Сканиращи устройства на банкоматите

  • 5 608
  • 48
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 377
От известно време получаваме непрекъснато информация от други банки за намерени на техни банкомати сканиращи устройства (устройства, които копират карти) и монтирани камери за заснемане на ПИН кода. Най-честите проблеми са регистрирани на банкомати във Варна и София.

Няма универсален начин за разпознаване, просто трябва да огледаш добре отвора на съответния
банкомат преди да си пъхнеш картата и ако ти се стори съмнителен, или видиш нещо прикрепено към
отвора, по-добре не я използвай на този банкомат.
 
Най-общо трябва да си представиш, че отвора е нормално да изглежда като все едно виждаш стена
с един отвор в нея, т.е. като едно цяло с отвор, а не като сглобена машина /имам предвид банкомата/
със залепени/сглобени отделни части, както е на снимката.


Дано не попадаш на такива, но ако все пак ти се случи да се съмняваш, че имаш неправомерни транзакции/
движения по сметката, веднага се обърни към банката-издател на картата ти.     

Моля ви обръщайте внимание винаги, когато ви се наложи да ползвате който и да е банкомат,
да няма прикрепено подобно устройство, защото то копира цялата информация от магнитната
лента на картата ви и може да я препечати върху празна такава и да злоупотреби с нея!


Надявам се тази информация да е полезна. Ето и снимки:

http://www.snimka.bg/profile.php?view_album&album_id=78968

# 1
  • София
  • Мнения: 1 951
Mnogo polezno!

# 2
  • София
  • Мнения: 118
Благодаря ти за ценната информация и най-вече за снимковия материал. Миналата седмица се оказа, че от банката са ми блокирали картата, именно защото съм теглила от компрометиран банкомат  Confused Слава Богу, че нямах липси...

# 3
  • Мнения: 2 821
от снимката не разбрах къде точно се монтират тези сканиращи устройства newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 377
Устройството се слага точно на отвора, където пъхаш картата.

# 5
  • Мнения: 2 196
Информацията е полезна.
Благодаря.  bouquet

# 6
  • Мнения: 2 821
Добре де, не е ли задължение на банката да си следи банкомата..дали е в изправност и т.н. Аз например най-често тегля от банкомата в сградата на банката, обслужваща сметката ми. Нали има охрана..те няма ли да забележат ако се сложи такова устройство?Или са по опасни банкоматите, които не са по банките newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 377
Добре де, не е ли задължение на банката да си следи банкомата..дали е в изправност и т.н. Аз например най-често тегля от банкомата в сградата на банката, обслужваща сметката ми. Нали има охрана..те няма ли да забележат ако се сложи такова устройство?Или са по опасни банкоматите, които не са по банките newsm78

Не ми се коментира охраната, без да засягам някого, но имам доста познати охранители в банки и правят всичко друго, но не и да пазят. А и ми се струва, че това устройство не е трудно за поставяне и ако е поставено вечерта, цяла нощ може да се точи информация от картите, особено, ако банкомата е на банка някъде в центъра и има хора, сутирнта го махат и готово. Охраната не вярвам да забележи нищо. А за банкоматите, монтирани на други места, няма какво да се говори.....

# 8
  • Мнения: 191
Хммм да много полезна информация! благодаря ти..........

# 9
  • Мнения: 81
много ценно.  Благодаря!!!

# 10
  • Мнения: 5 622
Ако под всяка снимка имаше обяснения кое, как, защо, щях да съм по-наясно. А сега само се обърках и уплаших  Rolling Eyes

# 11
  • В центъра на Вселената...
  • Мнения: 382
Ако под всяка снимка имаше обяснения кое, как, защо, щях да съм по-наясно. А сега само се обърках и уплаших  Rolling Eyes

Просто отвора трябва да е като цепчица, а не да е така "разчупен" както на снимките.Поне аз така го разбирам.
Гадовееееее  #Cussing out

# 12
  • София
  • Мнения: 377
Ако под всяка снимка имаше обяснения кое, как, защо, щях да съм по-наясно. А сега само се обърках и уплаших  Rolling Eyes

Ми да ти кажа не съм ги правила аз тия устройства, за да знам Laughing

Иначе при банкомат без поставено такова устройство има просто цепчица, равна, а това изглежда точно като добавено. Иди на един банкомат и разгледай добре.

А за да не се бъркаш и плашиш, по-добре не тегли от банкомат - плащай в магазините с картата, а ако ти трябва кеш отиди в банка и на пос терминала си изтегли пари. Ако пък толкова спешно ти трябват пари и не работи ни една банка, кръстиш се 3 пъти пред банкомата и теглиш Laughing

За сравнение - това устройство поне можеш да го видиш и да не теглиш, което е невъзможно при например "ливанска примка".

# 13
  • Мнения: 1 878
 Shocked Много полезно инфо, особено снимковия материал  Sick Нямаше да обърна внимание ако не бях прочела и видяла - все си мислех че е нещо доста по-видно, а това.............баси.
А ти откъде имаш снимки на тая джаджа - да не иб да си я свалила лично от някъде  ooooh!

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Каква е тази ливанска примка пък сега? Теглиш и се бесиш, като видиш колко ти остава по сметката?

Общи условия

Активация на акаунт