Съвети за Никулден - кой, какво и как ще сготви за празника?

  • 10 423
  • 63
  •   1
Отговори
# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 516
Сега ми казаха, че са ми купили паламуд. Какво да го правя?  newsm78 Добре ли става пържен?
  Готвила съм паламуд :пържен,на скара и в тава с вино.Последното се прави така:разрязвам рибата на половина(по дължина),сол,мажа с малко горчица,половин листенце даф.лист и залепвам половинките.Нареждам в тавичка,една чаша черв.вино и завивам с фолио.Пече се час-час и половина,отвиваш и запичаш.Малко гарнитура по избор...и готово.Става лесно и вкусно.
Аз лично предпочитам така или на скара.Това е. Peace

Мерси за съвета. И на всички останали, които се включиха  Hug
Реших, че ще е на скара. Това поне мъжо може да го свърши аз докато се прибера от работа, че от 20 часа нататък какво ти готвене  Laughing

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Здравеи те много ми е интересно как се прави шаран в тесто newsm78
Прочети темата, има отговор на въпроса ти.


Моите рибни предложения


Мерлуза със зеленчуци


Паниран хек със сметанов сос "пушена сьомга"


Печена риба с маслини


Рибено суфле

# 47
  • Мнения: 3 927
Аз пък си купих едно малко списание "Рецепти", двуседмично, за 50 ст.  Mr. Green , посветено на Никулден. Има голямо разнообразие от рецепти    chef

Следващият брой от 8 декември ще е на коледна тема - 140 рецепти за коледни сладкиши   chef

# 48
  • Варна
  • Мнения: 3 885
Моренка, едно питане ако позволиш. Видях в твоите рецепти питата с маслини. Само не схванах с колко тесто я правиш, за да стане тънка. Струва ми се, че ако сложа 1 кг в моята тава ще стане поне 4-5 см опечена  newsm78
Иначе рибните ти рецепти така ме изкушиха, че съм на път да зарежа хека  Mr. Green Само още не съм си избрала коя да направя  Thinking

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Светли скоро не съм я правила, та не помня какво ми е било количеството пък и зависи от размера на тавата, нали  Simple Smile ( опитай с 1/2кг тесто за каква тава ще ти стигне и така ще се ориентираш).... както съм писала трябва да е 2 см дебело суровото тесто. Успех! Hug

# 50
  • Bourgas, Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 414
Много ми харесаха рецептите за пълнен шаран, обаче  в хладилника имам приготвен толостолоб.
Според Вас ще стане ли пълен толостолоб с традиционната за Никулден плънка от орехи, лук, домати и т.н.

# 51
  • Балчик
  • Мнения: 9 220

Мерси за съвета. И на всички останали, които се включиха  Hug
Реших, че ще е на скара. Това поне мъжо може да го свърши аз докато се прибера от работа, че от 20 часа нататък какво ти готвене  Laughing

Само не забравяй да го разцепите на половинки- паламудът е дебела риба, няма да се опече, ако е цяла.

# 52
  • Мнения: 5 462
Пържен калкан и пържен хайвер от него , салати и разни други  морски  вкусотии ...Че мъжа ми е три в едно и се събираме по традиция бая народ ...какво ме чака не ми се мисли  Rolling Eyes!!!Но пък е страхотно удоволствие да го правя за здравето на мъжа ми !!!!  bouquet

# 53
  • Мнения: 9 903
ако разрешите, тук ще пусна една рибена чорба каквато я правят на запад от Русе/не казвам край Дунава, понеже и там сто вида рецепти за рибена чорба/.
Слага се водата да заври и се пускат моркови, лук, целина/дръжки най-вече/, магданоз, два обелени домата и олио. Не се слага сол. Като се сварят морковите, се добавят главата и опашката на рибата/предварително осолени/, малко оцет и задължително девесил. Казват - ако нямаш девесил, изобщо не слагай чорбата. На рибата й трябват 5-10 минути да се свари. Чорбата може да се застрои, а може и без застройка.

# 54
  • Мнения: 2 922
А някой, може ли да ми даде рецепта за сьомга, търсих в търсачката ама нямаше много варианти. Ще съм благодарна Hug

Ами аз правя котлети от сьомга във фолио. На всяко парче слагам само сол, олио, черен пипер (веднъж бях слагала и някаква подправка за риба - не стана лошо) и 'пакетчетата' ги опичам във предварително загрята фурна с малко водичка на дъното на тавата.

# 55
Някой ще може ли да ми даде рецептата за шаран в тесто.  chef

# 56
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
На мен пък ми се е доял шаран - пълнен. Миналата година приготвях сом; без поводи сме приготвяли хек. Миналата седмица опитахме зарган. Шаран отдавна не съм яла и сега поръчах на мъжа ми да вземе шаран (да не чака до последния момент, защото свършва). Може и толстолоб (каза той). Така че чакам да видя какво ще ми донесе и тогава ще търся рецептата.

# 57
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Някой ще може ли да ми даде рецептата за шаран в тесто.  chef

Абе вие не четете ли темата, този въпрос е зададен малко преди теб. Чети внимателно. Twisted Evil

# 58
  • Мнения: 458
Аз ще правя салата с ролца от раци, картофена салата и паламуд на фурна с домати и босилек, десерт още не съм измислила  newsm78

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Нашата никулденска рибка, преди малко дойде, уловена от мъжо..... как ще приготвя, не съм решила още. Grinning

клик

Общи условия

Активация на акаунт