Как да направя тази украса?

  • 13 212
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 268
Браво на вас ,момичета!Никога не бих се заела с такова нещо.Затова има сладкарници "Неделя".Да си сладкар се иска време и здрави нерви,аз ги нямам

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
приемам поправката пак съм се отплеснала нещо .

Не си се отплеснала- не е истински марципан, но се нарича марципан "Варна", има го и в рецептурника за ЗХ и в учебниците по сладкарство. Peace

# 17
  • Мнения: 244
здравей,аз мога да ти помогна за украсата .Това отгоре с което е покрита тортата се казва марципан.Тои се прави от парено тесто.Значи слагаш 200 мл. вода заедно с щипка сол и 100 грама  масло на котлона да заврят.Когато това стане изсипваш наведнъж 200 грама брашно и започваш да бъркаш енергично до отделянето на тестото от съда.Когато това стане оставаш тестото да изстине и след това го замесваш с пудра захар /към 400 гр./за да стане сладко тестото.Слагаш тестото в хладилника за да се стегне за около 40-50 мин.Когато извадиш тестото от хладилника го разделаш на няколко части за да можеш всяка част да оцветиш в съответния необходим цвят с сладкарска боя /ако нямаш потърси в нета за фирми предлагащи такива аз си купих неотдавна и за 300 милилитра платих 8лв. на боя/.
     За тази трева която виждам на снимката взимаш по голямо топче оцветено в зелено и го разточваш внимателно в/у нишесте или в/у брашно /но после трябва да го изтупаш от него за да не остава брашнен вкус/.Разточването трябва да стане много добре и не на дебело/според мен колкото е възможно по тънко е по добре но не прекалено много/.Разточения лист тесто трябва да е по обемен за да може когато го наложиш в/у тортата да може да я обгърне изцяло и да не се получат гънки отстрани .Самото тесто и лесно за налагане когато го навиеш  на самата точилка и след това налагаш тестото внимателно.Другите фигурки вече смятам че можеш да ги направиш и сама.Дано съм ти помогнала и после покажи резултата.

Това е взето оттук - http://www.bonapeti.tv/forum/viewtopic.php?t=666

В посочения сайт има рецепта на Мира за пареното тесто (ако не се лъжа).

Има и още идеи на посочените линкове вътре
Мисля, че за пареното тесто Наталина е абсолютно права.
Това е съвсем друга украса и се различава от марципана, фондана, мастиката (ударението е върху първото "а"), зефира, вафлата и т.н.
Класическият марципан се прави задължително с белени бадеми и е страшно трудно за изпълнение в домашни условия.
------------------------
За Санимама - Цметчетата можеш да изрежеш много точно с къдрава средно-голяма формичка за сладки и с една по-малка такава. Изрязаните цветчета се наслагват едно-върху друго, като вътрешното леко се повдига (да залепне само в средата) и листенцата да са му асиметрични на листенцата на първото цветенце.
Рускините правят главозамайващи, направо шеметни композиции. Но затова си се иска талант, много практика и  доста инструментариум.
Но дори да не е направена тортата като от картинка - важното е, че е направена от сърце и с много любов и ще бъде оценена на 6 - респ. ометена  Laughing Laughing Laughing

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 404
Браво на вас ,момичета!Никога не бих се заела с такова нещо.Затова има сладкарници "Неделя".Да си сладкар се иска време и здрави нерви,аз ги нямам
Stefani66, и аз като теб понякога си казвам, че вече наистина има всичко по магазините и понякога не си струва труда да приготвяш всичко сам и то с малко дете в къщи. Колко му е да купиш салати и мезета, сладки и соленки, торти, сладкиши и т.н. и да сложиш всичко на масата. Обаче не знам откъде ме е обвзел някакъв ентусиазъм да приготвя всичко сама. И вярвам,че повечето мами тук ще се съгласят, че става по-вкусно, по оригинално и неповторимо. А и показва отношение към гостите, което за мен е важно!
CVETETO, благодаря за идеите за цветчетата, ще се възползвам!

Пак имам въпрос, глюкоза от аптеката ли се взема, има ли нещо специално за нея?

# 19
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
sanimama, аз купих глюкозата от щанда за диетични храни в супермакета ни. в бурканче, прилича на мед.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 404
sanimama, аз купих глюкозата от щанда за диетични храни в супермакета ни. в бурканче, прилича на мед.
И аз там ще проверя. Hug

# 21
  • Мнения: 966
направо ще си сложа тази тема в компа,защото всичко много добре е обяснено и аз също се се пробвам да измайстря нещо

# 22
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Natalyna, тази глазура става ли да се оцвети в светло зелено, както е на моето моделче и как ще изглежда? Втвърдява ли се? Мислиш ли, че ще е подходяща за моята торта, а фигурките от фондан или е по-добре всичко да е фондан? Притеснявам се ,че няма да мога добре да оформя покритието, ако е от лист /не знам дали добре се изразих, за да ме разбереш/. И колко точно е маслото?

Бяла ледена глазура:

200г. пудра захар, 3-4 лъжици топла вода, а лъжица разтопено масло

Пудрата захар се пресява и се смесва с водата и маслото. Бърка се до гладкост и лъскавина.

CVETETO3101, благодаря за обяснението, но не съм от София. Казаха ми, че продавали в една сладкарница и ще ходя да проверя.

Тази глазура е подходяща за заливане на кексове или сладкиши. Не е подходяща за торта, защото е полупрозрачна, нанася се на тънък слой и няма да може да залееш с нея страните на тортата.

Не се притеснявай от правенето на чаршаф - не е толкова турдно. Опитай в началото с малко количество и виж с коя рецепта ще може да работиш най-добре. Тази рецепта за фондан която е написала Дидди, е доста сполучлива и не е трудна - няма къде да сбъркаш.

Ако обаче ползването на фондан за чаршаф много те притеснява, защо просто не намажеш тортата със зелен крем и само украсата направи от някакво захарно тесто(може и пареното). Хем по-лесно, хем красиво!

За боите не мога да помогна, но е ясно, че може да използваш безвредни бои за яйца!

Успех!

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 404
направо ще си сложа тази тема в компа,защото всичко много добре е обяснено и аз също се се пробвам да измайстря нещо
Zorri, радвам се че и на теб ти е полезна темата.
natalyna, благодаря! Определено ще пробвам чаршафа. Ако стане, ще кача снимка другата седмица, когато ще го правя.

# 24
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
sanimama, хич не е  трудно разточването и поставянето на чаршафа
виж тук http://pastrywiz.com/wedding/wedding19.htm
Само гледай да е добре поръсено с пудра захар на повърността под разточваното тесто, за да не лепне.

# 25
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Вие сте 1 седмица преди нас! Весел празник и много здраве и късмет на малкото човече! И ще чакам снимки на твоята торта!
Речено - сторено  Grinning празника мина много весело, ето и тортата

# 26
  • София
  • Мнения: 1 802
С интерес следях темата - Diddi, справила си се невероятно добре! Поздравления!   bouquet Връщаш ми надеждата, че може и аз да пробвам някой ден  Mr. Green

# 27
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Вие сте 1 седмица преди нас! Весел празник и много здраве и късмет на малкото човече! И ще чакам снимки на твоята торта!
Речено - сторено  Grinning празника мина много весело, ето и тортата


Браво ! Тортата е страхотна  Grinning

# 28
  • Мнения: 1 182
Много е хубава тортата!Браво  bouquet

# 29
  • Мнения: 555
Записвам се  Peace  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт