Материални vs духовни ценности

  • 6 964
  • 137
  •   1
Отговори
  • Sf
  • Мнения: 808
В такава възраст и в такъв период съм, когато за мен са важни хората и нещата около мен.

Видяла съм няколко краха на хубави двойки поради липса на пари, финансова сигурност и последвалите ги разногласия, които издълбаха от тесен процеп до невъзвръщаема пропаст между хората.

Видях и как поради липса на средства пострада и здравето на близки хора, въпреки че казват с пари здраве не можеш си купи. Понякога можеш, не говоря за безнадеждните случаи... Извинявам се предварително за тези си думи!!!

Видях също и как хората се съсипват от работа и успяват да се задържат едва на повърхността. Да се порадват на малките неща, които понякога сами правят вкъщи или са спестявали, или са взели кредит за тях. И това ги заробва.

След всички трудности, сметки и ежедневни удобства, без които не можем, но които ни струват все повече и повече, имаме ли време да помислим за духовното "богатство"?!?! Не сме нито в Индия, нито край спокоен Нил, нито сме в руската баня с потопена морна глава в изстудена водка. Аз вече от много време насам приемам и уважавам духовно богатите хора, които са добри и към непознатите, които не са загубили вярата в живота и че всичко може да се промени само благодарение на личните усилия и упорит труд!!!

Надали сме галеници на съдбата и богати наследници, нито сме потомци на стари пари и близнати от съдбата нови пари Simple Smile Нали Simple Smile

Стана дълго, извинявам се Simple Smile Влязох днес във форума след усилна седмица и не видях тема, в която да искам да пиша. Затова реших да ви споделя всичко това и така, да си попишем и поразсъждаваме Simple Smile

Благодаря, вие сте Simple Smile

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Да, не сме в Тибет. Завиждам им понякога. Там (съм чела) философията и изобщо възприятието на света им е съвсем друго, материалното е на втори план. В нашата цивилизация обаче не е.
На моменти като се натъжа от безпаричие, се опитвам да мисля за съвсем други неща, да гледам философски. Непреходните неща не се купуват.
После обаче минавам край витрини и си пожелавам съвсем обикновени неща, ама не мога да си ги купя, млада съм, суетна и искам да изглеждам добре. Ми не съм дорасла да се извися над материалното, съвсем съм си средностатистическа. Успявам понякога, след хубава книга, филм, някакво друго катарзисно изживяване.
Малеее, необичайно дълъг за мен постинг стана. Лени, ще почна да те конкурирам  Grinning

# 2
  • Мнения: 3 091
Писах и ми изчезнаха нещата... КОга ще се оправи този форум  Thinking
Кросамая, исках да се избъзикам с теб -
Цитат
В такава възраст и в такъв период съм, когато за мен са важни хората и нещата около мен.
така е, когато човек е млад, невинен и още зелен  Laughing
НИкога не са ме интересували материалните неща - затова не са ми липсвали. Казвала съм го хиляди пъти тук - работя за удоволствие, а парите си идват сами. Аз нямам нужда от много.
Хубавото е, че и аз, и мъж ми сме заобиколени от много като брой - много близки хора. Шегували сме се, че взимаме пари на заем, когато си празнуваме рождените дни, защото най-близкия кръг едва ограничаваме до 70 човека  Wink
Според мен е изключително тежко, когато нямаш на кого да се обадиш, когато няма на кого да споделиш... Самотата е страшна, а не бедността или богатството!
Зависи от гледната точка, от ценностната система - от това на какво си свикнал и какво мечтаеш! Ние не спестяваме в банка, а предпочитаме да пътуваме. Има хора, които не го приемат и смятат, че е безразсъдно. Ние не.
Аз искам само да сме здрави - това е достатъчно за мен!

# 3
  • Мнения: 5 577
Вчера разбих на детето касичката за да взема 1лв. да му купя памперси. Не е майтап, до там я докарах.
Но усмивката не слиза от лицето ми, не мисля за това, не влияе на мен и на отношнието на другите към мен (и моето към тях).

Знам, че ме чакат по-хубави дни.

Щом за детето има всичко необходимо, че остава и за мен съм щастлива. Но това не означава, че съм се примирила, точно напротив. Амбицирам се много, за да си позволя повече.

Аз съм странна - хем съм средностатистическа, хем съм над материалното - не мога да се изкажа.

# 4
  • Мнения: 5 577
Според мен е изключително тежко, когато нямаш на кого да се обадиш, когато няма на кого да споделиш... Самотата е страшна, а не бедността или богатството!

Точно, много добре казано! Браво Ламя, това се опитах да кажа, ама пусто беден речник.  Close

# 5
  • Мнения: 3 447
Ми не съм дорасла да се извися над материалното, съвсем съм си средностатистическа. Успявам понякога, след хубава книга, филм, някакво друго катарзисно изживяване.

Те също се купуват, нали  Grinning
Не мисля, че е необходимо двете неща да се противопоставят. Напуснахме Епохата на Рибите и дуализма, все пак  Wink Въпросът е да намерим баланса, така че парите да спомагат за духовното израстване (ако ми паднат едни 2000 долара да отскоча до Индия, хич няма да ги откажа), без обаче да те обсебват и заробват.
От друга страна, бедността може и да не е порок, но безпаричието и мизерията раждат пороци, водят до деградация и насилие, а недоимъкът убива любовта.
Така че - нека да има  Hug

# 6
  • Sf
  • Мнения: 808
Писах и ми изчезнаха нещата... КОга ще се оправи този форум

Взех да удрям по едно copy на умотворението си преди да му дам "публикувай"  Mr. Green

така е, когато човек е млад, невинен и още зелен  Laughing

Ще те черпим един баш натурален сок нехт тайм, дорогая  Wink

Самотата е страшна, а не бедността или богатството!

Умна жена сте Simple Smile Съгласна!

Аз искам само да сме здрави - това е достатъчно за мен!
Дай, боже!

На моменти като се натъжа от безпаричие, се опитвам да мисля за съвсем други неща, да гледам философски. Непреходните неща не се купуват.
После обаче минавам край витрини и си пожелавам съвсем обикновени неща, ама не мога да си ги купя, млада съм, суетна и искам да изглеждам добре. Ми не съм дорасла да се извися над материалното, съвсем съм си средностатистическа. Успявам понякога, след хубава книга, филм, някакво друго катарзисно изживяване.

Чуствам се по абсолютно същия начин...

# 7
  • Мнения: 4 806
Там (съм чела) философията и изобщо възприятието на света им е съвсем друго, материалното е на втори план. В нашата цивилизация обаче не е.

Пропорцията "материлни - духовни ценности" в повечето случи не зависи от пол, възраст, положение, образование и други преднамерено случайни събития в живота на човек. Дадена му е. И сред бедни, и сред богати има с щедри души, но има и стиснати егоисти.
По повод цивилизацията. Това, в което живеем в момента вече не е Цивилизацията. Това е треската на сгромолясването и провала и. И трябва много да поработим, за да и вдъхнем поне малко живот още. Поне за нашите деца да стигне.
Нашата цивилизация се е раждала в и чрез духовни ценности. И докато те са били водещи, сме се развивали. Няма да спорим дали и доколко Средновековието е било тъмно и мракобесно. Излишно е, не сме в исторически клуб, все пак.

За статистиката ... Вододей съм, Дона Simple Smile

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 15:43 от Асса

# 8
  • Мнения: 5 577

Така че - нека да има  Hug

И от време на време  luvbed

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Асса, и аз съм Водолей.
Тъй де, ние ню ейдж ли сме или лукови глави?  Grinning

# 10
  • Мнения: 6 315
кросич, само едно нещо ще ти кажа по този въпрос....

За мен е много по-хубаво, когато очите на Йоан грейнат заради току-що изпечените топли курабийки или ето това: , което съм направила сама за него, отколкото от поредната играчка.

# 11
  • Мнения: 4 806
Хм, чи тоз въпрос иска ли питане? И доматите не ги ръфаме с колците, макар да не ни харесва градът на морето...

Кросамая, само добрата книга и добрата компания са спасението за свободните часове. Иначе, смърт на духа, ако се разчита на медии. И на първо място - много работа и усилия, и търпение, и смирение. Наскоро прочетено от Дракър, че навсякъде има хора, които се различават от другите "по количеството майсторство и по количеството усърдие"... Е, та за тях иде реч - в тях ми е надеждата Simple Smile

Василисе, трогателно е...

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 15:13 от Асса

# 12
  • Мнения: 293
готина тема, само да се разпиша .. Ей така минавам по темите, щото си намерих перфектно оправдание за недомислиците, които пиша - нямам време Laughing

Вергилия, мн готин постинг, простичко и ясно thumbsup


# 13
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Тази тема ми напомня един от монолозите на покойната ми баба (бургазлийка беше тя):
"Другити, баба, кат' са върнат от пазар, фърлят чушкити ей тъй, на балкона. Без ред, без нищо. Но аз! Аз! Като майка на голям български художник ни мога да ги фърля ей тъй. И ги подрьеждам - ей тъй ги подрьеждам, в панерчи, че и по цвят. Ти бурканити да ми видиш баба, сладкото как съм подредила в шкафа - отзад големити, отпред - малкити, всичко надписано, с етикет! На етикета, баба, пиши: "Вкусно сладко от малини, реколта 85".
Ни мога, аз съм истет човек. Защото съм майка на голям художник, затова съм истет!"

# 14
  • Sf
  • Мнения: 808
кросич, само едно нещо ще ти кажа по този въпрос....

Знам, марго Simple Smile Знам и аз бих се радвала, ако имах един такъв Йоан Simple Smile Не ме осъждай...

 Hug
Тази тема ми напомня един от монолозите на покойната ми баба (бургазлийка беше тя):
Ни мога, аз съм истет човек. Защото съм майка на голям художник, затова съм истет!

А майка ми дори мие кофичката от киселото мляко, та да е чиста, като я хвърля на боклука, какво знайти Вий. Ний пък сми от Вьелико Търнуво  Mr. Green

Кросамая, само добрата книга и добрата компания са спасението за свободните часове. Иначе, смърт на духа, ако се разчита на медии.

Съгласна напълно!!! Благодаря, упражняваме го това съвсем старателно и несъзнателно Simple Smile

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 15:25 от кросамая

# 15
  • Мнения: 183
Когато драпаш за насъщния и за едното физическо оцеляване, ще е доста трудно да се извисиш духовно.За съжаление този факт засяга голяма част от обществото ни.
Така или иначе, ценностната ни система е вече изградена и сега ни остава само да я реанимираме, от време на време, с някоя стара и много пъти препрочитана книга.
А така ми се иска...много работи.

