И Холандия няма да отвори трудовия си пазар.

  • 2 178
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
Холандия няма да отвори трудовия си пазар след влизането на България и Румъния в ЕС.

Ще има специални разрешения за работа и то, ако за съответната позиция няма други кандидати от страните членки на ЕС. Не други кандидати холандци - други кандидати от ЕС. Холандия не е отворила трудовия си пазар и за предишните 10 присъединили се държави, но не се каза дали и те са членки на ЕС при кандидатстване за работа от българи и румънци Wink

Малко ме е яд. Не защото  аз или който и да мой познат иска да работи в Холандия ( Пази Боже), а защото Холандия ни дискриминира не по отношение на холандци, а по отношение и на всички останали страни членки на ЕС. Имат право да взимат решения за страната си, както намерят за добре, разбира се. Нооо, има едно НО. Бидейки член на ЕС една страна поема еднакво правата и отговорностите по това членство. Или бъркам... newsm78

Нормални ми се струват някои предпазни клаузи по отношение на съдебната система в БГ и нейната реформа и всички простотии по глава 24 " Правосъдие и вътрешни работи". Това е друга тема, обаче.

С тази тема освен , че изразявам възмущението си,  искам да попитам какво знаете за политиките на страните в които живеете по отношение на отваряне на трудовите им пазари за кандидати от страната членка на ЕС - България.



пс: Източникът на новината са снощните новини на БТВ.

# 1
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Да беше само Холандия, дето ни дискриминира  Crossing Arms
Британците го обявиха официално преди месец, не ни допускат свободно до пазара си. Ще има определени професии, където българи ще са на една нога с другите от ЕО и разбира се тези, които регистрират собствен бизнес, както е до сега.
Реакцията в БГ по този повод беше доста емоционална, защото при първата вълна, те бяха една от малкото страни, дала пълен достъп до пазара си.

# 2
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Лени, донякъде разбирам политиката на страната, както и на другите страни от ЕС. И тук има безработица, и тук има бедни хора или такива, които живеят на прага на бедността. В момента социалните служби по кметства се опитват да върнат част от безработните на пазара, за да не изплащат помощи. Доста труден и муден процес, но това е една друга тема. Представи си, че пазарът се отвори за нас или румънци и местата се запълнят. Тогава не само ще се плаща една заплата, а и помощи едновременно за някого, който би работил това.

По отношение дали е отворен пазара за другите членки: да. Пълно е с поляци.

В подобна ситуация трябва нещата да се гледат от две страни. Разбира се, че е неприятно за българите, но и от друга страна не мисля, че проблемите на Бългаия ще се разрешат със заминаването на хиляди на гурбет. Може би по-скоро, със заминаването на българи да учат и след това да се връщат със знания обратно.

# 3
  • UK
  • Мнения: 1 334
Във Великобритания  досега  беше така-ако няма по-подходящ кандидат от ЕС, тогава дават разрешително на българин. Сега обаче  са го ограничили до-ако няма подходящ британец. С което все пак ни признават за част от общността за разлика от холандците. Мда, права си. Не са го домислили и звучи малко ...хм обидно.
Също за Великобритания, специално за хората, с квалификация си остава действаща Highly Skilled Migrant Programme-т.е., ако някой счита себе си за млад, образован, конкурентно способен и пр. му се дава възможност да се докаже като такъв. Аз познавам няколко човека, покрили изискванията за такава виза, които се справят повече от добре и не се оплакват от дискриминация. Така,че възможности има  Wink
Аз мисля, че тези ограничения имат и своята добра страна-в България има недостиг на квалифицирани кадри, а в момента Бг според мен е страна, в която такива могат да постигнат много.

# 4
  • Мнения: 1 559
Лени, донякъде разбирам политиката на страната, както и на другите страни от ЕС. И тук има безработица, и тук има бедни хора или такива, които живеят на прага на бедността. В момента социалните служби по кметства се опитват да върнат част от безработните на пазара, за да не изплащат помощи. Доста труден и муден процес, но това е една друга тема. Представи си, че пазарът се отвори за нас или румънци и местата се запълнят. Тогава не само ще се плаща една заплата, а и помощи едновременно за някого, който би работил това.

