиват ме тръпки.

аз се доверям само и единствено на моята си козметичка, при която редовно ( не само като съм отивала да раждам) се обезкосмявам, но пак казвам само и единствено Кола Маска, никакви бръсначи.

а за клизмата - ами няма да ходя да раждам в лайна, да се овони всичко както вони цяла София в момента. Laughing
както имаше един разказ на една мама от Бургас (много ме е впечатлило, защото още го помня, уточнение: в Бургаската болница клизми не се правели, това по думи на мами от форума от Бургас), та не знам кой го беше писал преди, но ще преразкажа по спомени. Отива едно майче да ражда в Бургас, без клизма и лекарят и казва по време на раждането, не , не и казва - кара и се #Bad Talk  " Не те е срам, я виж какво направи, целият съм в лайна заради тебе, и последвало "мръсница" или нещо от сорта.....
и това майче ужасно  се е притеснило естествено, вие няма ли да се притесните, ако някой лекар по време на раждането започне да ви говори "Долна мръсница такава, гледай как ме осра, целият съм в лайна заради тебе..." и прочие ами гадно е, и това е реален случай, който съм сигурна, че не единичен.

# 47
  • Sofia
да и аз си го спомнм този разказ. отврат....

# 48
  • Букурещ
да и аз си го спомнм този разказ. отврат....

ако не ме лъже паметта, stella77 го беше написала този разказ за тази майка, но ако Стела прочете да се включи и да го разкаже точно, за да разберете за какво унижение  става дума.И съм сигурна, че този  Imp "лекар" Imp  още изражда в Бургаската болница.

# 49
По принцип съм привърженик на обескосмяването,защото мразя космите особено отдолу и,когато влизах да раждам преди да отида в болницата минах през банята/бях с контракции/не можех да си представя 4е някои там ще ме бръсне,а относно клизмата съм доволна 4е ми я направиха,защото цял ден бях с едно р........оооо ужас.

# 50
Дадох втория отговор....Изобщо не разбирам каква е вредата....Неприятно е,но...

# 51
Цитат на: Liorena
Отива едно майче да ражда в Бургас, без клизма и лекарят и казва по време на раждането, не , не и казва - кара и се #Bad Talk  " Не те е срам, я виж какво направи, целият съм в лайна заради тебе, и последвало "мръсница" или нещо от сорта.....
и това майче ужасно  се е притеснило естествено, вие няма ли да се притесните, ако някой лекар по време на раждането започне да ви говори "Долна мръсница такава, гледай как ме осра, целият съм в лайна заради тебе..." и прочие ами гадно е, и това е реален случай, който съм сигурна, че не единичен.

Това,което казваш е ужасно наистина,спомням си майка ми разказваше,когато е тръгнала да ражда със сестра ми някакъв некадърник/доктор бил/нещо много и се е карал и на нея напъните и спряли и добре,4е се появила някаква акушерка та успокоила положението и майка родила без проблеми докато акушерката я масажирала и натискала по корема.
Та мисълта ми е,4е могат да се нанесат доста неприятности от такива нещастници #Cussing out

# 52
Абсурд да дам да ме обръснат - отидох си на кола маска една седмица преди раждането, моята любима козметичка ми махна всички косъмчета до едно и никой и дума не ми е обелил за бръснене в болницата.
А клизмата според мен не е от най-приятните изживявания, но пък после си много благодарен, че са ти я нарпавили Simple Smile

# 53
Много лошо.Вярно е,че не правят клизма в нашата болница,но незнам поради какви причини.Когато аз отидох да раждам,нямах такъв проблем,защото не бях яла два дена от притеснение.Но дано на никой не се случва такова неприятно нещо. Praynig

# 54
Аз  бях с клизма и без изпускане. При мене толкова бързо стана всичко, че за малко нито за клизма, нито за тоалет щеше да има време. Не мисля, че имах време за кола маска, така че съм много доволна, че някой е измислил и клизмата, и бръснача

# 55
На мен ми направиха клизма и определено се почувствах по- добре; нито боли, нито пък е чак толкова неприятно.

# 56

Айде първо иди да родиш пък тогава ще си говорим. Аз си се бях обръснала, имах съвсеееем малко на едно място, ама наистина 2-3 косъма, обаче какво щавене отнесох Close

Иначе аз съм за клизмата, макар че раждах секцио и не ми беше ясно защо задължително трябва да ми правят, но пък ми беше адски неудобно, докато ми я правиха....макар, че на фона на цялото "ровене" дето отнесох, това си е нищо работа.

# 57
Мда, в Бургас такива екстри като клизма няма. Още си спомням как акушерката ми бутна една подлога и по време на напъните ми викаше: "Изакай се, моето момиче, изакай се!". Срааам. И добре, че тази работа си я бях свършила в къщи няколко часа преди да родя.
Абе явно гледат от другите държави в нашата болница Wink

# 58
Цитат на: vania_ip
Мда, в Бургас такива екстри като клизма няма. Още си спомням как акушерката ми бутна една подлога и по време на напъните ми викаше: "Изакай се, моето момиче, изакай се!". Срааам. И добре, че тази работа си я бях свършила в къщи няколко часа преди да родя.

