Средни разходи за дете на различни възрасти

  • 8 111
  • 112
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 336
Момичета, от Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" имаме въпрос към вас във връзка с предложение за промяна на закона за помощите за отглеждане за деца. Както знаете другата седмица ще се гласува бюджета за следващата година, а отново детските са забравени. По този повод искаме да присъстваме на обсъждането на бюджета и да участваме с конкретни предложения. Но за тази цел ни трябва добра обосновка.

Това, което ще искаме е вдигане на дохода за подоходен критерий, който сега е 200 лв и за догодина ще остане същия ако не се намесим, независимо, че променят минималната работна заплата. Също ще искаме увеличение и на самата помощ, поне със символичните 2 лв, т.е. вместо сегашните 18лв за първо дете и 20 за второ, да е 20 за първо и 22 за второ.

Конкретната ми молба е да направите един разчет, всяка за своето дете, със средни цени на нещата от първа необходимост - храна, обувки, дрехи, лекарства, адаптирано мляко /ако детето пие/, за да видим колко е средната сума, необходима за отглеждане на дете на всяка една възраст до 18 години и да се направи средна калкулация за всички деца.

Молбата ми е спешна, тъй като до понеделник сутринта трябва да сме сумирали всичко и да дадем на адвокат да подготви промените в закона, които искаме по подходящ начин.

Благодаря предварително на всички, които пожелаят да участват  bouquet

Започвам първа със списък и цени на нещата, които купувах на децата ми допреди 3 месеца, т.е. когато бяха на 7 месеца. Уточнявам, че количеството е за близнаци, така че крайната сума ще я разделя на 2.

150 лв - памперси
220 лв. - АМ за едното ми дете със специфичен проблем
170 лв. - АМ за другото ми дете
180 лв - пюрета
40 лв каша
25 лв мокри кърпички
60 лв дрехи
20 лв козметика, лекарства, консумативи /тампони за уши, памук и т.н./

ОБЩО:  865 лв., делено на 2 = 432.50 лв

Сега, вече на 10 месеца, разходите са горе-долу следните:

150 лв - памперси
80 лв - АМ
42 лв - детска кухня
40 лв - каша
30 лв - пюрета за събота и неделя
80 лв - плодове и зеленчуци
35 лв - сокове
25 лв - мокри кърпички
100 лв - дрехи и обувки
20 лв - козметика, лекарства, консумативи /тампони за уши, памук и т.н./

ОБЩО: 602 , делено на 2 = 301 лв


Очаквам и вашите калкулации Hug

# 1
  • Мнения: 3 089
не съм скръндза, пари имаме, купуваме всичко, което ни хрумне за детето ни, включително и стоки от чужди сайтове, но не съм вманиачена на тема "за детето ми само най-доброто и най-скъпото", но сумата при мен е пиблизително почти 2 пъти по-ниска.
иначе - успех с начинанието!

# 2
  • Мнения: 3 336
не съм скръндза, пари имаме, купуваме всичко, което ни хрумне за детето ни, включително и стоки от чужди сайтове, но не съм вманиачена на тема "за детето ми само най-доброто и най-скъпото", но сумата при мен е пиблизително почти 2 пъти по-ниска.
иначе - успех с начинанието!

От кои магазини пазаруваш Heart Eyes Аз каквото и да правя по-ниско не мога да сляза. За сведение, дори сметнатите пюрета са Ганчев. И дори не купувам на децата ми всичко, което бих искала. Както виждаш в сметката не включвам въобще колички, дъждобрани, одеала, чаршафи, проходилки, бъджи гащи, играчки. Ако включа и тях, сумата би била #Crazy

Може би си пропуснала да прочетеш, че съм смятала двойното количество общо и после съм делила на 2 newsm78

# 3
  • Мнения: 2 556
Нямам представа точно колко ми излизат разходите по децата, но според мен тези 2 лева, за които става дума, са просто смешни и не знам кой ще им се изкефи да ги получи...