По отношение дали е отворен пазара за другите членки: да. Пълно е с поляци.

В подобна ситуация трябва нещата да се гледат от две страни. Разбира се, че е неприятно за българите, но и от друга страна не мисля, че проблемите на Бългаия ще се разрешат със заминаването на хиляди на гурбет. Може би по-скоро, със заминаването на българи да учат и след това да се връщат със знания обратно.


Напълно подкрепям казаното от теб. Peace  bouquet

# 5
  • Мнения: 6 167
Kalinka, има смисъл, да.

Това, което ти убягна обаче от постигна ми е следното:

"Ще има специални разрешения за работа и то, ако за съответната позиция няма други кандидати от страните членки на ЕС"

тоест, държавата Холандия не затваря пазара на труда за страни членки на ЕС.
тя не отваря пазара за страната членка на ЕС  България.


Това е тънкия момент тук. Иначе си напълно права в разсъжденията си.

# 6
  • Мнения: 1 854
Пазара на труда в Холандия не е кой знае колко "отворен" за другите новоприсьединили се членки на ЕС.Има определени области в които набират персонал, примерно строителство, здравеопазване,земеделие, хр.вкус.пром., но за останалите по престижни кандидатури е трудно.Нямам сведения за кой знае колко издигнали се професионално поляци или словаци.Работят предимно в строителството, износ на коли и супермаркети.Знам обаче, че поляците са доста симпатични на холандците и на тях гледат с добро око, считат ги за трудолюбиви и изпьлнителни.Дано и ние, бьлгарите успеем да си спечелим такова име и симпатии Peace

# 7
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Лени, не ми е убягнало това от постинга ти, но се опитвах да си дам обяснение защо е така. Ако става въпрос за хора с образование:  Мисля, че идва от факта, че холандците считат  образованието на Франция, Германия и т.н. за равностойно на тукашното, а нашето не. И са прави. Разбира се, всеки ще каже, че българите са способни и интелгентни и знаят много от дебелите книги, които са чели по време на следване. Въпросът е колко от това могат да приложат на практика в тукашните условия. Винаги давам за пример практиката по време  на следването. Моя приятелка и съфорумка тук сега кара стаж във Френската гимназия в София, за да има и диплома за учител. Ако не се лъжа трябва да изнесе към максимум 10 урока и е в 4 курс. Аз до 4 курс ще имам 140 дадени урока, а в четвърти + 300.   
Това е само прост пример. Холандците именно затова предпочитат хора завършили образование, което е близко до тяхното.

Вярно е, че поляците работят предимно в строителство, луковици и т.н. Но има и един друг момент: да си представим, че минимум 100 000 руснаци започнат да взимат работата на българите в България. Дали ще ни е приятно?   

# 8
  • Мнения: 6 167
Моята логика е, че когато има страни членки на един Съюз те приемат задълженията и правата, произхождащи от това членство. Затова мисля, че би трябвало да се постави равен старт пред хората в съюза ( независимо какви са - с квалификации или без).

Нещата са много прости - няма нужда от прекондиции кой какъв е 'по-принцип'. Има нужда от доказателства. Дали един бг зидар е по-лош от един полски зидар аз не мога да кажа - трябва да му видя стените, трябва да разбера за опита му , за езиковите му познания ( по холандски например) и тн. Същото важи и за високо квалифицирани хора, например ... генетици. Ще ги поставя на изпит по генетика , да  докажат наистина, че знаят. Ще ги скъсам по изпити по генетика на холандски ( пак например).

Всичко друго, мисля, че е предрасъдък.
Неравния старт и условия допринася само за задълбочаване на предрасъдъците.
(поляците са зидари, българите са крадци и убийци, румънците са секс работници). Точно от предрасъдъци поляци и словаци не са я втасали в Европа. Не защото нямат пипе да бъдат нещо повече.

Според мен Съюза трябва да намери начини да въведе .... унифицирани сертифицирания и лицензи , каквото има на всяка керемида в Щатите. Само така може да се избегнат нарастващите дискриминативни настоения и подкрепящи ги политики.