Стига бе, това не е нормално!? Shocked

# 59
  • Букурещ
Цитат на: evpraksia
Цитат на: vania_ip

Стига бе, това не е нормално!? Shocked

не, ти не знаеш какви истории има, аз и друг път съм писала, че ще изчакам още малко, и ще отида лично в Бургас и ще запаля тази болница, където се ражда, След разкази, които съм чела на бургаски мами, тук във форума.
Но не казвам, че в София мизерията е по-малка, напротив, ужасно гнусно е навсякъде.
Но да не правят клизма Shocked  в 21 век и да ми вика лекаря:
"Ах, мръсница с мръсница, гледай как ме омаза само в лайна, не те е срам" ами просто какво да говоря...и не преувеличавам, цитирам по спомени, ако ли не беше и по-гадно.

А върхът е, че точно в този толкова хубав БГ град, в който майките не заслужават такова отношение (както и никъде другаде), не се предлага епидурална упойка, в смисъл жената няма избор. Това пак го знам оттук от Майки от форума.
Е за какво да говорим повече.

Имаше няколко теми за това родилно там тук във форума и най-сериозно съм искала да отида и да го взривя.

Но както казваха и другите майчета, хубавото, е че само 3 дни е това нещо и после вкъщи.

# 60
  • София, център
Ооо, и аз съм яростен привърженике на тоталното обезкосмяване, но в крайнасметка знам, че има жени, които се шокират само при мисълта, че някой може да ги обръсне, но си мисля, че при раждане това е задължително! А и за клизмата с мисля, че има повече предимства, от колкото недостатъци! Майка ми ми е разказвала, че когато е раждала първото си дете, което впрочем е родено в 7-ми месец, не е имало време да й се направи клизма, защото едва ли не е започнала да ражда в къщи, и естествено се е наакала докато го е раждала, та екипа при който е раждала се е държал изключително невъзпитано с нея, наред със всичките му обиди там обиди и епитети! Та нестига че жената е с изкаран акъл от старта на самото раждане, търпи адски болки, срамува се, че се е изпуснала, седи разчепена пред 10 човека, вие от болка и потъва в земята от срам, ами се явява някакъв нещастик, който започва да й обяснява, че е мърла и смрадлива, и че му е осрала престилката - ами да не си ставал гинеколог бе, аланколу, да си станал кожен лекар, та да лекуваш от 2 метра с гледане! Уууу, ама че се ядосах! Та за това май по-добре да ни правят клизмите, че после да сме по - спокойни!

# 61
  • Букурещ
Цитат на: Nansen
Ооо, и аз съм яростен привърженике на тоталното обезкосмяване, но в крайнасметка знам, че има жени, които се шокират само при мисълта, че някой може да ги обръсне, но си мисля, че при раждане това е задължително! А и за клизмата с мисля, че има повече предимства, от колкото недостатъци! Майка ми ми е разказвала, че когато е раждала първото си дете, което впрочем е родено в 7-ми месец, не е имало време да й се направи клизма, защото едва ли не е започнала да ражда в къщи, и естествено се е наакала докато го е раждала, та екипа при който е раждала се е държал изключително невъзпитано с нея, наред със всичките му обиди там обиди и епитети! Та нестига че жената е с изкаран акъл от старта на самото раждане, търпи адски болки, срамува се, че се е изпуснала, седи разчепена пред 10 човека, вие от болка и потъва в земята от срам, ами се явява някакъв нещастик, който започва да й обяснява, че е мърла и смрадлива, и че му е осрала престилката - ами да не си ставал гинеколог бе, аланколу, да си станал кожен лекар, та да лекуваш от 2 метра с гледане! Уууу, ама че се ядосах! Та за това май по-добре да ни правят клизмите, че после да сме по - спокойни!

а! е за това става въпрос!

# 62
  • out of space
Цитат на: irenka
На мен ми правиха и ми беше страшно неприятно.Само не разбрах защо я правят и на секциото? Rolling Eyes

Е как без клизма при секцио! Нали режат, отварят, рана, кръв...и да се подмятат разни фекалии...пък и докторите- и те са хора...трябва ли 40 минути да дишат благовония ега си...

Супер си е клизмата, изобщо не ми е била неприятна....
до като катетъра, леле катетъра....АД! но това е една друга тема...

# 63
  • Букурещ
Цитат на: Erica

гадно нали?Imp
а на мен дренажът ми беше най-гаден, защото една санитарка ми го махна толкова рязко и гадно го дръпна, че заради това имах после проблеми със зарастването на шефа, и като го дръпна толкова зверски, че ми се обърнаха вътрешностите.
но както казваш това е една друга тема.

# 64
  • София, център
Абе кажете, при секцио слага ли се катетър в пикочния мехур или не?

# 65
  • Букурещ

разбира се, + дренаж и системи и всичко както си се прави сериозна операция.

# 66
Е как без клизма при секцио! Нали режат, отварят, рана, кръв...и да се подмятат разни фекалии...пък и докторите- и те са хора...трябва ли 40 минути да дишат благовония ега си...

