откога цяло яйце - за БГ схемата

  • 7 405
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 210
Имам един въпрос към майките които хранят по българската схема и дават жълтък в зеленчуковото пюре.
Кога започнахте да давате цяло яйце? Дъжеря ми е на 1 годинка и е почти изцяло на обща храна но за яйцето незнам. Не е имала никакви алергии досега.
И според вас кои яца са за предпочитане - домашните които са по вкусни но пък има риск от зарази /понеже домашните кокошки не се ваксинират/ или купешките които освен че не са толкова вкусни може и да не са пресни но пък със сигурност не крият някоя зараза.

# 1
  • Мнения: 7 831
Здравей,
Аз не давам домашни яйца, нямам кой да ми ги дава, а тези по пазарите ме е страх да ги купувам, не само, че не са ваксинирани кокошките, а и не са съхранявани в хладилник самите яйца.
Иначе давам цяло яйце от около годината, но не варено, а в застройките на супите, кексовете, соленките и др. неща. Омлет или палачинка още не съм давала на Дани.
Иначе белтъка на вареното яйце много деца не го харесват особено, от тях е и големия ми син.

# 2
Цяло яйце /жълтък и белтък/ се дава след една годинка.А за домашните яйца - по-вкусни и хранителни са,но и аз не смея да давам!

# 3
  • Мнения: 3 042
Аз понеже се снабдявам с хран. продукти от баба ми, само домашни яйца му давам. Цяло яйце - след като навърши 1 година пробвах- хареса му! Ама то мойто е голямо лакомниче!

# 4
  • Мнения: 3 042
сега хвърлих и едно око в схемата на д-р Сиърс(американец) - за белтъка пише - 12-18 мес.
за справка - схемата е тук:
http://www.askdrsears.com/html/3/T030500.asp

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
И за бг- и за чужбинските схеми цяло яйце е след годинката.

# 6
  • Мнения: 1 428
Здравей,аз пък давам цял жълтък от дом.кокошки още от шестия месец.Така ми каза педиатърката ни.Само,че през ден.Много е полезен,особено за бебета с анемия.

# 7
  • Мнения: 439
изобщо за жълтъка как и кога трябва да се дава - спомням си че с голямата давах от някой месец.... ама от кой беше... и дали изобщо трябва да се дава жълтък?
Тъкмо мислех да пусна нова тема по въпроса

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Зависи по коя схема ще се водиш. По Бг-схемата, от 6 месец се дава. По тази в другите държави - след 9-12м.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844

# 9
  • Мнения: 439
четох материалите от библиотеката, но не съм наясно какви са предимствата и недостатъците на ранното или късното даване на жълтъка.  Бу, ако не те затруднявам можеш ли да напишеш нещо повече по въпроса за жълтъка - защо по принцип се дава и кога е най-удачно (според теб) да се започне даването му.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Специално за жълтъка - за ранното захранване не мога да кажа. За късното - кърменото бебе има запаси от желязо до 6-9 месеца след раждането. Затова няма нужда да се въвежда жълтък толкова рано. Желязо се съдържа в много други храни, по-подходящи за захранване - например, в елдата (която не съдържа глутен и е подходяща за каши). Също така (тук Чета да допълни, моля) при чувствителни към храните деца жълтъка се отлага даже след 12м, защото като част от яйцето, може да предизвика алергия - яйчният белтък е много силен алерген. Други казват, че към 7-9 месеца може да се дава.
Аз лично дадох при навършени 9м, на 6м и 12м кръвната картина беше чудесна.
Eто тук един линк:http://www.kellymom.com/nutrition/solids/first-foods.html - ще го преведа, щом свърша със сегашния си превод.

Общи условия

Активация на акаунт