Имам проблем с госпожата в яслата

  • 3 355
  • 58
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 258
Искам да кажа,че на мен ми е трудно да осъществявам контакт с хора,които сами пишат правилата си на работното си място.Тогава се налага да влизаш на всеки под кожата,за да му разбереш идеята,за да не поставиш детето си "в неизгодна позиция"
Ето съветват etomira да е внимателна в подхода,да действа кротко...
Това не е ли жив урок как да се научим да влизаме под кожата на госпожата.

# 46
  • Мнения: 9 990
Не, не разбирам, как така сами си пишат правилата?Кои правила си пишат сами госпожите? Thinking

# 47
  • Мнения: 1 615
пенелопа, защо спориш? толкова отдавна зацикли този спор... който изобщо не тръгна като такъв, впрочем, но да не задълбавам... не виждаш ли, че има хора, които просто не могат изчетат цяло изречение до края, за рабиране няма да говорим. и се издребнява до сцепване на косъма Sad пък ти си обяснявай цял ден, ако щеш (и ако ти останат нерви)... лично аз мисля да се откажа, макар, че ще продължа да следя темата, докато получавам съобщения за нови отговори.

# 48
  • София
  • Мнения: 2 271
И аз стигнах до проблем с госпожата в яслата.

Ситуацията е следната: винаги когато прибираме Яна от ясла и е на смяна въпросната госпожа сследва едно безконечно оплакване от детето: не иска да спи, събува и хвърля чорапите си, налага се, плаче много.... Когато я вземаме от другата госпожа тя казва, че няма проблем и аз съм склонна да й вярвам, защото в някои случаи когато е имало такъв винаги ни е казвала. Другото, което много ме дразни и е, че винаги при първата Яна е с разкопчано боди и кръстът й е гол. Онзи ден забрани всякакви шноли, ластици и други подобни, защото е имало случай дете да нагълта такъв. Всичко хубаво, но на Яна бретонът все още не е достатъчно дълъг и й влиза в очите. А аз не харесвам къси бретони на малки деца и искам да порасне наравно с косата. Вчера забранила Яна да си носи плюшената играчка за сън без която не заспива, защото я лапала... А аз не съм готова да стресирам детето за да се откаже по-рано от играчката.
И сега се притеснявам как да й кажа всичко това без да я обидя или озлобя срещу детето. Страх ме е, защото тя ми глеа детенцето, а Яба е толкова малка и беззащитна... А не искам повече да се оплаква от Яна. Аз не съм я виждала нито да се събува, нито да хвърля. Да вярвам ли на госпожата? И много ме дразни това с бодито. Идва зима и не искам да ходи полугола дори и вътре в яслата.

В началото беше толкова мила, така добре се държеше... Дали е нещо лично срещу нас?

Вие как бихте подходили в моята ситуация? Какво да направя?
Изчетох темата, но ще отговоря директно на първия пост, за да не влизам в спора, който се заформя.
Значи, etomira, мисля, че нямаш проблем с госпожата, а ти самата имаш проблем. В смисъл, че си мислиш, че ако разговаряш с въпросната госпожа, задължително трябва да се скарате  и  тя да си го върне на твоето дете. Не е нужно да изразяваш недоволството си, чрез скандали и заплахи. Може би госпожата не знае какви изисквания имаш ти за гледането на твоето дете и за това не ги спазва. Недей само да се оплакваш, като че ли нямаш думата, пък си потърпевша.
Моят съвет е - говори съвсем човешки с тази госпожа. Не и се подмазвай, но и не се карай с нея. Обясни и, например, че искаш детето ти да си спи с играчка, че не искаш да я подстригваш и че не държиш да си изяжда всичко на всяка цена. И след това, ако няма промяна, или тя е негативна, ще имаш право да си недоволна!

# 49
  • Мнения: 1 258
Не, не разбирам, как така сами си пишат правилата?Кои правила си пишат сами госпожите? Thinking


Ми така.Едни могат могат да са професионалисти на работното си място,други -не могат.