Ами да, не правят, на мен не ми правиха клизма при секциото. А от къде се подмятат фекалиите, те не ти оперират задника???

А за катетъра - нищо не усетих, нито при слагането, нито при махането. Казаха ми, че имат значеие номерата, явно са уцелили моя Grinning

# 67

И аз имах дренаж, но бях единствената секцио+дренаж, заради гинекологични проблеми, иначе не слагаха. А системи слагаха на всички без значение нормално или секцио.

# 68
  • София, център

Благодаря Лиорена, зачудих се, защото преди няколко години, като ме оперираха от апандисит, пак с епидурална упойка, не ми сложиха, станах до тоалетната след 20-тина часа. Пък и никаде никой не споменава , че при секциото се слага катетар, та исках да съм подготвена!

# 69

Ееее, не плаши чак така жената. Дренаж се слага само ако има проблеми. А катетъра на мен ми го сложиха след като ми сложиха упойката, ама това сигурно зависи от стила на болницата.
Но определено дренаж не се слага на всички наред!

# 70
Цитат на: pandora

Айде първо иди да родиш пък тогава ще си говорим. Аз си се бях обръснала, имах съвсеееем малко на едно място, ама наистина 2-3 косъма, обаче какво щавене отнесох Close

Иначе аз съм за клизмата, макар че раждах секцио и не ми беше ясно защо задължително трябва да ми правят, но пък ми беше адски неудобно, докато ми я правиха....макар, че на фона на цялото "ровене" дето отнесох, това си е нищо работа.

Ето я и тая! Като не съм родила, не знам какво е бръснене ли?
Бръснали са бе 3 пъти преди операция! И то точно за това се чудя - егати и истериите, егати и майките, с това запомнили раждането! #Shocked  #Shocked  #Shocked

# 71

Естествено, че е задължително - има 3 основни причини: първата Ерика я е казала - това е операция и трябва наоколо да е чисто, втората е, че от упойката мускулите се отпускат и изпускането е сигурно; трето - поне 48 часа след операцията не е добре да се напъваш. Може да не е особено приятно, но се прави за здравето на майката и на бебето, а не, защото на акушерките им прави особено удоволствие.
Бръсненето също се прави от хигиенна гледна точка - аз по принцип се обезкосмявам, но не очаквах раждането да е цял месец по-рано и имах нужда от дооформяне - ножчето го отвориха пред мен (беше от еднократните самобръсначки) и не усетих нищо (акушерката беше много внимателна).
Такова нещо като катетъра обаче не очаквах - най-гадното нещо, което някога съм изпитвала. На всичко отгоре, моят взе, че се запуши и тръгна обратно - лошото е, че, докато се усетя откъде боли и викна сестрата, вече ми течаха сълзи от очите.

# 72
  • София, център
Sunni, раждането е комплексен процес, добре е да го запомниш с минимален брой сакатлъци!

# 73
Цитат на: Kose

Ееее, не плаши чак така жената. Дренаж се слага само ако има проблеми. А катетъра на мен ми го сложиха след като ми сложиха упойката, ама това сигурно зависи от стила на болницата.

Вярно е, че дренаж слагат само ако има проблем. А и той не е много страшен. Едно момиче, което роди с мен, имаше дренаж, но той не й пречеше да се разхождаме в парка на болницата или да ходим до кафето, когато взимаха бебетата за визитация.
За катетъра - и моят го сложиха след упойката, но гадното е след като свърши действието й. Не е болка за умиране, но е гадно и трябва да се изтърпи няколко часа.
Не е въпрос на плашене, но трябва да е подготвена.

# 74
Sunni, раждането е комплексен процес, добре е да го запомниш с минимален брой сакатлъци!

Съгласна. Едно бръснене сакътлък ли е? Сори, но да се чепиш там пред не знам колко си хора, да ти бърка доктора по дупките е било нормално, но да те обръснат - КОШМАРНО!
Това не разбирам!

# 75
  • Букурещ

Съжалявам, ако е прозвучало като заплаха.
А на мен защо ми сложиха дренаж, и на всички които раждахме секцио в Майчин Дом - София? Не съм имала т.н. от теб "проблеми". Дренажът е абсолютно задължителен при секцио, още повече, че се слага упойка, която те обезчувствява от кръста надолу и все пак тази мръсна кръв трябва да изтича някъде, нали? а ти си под упойка доста след операцията, поне няколко часа, и без дренаж при секцио - ами няма как просто.
бих отворила ей такива #Shocked очи, ако някой ми каже, че не са му сложили дренаж при секцио.
значи мръсната кръв е текла на воля, докато е излизал от упойка.

# 76
Можеш ли да поясниш къде се слага този дренаж и защо е толкова гаден, защото и аз ще съм секцио?

# 77
  • София, център
Sunny, не толкова, че е кошмарно, просто май е въпрос на свян! Щото днаеш, че отиваш да раждаш, и 10 души ще ти се заврат между краката, ама пусто ей, за бръсненето, изглежда се притесняват жените, пък и май доста те орязват бръснейки те! а и още един слечай в св. София, не знам колко е за споделяне тук, ама една жена, не при раждане, а при операци, при бръсненето сас старо ножче е заразена от СПИН, та така! Да има човек от какво да се притеснява! Аз например, няма да дам да ме бръснат, ще се обезкосмя предварително!

# 78
Цитат
За катетъра - и моят го сложиха след упойката, но гадното е след като свърши действието й. Не е болка за умиране, но е гадно и трябва да се изтърпи няколко часа.

Не е нормално да те боли от катетъра. Това означава, че не е бил сложен добре или е бил по-голям. Аз и съм оперирана, и съм раждала със секцио. Катетъра не се усеща въобще. Всъщност, и с дренажа (имах 2 при опрецията) не съм имала никакъв проблем и никакви болки, само дето го разнасяш с теб. Явно е въпрос на майсторлък при слагането.
Въобще катетър а при секциото, според мен е удобство, а не нещо лошо, защото ставането първото денонощие си е проблем...

# 79
бих отворила ей такива #Shocked очи, ако някой ми каже, че не са му сложили дренаж при секцио.

Аз също съм била със секцио в Майчин дом, но преди 6 години, все пак доста отдавна. От всички със секцио на този ден (а бяхаме поне 10тина) имаше само една с дренаж, на която това й беше трето секцио.
Това само за статистиката, а това с "мръсната кръв" ми прилича на някакъв фолклор и го оставям без коментар. Confused  Не се заяждам, просто не съм медицинско лице и спора е излишен!

# 80
Аз нямах дренаж и от всички, които родиха заедно с мен, имаше само едно момиче, а "мръсната кръв" си изтичаше от "естествените пътища"  Wink .
Нямам идея дали е по-добре с дренаж или не, но аз намах.
А относно Косе-то - аз също съм абсолютно съгласна, че катетърът е удобство след операцията и не отричам ползата от него. Аз вече казах, че мен ме боля от запушването, а и може би това за размера да е вярно и просто да не са уцелили правилния (то не беше болка, а едно доста неприятно усещане за чуждо тяло, на което не му е там мястото - "убиваше" ми и исках час по-скоро да го махнат). Може и да не са го сложили както трябва - аз бях със страхотни контракции и вече бях започнала да се треса цялата.

# 81
  • София, център
Абе моите приятелки с две изключения раждаха всички секцио, та от тях знам, че са били всички с дренаж, без да са имали съпътстващи проблеми!

# 82
А, и на мен не са ми слагали дренаж.А катетъра и системите ми ги махнаха след 24 часа.Не ме болеше, но усещането беше неприятно.
По темата-аз съм за обезкосмяване и клизма.Тук не се практикува, но аз си ги направих и двете вкъщи преди да родя.

# 83

От всички, които родиха секцио като бях в болницата, аз бях единствената с дренаж, защото имах 3 миоми и лекарите се притесняваха да не се получи кръвоизлив. Обясниха ми, че го слягат, за да следят количеството на кръвта, което изтича, махнаха го на следващия ден след операцията, защото в него не изтече почти нищо. Не го усещах като лежах, но като ходех имах чувството, че се движи в мен Shocked

# 84
  • out of space
Цитат на: azaf
Аз вече казах, че мен ме боля от запушването, а и може би това за размера да е вярно и просто да не са уцелили правилния (то не беше болка, а едно доста неприятно усещане за чуждо тяло, на което не му е там мястото - "убиваше" ми и исках час по-скоро да го махнат). Може и да не са го сложили както трябва .

Абсолютно същото усещане! Голяма гадост, а на второ място по неприятни усещания ми се нарежда абоката, цели 5 дни трябваше да го търпя, защото ми вливаха антибиотик.
Клизмата ми се видя като приказка за лека нощ в сравнение с катетъра и абоката...

# 85
  • out of space
Според мен клизмата е напълно излишна, дори може би така се увеличава броя на "фаловете" при напъните. Вярвам, че тая анкета ще го докаже Simple Smile

.

Аз като гледам, май няма да го докаже  Wink

# 86
  • София, център

.

Не бе, има нещо вярно, защото дори и да се е изпразнило червото, продължава да се съкращава и да има позиви, и ако си си в къщи ще претичаш до тоалетната, ама като си проснат да раждаш, може и да се наакаш, е то ще е само изпускане на слуз, ама пак е гаднично!

# 87

А аз като гледам тия 11 жени, дето са се изпуснали, въпреки клизмата си мисля, че тя не е никаква застраховка срещу фалове Thinking

# 88
  • out of space
Ми никой не твърди, че има 100% гаранция
64 на 14 смятам, че е доста убедително.  Wink

# 89

Съгласна, но и от 16 родили БЕЗ клизма, все пак само 4 са имали изпускане, а не всички.

# 90

Съгласна, но и от 16 родили БЕЗ клизма, все пак само 4 са имали изпускане, а не всички.