# 4
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Моят син е почти на 3 години и ще пиша за тази възраст:
Плодове: 30 лева
Книжки, моливи, блокчета, играчки: 30 лева
Хигиенни материали: шампоан, мокри кърпи, сапун, клечки за уши - 20 лева
Дрехи - 40 лева
Храната няма да отделям, че не вярвам да изяжда кой знае колко от общата  Mr. Green
Общо: 120 лева

Забравих таксата за детска градина - 30 лева
т.е. стават 150 лева

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 14:12 от Incandescent

# 5
  • Мнения: 2 274
  Аз детски не взимам, но за статистиката:
  За бебето за месеца като гледам какви са ни разходите до момента излиза:
  за памперси: 42 лв.
  за мокри кърпи:12 лв.
  за консумативи,козметика и др. да сложа още максимум 10лв.
  общо: 64 лв.
   За баткото / който скоро ще стане на 8г./ за последния месец разходите ни са:
   за дрехи и обувки:50 лв.
   дневни за училище: 10 лв.
   за извънкласни занимания:15 лв.
   за лекарства / ако се наложи /: до 30 лв. в зависимост от болестта
   за храна... newsm78 идея нямам! Да кажем по 60 лв. като тук включвам и плодовете.
   общо: 165 лв.
   Иначе разходите в началото на учебната година са доста по високи  ooooh!!
   Дано вдигнат този минимален подоходен критерий!

# 6
  • Мнения: 2 700
Набързо нахвърлям за 8 години:
Конкретно:
80 лв – занималня
17,60 лв. – стол (22 дни х 0,8 лв. )
13,20 лв. -  джобни (22 дни х 0,6 лв.)
25 лв. – спорт
50 лв. – език
5 лв. - допълнителни учебни помагала

Съвършено приблизително и усреднено за месец:
10 лв. – училищни разходи разни (екскурзия, театър, снимки и т.н.)
50 лв. – дреха или обувки (Естествено зависи от много фактори, но всеки месец нещо умалява и се купува.)
5-10 лв. – лекарства (все пак не се боледува ежемесечно)
А храната въобще не мога да я сметна, защото не знам колко харчим ние, но като консумация си е напълно равноправен член, а може и повече предвид качеството на продуктите, които гледаме да изяжда.

Екстри:
поне 20 лв. – рождени дни на съученици

Кампанийно / отново приблизително/:
150 лв. за подготовка на учебната година
100 лв. за занимални през ваканцията

Всичко това е без развлечения и според мен цифрите са минимум на минимумите като разход.

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 14:15 от solaris

# 7
  • Мнения: 7 723
 
не съм скръндза, пари имаме, купуваме всичко, което ни хрумне за детето ни, включително и стоки от чужди сайтове, но не съм вманиачена на тема "за детето ми само най-доброто и най-скъпото", но сумата при мен е пиблизително почти 2 пъти по-ниска.
иначе - успех с начинанието!

От кои магазини пазаруваш Heart Eyes Аз каквото и да правя по-ниско не мога да сляза. За сведение, дори сметнатите пюрета са Ганчев. И дори не купувам на децата ми всичко, което бих искала. Както виждаш в сметката не включвам въобще колички, дъждобрани, одеала, чаршафи, проходилки, бъджи гащи, играчки. Ако включа и тях, сумата би била #Crazy

Може би си пропуснала да прочетеш, че съм смятала двойното количество общо и после съм делила на 2 newsm78
[/quote]
 newsm78да, бе, как успяваш?
Никога не съм водила такова счетоводство, но сега, като се замисля-  е не по- малко от 10лв на ден , на дете.
- включвам :
такси за ясла,
купони за обяд в училището,
памперси, кърпички и други консумативи
такса за балет на Ивка
дрехи и обувки
Бонбонките, шоколадите, чипсовете и другите глезотийки, без да прекалявам с тях- не мога да изчисля точно
.......а не дай си Боже, някой се разболее Praynigсумите, които даваме за лекарства са космически.
Стискам палци в начинанието  bouquet

# 8
  • Мнения: 3 447
За дете на година и половина:
памперси + мокри кърпи - около 80 лв
дрехи и обувки - усреднено идват не повече от 20 лв месечно, т.к. ги купвам в началото на сезона
козметика, консумативи - не повече от 10 лв
Готвя му и го кърмя, така че пари за пюрета и АМ не давам.
Значи общо - към 110 лв.