# 50
  • Мнения: 9 990
Абе това е така, спор няма, ама ние тук дъвчем хипотетични ситуации, не знаем реално как, какво и защо се случва в чуждата градина с чуждата госпожа все пак.Няма как да се обобщава и конкретизира.За това такива теми стават повод за нищене и задълбаване...Ето-при така описаните неща от Етомира аз реагирам по един начин, други-по друг.Но няма наложена нито забрана, нито правила.Елементарно е обаче да се сетиш, че за самото дете е лесно да се научи да си ходи само на гърне, а иначе-чака някой да му разкопчава и закопчава бодитата и презрамките.И не на последно място-има си места за "кипрене" за мен.На моето му е по-удобно да играе с клинче, не с пола, но като малка госпожица от време на време и се иска и с пола да е -никой копче не може за това да ти каже...Та само си разсъждавам от моята камбанария, нищо повече...

И също за  професионализма-за мен двете госпожи в групата на дъщеря ми са еднакво добри професионалисти-аз като голям човек с ясна визия за това какво трябва да получи детето от тях с чиста съвест го казвам.Но, към едната детето има симпатии, към другата-не чак толкова.Излъчване?Отношението им е еднакво, до колкото може да се уеднакви като изисквания, въпреки различия в характерите на хората/ т.е.-професионализъм/

# 51
Няма идеални хора.
Но определено ако се държите към госпожата все едно че сте и шеф, ще предизвикате само обратна реакция. Рефлексът за самозащита ще се задейства.
Наистина един нормален разговор като равнопоставени зрели хора ще има по-голям ефект отколкото "клепане пред шефа".

Пенелопа, наистина няма смисъл да се хабиш, приеми че и те имат своето си мнение по върпроса колкото и неправилно да е. Те ще си носят последствията от недалновидността си и намя да те обвиняват теб.

Глупавото в случая е, че повечето деца копират държанието от родителите си - нали така се учат да бъдат големи, и конфронтирането на родител с госпожа ще бъде изкопирано от съответното дете.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 817
Най-накрая стигнах до нета и аз да мога да се включа.

Знаете ли, аз съм много мил човек, разбирам, че Яна е едно от многото деца в групата, знам, че всичко може да се случи и не се бъркам на госпожите. Смятам, че те разбират от работата си и обичат децата. Иначе не биха избрали тази професия. Пример за това е, че когато Яна падна и си удари главата на стълбите в градината, сърцето ми беше в петите, но аз се усмихнах успокоително и им казах, че се случва.

Днес не можах да се видя с въпросната госпожа, но успях да говоря с две други. И двете бяха изумени като попитах дали Яна се тръшка, плаче и т.н. Казаха, че и тя има дни в които е по-крива от нормално, но не се стига до такива неща.

Днес Яна не е могла да спи добре, будила се е и е викала "нани" (тя така кръсти въпросната играчка), покрай нея и другите не са могли да спят. Прибра се в къщи, гушна Нани и веднага заспа. Тя е съвсем малка. Не искам да я лиша от Нани, щом я успокоява. Честно да си кажа, като ми казаха в яслата, че Яна не е спала, излобях и им казах, че сами са си го причинили. Тъпо е да забраниш играчката, защото я лапа. Та тя може да си събуе чорапа и да го лапне. Не виждам разлика.

Колкото до ластиците, просто намерих компромис. Сега (с позволението на госпожите) използвам моите, които са достатъчно големи, за да не може да ги глътне.

Попитах и за бодитата. Казаха, че с бодита е по-добре, защото е по-топло.

Сега чакам да стане понеделник и да поговоря с госпожата, заради която смятам, че имам проблем.