# 16
  • Мнения: 14 489
кросамая пак уцелваш десятката. днес и аз разсъждавах по този въпрос и то роптаейки /признавам си/ защо някои хора имат и материалните и духовните неща. защото айде да не се лъжем малцина са смотаняците, некадърниците и т.н. които са пробили и са се задържали, повечето са хора с дълбок духовен живот, умствен и емоционален капацитет, хора с характер. изводът ми е /всъщност го плагиатствам де, но нищо/ е че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом. отделен е въпросът за сезоните в живота ни.
все пак мечтите и вярата че по-доброто тепърва предстои са без пари.
и аз копвам преди да постна.

# 17
  • Мнения: 3 818
Моето решение е да не забравям кое е истински ценното за мен в живота. Не си позволявам да се оставям на течението, да се поддавам твърде много на желанието да имам и още, и повече, и от това, и от другото... Материалното не ми е чуждо и му се радвам, когато имам тази възможност, но никога не си позволявам да се увлека дотолкова, че да забравя това, което наистина ме прави щастлива. Във всеки един миг, когато нещо материално ме удари по главата и ми създаде проблем, си напомням за духовната част от живота ми. За хората, които обичам, за нещата, които осмислят съществуването ми. Понякога е трудно, защото трябва да си философ в по-голямата част от времето си, а си е уморителна работа. Но това пък запазва хармонията вътре в мен. Защото това, което искам, за да бъда щастлива, го имам и то е не е свързано с материалното. Трябва само да не го забравям като ме ударят парични проблеми примерно Simple Smile

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 306
че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Хм, Ван Гог, примерно, е умрял в мизерия....както и много други велики духове.

# 19
  • Мнения: 704
За статистиката ... Вододей съм, Дона Simple Smile

Привет от един "материален" Телец  Laughing

Пропорцията "материлни - духовни ценности" в повечето случи не зависи от пол, възраст, положение, образование и други случайни събития в живота на човек. Дадена му е.

Съгласна с цитираното, с едно изключение - "случайни" събития няма; всеки върви по "избрания" му/си  Sunglasses път.

"...Кой хвърля брат против брата и син против баща? Защо доброто го няма, а злото се шири? Няма милост, няма блага дума, няма почит. Защо, господи? Защо?

Когато купуват или продават нещо, на хората очите са в кантаря. А защо, когато съдят човека, когато животът му е на косъм, гледат през пръсти?"

от "Вълкадин говори с бога" - Йордан Йовков, Женско сърце

# 20
  • Мнения: 14 489
че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Хм, Ван Гог, примерно, е умрял в мизерия....както и много други велики духове.

предположих че ще трябва да пояснявам. моите наблядения са че хората които са богати и успели са тия които обичат себе си и са напълно убедени че заслужават щастието и партие си. четох например за един много богат американец, мисля че беше основателя на Уолмарт, който разказва как се е издигнал от нищото. та той казваше "всеки път, при всяка сделка, при всяко решение аз се чувствах като че ли Животът ми е длъжен да успея". Едно е да си велик талант или гений, друго е да вярваш, да си напълно убеден че заслужаваш хората да ти дават парите си за картините ти или каквото и там да е.

# 21
  • Мнения: 1 134
Ако си богат духовно - ще превърнеш и най - голямата мизерия в свое богатство.
Ако си богат само материално - нищо не е в състояние да те направи щастлив.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Уриел, отиваме към темата на Лени "Порок ли е бедността?", въпросът се измества.
А американският клиширан позитивизъм никак не се вмества в моите представи за духовност.

# 23
  • Мнения: 4 806
тъй, малко ще поспорим, става ли? Ей така, щото темата го предполага, макар да говорим за едно и също...

Полът, произходът, възрастта, раса и подобни са напълно случайни неща.
Образованието и положението не са.
Затова добавих една думичка "преднамерено" случайни - все пак всяко едно от тях са следствие от нещо преди това... все ще да е поради нечие намерение Simple Smile
Абсолютно съм "за" идеята, че жизнената ситуация на всеки един човек към даден момент (след определена възраст, разбира се) е преди всичко плод на негови решения, приведени в действие. Има неща, които не подлежат на промяна в нашия живот (очевидно е, че към днешна дата можеш да си смениш пола, но не можеш да се отидеш да живееш в желана епоха).

# 24
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Хм, Ван Гог, примерно, е умрял в мизерия....както и много други велики духове.
Тъй, тъй, повечето творци умират в нищета.
Освен това, повечето творци съвсем не отговарят на представата за духовен човек. Гледаш го - пие като смок, пърди, уригва се, говори глупости, а и не е много умен. В главата му само кебапчета и бира се въртят, ако може и някоя пищна фенка "да му постеле легло" - чудесно.
Пък седне и избара велико произведение. (Разбира се, има и пудри, които се държат на положение, духовно тоест).
Харесвам картините на Ван Гог, но си мисля, че е точно от описаните от мен творци.  Whistling

# 25
  • Мнения: 899
Не знам. И мен такива мисли са ме налегнали, кросамая.
Колкото и да се опитвам да си затварям очите за света, за всичко, което реже..все не успявам, нещо се пропуква. И друг път съм казвала, за мен най-пасва фразата "Ти си над тези неща".
Драпаме, работим много. Казвам си - това сега не може, ама ще поработим повече, ще го имаме. И го забравям не ми тежи. Много повече ми тежи надпреварата, злобата между хората, кой повече ще изкара, кой повече ще се издигне.
В телевизията гледам, слушам - конкуренция, ама кървава. Толкова злоба, че ти става тъжно - тези хора, Господи, как живеят с толкова жлъч. Оправдавам ги - хляба, всеки за хляба се бори, ама някой и за диаманти покрай него, може човек да убие... Тъжно ми е като ги гледам, не мога да общувам с тях, предпочитам да си мълча.
Имаше една девойка, разговорихме се, казва ми "Виждам аз, че си бедна, ама си щастлива, като бебе си сладка и се усмихваш. Аз съм безумно богата, мъжът ми чудесен, пътуваме много, всичко си имаме. Ама ми е скучно. И съм нещастна".

Няма етика, няма нормални взаимоотношения. Май наистина просто ще си мълча...

# 26
  • Мнения: 5 877
Василиса, разсмя ме твоята баба, браво на нея!!!
И аз тъй.

Водолей съм, да му се не види.

# 27
  • Sf
  • Мнения: 808
Понякога е трудно, защото трябва да си философ в по-голямата част от времето си, а си е уморителна работа. Но това пък запазва хармонията вътре в мен. Защото това, което искам, за да бъда щастлива, го имам и то е не е свързано с материалното.

Както също и да се запазиш, когато те атакуват и странични хора или при обстоятелства в работата, в претъпкания трамвай, в магазина пред последната свободна количка, пред кабинета на джи пи-то или на опашката в пощата...

Или когато сте сами в чужбина и сънувате нощем, че майка ви на долния етаж чупи орехи... Simple Smile Как се оцелява духовно в чисто физически план... Как неистово ти липсват приятелите и двете думи с непознати на своя собствен език, а не мимолетни усимвки...

Трудно е, нали... Но май това ни прави хора Simple Smile Духовни също. Като килимените хора :;

че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Не съм съгласна. Нямам нищо субстанциално и никой не би ме нарекъл бедна духом  Mr. Green

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 16:01 от кросамая

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Абе Василисе, той е и луд даже, ама първи ми дойде като пример наум.  Grinning

# 29
  • Мнения: 3 447
че материалния живот е отражение на духовния. с две думи бедните материално са бедни и духом.

Хм, Ван Гог, примерно, е умрял в мизерия....както и много други велики духове.
Тъй, тъй, повечето творци умират в нищета.
Освен това, повечето творци съвсем не отговарят на представата за духовен човек. Гледаш го - пие като смок, пърди, уригва се, говори глупости, а и не е много умен. В главата му само кебапчета и бира се въртят, ако може и някоя пищна фенка "да му постеле легло" - чудесно.
Пък седне и избара велико произведение. (Разбира се, има и пудри, които се държат на положение, духовно тоест).
Харесвам картините на Ван Гог, но си мисля, че е точно от описаните от мен творци.  Whistling
Ама духовност и творчество за мене не са равнозначни. Талантът може да се разглежда като приумица на природата, докато духовността е въпрос на етика и самодисциплина до голяма степен.

# 30
  • Мнения: 14 489
Уриел, отиваме към темата на Лени "Порок ли е бедността?", въпросът се измества.
А американският клиширан позитивизъм никак не се вмества в моите представи за духовност.

не съм чела темата на Лени. тукашната е за материалното срещу духовното, а моето мнение е че не са противоположни, а две страни на едно нещо. не знам дали изказването ми е част от "американския клиширан позитивизъм" ама ако е така няма чудно че американците са най-богата нация в света.
на мен пък тия тибетците хич не са ми идеала за духовност - хора дето пропиляват живота си лежейки в една пещера, гладни, няма секс, няма нищо. материалния ни свят е толкова красив че е грях да се правиш на духовен и да не му се наслаждаваш.

# 31
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А, добър е примерът с Ван Гог (другите творци не са луди, или поне не толкова луди, ама все тая).  Heart Eyes
Сестра ми е водолей, духовен човек. Беше си купила един албум за средновековна живопис, за луди пари. Още ме цитира, как съм й казала: "Ти луда ли си? Знаеш ли аз какви обувки щях да си купя за тези пари! А албумът какво, можеш ли да го облечеш, а?" Joy Joy Joy
Е това е, имаме духовни хора в семейството, имаме и Кари каква беше там, дето си купува обувки и  се прави на много умна. И духовна.  Mr. Green
П.П. Права е Дона. Изместваме темата.Творчеството е дарба, дадено ти е и толкова, ако щеш бъди луд, бъди прост, темерут или каквото си там.
Карито

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 17:35 от Василиса Умница

# 32
  • Мнения: 6 315
на мен пък тия тибетците хич не са ми идеала за духовност - хора дето пропиляват живота си лежейки в една пещера, гладни, няма секс, няма нищо. материалния ни свят е толкова красив че е грях да се правиш на духовен и да не му се наслаждаваш. [/color] [/b]

 hahaha hahaha hahaha

Искрено ме разсмя!

Не мисля, че материалните блага могат да направят някого духовно богат, ама никак!

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Съгласна съм за творчеството, да. Примерът с Ван Гог беше малко тъп, но иначе си стоя зад твърдението. Пък има и друга страна на медала- истински духовните хора много-много не им дреме за материалното и затова често са бедни, но не страдат от тая работа, а просто не го забелязват.

