Стачкува ли или се отбива? Моля ви за помощ

  • 1 072
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 547
Момичета, имам спешна нужда от съветите ви.

Марти е на 8 месеца и от няколко дни отказва да суче през деня. Като го сложа на гърдата дори не иска да захапе зърното, веднага се обръща на другата страна и започва да се сърди и плаче. Ако му дам кърма от шише я пие с удоволствие, също си хапва и пюретата и кашите.
От мен суче само сутрин и вечер преди лягане, но от притеснение ли от какво, кърмата ми потича много бавно и той започва да нервничи. Изобщо влизаме в някакъв омагьосан кръг...

Това признаци на стачка ли са или просто няма нужда от повече кърмения?
Ако го кърмя само 2 пъти на ден няма ли да се отбие като се откаже и от тях много бързо? Какво ще ме посъветвате да направя?

Искам също така да използвам случая и да кажа, че единствено и само благодарение на вас  и споделения ви опит и съвети във форума, кърмя детето си вече 8 месеца. Благодаря ви  от сърце bouquet

 

# 1
  • Мнения: 4 242
Явно си наблегнала прекалено на твърдата храна, иначе не си обяснявам толкова малко дете да суче само два пъти в денонощие.
Може и да е стачка, нали знаеш там как се процедира, кърмене на тихо и спокойно място, в сънено състояние или направо на сън, важно е да получи нужното количество млекце, без значение по кое време на денонощето става това.
Моят съвет е, ако желаеш да кърмиш още дълго занапред, мъъъничко поне да увеличиш кърменията, нека са поне 4-5. Всички майки (по мои наблюдения), заместили набързо храненето с кърма, се сблъскват със същия проблем, ранно отбиване или стачкуване.
Дано отшуми при вас бързичко!

# 2
  • Мнения: 547
Мери, мислиш ли, че ако му давам кърмата с лъжичка и му спра твърдата храна ще има резултат, защото той изобщо не иска да се доближи до гърдите ми, а сърце не ми дава да го държа гладен и жаден докато не започне да суче.

# 3
  • Мнения: 4 242
Не, не да го държиш гладен Grinning, просто малко намали порцията, и дори не всички а да речем на едно или две хранения.
А по колко пъти на ден яде твърда храна? Може да оставиш примерно закуската и обяда а от там на сетне да сте само на кърма (ние бяхме само с обяд много дълго време, чак към годинката прибавих лека следобедна закуска).
Или опитай метода със съненото кърмене, но поне 3-4-5 пъти в денонощие, ако е стачка, като премине пак ще си задържите броя кърмения.

# 4
  • Мнения: 547
Твърда храна яде три пъти на ден, като изцяло бях заместила обедното хранене и отчасти следобедното. Все се притеснявам, че ако е само на кърма без заместено хранене ще го лиша от други важни за растежа му храни, защото не съм сигурна какво трябва да е количеството твърда храна за неговата възраст - мненията са доста противоречиви - и в крайна сметка реших да заместя хранене. Очаквах, че ще ми намалее кърмата, но изобщо не ми хрумна, че ще реши да стачкува  Sad.

Мери, ти до годинка си давала твърда храна само на обедното хранене или си заместила изцяло обедното хранене?

# 5
Според мен бебока ти се отбива.Аз имам същия проблем като теб.До вчера се чудех какво да правя, да  се опитвам да я кърмя или да спра.Вече реших ,че няма смисъл да мъча малката и ще спра да я кърмя.Бебоците се дразнят ,че трябва да полагат по-големи усилия ,като сучат ,отколкото като пият млякото от шише.Мъчих се 2 седмици да настоявам сутрин и вечер малката да сучи, но не се получаваше.Почваше да плаче и да се дърпа.Изнервяхме се и аз и тя.Бях против даването на адаптирано мляко, при положение ,че имам кърма, но няма как.Помили само колко бебета са на АМ още от раждането, и никога не са опитвали майчина кърма.И на твоето бебе няма да му стане нищо ако му даваш АМ.Подкрепям кърмещите майки и се надявах да кърмя моята госпожичка поне да 1годинка, но  явно няма да стане.Знам как се чувстваш.Радвай се,че си успяла толкова месеца да кърмиш бебока.