Извинете, че се отплеснах пак.



# 9
Калинка,маи много бързо забравяте от каде сте трагнали?!А относно безработицата-някога влизала ли си в т.нар.бюра по труда?????Това 4е холандците ги мързи никои не е виновен!!!

# 10
  • Мнения: 945
Я си представете следната ситуация... България отваря паzара си zа страни като Нигерия примерно. За такава страна, където хората умират от глад. И в БГ са готови да работят zа 50 лева. Я ми кажете тогава дали и в БГ няма да се говори zа zатваряне на работния паzар? (Сега видях, че и Калинка дава същия пример Embarassed Embarassed Embarassed. Иzвинета ме, малко късничко е тук...)

Повечето от нас са на мнението, че БГ не можа да се равнява по икономически раzвитие с другите страни от евросъЮzа. Приеха ни така да се каже по милост. Е, няма да ни поднесат всичко на тепсия, я. А я си помислете какво ще стане в БГ ако хората могат беz проблеми да си намерят работа в Холандия примерно. Нали и БГ икономиката ще отиде по дяволите след като всичко живо се иzнесе zа Евопата...

"Ще има специални разрешения за работа и то, ако за съответната позиция няма други кандидати от страните членки на ЕС"
По zакон гражданите на ЕвросъЮzа са с равни права. Ние като новодошли сме със специални условия. Тка че холандия няма право да пише Холандци, а пише граждани на ЕО...

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 00:32 от .:Geri:.

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Аз мисля като Лени  Thinking Като не сме дозрели, да сме на една нога с другите от ЕО, защо въобще ни приемат?!
Още от преди бях негативно настроена към това приемане и то не поради икономическото състояние на Родината, а защото си мисля, че България повече губи, от колкото печели от този съюз. Тези ограничения само потвърждават страховете ми.
Дано да греша!

# 12
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
ликой,
Във всяка държава има мързеливи и работливи. Вярно е, че ту е по-лесно да си мързелив, защото получаваш помощ. Но законите се менят и съм убедена, че както в България ще дойдат повече помощи за безработни, така и тук повече хора ще бъдат принудени да се върнат на работа.
Не съм привърженичка на ЕС, но едно от положителните неща, например, е че българските студенти ще могат да учат с такси за ЕС, а не за такива извън, които са в пъти по-високи.

Лени, а какво ще стане с България, ако например се отвори пазара тук за 100 000 висококвалифицирани специалисти, които ще получават 4000 - 5000 евро? 

# 13
  • Мнения: 1 559
Калинка,маи много бързо забравяте от каде сте трагнали?!А относно безработицата-някога влизала ли си в т.нар.бюра по труда?????Това 4е холандците ги мързи никои не е виновен!!!

Не съм съгласна ,че холандците ги мързи,по склонна съм да вярвам,че на българина му дай шопска салата ,ракия и шкембе чорба и му гледаи сеира танцуващ по масите. Joy
А по въпроса с трудовите бюра и социалните помощи ела и виж с кви са пълни ,само с чернилки ,турци,и всякакви тропикал изненади, Sickдошли от някаде си бедни и гладни и тук само лежат и чакат някои пак да им даде помощ.Холандеца работи ,плаща данаци като замаян за да има пари за някакав цървул от някаква си м..... държава  #2gunfire...еми не съм съгласна  пък аз с всичко това.Така че кои може да очаква ,че сега пък ще се отворят  вратите и за нас българи и за румънци ... newsm78 #Crazy ooooh!

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 10:24 от megan79

# 14
  • Мнения: 144
Аз подкрепям Лени.За6то постоянно ни подценяват?!Не сме виновни 4е циганите така ни представиха в Европа.Аз специално сам на мнение 4е БЪлгарите заслугават по добър живот,независимо дали са  в ЕС или НЕ!!!!

# 15
  • Мнения: 6 167
Хех. Да, усещам накъде отива темата.
Класика просто.

Само да отговоря за примера с Нигерия - да, би трябвало България да отвори трудовите си пазари, ако сме в съюз с Нигерия. Ние в тактъв съюз ли сме?