# 34
  • Мнения: 14 489
на мен пък тия тибетците хич не са ми идеала за духовност - хора дето пропиляват живота си лежейки в една пещера, гладни, няма секс, няма нищо. материалния ни свят е толкова красив че е грях да се правиш на духовен и да не му се наслаждаваш. [/color] [/b]

 hahaha hahaha hahaha

Искрено ме разсмя!

Не мисля, че материалните блага могат да направят някого духовно богат, ама никак!

нямам предвид материалните блага на цивилизацията ни - компове и кожени дивани. имам предвид храна, красива природа и т.н.

# 35
  • Мнения: 4 806
Василисе, а ти коя зодия си? Simple Smile Имам си нещо наум и то не е във връзка с написаното от теб тук...

Връщайки темата към същността й, съгласна съм, че талантът/гениалността далеч не са мерило за духовност, макар понякога се срещат (имат допирни точки)..., че и да се припокриват. Това е една друга тема.

Натрапчиво ми се върти идеята за книгата "Смисълът на живота" на Виктор Франкъл. Да, поставени хора в крайни условия. Оцеляват тези, които са водени от някаква идея (представа, мечта) - написване на книга, виждане на близки... колкото и да е дребна, тя подхранва душата да живее, да се стреми към нещо, да иска нещо. Тези, които се отказват от тях, загиват. Духът побеждава материята. Еднозначно.   

# 36
  • Мнения: 15 619
Писах, писах, излях си душата и ми го затри.  ooooh!
Та сега съкратено: Понякога се ядосвам за материалното /най-общо казано/ и защо???
Защото забравям, макар и за миг, забравям, че съм благословена с хора около мен, които обичам, и които ме обичат. Щастлива съм, че и една моя добра дума може да разсее сивотата, тъгата, притесненията им....  
Какво е духовността - за мен тя означава да поставиш другите преди себе си. Не, че аз съм толокова добра. Не съм. Но в този вълчи свят, такива хора рядко се срещат.
 

# 37
  • Мнения: 3 818

Както също и да се запазиш, когато те атакуват и странични хора или при обстоятелства в работата, в претъпкания трамвай, в магазина пред последната свободна количка, пред кабинета на джи пи-то или на опашката в пощата...

Аз се запазвам в такива ситуации като се изключвам. И като тъпо, но упорито се държа така, както смятам за редно, независимо дали има смисъл от това. С вярата, че доброто отношение все някога ще хване корен все у някого. Но за да мога да издържа, имам нужда да се зареждам. Чрез тези, които обичам, чрез случайните срещи на нещата, които ме карат да се усмихвам. Една подобна тема може да ме зареди за дни наред. Просто е, само трябва да намерим за нас си начинът. Wink

# 38
  • Мнения: 14 489
Духът побеждава материята. Еднозначно.   

а също Духът създава материята

# 39
  • Мнения: 3 447
на мен пък тия тибетците хич не са ми идеала за духовност - хора дето пропиляват живота си лежейки в една пещера, гладни, няма секс, няма нищо.  
Живи да ги ожалиш  Joy
Между другото, доколкото ми е известно (може и да бъркам, де), това е единствената нация, която никога, през цялата си история не е воювала. На мен това ми говори страшно много. Но пък може просто хората да са нямали сили от глад и безебие, знам ли  Rolling Eyes

# 40
  • Мнения: 7 837
Съчетаването им е въпрос на енергия и правилното й разпределяне. Да, материална съм...
Другото се постига с много работа върху себе си, не само с четене на книги, вживяване в изкуство, прекалена мания за културитет и възвишени мисли.
Съзнавам, че не съм достатъчно дорасла, но работя по въпроса  Grinning

Зодия Рак съм, ако това изобщо има значение  Mr. Green

# 41
  • Мнения: 4 806
За "създава" не съм толкова сигурна Simple Smile
Вярно сме в тема с философски нюанс, но ако там се отнесем... вихърът ще е слаба метафора... ТО ще да е "отнесени от цунамито" Simple Smile

# 42
  • София
  • Мнения: 4 423
Знам, че въпреки трудните моменти, които незнайно защо ме преследват от доста време, съм успяла донякъде да съхраня духовното.
Е, и аз въздишам по лъскави витрини, искам да имам красиви неща, да се почувствам добре и свободна да си купя каквото искам, искам понякога да купя на децата си скъпи играчки или дрехи за голямата, но... няма, колкото и да се труди мъжът ми, да не слиза от педалите по 16 часа, имам чувството ,че се въртим в омагьосан кръг.
Но, това има и свойте добри страни, научих се да се радвам на малките неща, научих, че от здравето по - голямо богатство няма, научих, че усмивката на лицата на децата ти няма какво да я замени, научих, че въпреки трудния ми живот имам любов, такава, каквато малко хора познават - независеща от материалното, неподвластна на времето, несломима.
Е, нека да имам всичко това - без него не мога, другото...не ми трябва за да съм щастлива!

# 43
  • Мнения: 4 806
Кейси, много добре си го рекла....

Впрочем, нали не си говорим за различни неща? В никакъв случай "духовно" не приемам да е = "културно" с всичките му "ЕнтИлИгенстващи" превземки по модерен автор? Щото, ако е тъй, подавам оставка от темата...

# 44
  • Sf
  • Мнения: 808
С вярата, че доброто отношение все някога ще хване корен все у някого. Но за да мога да издържа, имам нужда да се зареждам. Чрез тези, които обичам, чрез случайните срещи на нещата, които ме карат да се усмихвам. Една подобна тема може да ме зареди за дни наред. Просто е, само трябва да намерим за нас си начинът. Wink

 Peace Нали Simple Smile Това се постига и се учи, макар след доста време и доста изгубени мисли, лоши настроения, дори и сълзи Simple Smile Тогава щитът на доброто отношение и поглед към хората и обстоятелствата могат да ги променят Simple Smile Simple Smile

Живи да ги ожалиш  Joy
Между другото, доколкото ми е известно (може и да бъркам, де), това е единствената нация, която никога, през цялата си история не е воювала. На мен това ми говори страшно много. Но пък може просто хората да са нямали сили от глад и безебие, знам ли  Rolling Eyes

Това не го знаех. Всъщност знаели сме го, но не сме се замисляли... Бих дала, каквото ми поискат, за да се разменя с някой от такава пещера или поне един път да се измия в Ганг...

Както и не бих отказала нормален, спокоен живот в подреден дом Simple Smile

Везни съм Simple Smile

# 45
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Тука виждам започват да се разграничават разните значения на понятието "култура"........дайте повече яснота.....защото и стремежа към материалното е вид култура.........всъщност нашата култура върви ръка за ръка с парите........

# 46
  • Мнения: 3 447
Съчетаването им е въпрос на енергия и правилното й разпределяне... Другото се постига с много работа върху себе си, не само с четене на книги, вживяване в изкуство, прекалена мания за културитет и възвишени мисли.
Ето това до голяма степен се припокрива с мойто виждане по въпроса  Simple Smile

В никакъв случай "духовно" не приемам да е = "културно" с всичките му "ЕнтИлИгенстващи" превземки по модерен автор?
Не, за мен определено са различни неща. Едно е да си интелигентен, друго е да си начетен, трето е да си цивилизован, четвърто е да си креативен, пето е да си драма куин... шесто е да си духовен... и т.н.

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......

# 48
  • Мнения: 3 091
Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......
Само да попитам - кой счита така? Уж това твърдение трябва да е свързано с работата ми, пък не съм го срещала досега.
Какво се разбира под богато общество?

# 49
  • Мнения: 3 447
Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......
Културата си е култура, тя е съвкупност от всички материални и нематериални достижения на едно общество в даден отрязък от време. Т.Е. културата е едно по-широко понятие, част от което е изкуството, да речем. На мен мисълта ми е по-скоро за духовността като етика, като себепознание и като познание за света.

# 50
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Т.е. философия....която в една или друга степен е свързана с религиозното ......с нашето желание да се запазим като общество.........какво имате предвид под духовни ценности- любов ли  newsm78

Иначе културата на обществото винаги е свързана с материалното, поне в това време сега-  за да развива своята индивидуалност .......на обществото му трябват пари...за кино, литература, религия, занаяти.....

# 51
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Поне се надявам да продължаваме да се стремим към западния модел

# 52
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Аз като една много земна Дева смятам, че без материалното не би го имало духовното. Колкото и хубаво да звучи - "само здраве и любов да има", то това си е абсолютно клише. Гледайки звездите с къркорещ от глад стомах хич не е романтично, а да не говорим за тежките духовни терзания на бедния човечец, който се чуди "аджеба, от къде да изкарам некой лев, че децата ме чакат гладни, а жената сърдита). НО все пак говорим за БЕДНИ хора. Това, че някои от нас не могат да си позволят в момента някоя лъскава дрешка или бижу, защото трябва да купят нещо належащо, съвсем не означава бедност,а от тук и духовна бедност. Приоритети!
 Личното ми мнение, че ако оценяваш това, което притежаваш и умееш да му се радваш, ако виждаш малките неща, които се случват около теб и да им се усмихваш, ако търсиш винаги доброто у човека и го цениш то тогава си духовно богат.

# 53
  • Мнения: 15 619
Духовното = любов, разбиране и зачитане на другите и различните.  
Според мен е така.
Това изключва всякаква форма на агресия.

# 54
  • Sf
  • Мнения: 808
Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......
Само да попитам - кой счита така? Уж това твърдение трябва да е свързано с работата ми, пък не съм го срещала досега.
Какво се разбира под богато общество?

Точно пък богатите общества така омързеляват нацията си, че хората дебелеят, правят кариеси и гледат ББ  Mr. Green

И дано да не се стремим толкоз към западния модел на духовност. Защото не можем да бъдем добри и духовни само по Коледа, Деня на благодарността и когато посрещаме синовете си от близките и далечните заливи на войните... Които нацията ни води, за да запази ликвидността на паричната си единица и да поддържа бензина и бирата евтини...

Говоря за това как оцеляваме в сърцата и умовете ни Simple Smile

# 55
  • Мнения: 3 447
какво имате предвид под духовни ценности- любов ли  newsm78

Може би Кросамая трябва да го дефинира, като автор на темата... за да имаме някаква насока за мислене, защото очевидно е, че всеки един от изказалите се тук има собствено виждане  Simple Smile

# 56
  • Мнения: 3 447
А... защо темата придоби астрологична окраска, аз нещо пропуснах май  newsm78

# 57
  • Мнения: 4 806
духовното е областта на усилията да се крепи и развива Животът.

културата е материализираното отражение на постиженията на обществото в даден момент.