# 6
  • Мнения: 3 760
Според мен бебока ти се отбива.Аз имам същия проблем като теб.До вчера се чудех какво да правя, да  се опитвам да я кърмя или да спра.Вече реших ,че няма смисъл да мъча малката и ще спра да я кърмя.Бебоците се дразнят ,че трябва да полагат по-големи усилия ,като сучат ,отколкото като пият млякото от шише.Мъчих се 2 седмици да настоявам сутрин и вечер малката да сучи, но не се получаваше.Почваше да плаче и да се дърпа.Изнервяхме се и аз и тя.Бях против даването на адаптирано мляко, при положение ,че имам кърма, но няма как.Помили само колко бебета са на АМ още от раждането, и никога не са опитвали майчина кърма.И на твоето бебе няма да му стане нищо ако му даваш АМ.Подкрепям кърмещите майки и се надявах да кърмя моята госпожичка поне да 1годинка, но  явно няма да стане.Знам как се чувстваш.Радвай се,че си успяла толкова месеца да кърмиш бебока.
Извинявай, миличка, но бебето ти прави типичната кърмаческа стачка за 6 месеца + скок в растежа - един от най-сериозните. Съжалявам, че си решила да се откажеш от кърменето в полза на храненето от шише (да не говорим, че даваш АМ при условие, че имаш кърма  newsm78), но да твърдиш че: "И на твоето бебе няма да му стане нищо ако му даваш АМ" е меко казано несериозно.
Ти също можеш да преодолееш проблема (изнервянето ще е само няколко дни, а ползите за бебчето - за цял живот), стига да искаш разбира се!   bouquet

# 7
  • Мнения: 4 242
Твърда храна яде три пъти на ден, като изцяло бях заместила обедното хранене и отчасти следобедното. Все се притеснявам, че ако е само на кърма без заместено хранене ще го лиша от други важни за растежа му храни, защото не съм сигурна какво трябва да е количеството твърда храна за неговата възраст - мненията са доста противоречиви - и в крайна сметка реших да заместя хранене. Очаквах, че ще ми намалее кърмата, но изобщо не ми хрумна, че ще реши да стачкува  Sad.

Мери, ти до годинка си давала твърда храна само на обедното хранене или си заместила изцяло обедното хранене?

До годинка само предлагах малки количества половин-един час след кърмене, колкото да свиква с новите вкусове и консистенции Ива. След годинката започнах да увеличавам количеството, но до ден днешен дъщеря ми не яде големи количества твърда храна, за сметка на това хапва често и по малко и се старая да наблягам на плодове и зеленчуци. За протокола- Ива е много здрава и леко наднормена, в сравнение с наборите си (по месец дори) ги води с 2-3-4 кг, това във връзка с тревогата ти че детето не приема достатъчно калории, витамини и прочие от кърмата или с малко количество твърда храна. Peace
Имай предвид че до годината млякото, в идеалния случай кърмата, трябва да е 70% от дневното меню на детето, което твърдение е в следствие на много изследвания, които доказват че всяко вещество от кърмата се усвоява на 70-80% от бебешкия организъм, така съвършено ни е устроила природата, докато от АМ се усвояват твърде малко от хипер добавените витамини и минерали. - Това също по отношение изказването на tonibo, и подкрепям Мъни, заслужава си на 200% усилието да запазиш кърмата си, не я сравнявай с абсолютно нищо, няма как просто! Wink