Точно от емигранти ми е малко странно да слушам "какво ще стане ако Холандия отвори пазари за сънародниците ми", но приемам, че всеки,  който иска да емигрира така или иначе ще го направи, независимо от трудовите пазари, политики и тн. Пак повтарям, че всяка държава има право да приема правилата, които са изгодни за нея. Странно ми е  неравняването по други граждани на ЕС, каквито и ние ще бъдем от 1 януари.
За високата квалификация също - Калинка, хората имат право да търсят по-добър живот точно толкова, колкото и ти.

Но не разбрах това, което Гери каза, тоест, Гери, дай ако искаш разяснения по този цитат:

"По zакон гражданите на ЕвросъЮzа са с равни права. Ние като новодошли сме със специални условия. Тка че холандия няма право да пише Холандци, а пише граждани на ЕО..."

По кой закон са с равни права и точно какви и в какви сфери са специалните условията за БГ.
Има ли обща Европейска конституция, която да отменя съществуващите национални такива? newsm78
Тоест, аз съм наистина заинтересована да прочета някакви сериозни документи и тн, които казват, че сме със специални условия и най-вече по отношение на какво, на кои държави и тн.
Точно това ми липсва, като информация, тоест , ако си чела нещо - сподели го.

# 16
  • Мнения: 1 559
но приемам, че всеки,  който иска да емигрира така или иначе ще го направи, независимо от трудовите пазари, политики и тн.

Абе така е,ама българина е като стадо .....и куцо и съкато ,ще трагне да си търси късмета. Joy

# 17
  • Мнения: 945
Лени, искам да отговоря първо на въпроса ти с какво сме раzлични... Като икономически най нераzвитата страна в ЕС България ПОЛУЧАВА помощ от Европейската общност. За съжаление теzи пари не идват от нищото, а се дават от раzвитите страни като Германия, Франция, Холандия. По голямо неравенство от това zдраве му кажи...

Реалният Европейски съЮz се раzличава много от теоретичния.  На теория в основата на ЕС са 3 идеи (не zнам как е точния превод, на немски е 3 säulen)... Първата е идеята на Европейската икономическа общност, вклЮчваща единна валута, единнен паzар(тук влиzа и паzара на труда), аграрна политика и т.н.. Втората основна идея е zа съвместна външна политика и отбрана и третата идея вклЮчва съвместна работа във вътрешната политика и съдебна система. За сега реалния ЕС е реалиzирал една мааалка част от теzи идеи. И дори това е станало с много компромиси.

В договорът, който са подписали старите страни членки е zаписано, че работния паzар е открит. За това и каzах, че Холандия не може да пише холандски граждани, а пише граждани на ЕС. Но тоzи договор не се раzпространява автоматично при влиzането на нови страни. С тях се подписва оттделно нов. Предполагам, че в нащия договор никъде не е упоменато zа пълен достъп до паzара на труда, а каквото не е иzпично упоменато, не действа. Никой не е каzал, че България става равноправен член на ЕС по всички параграфи веднага с приемането си. България беше и си остава една слабо раzвита страна. Но това е един компромис, който са приели както българските управници, подписващи доровора zа приемането ни, така и европейските.

И както вече каzах, тоzи съЮz все още съществува благодарение на много компромиси. Ако той се раzпадне БГ ще остане иzведнъж беz парички... Няма да го има големия батко, който да налива средства с голямата лейка. Не можеш и да искаш примерно България да има право да скапе работния паzар на Германия с нископлатена работна ръка, zащото рано или късно това ще рефлектира обратно на България. Не е и честно да отвориш границите на БГ, zащото така ще ти иzбяга квалифицирания персонал. А zа какво и е на ЕС една страна само с пенсионери? Да не говорим, че това е пагубно zа БГ...

Имаше една пговорка, която прераzкаzвам по памет "Не давай на бедния риба, а го научи да я лови.". Точно това е нужно на БГ... zа да има и след 20 години България.

Сведение zа ЕС аz черпя от википедията. Так има ликове към свички договори. Колкото до европейската конституция, тя не е в сила още. А ето и линк към описание на 3те основи на ЕС http://en.wikipedia.org/wiki/Three_pillars_of_the_European_Union

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 12:00 от .:Geri:.