Това е според Асса, вероятно copy / paste от по - умни от нея хора

а "западен модел на духовност" е същностно противоречие, пак според същия автор Simple Smile

Дона, точно ти го провокира с изказа за излизане от епохата на Рибите Simple Smile

# 58
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
А... защо темата придоби астрологична окраска, аз нещо пропуснах май  newsm78
newsm78 всеки каза и аз да не остана по-долна, както казва баба ми и аз казах.

# 59
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
А... защо темата придоби астрологична окраска, аз нещо пропуснах май  newsm78
ти даде тон Simple Smile разните му там Ера на рибите, Ера на Водолея и се почна....

# 60
  • Sf
  • Мнения: 808
Може би Кросамая трябва да го дефинира, като автор на темата... за да имаме някаква насока за мислене, защото очевидно е, че всеки един от изказалите се тук има собствено виждане

Обединявам всички духовни ценности. И любов, и приятелство, и вяра, и доброта, и сила, и слабост, когато са нужни в различните моменти от живота ни.

А... защо темата придоби астрологична окраска, аз нещо пропуснах май  newsm78

Кикики  Mr. Green Щото тръгнахме от епохата на рибите и стигнахме до епохата на водолея и изведнъж всеки си каза зодията... Де го чукаш, де се пука.

Изводът обаче ще стигне пак до недоклатежа  Mr. Green

# 61
  • Мнения: 3 447
Изводът обаче ще стигне пак до недоклатежа  Mr. Green
Естествено, я ги виж тибетците  Mr. Green

# 62
  • Мнения: 3 818
Поне се надявам да продължаваме да се стремим към западния модел

Западният модел точно ми е много далеч от представите за превес на духовното над материалното Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 704
... духовността като етика, като себепознание и като познание за света.

Dona   bouquet

Духовността като етика - това е и ключът към постигане на "баланса". 

Ако изходим от личностното разбиране за Етичност - като ценност.

Себепознанието е пътят; общото правило  Mr. Green е: постигане на материалното дава илюзията за Контрол; за радост или съжаление това е само илюзия  Sunglasses и нищо повече...


 

# 64
  • Мнения: 5 539
"Блажени са низшите духом"
както и
"По-скоро камила ще мине през иглено ухо, отколкото богаташ да влезе в Рая"

Истината е другаде, приятели!  Simple Smile

# 65
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......
Само да попитам - кой счита така? Уж това твърдение трябва да е свързано с работата ми, пък не съм го срещала досега.
Какво се разбира под богато общество?


Аз лично не съм чула за Сомалия да се говори като за развита държава........същото се отнася за всички бедни държави.........дайте ми пример за бедна и културно развита държава или бедна държава с духовно развити индивиди, общество


.........
Поне се надявам да продължаваме да се стремим към западния модел

Западният модел точно ми е много далеч от представите за превес на духовното над материалното Rolling Eyes


А накъде трябва да гледаме- към Китай, Тибет или Индия.......

# 66
  • Мнения: 3 447
дайте ми пример за бедна и културно развита държава или бедна държава с духовно развити индивиди, общество

Индия  Simple Smile

# 67
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Чета се и имам чувството, че Бърди ми е писал постинга  Embarassed

дайте ми пример за бедна и културно развита държава или бедна държава с духовно развити индивиди, общество

Индия  Simple Smile

Насистина ли го мислиш.......аз не бих искала да живея там.........Гледах филм и изглежда хората там живеят като ромите по гетата в България........спят и пикаят по тротоарите........гледах как, за да ограничи раждаемостта , правителството обещава чисто нови апартаменти срещу операция на мъжете  ......те се изнесли да живеят пред апартаментите и спяли на улицата...там серат и пикаят.......готвят си на тротоара, къпят се само веднъж годишно в Ганг......бъх, благодаря за културно извисената нация.......Този филм разтърси представите ми за това място

# 68
  • Мнения: 3 447
Чакай сега, говорим за бедна държава с духовно развити индивиди, а не за комфортно за живеене място  Simple Smile
За западния човек е трудно да го разбере, друг тип мислене има.

# 69
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Чакай сега, говорим за бедна държава с духовно развити индивиди, а не за комфортно за живеене място  Simple Smile
За западния човек е трудно да го разбере, друг тип мислене има.


Как се разбира, че са духовно развити  newsm78

# 70
  • Мнения: 3 447
Как се разбира, че са духовно развити  newsm78
Въпрос на усещане и интереси  Simple Smile

# 71
  • Мнения: 431
Аз не разбрах за какво става дума в темата. Embarassed

# 72
  • Мнения: 4 806
Русия е по - добрият пример от Индия.

Това е силно бедна държава. В една от последните години нейният държавен бюджет аха да стигне по обем този на Ню Йорк. Правя една малка уговорка, че като казвам Русия нямам предвид Москва. А простата "глубинка" - прованс, сиреч. Е, та там можеш да срещнеш такива примери на човешка доброта, че ум да ти зайде. В допълнение - нищо по - омиротворяващо от разговор за Рьорих в кухня 2х2 с чаша чай в ръка. С хора - кой стругар, кой фрезист...

# 73
  • Мнения: 3 447
Асса, ако щеш вярвай, взе ми го от пръстите   bouquet

# 74
  • Мнения: 6 167
по темата - не мисля, че трябва да има  vs.  двете не се 'бият'.
мисля, че това vs. идва от догмата, че  'битието, определя съзнанието',
което до голяма степен е така, но не е задължително да е така.
особено в 21ви век.
не мисля, че хората трябва да са аскети, за да са духовни. обратното също важи.
средата е важна.


асса, и аз мислех да драсна нещо за широката руска душа, но ..хм не вярвам май на насадените представи. руснаците са потомствени токсикомани, духовните им прозрения мисля, че зависят до голяма степен от това  какво точно си сипват от самовара.

тоест, не съм сигурна дали русия и индия са добра извадка за духовни нации.
на пръв поглед е така, да.

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 20:55 от Lennie

# 75
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз не разбрах за какво става дума в темата. Embarassed
Ей, ама си и ти...
За баба ми, че е истет и как си подреждаше чушките, затова става дума.  Flutter
Вярно е, че в Тибет хората мизерстват (скоро четох откъс от книгата на една българска пътешественичка, пишеше, че живеят в невероятна бедност). И е вярно, че точно тези, крайно бедстващите, съвсем са загубили духа си. По-заможните пък се поамериканчват и нещата отиват в друга посока, съвсем не духовна.
Темата ме подсети и за един филм - "Грозни, мръсни и зли". Thinking
А стругарят и фрезистът все пак си имат работа, подслон и храна.

# 76
  • Мнения: 3 447
Лени, даваш ми идея за нова тема - за духовността и стимулиращите субстанции  Grinning

# 77
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Лени, даваш ми идея за нова тема - за духовността и стимулиращите субстанции  Grinning
В Рила някакви гъбки растели, казват. Mr. Green

# 78
  • Sf
  • Мнения: 808
по темата - не мисля, че трябва да има  vs.  двете не се 'бият'.
мисля, че това vs. идва от догмата, че  'битието, определя съзнанието',
което до голяма степен е така, но не е задължително да е така.
особено в 21ви век.
не мисля, че хората трябва да са аскети, за да са духовни. обратното също важи.
средата е важна.

Точно и на място! Това се опитваме всички - да намерим равновесието между двете и да запазим себе си като хора с души Simple Smile

Да надскочим злободневието и да видим отвъд нещата и хората, които ни дразнят, дръпат надолу и да съхраним духовната храна в живота ни Simple Smile

Асса   Hug

# 79
  • Мнения: 6 167
Лени, даваш ми идея за нова тема - за духовността и стимулиращите субстанции  Grinning
В Рила някакви гъбки растели, казват. Mr. Green

прости челадинки , не се връзвай   Mr. Green
въпреки и че от челадинки, пак става  Whistling

# 80
  • Мнения: 3 342
За какво говорим... за зодии ли? Водолей съм. От духовните ще да съм.
Какво е духовност?
Да не си изпаднал в душевна леност може би.
Да си жив, буден, отворен.
Да носиш добро сърце, милосърдна душа.
Да вярваш.
Да пътуваш към себе си.
Да намираш себе си.
Да задаваш въпроси.
Да погледнеш в душата си и да видиш света.
Да погледнеш околните и да видиш себе си.

# 81
  • Мнения: 4 806
ще ме прощаваш, Лени, може да не си общувала с достатъчно руснаци, или да си общувала с неправилна извадка, или просто да сме с различни очила, когато общуваме... не съм съгласна, вопиющо несъгласна с теб.
Първо - намирам за ужасно поднасянето на един Достоевски (изверг) за образец на руска душевност (духовност).... Не е той. И оттам нататък да се върви по линията, че душевност се замества с токсичност на душата... (уф, тук ще си позволя да прескоча няколко звена от логическата верига, ще ме прощавате, ама е петък вечер). Отдавна не бях чувала нещо толкова абсурдно. Честно...
Второ -

... може ли да се оттегля за малко, май това ме натовари прекалено много...

# 82
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
...намирам за ужасно поднасянето на един Достоевски (изверг) за образец на руска душевност (духовност).... Не е той.
Като си говорим за зодии, аз съм родена на датата на Достоевски.  Mr. Green
 hahahaЕто затова ще си купя обувки, а не албум.

# 83
  • Мнения: 4 806
Василисе Simple Smile аз не вярвам в астрологията... И съм сигурна, че при определени обстоятелства ще си купиш книгата Simple Smile

Няма да продължавам с размисли по темата.

Само ще приведа едно свое убеждение: колкото западната цивилизация е допринесла за днешното ни падение (предимно имам предвид немската философия от по-миналия век), всичките пияндурници на Русия от тогава насам, колкото и да се напъват, не биха могли. И Гьоте не е сряд тях Simple Smile

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 21:27 от Асса

# 84
  • Мнения: 1 043
 Mr. Green  за гъбките не само в рила - ела да видиш и в родопите какви пишман туристи има на палатки  а навън минусови температури , ходят и сбират гъбки - и то гъба като гъба да е а те  - като върха на нокът  Crazy, ама сушат си ги хората - чаичета си правят , на супичка също  hahaha Joy и то се бяха юрнали от другия край на европа

# 85
  • Мнения: 6 167
 
Асса, не се натоварвай. всички сме чели, учили и убедени в дълбоката руска душевност.
просто се замислих има ли връзка между употребата на субстанции и духовността на съответната нация. това важи и за индия, и за Кастанеда... Wink

Цивилизацията на този свят идва от Изток.
Гьоте е казал, че на света има 9 велики поети и всички са персийци.
Малко са хората, които правят мостове между цивилизациите ( като Гьоте).
Всеки смята, че е представител на нещо , което е единствено , водещо и неповторимо.
За мен ( като Водолей Wink) са важни именно мостовете, духовните връзки, комбинирането на елементи, раждането на нови неща.