Според мен няма как да разбереш откъде какво ти излиза в момента, в който бебето се ражда. Т.е. при 8 отговора, просто не са се усетили. Иначе просто няма начин ако не ти направят клизма, бебето да се промъкне покрай дебелото ти черво без да му се отрази на функциите Wink

# 91
Цитат на: _kalina_k
Според мен няма как да разбереш откъде какво ти излиза в момента, в който бебето се ражда. Т.е. при 8 отговора, просто не са се усетили. Иначе просто няма начин ако не ти направят клизма, бебето да се промъкне покрай дебелото ти черво без да му се отрази на функциите Wink

Вече обсъдихме, че ако не се направи клизма, до достигането на пълното разкритие то само се изпразва и когато бебето се промъква вече е празно, с клизма или естествено, винаги остава нещо вътре и има риск от фал.

# 92
  • До хладилника, който обичам
Странна анкета ми е тази.
Родих нормално, с клизма, без изпускане. Обръснах си се предната вечер вкъщи - зор беше с тумбака, ама успях. Носех си ножче за всеки случай, ама добре се бях изчистила и не стана нужда. Предпочитам сама да се обръсна, отколкото непозната жена, но и да беше станало нужда - голяма работа! Като ви щави козметичката, що не ви е срам?

# 93
Цитат

Не е нормално да те боли от катетъра. Това означава, че не е бил сложен добре или е бил по-голям. Аз и съм оперирана, и съм раждала със секцио. Катетъра не се усеща въобще. Всъщност, и с дренажа (имах 2 при опрецията) не съм имала никакъв проблем и никакви болки, само дето го разнасяш с теб. Явно е въпрос на майсторлък при слагането.
Въобще катетър а при секциото, според мен е удобство, а не нещо лошо, защото ставането първото денонощие си е проблем...

Катетьр се слага и при епидурална упойка. Сьвьршено не боли даже не се чувства. Не разбирам какво му е лошото на катетьра и как могат да го сложат че да го усетиш даже.
Явно има някои доста некадьрни лекари или сестри-това е извода.
А иначе за клизмата мисля че понякога е нужна а понякога не.
Ако има много силни контракции жената ефекта е че ходи  често до тоалетна в часовете преди раждането, та организма сам се пречиства. Но по-принцип вярвам че клизмата е много полезна да се прави през целия живот (не че имам опит-страх ме е да пробвам) ама сьм чела много книжки кьдето се описва как се подмладява организма ако всеки ден си я правиш. Все се каня да опитам ама не сьм се престрашила все още Grinning

# 94
Цитат на: Ружа72
Но по-принцип вярвам че клизмата е много полезна да се прави през целия живот (не че имам опит-страх ме е да пробвам) ама сьм чела много книжки кьдето се описва как се подмладява организма ако всеки ден си я правиш. Все се каня да опитам ама не сьм се престрашила все още Grinning

Не можем ли вместо това да си ходим по нужда всеки ден, или е нужно балонче в дупето, за да се подмладим? Grinning

# 95
А аз като гледам тия 11 жени, дето са се изпуснали, въпреки клизмата си мисля, че тя не е никаква застраховка срещу фалове Thinking

Десет са, аз се обърках и гласувах погрешно ,но не мога да го върна.

# 96
Цитат на: Ружа72
......Но по-принцип вярвам че клизмата е много полезна да се прави през целия живот (не че имам опит-страх ме е да пробвам) ама сьм чела много книжки кьдето се описва как се подмладява организма ако всеки ден си я правиш. Все се каня да опитам ама не сьм се престрашила все още Grinning............

Чела съм, че при лоша перисталтика, запек и подобни проблеми се правят очистителни клизми като превантивна мярка срещу рак на дебелото черво.

# 97
Цитат на: idaraiza

Десет са, аз се обърках и гласувах погрешно ,но не мога да го върна.

Е, не е чак толкова фатално де Grinning

# 98

Вече обсъдихме, че ако не се направи клизма, до достигането на пълното разкритие то само се изпразва и когато бебето се промъква вече е празно, с клизма или естествено, винаги остава нещо вътре и има риск от фал.

И аз точно това казвам. Просто коментирам последния отговор от анкетата, малко нереално ми се струва.

# 99
Цитат на: _kalina_k

И аз точно това казвам. Просто коментирам последния отговор от анкетата, малко нереално ми се струва.

Повечето от жените, гласували, че без клизма не са имали проблем, са били с разстройство преди това и са се изчистили естествено, няма нищо странно Grinning

# 100
Цитат на: boo
Странна анкета ми е тази.
Родих нормално, с клизма, без изпускане. Обръснах си се предната вечер вкъщи - зор беше с тумбака, ама успях. Носех си ножче за всеки случай, ама добре се бях изчистила и не стана нужда. Предпочитам сама да се обръсна, отколкото непозната жена, но и да беше станало нужда - голяма работа! Като ви щави козметичката, що не ви е срам?

Никой не говори за срам, а за грубо отношение. И като ни щави козметичката, ни щави с кола маска, а не на другия ден пак да ти цъфнат космаци.

# 101
Цитат на: Hipo
............ И като ни щави козметичката, ни щави с кола маска, а не на другия ден пак да ти цъфнат космаци.

Да, бръсненето е в основата на много от инфекциите след раждане. Всеки знае какво става като започнат да растат космите на следващия ден. Сърбеж, врастнали навътре и т.н. Найодобрия вариант е току-що изкарали, за да се избегне това или минаване с машинка.