# 18
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Лени, напълно си права, но защо се учудваме на подобно отношение newsm78 и да не е честно и ние сме тези, които говорим за другите като megan79 . за тях една "чернилка" от Нигерия не е по-различна от един българин. за повечето. и да ни е криво и да се тупаме в гърдите, ще мине много време за да ни приемат поне наполовина равни. това е положението.
а и не е нормално да си мислим, че ние като сме се спасили, други не трябва да напускат страната. щото видиш ли какво щяло да стане, ако всички квалифицирани я напуснат. вярно не трябва да забравяме от къде и защо сме тръгнали..... Peace

# 19
  • Мнения: 2 195
Споко , сега кат сменят правителството , може и да се оправят нещата за нас. И ако силно влюбената в нас ( във всички чужденци) - "Фердронк" си отиде - урааааааааааааа  Wink

# 20
  • Мнения: 1 559
Аз подкрепям Лени.За6то постоянно ни подценяват?!Не сме виновни 4е циганите така ни представиха в Европа.Аз специално сам на мнение 4е БЪлгарите заслугават по добър живот,независимо дали са  в ЕС или НЕ!!!!

Дани за жалост вече сме се оакали  Sick....нас само цигани(нямам нищо против тях,и те са хора,ама насам все крадливите идват #Cussing out) и курви ни представят навсякаде(е тях вече не ги дишам ooooh!..щот са варгалят и с наи вмирисаните помяри Sick,и сами са си избрали пътя hahaha).

# 21
  • Мнения: 1 910
.:Geri:. , м_е_р_и, дали сме дорасли икономически въобще не е наш проблем. Да не са ни приемали. И точка. След като са ни приели следва да имаме правата и задълженията на останалите членки. Не се справяме. Довиждане. Такива двойни стандарти говорят зле за цялата "обща европейска работа". Започва да понасмръдва. 


.:Geri:., примерите за руснаци, нигерийци и т.н. са изключително необмислени. Те не са от страни влизащи в ЕС. Което не е без значение принципно погледнато.

Не съм съгласна ,че холандците ги мързи,по склонна съм да вярвам,че на българина му дай шопска салата ,ракия и шкембе чорба и му гледаи сеира танцуващ по масите. Joy
А по въпроса с трудовите бюра и социалните помощи ела и виж с кви са пълни ,само с чернилки ,турци,и всякакви тропикал изненади, Sickдошли от някаде си бедни и гладни и тук само лежат и чакат някои пак да им даде помощ.Холандеца работи ,плаща данаци като замаян за да има пари за някакав цървул от някаква си м.....
Просто нямам думи що за расистко изказване.
megan79, всеки който работи плаща данъци, като замаян. И не са само холандците са работещи в тази страна. Извинявай, ама кой ти насади тази мисъл за "изключително работните холандци" и "изключително мързеливите други". Други различни от "белите" нации.  Crazy
А какъв е проблема, че българина си има своя начин да се весели?  Rolling Eyes  ...и че не го кара на чаша чай и ЕДНА бисквитка.


Понеже по BBC доста бистрят темата...ами оказва се, че броя на заминалите да работят в Великобритания е далеч под очаквания брой хора от новоприетите страни. НО някои политици имат просто полза да раздухват какво цунами от българи и румънци ще ги залее.  Crazy

Амам моля ви се. За какво куцо и сакато говорите!? Та то Лондон е 8милиона. Ние и да се напънем, едва ли можем да изпратим 1 милион да работят навън. Изключваме децата до 18, доволните от работата си, пенсионерите и тези, на които просто не им се разправя. Разпределено по страните членки смятайте за какво число става въпрос. То е направо несериозно. От горе на всичко това, че тези 1млн. ще тръгнат да търсят работа не значи, че ще ги наемат. Може да не им е достатъчна квалификацията например. Така че бройката още намалява. И накрая. Разни дето ще ги наемат на черно. И тях не ги броя. Те така или иначе и сега ги наемат.