А истината е, че преди на запад да изгрее слънце, на изток всички думи вече са били казани.

# 86
  • Мнения: 431
Много се обърка темата...

Кои народи са духовни и извисени не знам... Не мисля, че има такива. Определението на Dona "като етика, като себепознание и като познание за света" ме вкарва в чуденка, защото не мисля, че има универсални и единствени верни такива, това са абстрактни понятия, говорим за призраци.

Колкото до Индия - все пак твърде много гуру-та са с милиони в банковите сметки, строят дворци, има дела за изнасилвания и педофилия. Нищо не е такова, каквото ни изглежда отдалеч, на картинка, продавано с хилядите книжки за източни практики и самоусъвършенстване, писани от същите тези гуру-милионери.

Духовни хора не познавам и никога не съм срещала. Претендиращи да са духовни - много - всякакви - наркомани, йогини, вегетарианци, сектанти, християни. Това, че някой бил добър - случва се и на най-жестокия човек на света някой път да е на кеф. И ако десет пъти направиш добро, веднъж отвътре ще ти дойде да си свиня. Разбира се, има и хора, които десет пъти са свине и само веднъж нещо друго (но какво ли).

Аз лично възнамерявам да стана духовна след като умра. Колизия между духовните и материалните си ценности нямам, щото не разполагам с нито едно от двете. Май не съм по темата - казах си аз, че нищо не разбрах.

# 87
  • Мнения: 4 806
Мммм, моите почитания към Гьоте... не мога да приема думите му за последно - инстанционна истина. Да, цивилизациите на Русия (която е и наша) и западната цивилизация са тръгнали от Изток. Работата е там, че творческият гений на други народи е интерпретирал ценностите в утвърждаване на Живота така, че днес да си чешим езиците / клавиатурите по тази тема на светло и топло. А на Изток все още далеч не е така, нали?

Ние сме тези, които са положили усилията, за да се случи всичко това. И затова най-много ме е яд, когато се подлагаме на самоунижение... Съжалявам, не е отнесено към Лени. Просто това ми е болно място.

А по въпроса за субстанциите ... Като четох Блаватска имах почти дежа вю ... мислех, че е Кастанеда Simple Smile

И още нещо се присетих... попадна ми една такава книга - за постигане на трансови състояния чрез разни субстанции... няма да е оригинално. Ама не можах да я прочета. Хамериканец я писал...

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 21:38 от Асса

# 88
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Чета постингите за Русия например и се сещам за един мой познат, да кажем роднина - с него можеш да говориш на чаша чай/ракия/каквото там има за Ницше или Фройд... , може да разсъждава часове на тема Шопенхауер, световният мир, крахът на съвременната цивилизация, да изпуши 6 кутии Мелник докато разсъждава, да не спи по цели нощи тракайки на очуканата си пишеща машинка.... Но същевременно този човек не е работил 1 ден през живота си, разчита на роднините си да го издържат, не знае що е сметка за ток, парно или вода, защото никога не ги е плащал... Да, за него материалното явно не е от кой знай какво значение, но е последният човек, който ще нарека духовен...
Духовен може да бъде само добрият човек.
Колкото до мен - и се лаская, и обичам да си купувам нови неща, нищо човешко не ми е чуждо, но работя над себе си - млада съм още. Laughing

# 89
  • Мнения: 14 489
все пак да не се обърка някой с понятието изток, мисля че трябва да се уточни че изток e мала азия. а не тибет. първата най древна позната нам цивилизация е шумерската. на територията на днешен ирак или нейде в този периметър.
а по повод индия, макар че темата се измести вече от нея, ще кажа, колкото и грубо да звучи че /остави дето живеели на улицата, къпели се веднъж в годината и т.н. - не са само там тия екземпляри, макар и там да са преимуществено/ е примитивно да смяташ държава в която свободата и равнопоставеността на всичките и граждани просто не съществува като основна ценност, за духовно извисена. пази боже от такива мнения. честно!!!говоря за кастите - да! родил си се на улицата, там и ще умреш. нито държавата ти дава възможност да се развиеш, нито обществото, нито близките ти /щото смятат че така си изкупваш предишното прераждане, в което са били алчни американци с много кариеси и 10 кредитни карти, търчейки да ги оползотворяват в най-новия мол/ нито ти самия се стремиш да се развиеш, поради горепосочените мотиви вкл. и тия в скобите.

# 90
  • Мнения: 6 167
Чета постингите за Русия например и се сещам за един мой познат, да кажем роднина - с него можеш да говориш на чаша чай/ракия/каквото там има за Ницше или Фройд... , може да разсъждава часове на тема Шопенхауер, световният мир, крахът на съвременната цивилизация, да изпуши 6 кутии Мелник докато разсъждава, да не спи по цели нощи тракайки на очуканата си пишеща машинка.... Но същевременно този човек не е работил 1 ден през живота си, разчита на роднините си да го издържат, не знае що е сметка за ток, парно или вода, защото никога не ги е плащал... Да, за него материалното явно не е от кой знай какво значение, но е последният човек, който ще нарека духовен...


това е описание на едно мое гадже от миналото.
голяма начетеност, ниска духовност, нулева съвест.

# 91
  • Мнения: 1 629
Не ме кефи себепознанието. Не го намирам за духовно, никак. Ню ейджа ме дразни откровено с прекаления миситицизъм в ерата на ДНК революциите. Преди години така се бях запалила по Камино-то на Шърли Маклейн, че аха-аха и да тръгвам с раницата. После размислих и реших, че ще е приятна разходка, но мога да откривам себе си където и да е. И че да се откривам ще ми предстои за цял живот, ако го направя наведнъж, после ще е голяма скука.

# 92
  • tardis
  • Мнения: 329
Понякога съм духовна, понякога - материална. В случая говоря за настроения, за вълни. Преди повече духовна, почти луд идеалист, сега малко по-материална, най-вече от момента, в който се сдобих с потомство... Като малка все намръщено отбивах всякакви опити на баща ми да развенчае идеалистичните ми представи за света - най-вече когато трябваше да си избирам специалност. Той искаше от мен да следвам икономика, а не мен ми се повдигаше от подобна перспектива. И направих всичко възможно да се проваля на изпитите. Записах онова, което исках, без ни най-малко да ме е страх от нерентабилната си бъдеща професия. Дори ми изглеждаше някак романтично - млад беден учен заврян на някое таванче и заровен в ръкописи, паяжинки, чайчета... мечта  Mr. Green

Но сега, 10-тина години по-късно, смятам че място за противопоставяне между двете (материално/духовно) няма, това е изкуствено създаден в обществото дуализъм. Няма да навлизам във философски размисли по темата за дуализмите, които създават понякога цели драми, че подобни неща край нямат  Tired

Има хора при които двете неща се балансират и те, според мен, са успелите и щастливи хора. Модел, към който се стремя.
Духовен  за мен е и осъзнат, или който се стреми към разширяване на съзнанието си и опознаване на самия себе си (опа, тук съм в разрез с мюриель, виждам, но ... да живее многообразието, нали?..., само не стреляй Simple Smile.
И други неща сигурно, които не се сещам в момента, но това най-вече ...

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 22:17 от rainbird

# 93
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Русия е по - добрият пример от Индия.

Това е силно бедна държава. В една от последните години нейният държавен бюджет аха да стигне по обем този на Ню Йорк. Правя една малка уговорка, че като казвам Русия нямам предвид Москва. А простата "глубинка" - прованс, сиреч. Е, та там можеш да срещнеш такива примери на човешка доброта, че ум да ти зайде. В допълнение - нищо по - омиротворяващо от разговор за Рьорих в кухня 2х2 с чаша чай в ръка. С хора - кой стругар, кой фрезист...


Тази духовност , за която говориш е привилегиоя на мъжете.......каква духовност у една бедна жена с 3 гладни деца, които и висят на ръцете, нямат дрехи и обувки........Истината е, че нашите ценности най- добре са отразени в мечтите ни.........

# 94
  • Мнения: 6 315
Не ме кефи себепознанието. Не го намирам за духовно, никак. Ню ейджа ме дразни откровено с прекаления миситицизъм в ерата на ДНК революциите. Преди години така се бях запалила по Камино-то на Шърли Маклейн, че аха-аха и да тръгвам с раницата. После размислих и реших, че ще е приятна разходка, но мога да откривам себе си където и да е. И че да се откривам ще ми предстои за цял живот, ако го направя наведнъж, после ще е голяма скука.

Точно за тази книга се сетих и аз докато четях темата Simple Smile.

Според мен правилният път е средният - златната среда демек. Да не изпадаме в крайности Wink. Пътят така или иначе ще го извървим. Най-добре да е спокойно без много зор Simple Smile.

# 95
  • Мнения: 1 629
Съгласна, Марго Grinning

Карито, албум нямаше да взема, прагматизмът ме тласка към една камара книги за тези пари. Но, може и обувки.

За астросводката, Везни съм.

# 96
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
А аз близнаци

# 97
  • Мнения: 5 877
абе какъв дуализъм ви е налегнал вас, я в леглата Simple Smile
eдин поздрав за двоумящите се:
Body and Soul на Gerry Mulligan - един вид хем душата в рая, хем краката в топла вода. Тъй де.
http://store2.data.bg/sonyctemple/Jazz/Gerry%20Mulligan/1957%20- … %20and%20Soul.mp3

# 98
  • Мнения: 648
   Първо поздравления за Кросамая, за темата  bouquet
Отдавна не бях чела толкова интересна беседа тук, като се замисля Thinking, май това е първата Peace

    Лично аз не "сортирам" хората на богати- глупави, умни- бедни или обратното, от както пък научих, че цветовете не са два Crazy, светът е някак по- лесен Whistling
Все още понякога се улавям да се "скършя" при вида на възрастен, самотен човечец, безпризорно дете, някоя човешка несрета Tired Но все по- често си задавам въпроса колко време и сили имам да попивам като гъба многоликото в живота Thinking

Преди няколко години си направих подбор на обкръжението, много е ценно- мрънкалници и песимисти до минимум, повече истински и слънчеви хора, щом с някого мога да си разменя книга, усмивка, дори мълчание, е това е ботаство Hug Особено, ако в писаното слово, си открил истини, които ти носят мир със себе си и околните ,без значение последните къде живеят, пазарят или се хранят!

Успяваш ли да градиш собствената си кула и да не рушиш тази на другия, значи си богат Heart Eyes

# 99
  • Мнения: 3 491
дайте ми пример за бедна и културно развита държава или бедна държава с духовно развити индивиди, общество

Индия  Simple Smile
Нееееееееее!!!!!! Не и след като съм живяла сред индийци. 
Освен това не мога да приема за духовно общество, в което властва кастовата система на произхода, и то до степен да урежда бракове между хора, които бегло се познават, ако се познават изобщо.