# 102
така е, но помисли малко и за хигиената. Нея нека да си я обръснат, пък полсе пък ще си пусне коса. Сега се сетих за циганката в моята стая в родилното. Викам и "Що ревеш ма?", щото ме обръснаха, е какво от тва питам аз, ами мъжа ми е свикнал да си заплита пръсите в космите ми докато заспива.
Laughing

Не на бръснача! Ама ха, ше му нарушават на човека съня....ся как ше заспива, питам аз, кат на Айше са й окастрили храсталака, а?
Оооохх, умрях от смях просто:) tooth  tooth

Иначе аз раждах секцио и си ми направиха клизма (безкосмието сама си го сътворих предния ден и не дадох да ме барнат) и не мисля, че е ненужна. А и не виждам защо заради малко неудобство(защото точно това е клизмата) трябва да се притесняваш дали няма да свършиш нещо миризливо пред един куп хора! Питайте мамите от Бургас, явно имат неприятния опит от това, за което съжалявам и не го пожелавам на никого!

# 103
Цитат на: Hipo
Никой не говори за срам, а за грубо отношение. И като ни щави козметичката, ни щави с кола маска, а не на другия ден пак да ти цъфнат космаци.

Е, хайде де... както е казала Съни, отивате да раждате... не знам, никак не се впечатлих от клизмата. Може би да не е била груба жената, но мислите ми съвсем не бяха насочени там - много повече се вълнувах как да дишам и как ще мине раждането.

# 104
Съни, извинявай, но и аз си мисля,че се изказваш неподготвена.
В БГ раждането не е отзи свят и щастлив момент, който гледаме по филмите. А бръсненето и правенето на клизма - ако ти се случат в болницата, определено сговняват положението доста.
Първото ми раждане започна предизвикано след изтичане на околоплодни води и нямаше време да си правя тоалет вкъщи. Това, което ми се случи, беше не бръснене, а клане. След раждането се възстановявах не от него, а от раните по оная си работа. Това ми докара много повече проблеми и стрес от всичко друго.  Затова втория път  - отрано с депилатоара, и влязох подготвена. Щото пък тогава тези манипулации ги правеше некакъв арабин - санитар #Shocked

# 105
  • Sofia
според мен клизмата трябва да е задължителна. По приятно ли ще е да си осерем децата, ами фекалните инфекции?

# 106
според мен клизмата трябва да е задължителна. По приятно ли ще е да си осерем децата, ами фекалните инфекции?

Виж процентите, на 1/5 от тези без клизма им се е случило - изпускането, при тези, на които са правили клизма, процента е приблизителен, значи клизмата няма никакво значение, просто не е фактора, който определя дали ще направиш фал или не.

# 107
Абсолютно съм ЗА клизма и бръснене.Бих умряла от срам да се изпусна/при нормално/а за секциото незнам какво би станало ако ме беше напънало в реанимацията примерно та аз  на подлога не мога и да се изпишкам даже.

майко мила е това ми беше най гадното нещо особено като ме заляха преди това с нещо

Дренаж не съм имала на раждането ,но имам тежка операция преди години там бях с 4 и знам какво е

За обезкосмяването както под мишниците така и там е въпрос на хигиена според мен.За мен няма по гадна гледка от косми под мишницата,добре че другото място е по скрито иначе щях да се заключа в къщи и да не излизам никога.

# 108
С клизма и без изпускане !

Планирано секцио родих.
Относно обезкосмяването - бях се подготвила предварително при моята козметичка - кола маска цяла.
Сутринта, когато ме извикаха за клизмата и легнах.... сестрата кимна одобрително относно гледката.
Беше се въоръжила с някакво ръждиво бръсначе, та не се наложи да го използва.

# 109
Аз също съм за клизмата с две ръце!
Признавам, че преди раждането това малко ме притесняваше, ама като отидеш там, това е последното нещо, за което си мислиш. После си бях спокойна, че няма да стане фал. Единственото нещо, което ми каза сестрата е да не хуквам веднага в тоалетната като получа позиви, а да потърпя колкото мога, за да се "изчистя" по-добре. После си взех душ и бях готова !

# 110
Клизмата може да е само полезна, не виждам каква вреда може да има!

Напълно си права. И аз си мисля така.Няма никакви вреди. Даже би трябвло да е задължитена.Чула съм ,че след клизмата гавата на бебето може да мине по лесно.

# 111
  • Все на втория етаж

Ами да, не правят, на мен не ми правиха клизма при секциото. А от къде се подмятат фекалиите, те не ти оперират задника???

А за катетъра - нищо не усетих, нито при слагането, нито при махането. Казаха ми, че имат значеие номерата, явно са уцелили моя Grinning

И ти роди в Правителствена,нали?И не са ли ти правили?На мен ми правиха.

# 112
  • Все на втория етаж

По скоро е заради мускулите,които се отпускат,а не смятам,че режат дебелото черво,но може би ти знаеш?

# 113
  • Все на втория етаж
значи мръсната кръв е текла на воля, докато е излизал от упойка.[/quote]

Нямах никакъв дренаж.