# 9
  • Мнения: 1 615
На близо 5 години:
такса за градина    - 40
такси за други в ДГ - 30
клуб по танци         - 30
дребни екстри        - 40
дрехи (средно)       - 30
храна... е, сега...
170 лв. с екстрите.
Всичко е закръглено нагоре, за да се включи някъде и всичко, за което не мога да направя точна сметка (напр. козметика и лекарства).
В екстрите включвам театър, излишни подаръчета, но "мамо, аз много слушах", според сезона - ежесдмично зимни кънки или глезотийки в парка и т.н. (приблизително 10-ина лв. седмично).
Не считам за нужно да й купувам кой знае колко дрехи: само най-необходимото, иначе износва от братовчедка си, обувки - 1 за сезон (напоследък изкарават и по 2).
В началото на учебната година има малко допълнителни разходи, но ако ги разпределя за годината, да са по още 10-20 лв. на месец.
Нека ги закръгля на 200, но с много аванс и с много екстри.

# 10
  • Мнения: 271
Момичета,то е ясно,че никой няма да ни даде 200-300 лв на месец,но поне може да се претендира за 50лв(според мен).И нашите разходи не са по-малко от 200лв. месечно.Успех в начинанието. HugДано да има резултат Praynig

# 11
  • Мнения: 3 336
Нямам представа точно колко ми излизат разходите по децата, но според мен тези 2 лева, за които става дума, са просто смешни и не знам кой ще им се изкефи да ги получи...

Явно не съм обяснила много точно, искам тези бюджети за да поискаме мотивирано вдигането на границата в подоходния критерий. Значи сега ако на член от семейството се падат повече от 200 лв на  месец, съответната семейство няма право на детски добавки, а всъщност сумата за отглеждане на дете далеч не се ограничава във въпросните 200 лв, които държавата е сметнала, че са достатъчни.

Така че независимо, че детските биха се вдигнали с 2 лв или с 5, идеята е, че повече хора ще са възползват от това право.

Също така аз като смятам средно месечно залагам по 50 лв за дрехи и обувки, като имам предвид, че в единия месец ще купя неща за 150 лв/примерно/, но в следващите 2 няма да купувам нищо.

За съжаление аз нямам от кого да взимам умалели дрехи и обувки за децата си, така че се налага да купувам всичко и по 2 Cry

# 12
  • Мнения: 934
11 годишно момиче
Поне 20 лева на месец за някакви дрехи понякога повече понякога по-малко.
22 дена по 1 лев за у-ще
средно 10 лева за консумативи за у-ще на месец
още 20 лева  за разни рождени дни или извън класни занимания
20 лева за пеене в хор /много иска а пее ужасно ,какво да се прави като майка си е:),  но не мога да и откажа/
и средно по още 10 лева за козметика за нея, все пак малка жена е вече интересува се.
Храна не смятам
към 100 лева  на месец без никакви глезотии, имам късмет, че знам Английския и не давам за уроци, но сега започна и немски а там ще се дават пари за допълнителни уроци.

Бебето на 11 месеца.
40 лв за памперси
10 лева за козметика и други такива неща
средно по 10 дена на месец по 2.50 за детска кухня /останалите и готвя аз/
още към 10 лева за каши и плодове
20-30 лв.за дрехи

Сметката е такава 100 за едното и към 120 -125 за другото дете и то абсолютния минимум, не включвам играчките на бебето, проходилки и други потребни неща, както и малките подаръци за каката когато наистина се справи добре в у-ще или просто за да поглезя малко и нея, не само бебето. А нали се сещате, че като се купи нещо на едното дете все пак и на друго трябва нещо малко за да са на наравно.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 149
Моето дете е на 1 г 6 м

Памперси, мокри кърпи 45 лв.
Козметика  10 лв.
Детска кухня 20 лв. (не е от най-лакомите, така че това ми стига почти за 3 хранения)
Адаптирано мляко 25 лв.
Плодове, храна в почивните дни и други хранителни 40 лв.
Дрехи, обувки, играчки (трудно ми е да преценя, защото засега все още получава много подаръци)  30 лв.

Общо 170 лв.

Не малък разход във връзка с детето имам и за вода, ток и отопление. Това не мога да го сметна, но особено водата и тока почти ми се удвоиха откакто се роди.

# 14
  • София/Благоевград
  • Мнения: 362
около 150 лв. на месец за памперси, кърпички, храна, дрехи и понякога играчки/повечето са ни подарени/. В общи линии ако не купувам дреха или обувки разходите са около 100лв./мес. В месеците, в които съм купувала обувки или дрешки стигат до 200лв.

Общи условия

Активация на акаунт