# 53
  • Мнения: 844
Напълно заставам зад теб etomira, мисля, че си намерила правилния подход и споделям мнението ти за играчката. На мен днес също ми споделиха, не го приемам като оплакване, че когато се сърди не гледа де се удря - къде си блъска главата, къде рита като обезумял, къде се въргаля по земята. Честно казано това го виждам като голям проблем и не знам как да се справя с него. Единственото, което ме успокоява, бе подходът на едната госпожа. Тя каза: "Ами опитваме се да му отвлечем вниманието с нещо друго". Благодарна съм им за това и за търпението. Е, имало е няколко случая, когато ме издразниха - отивам да го прибирам и той е последен от групата с наакано дупе. Реплика: "Лелята си замина и няма кой да го преоблече". Хващам памперса и мокрите кърпи и го оправям на място. Не знам мързел ли кво да го нарека това, но аз не мога до вкъщи да го изтърпя в това състояние. Има и още нещо, което ме притеснява, не могат да го научат да заспива сам в леглото и им нося количката за обедния сън. Вкъщи заспива сам в чувала в леглото си и чувала ще бъде занесен за проба в градината, да видим дали ще има резултат.
Хайде, оплаках се и аз да ми олекне. Пожелавам ти да намериш верния тон и подход с въпросната недоволна госпожа.

# 54
  • Мнения: 377
Аз просто попитах нашата госпожа дали има проблем в градината че така плаче за дрешките си и оттогава отношението и се промени -към добро.Не съм повишавала тон просто попитах.Говорих и с други майки на деца от групата на сина ми  и те не са с добро мнение за тая госпожа просто е по нервна и не и се занимава с малки деца-2-3 годишни.Не се съмнявам във възможностите и на педагог т.к. е с голям опит .Разбирам ги също че са 1 леля и 1 госпожа на 24 деца-толкова са в нашата група никак не е лесно.А за играчката каза че няма проблеми може да си я носи-той е малък и имало време да се отучи от нея.и аз смятам че с благ тон и споделяне на проблемите с госпожата има резултат -поне при нас имаше.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Разумният разговор е най-доброто решение.
etomira, надявам се, че нещата ще се избистрят скоро и проблемът ще се реши.  newsm10

# 56
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
За ластиците: пробвай да й връзваш опашле на челото с малък гумен ластик, добре омотан. Уверявам те, че се сваля извънредно трудно; освен това, предвид това, че е на челото, няма нужда да се маха за обедния сън.

Никога не съм имала условия детето да ми е чисто, да е изяло филиите и да е спало (е, последното е желателно, но нищо повече). Това са странични екстри, които аз самата не винаги успявам да осигуря, така че ще е смешно да ги искам от ясла/градина.

Но много съм държала и държа на нормално отношение към детето, загриженост и без стрес. Това е, което е важно за щастието на детето, а не дали ми я връщат с опашки и чиста блуза.

Детето е стресирано от липсата на играчката - говори в тази насока. Много е мъничка, за да й налагат правилата 'без играчка' още. Ако трябва - да я вадят само за обедния сън, за да заспива добре. Мъничките много по-лесно се приспособяват, ако имат нещо свое, нещо познато. Вярно е, че ако всеки носи играчка, възникват спорове и проблеми между децата, но пък за тях е важно. Сигурна съм, че с умен разговор лелите ще намерят начин да разрешат това.

Впрочем Иса, макар и с максималистки изисквания, е права за доста неща Peace
Не е нужно да се иска от лелите да свършат работата си по точно определен от нас начин, но е абсолютно нужно да си вършат работата, а не да се търсят начини как да не си я.

# 57
  • Мнения: 9 990
Ами Бу, то всички това очакваме и искаме впрочем.Аз лично го получавам...и не смятам, че съм изключение и единичен случай...

# 58
  • София
  • Мнения: 6 999

Никога не съм имала условия детето да ми е чисто, да е изяло филиите и да е спало (е, последното е желателно, но нищо повече). Това са странични екстри, които аз самата не винаги успявам да осигуря, така че ще е смешно да ги искам от ясла/градина.

Но много съм държала и държа на нормално отношение към детето, загриженост и без стрес. Това е, което е важно за щастието на детето, а не дали ми я връщат с опашки и чиста блуза.

Впрочем Иса, макар и с максималистки изисквания, е права за доста неща Peace
Не е нужно да се иска от лелите да свършат работата си по точно определен от нас начин, но е абсолютно нужно да си вършат работата, а не да се търсят начини как да не си я.

Мерси, че поне ти си разбрала какво имам предвид.
Всъщност аз искам точно това за детето си. Изрично държа да яде колкото иска, да се цапа колкото иска, да спи само ако иска...

Общи условия

Активация на акаунт