# 114

Да, през август 2004, не вярвам да е нещо ново, там не си променят навиците Grinning  Всички, които бяхме секцио, минахме БЕЗ клизма. На нормалното правеха, ти секцио ли беше? Shocked

# 115
Цитат на: sladka hapka
Съни, извинявай, но и аз си мисля,че се изказваш неподготвена.
В БГ раждането не е отзи свят и щастлив момент, който гледаме по филмите. А бръсненето и правенето на клизма - ако ти се случат в болницата, определено сговняват положението доста.
Първото ми раждане започна предизвикано след изтичане на околоплодни води и нямаше време да си правя тоалет вкъщи. Това, което ми се случи, беше не бръснене, а клане. След раждането се възстановявах не от него, а от раните по оная си работа. Това ми докара много повече проблеми и стрес от всичко друго.  Затова втория път  - отрано с депилатоара, и влязох подготвена. Щото пък тогава тези манипулации ги правеше некакъв арабин - санитар #Shocked

Аз пък мисля, че съм напълно подготвена! Grinning
Не мисля, че луксът в някоя клиника на запад ще направи този момент свят - чувството или си е в теб, или не е.
В гората да родя - пак ще съм много щастлива!

/ ще напиша за пореден път - 3 пъти са ме бръснали, 2 пъти са ми правили клизма.
За съжаление последния път нямаше време за клизма, защото ме оперираха по спешност и въобще не е приятно, да се мъчиш в тоалетната с пресен шев./

# 116
Първо клизмата е много полезно нещо. Аз си правя за прочистване на фекалните маси, които с годините неправилно хранене се отлагат в дебелото черво и пропиват с токсини организма. А преди операция или раждане би трябвало да е просто ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!
Обезкосмяването - и тук нещата са ясни - не може докато раждаш акушерката да разравя растителност, та белки види главичката на детето. Аз също си ходя на кола маска, дори вчера бях и смятам да я практикувам до края. Няма да раждам нормално, та се чудя към края, живот и здраве, дали да не ми скубнат и корема, че за операция мястото си се бръсне, пък не искам да ми бръснат корема.

# 117
  • Все на втория етаж

Да, през август 2004, не вярвам да е нещо ново, там не си променят навиците Grinning  Всички, които бяхме секцио, минахме БЕЗ клизма. На нормалното правеха, ти секцио ли беше? Shocked

Да,секцио през юли/планирано по мед.показания-тесен таз,седалищно предлежание/.

# 118

Същата работа - много чудно ми беше......  Confused

# 119
Да,секцио през юли/планирано по мед.показания-тесен таз,седалищно предлежание/.

Хм, може би, защото си била планирано и е имало време за подготовка.
Ние бяхме 5 родилки приети заедно уж за нормално раждане, 4 завършиха със секцио и ни сваляха една след друга по спешност. Може би не е имало време???? А освен това август всички бяха отпуска /цялата болница/, само родилното работеше с по един дежурен екип, може и да не е имало свободна акушерка. Но това само доказва, че клизмата е нещо, което може и да се пропусне, защото въпреки липсата на време и персонал, на нито една мама не пропуснаха да сложат катетър например!
Вече се чудя, аз специално разпитах всички родили секцио с мен, чудех се дали са ме пропуснали или е такава практиката и след като всички казаха, че не им е правено си помислих, че е такава практиката им?????

# 120
  • usa
моят отговор го нямаше, а не мога да гласувам два пъти, та избрах да дам едно рамо на андреа  Wink ...
раждала съм веднъж с клизма и два пъти без. не бих нарекла клизмата неприятна, не ми е причинила неудобство или болка, но я намирам за излишна. при ражданията ми без клизма когато започнаха сериозните контракции и без вода в дупето ми хукнах към тоалетната... и определено не съм си раждала децата сред лайна, както се изказаха предположения тук.
а който смята, че тази процедура ще го направи по-спокоен, нека има право да си я поиска. аз съм за избора дали да ти я правят или не. също и за бръсненето.

# 121
Сметнах резултатите и не виждам какво повече има да спорим. 82% от тези, на които е правена, не са се изпуснали и 81% от тези, на които не е правена, отново не са се изпуснали. Равенство, вие си правете заключенията.

# 122
  • София
родих с клизма, нямало е гафове по време на раждането, не беше изобщо неприятна, не усетих нищо...а относно бръсненето - мъжът ми го направи преди да тръгнем за болницата  Laughing

# 123
Ей, колко нещо се е изписало по тоя въпрос, включително и доста простотии Simple Smile
Ами на мен нищо не ми остава да допълня май - Никол е сметнала резултатите, които ясно потвърждават излишността на тази процедура. Щом процентът на изпусканията не се влияе от наличието на клизма, предпочитам да ми я спестят.
Миз е изказала мнение напълно припокриващо се с мойто - смятам, че трябва да има право на избор. Ако някой ще се чувства по-спокоен с клизма, нека му я правят. Ако някой не я иска - нека не я правят. Ама кой ли ме пита мен Simple Smile
Между другото, понеже се заговорихте за катетъри, на курса в Св.София изрично питах дали се слага катетър (за пикочния мехур) при епидуралната упойка - отговориха, че НЕ се слага, нито пък слагат катетър при секцио. По това могат да се изкажат наскоро раждали със секцио там

# 124
Клизмата да ви проблема!!!!

# 125
  • Букурещ
Цитат на: mama kenga

сега като се върна назад във времето, в далечната 2002г - си ама мнооооого права.