Последна редакция: сб, 25 ное 2006, 00:19 от блажка

# 100
  • Мнения: 457
Гледах скоро по Дискавъри за Тибет. Навремето Хитлер е изпратил хора там да се запознаят с техния начин на живот. Имаше и заснети документални кадри. Имало е императори, които се ползвали с абсолютна власт и хората много ги тачели. Огромна конна войска и дисциплина. От тяхната войска е взет модела за тогавашните есесовски войски. Хората на Хитлер успяли да спечелят императорите на тяхна страна и да се научат на много неща в продължение на дълги месеци.
За мен духовно извисеният човек, е този който изпитва любов към всичко- към непознатите хора, към растенията, към животните и т.н. Духовно извисеният човек разширява осъзнато познанията си и не пести сили и средства да ги предава на другите. Той привлича с доброта и чистота. По-скоро мисли за другите, отколкото за себе си.
По-лесно е богат човек да стане духовно извисен, отколкото беден да стане такъв, защото бедните в борбата си за насъщния се озлобяват и стават егоисти. Ето тук и следствената връзка, че бедността води до пороци, но не и че е порок.

 

# 101
  • Мнения: 3 818

Счита се, че колкото по- богато е едно общество, толкова то е по- развито......от всякаква включително и културна гледна точка.........защото ние не се развиваме само индивидуално, а и като общество.......

Има много теории по въпроса за връзката между културата и цивилизацията. Шпенглер например твърди, че цивилизацията е последният етап от развитието на културата, етапът на упадък...




.........
Поне се надявам да продължаваме да се стремим към западния модел

Западният модел точно ми е много далеч от представите за превес на духовното над материалното Rolling Eyes


А накъде трябва да гледаме- към Китай, Тибет или Индия.......
[/quote]

Не знам, може би не към друга посока, а към друго време... Западът- да, но не сега, не в 20-ти век.

# 102
  • Мнения: 1 629
Посоката не е изток, мисля, а назад. Реакционерски звучи, но истината е някъде там, дето вика Мълдър.

# 103
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Всъщност е напред към природата........по нов начин

# 104
  • tardis
  • Мнения: 329
абе какъв дуализъм ви е налегнал вас, я в леглата Simple Smile
eдин поздрав за двоумящите се:
Body and Soul на Gerry Mulligan - един вид хем душата в рая, хем краката в топла вода. Тъй де.
http://store2.data.bg/sonyctemple/Jazz/Gerry%20Mulligan/1957%20- … %20and%20Soul.mp3

Мерси Grinning
Мен не ме е налягал отдавна, май го разкарах поне този... само го споменах.
И аз искам тъй... боди енд соул Sunglasses


# 105
  • Мнения: 1 212
Много хубави разсъждения Кросамая, прекрасна тема  Peace

Понякога аз си позволявам да пиша така по някоя тема, ще го направя и сега.....чета темата и пиша.....след това разглеждам другите мнения......

Да съвремието ни  - такова каквото ние сме си го създали на този етап от историята на човешката цивилизация е толкова материално зависимо, че наистина рядко, ама наистина рядко сме в състояние да седнем и да се размислим за този факт издълбоко.......
Имам предвид , че всички ние малко или повече сме така устремени и забързани в надпревара с актуалните изисквания на деня, че често забравяме и подминаваме изконни и присъщо необходими дейности, въртяли човечеството от години, съхранявани и предавани от поколение на поколение.......
Само като се замислим, колко много предизвикателства се поставят пред нас...ежедневно, ежечасно , ежеминутно вълна от реклами ни залива отвсякъде...витрини, телевизия, нет-а.......
Прост пример.....1998 г си купих със заделени парички първият си мобилен телефон.....Моторола...не помня модела.....тогава не всеки имаше ..беше донякъде мода...
Сега първокласниците  имат и то по два - за различните оператори...видиш ли Вива тел пуснали страшна промоция на разговорите.......
Не отричам развитието на науката и технологиите, но наистина забързани често можем ли да седнем, ей така ... да не е вкъщи пред телевизора...например на ръба на някоя скала / с лекото усещане за риск в действията ни/ при хубаво време, на 3-4 часа път пеша в някоя планина ... ей я на дори и при София ги има..... Peace
И да се замислим за духовното.....
Или е много път до там..... newsm78 ?
На компютъра ...виртуално можем да стигнем  до всякъде.......
........................
Хвърлям поглед сега на публикациите нагоре......
Духовно и духовни ценности......
Ще дам един прост пример за моето разбиране за духовните ценности......
Приготвянето на една баница или .... омлет с яйца да кажем, направени с желание, създаването на атмосфера на спокойствие и обич.....нежен жест на внимание или ласкава дума......ами не е ли това проява на духовността  .......??!!??
Аз поне така ги възприемам нещата.......
Сигурно, защото не съм чела много книги навремето и не свързвам духовните ценности с философските полемики......... Wink Laughing





# 106
  • Мнения: 4 806
Съжалявам, мисля, че снощи не бях права...
Определени обстоятелства от личен характер, поведоха мисълта и пръстите по клавиатурата в грешна посока.

Не, не всичко е грешно, а духа на разговора и някои заключения... Вярно, снощи се смях със сълзи на показаното по ОРТ представление на Михаил Задорнов. Понякога сълзите не бяха само от смях, а от горчивина... Както и да е.

Всъщност дуализмът го няма май в живота така очертан - с резки граници, поляризиращ хората - ти си материалист, ти си духовник... Няма го. Зависи в множеството избори, които правим в своя ден, кои от тях са продиктувани от ценности с нематериален характер. Колко от тях са просто "добро" за другите повече, отколкото за самите нас. Всъщност "ала-тибетското" оттегляне на света май не е много духовно в категориите на нашите ценности. Защото той, човекът, се оттегля, за да живее в мур със себе си. А целта би трябвало да е да живеят в мир със себе си всички около нас, ако ще ние да плащаме цената за това състояние.



# 107
  • Мнения: 1 840
Ако не говорим за бедност под екзистенциалния минимум (т.е. да не можеш да си платиш сметките, да си купиш дрехи, лекарства, храна, да си отоплиш жилището), от която наистина се страхувам, стремя се да не мисля за нещата, които не мога да си купя и това не е нещо, което може да ме натъжи. Отвъд този допустим минимум - всеки има своя представа, своя собствена мярка за "много" и "малко". По тази тема се сещам за този откъс от любима моя книга (задачка-закачка - познайте коя е?): "Една лятна вечер, като се разхождахме с мама по булеварда, съгледах през прозореца на една от виличките семейна сцена, която се вряза в паметта ми и ми се стори, че напълно отговаря на моята представа за редовен и порядъчен живот. Неголяма чиста стая с тапети на цветя, бюфет и лампа, окачена над подредената маса. Пет-шест души седнали наоколо, от които три деца на възраст, мисля, от осем до дванайсет години. В средата на масата супник и майката, права, сипва супата. Може би някому ще се види странно, но най-силно впечатление ми направи светлината на лампата или по-точно необикновено чистия и нормален вид, който имаха вещите на светлината й. По-късно, като си припомнях сцената, с непоколебима убеденост си казвах, че трябва да си поставя за цел някой ден да имам такъв дом и семейство, да живея в такава светлина, която, изглежда, разкриваше толкова спокойна и трайна обич. Мнозина ще си помислят, че съм имала скромни желания. Но нека имат предвид в какви условия живеех тогава. На мене, родената в железничарския блок, виличката правеше същото впечатление, както вероятно на нейните обитатели, на които аз тъй завиждах, се харесваха по-големите богаташки къщи в луксозните квартали на града. Така всеки гради своя рай в ада на другите."

С очите си видях, че тези, които ние мислим за богати, също имат финансови проблеми и то по-големи от нашите, но на друго ниво - при тях "оборотите на паричните средства" са по-големи, но също има неща, които не могат да си купят. Та в този смисъл за мен щастието не е в притежаването на някакви вещи - поне за мен радостта от притежаването на някаква красива вещ е много краткотрайна. За мен духовно извисеният човек е този, който умее да гледа философски на нещата - както на успехите си, така и на провалите си, който умее да намери хармония със себе си и със Създателя, да се радва на малките неща, да бъде добър въпреки несправедливостите, които му се случват - и от съдбата, и от хората; който умее да се надсмее над себе си и който умее да приема както доброто в живота си, така и лошото. Историята е доказала, че колкото по-малко материални придобивки има един човек, толкова по-лесно достига до духовното съвършенство - всичко е в главата все пак, в начина, по който възприемаш нещата. Май малко объркано стана, но съм сигурна, че ще разберете, какво искам да кажа...

# 108
  • Sf
  • Мнения: 808
Духовен може да бъде само добрият човек.
Колкото до мен - и се лаская, и обичам да си купувам нови неща, нищо човешко не ми е чуждо, но работя над себе си - млада съм още. Laughing

Да, точно!!! За това ми беше и мисълта - като се огледаш около себе си и не видиш един спокоен и уреден живот, гарантиран ти както от държава, така от работодатели, да успееш да се съхраниш, да стиснеш със зъби, да махнеш с ръка, да се усмихнеш, да си подредиш бурканите в мазето и да кажеш: Майната му Simple Smile Да продължиш и да се радваш на това, което ти си успял да направиш Simple Smile

Съжалявам, мисля, че снощи не бях права...

Не, напротив!!! Страхотна полемика се получи Simple Smile А също и при Dona и secretgarden!!! Вижте, всяка нация си има своите предимства и недостатъци!!! Тибет има своите очарования за духовно извисяване и пречистване, къде според вас е ходил Исус преди да се появи на 30 години в родината си Simple Smile Simple Smile Недостатъците бяха изчерпателно и подробно изнесени Simple Smile И са верни, няма спор Simple Smile

Същото може да се каже и за матушка Россия Simple Smile Богата душевност, много години страдание и реална мизерия. Нещо подобно сме и ние... Само подобно Simple Smile

За западните цивилизации, където в сегашни дни обществата им наистина се грижат за хората си, можем да кажем : "Браво!" Но ценностите им са вече други Simple Smile Те започват да търсят ценности от скука и от алтруизъм Simple Smile Уриел  Heart Eyes Не съм искала да те нападам, както и другите също Simple Smile  Peace


Духовно и духовни ценности......
Ще дам един прост пример за моето разбиране за духовните ценности......
Приготвянето на една баница или .... омлет с яйца да кажем, направени с желание, създаването на атмосфера на спокойствие и обич.....нежен жест на внимание или ласкава дума......ами не е ли това проява на духовността  .......??!!??
Аз поне така ги възприемам нещата.......