И въобще ми е много смешна постановката как сме се "изложили" пред "големите" нации. Ами не сме се повече от други. Те просто си го имат надменното отношението и мнението за себе си, като някакви "по-хора". Ако ще да са оакани тъпанари, курви и т.н те са просто нещо повече. "сами са си избрали пътя", както каза megan79. Пътя на ограничените предрасъдковци. Моите уважения към останалите, различни от коментираните по-горе.

# 22
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
.:Geri:. , м_е_р_и, дали сме дорасли икономически въобще не е наш проблем. Да не са ни приемали. И точка. След като са ни приели следва да имаме правата и задълженията на останалите членки. Не се справяме. Довиждане. Такива двойни стандарти говорят зле за цялата "обща европейска работа". Започва да понасмръдва. 
Peace Моите думи, но перефразирани  Mr. Green
Обаче от друга страна и Гери има право  Thinking
Много объркано стана  Crazy Бъдещето ще покаже! Дано този път имаме късмет!

# 23
  • Мнения: 6 167
мдам, и аз тъй мисля.

писах, писах, ама се затри.

та, да добавя нещо в подкрепа на горния постинг:

- бг е приета евЕс  в резултат на сериозен предприсъединителен процес.
- бг има 6% икономически растеж за мин. година ( вж доклада на ЕК)
- бг е 6 милиона барабар Петко с мъжете , т.е не сме Никаква заплаха за никой да го 'залеем'.

и последно да добавя, че поглед към средния доход на страни като Гърция, Португалия, Испания в момента на присъединяването им  ще разсеят голяма част от предрасъдъка, че сме приети по 'милост'.

имам чуството, че голяма част от нещата и мислите си ги насаждаме ние самите, поради комплекси за малоценност. някаква лична политика ' наведена глава сабя не я сече' или ' всички са маскари'.. . кофти.

# 24
  • Мнения: 1 559
7of9 за жалост от както съм тук,явно станах расистка.... Twisted Evil
И да я мадрим тази тема,само ще си чешем клавиатурите Crossing Armsфакт е че българина ,не е желан за работа ,и още няколко години няма да е желан,и аз стоя зад това решение. Whistling..спирам да пиша ,че ще се изпокараме.Всеки си има мнение,а какво се получава дефакто го решават хора ,които имат правото за това..не и ние. bowuu

# 25
  • Мнения: 1 559
Извинявай, ама кой ти насади тази мисъл за "изключително работните холандци" и "изключително мързеливите други". Други различни от "белите" нации.  Crazy

Мъжът ми,които е холандец bowuu
А какъв е проблема, че българина си има своя начин да се весели?  Rolling Eyes  ...и че не го кара на чаша чай и ЕДНА бисквитка.
.
Аз не съм го констатирала като проблем нали Whistling Naughty

# 26
  • Italia
  • Мнения: 4 492
мдам, и аз тъй мисля.

писах, писах, ама се затри.

та, да добавя нещо в подкрепа на горния постинг:

- бг е приета евЕс  в резултат на сериозен предприсъединителен процес.
- бг има 6% икономически растеж за мин. година ( вж доклада на ЕК)
- бг е 6 милиона барабар Петко с мъжете , т.е не сме Никаква заплаха за никой да го 'залеем'.


и последно да добавя, че поглед към средния доход на страни като Гърция, Португалия, Испания в момента на присъединяването им  ще разсеят голяма част от предрасъдъка, че сме приети по 'милост'.

имам чуството, че голяма част от нещата и мислите си ги насаждаме ние самите, поради комплекси за малоценност. някаква лична политика ' наведена глава сабя не я сече' или ' всички са маскари'.. . кофти.

Лени,бяхме говорили веднъж с теб и тогава ти казах,4е никак не съм съгласна с гореизложените стъкмистики.Сега Ще го повторя отново. Peace Вярвам на о4ите си и на ли4ните си впе4атления. Thinking
Не мога съЩо така да се съглася,4е има място за сравнение между средния доход на българина и този на гърка,португалеца или испанеца към момента на приемането на съответната страна в ЕС. Naughty
Намирам за правилен гратисния период,който страните основателки на ЕС поставят на новоприетите. Peace

# 27
  • Мнения: 6 167
Добре де, ама къде е тоя гратисен период? За какви сфери,... къде може да се прочете колко ще е дълъг 'гратисния период' и тн.  newsm78
Има ли пердпазни клаузи, няма ли...