# 126
Цитат на: mama kenga

Не е това проблема, защо?

# 127
и мен ме беше страх от тая клизма... ама всъщност даже не разбрах кое точно беше клизмата - толкова неусетно мина...
Хич не ме притесни.
Да уточня - отидох за секцио... без контракции и хич не ме боля нищо...
И добре че ми я направиха. БЛизките два дни хич не мислех за "голямата работа"... много добре си живеех без нея...  Laughing

# 128
Аз гласувах с последния отговор. След 12 часа мъки да родя се наложи секцио. Бях си в пълно съзнание защото използваха епидуралната упойка. Не правят клизми, не съм се "изпуснала" нито преди, нито по време, нито след операцията. Нямах никакъв дренаж защото казаха, че чистят всичко по време на операцията, не знам каква е тази мръсна кръв, за която говорите. Измериха 400 мл кръв, която съм изгубила. Катетъра го сложиха като бях под упойка и изобщо не го усетих както и системата. Операцията беше в 16 часа, на сутринта махнаха катетъра и системата и аз отидох до тоалетна и баня с помощта на мъжа ми и една акушерка. Детето си го кърмих веднага след това. Обръснаха ме с хиляди извинения защото шева  е бикини лайн Grinning  т е точно най-горните космици, които бяха наизлезли малко Grinning . Извинения имаше и за изчистването на лака от ноктите на ръцете и краката, което се налагало за да следят състоянитето ми по цвета на ноктите.
Сега каквото и да ми се казва за клизмите, че били полезни или не, неприятни или не, за мен не е това въпросът, а че не мога да съм  сигурна, че уреда за клизма е чист, след като не е изварен. А те не са от такъв материал, че да се варят. Е как ще ми бъркат тогава с нещо дето е ходило на някой друг в хм хм, а?

# 129
 Дренажът е абсолютно задължителен при секцио, още повече, че се слага упойка, която те обезчувствява от кръста надолу и все пак тази мръсна кръв трябва да изтича някъде, нали? а ти си под упойка доста след операцията, поне няколко часа, и без дренаж при секцио - ами няма как просто.

Аз родих със секцио (пълна упойка). Не съм имала дренаж.

# 130
Цитат на: Gutnik
Именно за да родя отивам, а не да ме дерат както си искат, щото на някой така му се харесва, с някакви тъпи ножчета...

Къде пък дерат с тъпи ножчета? Като тръгнах да раждам, ми поискаха ножчетата, които си носех, а те си бяха чисто нови.
Аз съм за клизмата. Когато раждаш, не можеш да контролираш тялото си... и кво? - цялата в лайна #Silly Незнам, как ще е приятно за тези, които се борят да не им правят клизма, когато вече свърши всичко, да се огледат и да видят, че около тях е станало чудо невиждано. Бих умряла от неудобство.
А клизмата нито боли, нито сърби... Въбоще, защо е цялото това напрежение.

# 131
Аз нямам нищо против клизмата, поне на мен не ми беше неприятно , а и се чуствах по-спокойна че няма да ... положението. Колкото до обезкосмяването незнам защо акушерките задължително трябва да се отчетат. Когато отидох да раждам бях обезкосмена, но акушерката дали по навик или не знам защо преди да се усетя започна да ме " бръсне" с някаква бръсначка от тези дето и се сменят само ножчетата за мое учудване отдавна не бях виждала такава Confused:

# 132
Цитат на: Desani
..............някаква бръсначка от тези дето и се сменят само ножчетата за мое учудване отдавна не бях виждала такава Confused:

Навсякъде ползват такива, защото не се задръстват, ако космите са по-дълги.

# 133
Цитат на: new*
Цитат на: Gutnik
Именно за да родя отивам, а не да ме дерат както си искат, щото на някой така му се харесва, с някакви тъпи ножчета...

Къде пък дерат с тъпи ножчета? Като тръгнах да раждам, ми поискаха ножчетата, които си носех, а те си бяха чисто нови.
Аз съм за клизмата. Когато раждаш, не можеш да контролираш тялото си... и кво? - цялата в лайна #Silly Незнам, как ще е приятно за тези, които се борят да не им правят клизма, когато вече свърши всичко, да се огледат и да видят, че около тях е станало чудо невиждано. Бих умряла от неудобство.
А клизмата нито боли, нито сърби... Въбоще, защо е цялото това напрежение.

Точно!

# 134

А така! Взе ми го от клавиатурата!

# 135
  • в Tara
клизмата хич не ме  притесни,ЗА нея съм.
друго си е да си спокоен,а и когато любимия е до теб в този момент представяте ли си?! Shocked ......ще му се отще и от секс и от кекс.