Абсолютно Simple Smile Ей за това и аз си мислех Simple Smile

Маги ДС, дори и да имаш това от откъса, тогава ще мислиш и мечтаеш за нещо друго Simple Smile

# 109
  • Мнения: 1 840

Маги ДС, дори и да имаш това от откъса, тогава ще мислиш и мечтаеш за нещо друго Simple Smile

Да, Кросамая,  Hugточно това имах предвид, човешките желания нямат граници - така сме устроени, че все сме недоволни и искаме още и още - няма насищане.

Благодаря ти за хубавата тема!  bouquet Пак ще се включа.

# 110
  • Мнения: 14 489
Тибет има своите очарования за духовно извисяване и пречистване, къде според вас е ходил Исус преди да се появи на 30 години в родината си



ооо моля ви!!! това са абсолютни глупости, извинете за обидния израз, ама глупости са Naughty


 Уриел  Heart Eyes Не съм искала да те нападам

 Hugти си ми такава слабост кросамая!!!!

# 111
  • Мнения: 2 381
Значи - всички богати = ниска духовност
бедни = извисени духовно

Интересно! Аз пък си мислех, че нещата са свързани. Когато се бориш за насъщния изобщо не си мислиш за последната книга, която си прочел или картина която си видял. Когато имаш достатъчно да покриеш насъщните си нужди се появяват следващите потребности - нематериалните (предполагам и до ген е какво са те научили родителите за ценност)
ако цял живот си имал - може и да затънеш, заради всеки следващ каприз, но това съвсем не е задължително.

Според мен няма еднозначна връзка.

# 112
  • Мнения: 293
Кросамая, според мен - нещо временно си се разкиснала, с най-добри чувства, разбира се, въпреки че ще избегна идиотския емотикон  HugCrazy

И аз си имам кофти материални моменти. Ще направя аналог с една, мисля, подобна тема: нещо за самочувствието беше.. Хората (повечето) мислят, че увереността да знаеш кой и какво си се равнява на придобитото и на семейството, което са създали (аз и ти имаме сходна болка, знаеш - за детенце говоря)

Ще спомена своите приоритети, тогава: знаете ли колко ме ужасява мисълта, че ей така ще си мине животът ми, без да съм оставила нещо полезно след себе си??? Няма да направя велико откритие, няма да се запомни името, като евентуален благодетел на човечеството, напразно ще съм яла и ...  (сещате се Mr. Green ) на тоя свят. Да прехвърля тази отговорност на поколението си ли?? Ами ако то го прехвърли на своето... Какъв е смисълът да създам малко човече, ако животът ми досега е бил достоен само за в-к "лична драма"?? Имам ли право да създам свой наследник, ако той няма да наследи, поне, един достоен родител?

Ей това е следващото: по всяка вероятност - не успявам да създам нищо креативно, нищо съществено в живота си, ей така си премине в счетоводителстване, и всичките ми драми ще са буря в чаша вода... Тогава поне се надявам да разпръсна малко ведрина и радост за хората, които са в непосредственото ми обкръжение. С това активно съм се заела Laughing

Това, дето го изписах, може и да не го четете. Както обикновено - изказах настроение, а не ми достига образУвание, че да го съкратя в два реда, и да изглежда "начетено". Дона (мисля) го каза: начетеност не е равно на интелигентност, креативност не е равно на духовност, в кратце - не искам да звуча начетено. Аз съм едно дете, което се опитва да си играе на "начетена и ентелегентна" мацка, която се издържа сама. И не ми пука дали успявам. Най-важно дали ще  успея да се справя с нещата, които описах по-горе. За първото... съмнявам се, разбира се, ако имах велик талант, щях да го разбера досега Mr. Green. Но не ми пречи да живея с надежда...

В събота съм на работа (пари нали тр да се изкарват Mr. Green ), а вижте с кво се занимавам. Едва ли с духовното си развитие.

Може просто да оставя: Кейси и Fairy ме изкефиха, Асса - въобще нямаше да се сетя за руснаците, но да, съгласна. Сикрет, за Индия съм раздвоена - така мечтая да отида там, не мисля, че животът ми ще е пълен, без да видя тази невероятна култура (за мен е култура!), но си мисля да се оборудвам с гумени ботуши и дрехи за еднократна употреба, тия тълпи по улиците ме ужасяват  Joy ... Мюриел, мда, и теб разбирам, влудява ме "новата мода" ... защото сякаш, си остава само мода.

А, да, по вчерашната тема за парите на Де Ваня - само гласувах, че парите за мен са свобода. След малко, ако редактирам, понеже съм решила, че мн съм си изляла душата, може да оставя само това Laughing

# 113
  • Мнения: 1 417
Зависи от гледната точка, от ценностната система - от това на какво си свикнал и какво мечтаеш! Ние не спестяваме в банка, а предпочитаме да пътуваме. Има хора, които не го приемат и смятат, че е безразсъдно. Ние не.
Аз искам само да сме здрави - това е достатъчно за мен!
newsm10 Мислех, че само ние сме такива!
И все пак , за да съм духовно извисена, първо трябва да съм материално обезпечена! Simple Smile

# 114
  • Мнения: 5 877
Чесън, много ми хареса постингът ти!
За Индия - мисля, че тя отдавна е станала метафора на други неща. И да иде човек дотам, няма да се премести няколко хилядолетия назад, а и аз се потискам от това да отида някъде и да чувствам, че не съм отишла. Случвало ли ви се е? Отиваш да речем във Венеция  и се снимаш, снимаш, снимаш, за да убедиш себе си, че си там. И не си вярваш. Защото имаш някаква предварителна идея, която ти се иска да запълниш и да прелее, а то не става. И с Индия би било така. Не че не бих отишла, ако утре някой предложи да ми плати пътя и престоя  Flutter
А виж, ето в Абъристит съм ходила; нищо не знаех, попаднах случайно, закусих, разглеждах, намокрих си краката на плажа и отпътувах. Абсолютно имах чувството, че съм там.

# 115
  • Мнения: 3 447
Анде, като каза Индия, се сетих за една случка... няма връзка с темата де, ама карай  Simple Smile
Та запознах се навремето аз с един пич, който беше мил чинии известно време в Щатите и после оттам със самолета - директно към Азия. Индия, Непал, Тибет, влакове, стопове, ходене пеша... всичките спечелени пари ги беше думнал за това пътуване. И аз, страшно възхитена, го питам "А в Ганг топна ли се?". Той, леко смутен, вика "Ами не... една разложена крава плуваше до мене... гнус ме беше". А аз, патката, с промит от туристически, ню ейдж и незнамсикакви брошури, му казах "Еее, ми ти все едно никъде не си ходил тогава"... Адски се спече човека, цялата вечер му развалих  Confused
Това беше по повод на това изречение, с което съм много съгласна
Защото имаш някаква предварителна идея, която ти се иска да запълниш и да прелее, а то не става. И с Индия би било така.

# 116
  • Мнения: 11 314
Хващам се за бабата на Василиса.
И аз съм такава, като нея. По отношение на щипките за пране и дрехата, с която ще бъдат простряни. Щот съм щерка на художник  hahaha
Материална съм - щото си купувам щипки да ми паснат на прането. Joy
Духовна съм, дотолкова, че като простирам прането, пея. Или съчинявам детски приказки, докато го сгъвам.
Духовна съм, защото съм щастлива. Няма да дефинирам какво е щастие. Просто знам, че съм щастлива - имам всичко, което искам.
Ама съм и материална - пак, щото имам всичко, което искам.
Къде е границата?
Всеки я определя сам за себе си.
Важното е да станем с усмивка на лицето, за да направим деня си по-хубав. И не само за себе си. Усмихнете се по улиците на непознати и ще разберете какво ви говоря.
Имаше едно клипче с подарените прегръдки. Това е духовност - да намериш нещо, с което да зарадваш останалите.

# 117
  • Мнения: 1 212
Значи - всички богати = ниска духовност
бедни = извисени духовно

Интересно! Аз пък си мислех, че нещата са свързани. Когато се бориш за насъщния изобщо не си мислиш за последната книга, която си прочел или картина която си видял. Когато имаш достатъчно да покриеш насъщните си нужди се появяват следващите потребности - нематериалните (предполагам и до ген е какво са те научили родителите за ценност)
ако цял живот си имал - може и да затънеш, заради всеки следващ каприз, но това съвсем не е задължително.

Според мен няма еднозначна връзка.


Чакай, чакай...кой е казал такова нещо....аз поне не открих и намек за това...?!
А иначе абсолютно вярно : никаква връзка не съществува ! Peace

# 118
  • Sf
  • Мнения: 808
Е-е-ех, човек дори и за Тибет не може да си помечтае...

За Ганг също... Това за отходните канали дето се изливат в реката, е ... вярно. Кравата сигурно!
Но гледах в един филм, едно бледо английско момиче влезе в Ганг и си изми очите... После гледаше по друг начин... Ама, филм - на кино всичко може...

А за Исус в Тибет не звучи ли добре? А, като Брад Пит  Mr. Green 7 години в Тибет Simple Smile Ииих Simple Smile

Чесънче, не съм се вкиснала, дете, ами съм се размечтала и съм се оромантичеЛла. Даже си и подредих трите буркана от мама под мивката. Вече втора сутрин ги преподреждам Simple Smile

Купих си стиймър, уред за варене и готвене на пара, ще го изпробваме и ако не го приберем после при бурканите по цвят и големина, значи добре сме се справили със зеленчуците на пара Simple Smile Жалко, че в такива уреди не се прави и соса към ястиЕто, моля Ви се Simple Smile

Вечернице, моите щипки са цветни и четен брой, ако ме разбираш за какво говоря Wink

Анда, бях във Венеция и в Париж също, но нищо не е както е в книгите и преживените емоции и чуства на писателите и непостижимите им герои...

# 119
  • Мнения: 7 837
Писане, писане...
Остана да се похвали този, който е успял да чуе плясъка на една ръка  Mr. Green

# 120
  • Sf
  • Мнения: 808
Така ли го приемаш...
Жалко.
Остана да се похвали този, който е успял да чуе плясъка на една ръка  Mr. Green

 it's that wind noise that the hand makes through the air  Mr. Green

Усмихни ми се, Кейс Simple Smile Не ме потупвай по главата...

# 121
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Видяхте ли това:

http://ntv.bg/news/show_news.php?id=11844


 #Crazy


......коментира се в темата за новините........