# 8
  • Мнения: 490
Според мен бебока ти се отбива.Аз имам същия проблем като теб.До вчера се чудех какво да правя, да  се опитвам да я кърмя или да спра.Вече реших ,че няма смисъл да мъча малката и ще спра да я кърмя.Бебоците се дразнят ,че трябва да полагат по-големи усилия ,като сучат ,отколкото като пият млякото от шише.Мъчих се 2 седмици да настоявам сутрин и вечер малката да сучи, но не се получаваше.Почваше да плаче и да се дърпа.Изнервяхме се и аз и тя.Бях против даването на адаптирано мляко, при положение ,че имам кърма, но няма как.Помили само колко бебета са на АМ още от раждането, и никога не са опитвали майчина кърма.И на твоето бебе няма да му стане нищо ако му даваш АМ.Подкрепям кърмещите майки и се надявах да кърмя моята госпожичка поне да 1годинка, но  явно няма да стане.Знам как се чувстваш.Радвай се,че си успяла толкова месеца да кърмиш бебока.
Извинявай, миличка, но бебето ти прави типичната кърмаческа стачка за 6 месеца + скок в растежа - един от най-сериозните. Съжалявам, че си решила да се откажеш от кърменето в полза на храненето от шише (да не говорим, че даваш АМ при условие, че имаш кърма  newsm78), но да твърдиш че: "И на твоето бебе няма да му стане нищо ако му даваш АМ" е меко казано несериозно.
Ти също можеш да преодолееш проблема (изнервянето ще е само няколко дни, а ползите за бебчето - за цял живот), стига да искаш разбира се!   bouquet
Извинявам се, че се набърквам, но не мисля че изнервянето ще трае няколко дни. Ние сме така вече 2 седмици-рев, дращене и ритане и нерви и за бебо и за мама.Само когато е сънен не се случва, но това са първите 2-3 мин. на гърдата. Въпреки това настоятелно продължавам без АМ, но моля, ако знаете лек против стачката ще се радвам да разбера.

# 9
Мъни Мъни Мъни , smile3527 права си да ми се извиняваш.Явно ,че не си била в нашата ситуация или ако си била просто бебето ти не е искало да се отбива.Несериозно е да ме съдиш.Тук всеки има право да изрази мнение.Това не означава да критикува другите.Изводите и заключенията ги прави този ,който задава темата.Той решава за себе си кое е правилно и кое не.Не можеш да налагаш мнението си.
Криси според мен бебето ти е достатъчно голямо и трябва да го кърмиш само сутрин и вечер,а през деня да яде твърда и разнообразна храна.След 6-тия месец кърмата вече не може да доставя необходимите хранителни вещества, минерали и т.н. на бебето.Затова и през този период се правят изследвания.Във всички теми ,които съм чела за захранването се препоръчва бебетата, които са на кърма да се захранят по-късно от тези ,които изкуствено хранени,но най-късно до 6-тия месец.Според мен най-добре може да те консултира педиатъра.Той наблюдава постоянно детето и знае най-добре откакво има нужда то.И един последен съвет-ОСТАВИ БЕБЕТО САМО ДА ТЕ ВОДИ!ТО ЗНАЕ НАЙ-ДОБРЕ ОТ КАКВО ИМА НУЖДА!

# 10
  • Мнения: 547
tonibo, напълно съм съгласна с теб, че след 6 месец детето има нужда от по-разнообразна храна.
Притеснението ми е как да намеря нужния баланс - от една страна да му давам достатъчно твърда храна не само като разнообразие, но и като количество, и от друга това да не се отрази на кърменето, защото за втори път се опитвам да заместя хранене. Първият път драстично ми намаля кърмата и ми трябваше повече от седмица, за да си я върна с цената на много нерви и усилия  Tired. Вторият път е сега, когато не само ми намаля кърмата, но и бебчо отказва да суче. Всъщност намаля е меко казано, има случаи, в които тя изобщо не потича каквото и да правя. Надеждата ми е да го накарам да суче от мен, защото с помпата не постигам никакви резултати.
Опасявам се, че само 2 кърмения на ден не са достатъчни, за да подържам за по-дълго време лактацията си и интереса на бебо към кърменето, но не мога да разбера защо не успявам да заместя 1 хранене без това да се отрази по някакъв начин? 