# 122
  • Мнения: 7 837
Ех, кросамая... Изобщо не държа да  ме разбереш и ти...
Съвет, към тези, които искат да си подобрят и развият енергията и вътрешното равновесие (пък дори и да намалят кг) - започнете напр. с тайдзи цигун...
Четенето на книги  е едно... Включването на движения, дишане, контрол върху вътрешната енергия, е незаменим старт...

# 123
  • Sf
  • Мнения: 808
Добре.

Карай да върви. На един човек насила можеш да му вземеш, но насила нещо от себе си да му дадеш, не можеш...

Нито кариесите, нито кг, нито тантрата правят някого оригинален.

# 124
  • Мнения: 7 837
Реших да споделя във връзка с темата... Нали говорим за постигане на друг вид ниво, а не за  оригиналничене...
Иначе и аз съм чела много за Изтока, Азия и т.н.... Романтика и още нещо...

# 125
  • Sf
  • Мнения: 808
Да, всичко дотук беше да споделим.
Духовно да се извисим, надали...

Че тръгнахме към Тибет и Русия, бяха лични виждания на включилите се в темата Simple Smile

Че сме чели, чели сме сигурно. Но бихме искали да се разбираме и да се достигаме една друга Simple Smile

 Peace

# 126
  • Мнения: 7 837
Но бихме искали да се разбираме и да се достигаме една друга Simple Smile

 Peace

ОК
В това е разликата. Това е вече следващото равнище... Защото пък, аз не чувствам нужда да достигам до някой друг, преди да успея да достигна до себе си. А за това няма да ми стигне и цял живот време  Grinning

Имах щастието, тази година да говоря с човек, който е бил в Тибет за 5 г. Та според него, това което ние можем да прочетем и издирим като информация, съставлява 5% от същината. Това ме посъветва и той - виж себе си първо, защото е най-трудно... И разбира се, за да е изнервящо, нищо повече не казва  Laughing Но, той чува плясъка и аз му вярвам  Grinning

пийс  Grinning

# 127
  • Мнения: 1 212
Реших да споделя във връзка с темата... Нали говорим за постигане на друг вид ниво, а не за  оригиналничене...
Иначе и аз съм чела много за Изтока, Азия и т.н.... Романтика и още нещо...

Да, подкрепям.....и аз така разбрах темата и се учудих за "уклона" и' към Тибет, Индия, себепознание, оргиналничене и прочие
Духовните ценности ... ами то може да не си завършил курс за йога или да си изчел томове литература за техниките на себеопознаването и релаксацията / не че вреди ! / и да си духовна личност....
Тук по важни са СЯКАШ ПЪРВИТЕ 7 ГОДИНИ , АКО ГОВОРИМ ЗА ДУХОВНОСТ !

# 128
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Както минели те /първите 7/ И особено даже първите 3 - так авървял живота...
Който е гледал телевизия и са му прибирали играчките на 50 пак бил така..
който бил деен и самостоятелен преди 7, бил такъв и на 90....
Няма връзка с продължителността на живота, фигративно.., но е изследване, Само не помня къде и от кого правено.

# 129
  • Sf
  • Мнения: 808
Да, но достигайки себе си, аз не съм сигурна. Не съм сигурна в това дали успявам. Ако не съм с хората, как да разбера? Не мога да бъда сама със себе си и да се открия.

Точно когато успея да надмогна материалните трудности, да се преборя с тези, които искат да стъпят отгоре ми и да съхраня себе си, това наричам да намеря и достигна себе си.

След толкова години в търсене на себе си сама, ми трябваше точно една седмица да видя, че не съм направила нищо, за да се развия духовно. Нито книгите, нито пътуванията, нито медитациите не помогнаха, когато се върнеш от своя "Тибет"

Звукът се чуваше. Там. Но не тук. Тук звукът е като от металургично стихотворение на Вапцаров. Защото, ще прозвучи като клише, но е джунгла.

Но Ошо и всички други лични начини, които момичетата писаха по-горе, помагат да се съхраниш.

Пък не пречи да търсиш другите Simple Smile Гледайки и търсейки себе си. Това се опитвам да кажа: нито материалното, нито духовното стоят на два отсрещни бряга.

За отклонението Тибет и останалите съм съгласна!  Mr. Green

Да, подкрепям.....и аз така разбрах темата и се учудих за "уклона" и' към Тибет, Индия, себепознание, оргиналничене и прочие
Духовните ценности ... ами то може да не си завършил курс за йога или да си изчел томове литература за техниките на себеопознаването и релаксацията / не че вреди ! / и да си духовна личност....

# 130
  • Мнения: 5 370
Преди време имах гадже, чиито родители изцяло разчитаха само и единствено на него за финансовата издръжка на цялото семейство-той, много по-малката му сестра , майка му и баща му. Имаше и още един брат, но той си беше завършен егоцентрик и си живееше неговия живот.
Та....по същество.
Един ден бях на гости заедно с приятеля ми на цялото семейство в една тяхна къща на село.....и бащата, както винаги, развиваше някаква теория точно за Духовното....и за това как според някаква източна философия-май японска, не съм сигурна, далеч не претендирам за познавачество-било достатъчно човек като се събуди сутрин, да погледне Слънцето, зелените тревички и да възтържествува колко е прекрасен животът. Един вид, как духовното трябва да властва над материалното.
!5 минути по-късно ги чувам да си говорят "СИнко, ти сега като вземеш заплата, ще трябва да купим еди-какво си, да платим тока, водата, да купим за сестра ти.....".......и т.н.
Ха сега де? Кое е първичното-яйцето или кокошката, питам аз?
 Flutter
П.С. Само не ме замеряйте с цитати на Ошо, Бошо и Гошо. Не съм родена в Индия, нито в Япония или Китай. И далай Лама не ми е кръстник. Flutter Crazy

# 131
  • Мнения: 11 314


Вечернице, моите щипки са цветни и четен брой, ако ме разбираш за какво говоря Wink


По щипките ще ги познаете! Joy
Нали знаеш приказката за краставите магарета.  Wink Hug

# 132
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И аз не бях съвсем права..........гледах едни снимки на NGM от целия Свят.......толкова са хубави и във всяка една има толкова  духовност...... има го в очите на всички хора, от всякъде......според мен смисъла е в това да сме добри.......просто да сме добри......това за мен изчерпва нещата......парите са необходимост

# 133
  • Sf
  • Мнения: 808
............... П.С. Само не ме замеряйте с цитати на Ошо, Бошо и Гошо. Не съм родена в Индия, нито в Япония или Китай. И далай Лама не ми е кръстник. Flutter Crazy

Извинявай, ама се изказа много неподготвена...

И аз не бях съвсем права.
Според мен смисъла е в това да сме добри.......просто да сме добри......това за мен изчерпва нещата......парите са необходимост

Съгласна Simple Smile И всички сме прави, зависи от гледната точка  Wink

# 134
  • Мнения: 3 423
Но Ошо и всички други лични начини, които момичетата писаха по-горе, помагат да се съхраниш.

Бе, това, че убавицата Цеци Красимирова
го цитира тоя Ошо, не значи, че всички се
разхубавяваме, дърпайки го за брадата.
Ай, сиктер, начин да се съхраниш... Имам
един състудент, роден и израсъл в комуната
на въпростия двойник на Дядо ви Мраз, е,
не е съвсем така розово, както си го представяме.
Поне по разказите, които съм чула от първа
ръка. И все пак, за да тръгнат толкова луди
глави по гъза му, значи са намерили това,
което им е липсвало. Кеф ти духовно, кеф
ти материално, кеф ти от протест срещу
всичко сигурно, което ги е обграждало.
За статистиката - и аз като Достоевски
съм от изчанчената зодия, мисленето ми е
перверзно, не обичам да спя на палатка,
ям като за последно и обичам алкохола.
Понякога ставам и духовна, като попрекаля
с последния. Почвам да говоря за Предренесанс.
Кросамая, темата ти е много хубава!

# 135
  • Sf
  • Мнения: 808
В този ред на мисли, толко извисени като снощи отдавна не се бяхме сторвали Simple Smile

На трапеза с червено вино и приятели, атмосферата беше и духовна, и материална, колкото си искате. Нали знаете кога се отпускаме... Изненадващи гости, но пък стана така непринудено. Само българите така гостоприемни можем да бъдем. Без предварителни покани и уговорки Simple Smile

И така човек може да се зареди за цялата седмица напред Simple Smile Та днес си вървя една такваз духовна, вървя и щипя колегите наред. Колежките ги пропускам...

Ей за това иде реч Simple Smile

Liska, благодаря!

# 136
  • Мнения: 3 491
И с Индия би било така. Не че не бих отишла, ако утре някой предложи да ми плати пътя и престоя  Flutter

Пожелавам ти да стане  Hug! Но най-вероятно спонсорът няма да е индиец. Прословуто материалният Запад е по-добър според мене в духовното спонсориране.

# 137
  • Мнения: 822
Интересна тема...Съжалявам,че я изчетох малко по диагонал...
Аз също не смятам,че материалното и духовното трябва да се противопоставят...Материалното е някаква необходимост-без нея не може,но и не трябва да се превръща във фикс-идея.И колкото по-високо е достигнал човек в духовния си растеж,толкова по-малка материална основа му е необходима.Нормално е,духовното да има различни определения и измерения за всеки от нас...Дали ще е самопознаване или опознаване,важното е,да ни води до мъдрост...А мъдреци е имало и в Тибет,имало е и в Западната култура.Едните са достигали до него в лишения и молитви,другите в опиянение и разврат...
Не мога да поставя на кантара моите ценности,но помня времето,когато съм давала и последните си пари за любими книги или театър и после сме се събирали с приятели точно на чаша чай,защото за друго не оставаше.И бяхме щастливи.Сега ще ми е трудно да го направя, защото първо ще помисля за детето си,но от мен зависи,дали то ще гледа на материалното като минимум-необходимост или супер-цел...И се чувствам щастлива,че все още имам приятели,които твърдят,че могат да живеят и с 2 и с 200 лв.
  За мен също Тибет и Русия са пристанища на духовността.Но не само...Едно място,изпълнено с по-особен въздух за мен,е и Мачу Пикчу примерно.А нищо материално досега не е предизвиквало у мен усещания,подобни на тези,които изпитвам,наблюдавайки индиански танци и слушайки ударите на тъпана...Това наистина може да доведе човек до транс-състояние и без да пуши от "лулата на мира"... Grinning
Та в общи линии не бих казала,че бедността е условие,за да се развиват у хората духовни ценности,но бих се съгласила,че преобладаващите духовни ценности могат да доведат до бедност-но това е бедност,която човек избира сам и в пълно съзнание, бедност,която той възприема като отдаване или обричане на някаква идея,но в никакъв случай като принуда...
Извинявам се за дългото и объркано писание...

Общи условия

Активация на акаунт