# 11
  • Мнения: 3 760
eli_gu, искаш да кажеш, че от навършване на 1 месец при почти всяко кърмене бебето се дърпа и пищи? И така вече две седмици? Това не ми прилича на стачка newsm78 Би ли описала по-подробно!  Heart Eyes
tonibo, при правилна организация на кърменето бебето не тръгва да се отбива на 6 месеца. А тогава, когато организмът му вече не се нуждае от мляко. Природата си знае работата  Wink
Препоръките на СЗО, УНИЦЕФ и всички големи педиатрични школи са захранването да започне СЛЕД 6-ти месец и до годинка да НЯМА заместено хранене! До годинката кърмата осигурява всички необходими хранителни вещества, витамини и минерали. Другите храни са по-скоро за опитване, за запознаване с вкусовете.
...Вече реших ,че няма смисъл да мъча малката и ще спра да я кърмя....
Някак си се подразбира, че останалите си мъчим бебенцата  Wink
Как реши, че аз се налагам, а ти изказваш мнение?  Thinking Би ли споделила критериите!  Crazy
krissi, сама си отговаряш на въпросите - 2 кърмения дневно (на тази възраст) са недостатъчни. Опитай се да не заместваш хранене все още. Давай другите храни половин-един час след кърмене и след това винаги предлагай да си досуче. Имай предвид, че кърмата доставя и различни ензими, които подпомагат разграждането и усвояването на храната (затова аз винаги настоявам да посуче малко, дори и да се е нахранила  Laughing). Надявам се да намериш правилния подход към своето бебче!   bouquet

# 12
Криси, най-добре се обърни към педиатъра си.Той ще ти даде най-добрия съвет, като вземе предвид физическото развитие на детето и ще прецени кое е по-добре за него.Ние само можем да те объркаме още повече.Успех!

# 13
  • на село
  • Мнения: 1 028
Смятам че това си е кърмаческа стачка и допълнително се е поусложнило положението със заместените хранения. Дъщеря ми също правеше стачки на 3 и на 6 месеца, че и сега от време на време, ама нали съм си тъпа и упорита, на - мъча я  Laughing!
krissi , спокойно, ако следваш препоръките на Мери до няколко дни нещата ще се нормализират.
tonibo пробвай да я кърмиш в полусънно състояние ако много се дърпа. При нас действа безотказно Wink!

# 14
  • Мнения: 4 242
Криси според мен бебето ти е достатъчно голямо и трябва да го кърмиш само сутрин и вечер,а през деня да яде твърда и разнообразна храна.След 6-тия месец кърмата вече не може да доставя необходимите хранителни вещества, минерали и т.н. на бебето.Затова и през този период се правят изследвания.Във всички теми ,които съм чела за захранването се препоръчва бебетата, които са на кърма да се захранят по-късно от тези ,които изкуствено хранени,но най-късно до 6-тия месец.Според мен най-добре може да те консултира педиатъра.Той наблюдава постоянно детето и знае най-добре откакво има нужда то.И един последен съвет-ОСТАВИ БЕБЕТО САМО ДА ТЕ ВОДИ!ТО ЗНАЕ НАЙ-ДОБРЕ ОТ КАКВО ИМА НУЖДА!

Моля те, не прави подобни необосновани изказвания, освен ако не дадеш черно на бяло доказателства подкрепящи твърденията ти!
Почети малко поне, информирай се, има толкова много докторски и професорски статии по въпроса, и то предоставена в библиотеката тук във форума. Ако не ти е достатъчна ще ти дам още линкове Peace
Поздрави!

Общи условия

Активация на акаунт