# 28
# 29
  • UK
  • Мнения: 1 334
за присъединилите се през 2004 е до 7 години периода, за нас още нищо не пише.

# 30
  • Мнения: 1 910
megan79, по дефиниция българина не битрябвало да е нежелан само защото е българин. Ако е способен - да го вземат на работа. Не иска да живее на помнощи в крайна сметка.
А гледам, че за партьор в живота е желан (най-важната длъжност според моите разбирания).  Wink

Както и да е. Мир да има.  Grinning

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 21:42 от 7of9

# 31
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Имахме един предмет, където като луди ни караха да се поставяме от другата страна на дадена ситуация, за да можем обективно да я разберем.

 Най-лесното е да кажем: това е дискриминация и т.н., без да се опитаме да разберем подбудите. Поставете България на мястото на Холандия: развита икономически, все пак с безработица и бълващи от университетите специалисти.. Ще ни е приятно ли, ако някой заеме нашите работни места? Или ще се опитаме да си защитим интересите? Холандия защитава своите, дори и с цената на дискриминация. България е тази, която не го прави.
Аз съм против и чужденци да взимат работата на българите в България. По-добре правителството да инвестира в образованието на младите там и след това да им даде условия да се развиват в страната, а не примерно да се прекланя пред всеки чужденец, който веднага би бил нает за съветник или консултант.

Лично познавам хора, които всеки месец треперят тук дали ще им подновят договора. Причината? Местата, където работят масово наемат чужденци / включително българи/, които са съгласни да работят за под 1000 евро на месец. Не мисля, че на тези хора им е приятно.

Моята причина да дойда тук не е икономическа, но разбирам изцяло онези, които са дошли тук поради тази причина. Мисля, че в голямата си част са хора ,които биха дали мило и драго да са обратно в БЪлгария и икономически да са добре. Затова вместо кахъри, че не ни искат, е много по-полезно хората там / най-вече управляващите/ да се замислят как да извлекат полза, за да направят нещо за България. От лично наблюдение, обаче, виждам, как се гълтат милиони идващи по разни програми / от джоба на нашите семейства, също ! / и как голяма част от тези пари потъват в джобовете на разни управляващи / като например Търновският кмет и цялата му клика/.      

# 32
  • Мнения: 6 167
Ами, Калинка, щом си имала упражнения ... това някак си ти дава предимство  в обективността.
Въпреки това, мисля, че ако толкова сме били нежелани не е трябвало да ни приемат в ЕС.
Айде, мир и всяка жаба да си знае гьола. Peace

# 33
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Лени, то няма война. Naughty
Може да поразсъждаваме върхи: защо е трябвало да ни приемат? Аз имам теория, че им трябват пазари. И не, за да забогатее България, а западните големи фирми.

Други теории?

# 34
  • Мнения: 6 167
Лени, то няма война. Naughty
Може да поразсъждаваме върхи: защо е трябвало да ни приемат? Аз имам теория, че им трябват пазари. И не, за да забогатее България, а западните големи фирми.

Други теории?


ааа, отвори си тема  Joy

# 35
  • Мнения: 818
Европа се обединява,това е необратим процес,няколко пъти са се опитвали чрез война,а сега по мирен път.Всички държави ще трябва да се обединят,иначе всичко отива на вятъра.Обединението на Европа я прави по силна!Срещу САЩ и т.н..Така че искат или не искат някой,това е след като са тръгнали по един път трябва да се завърши или ще се разпадне всичко.(Често коментираме това в къщи,дори мъжа ми прогнозира в близките години съюз м/у Русия,Китай,Индия и д.р)
Всяка страна от ЕУ има право да налага забрани до трудовият си пазар.Това е нормално.
Друг е въпросът,че на българите се гледа с лошо око,има не малко и Бгри които са направили поразии,не само роми и т.н.Въпроса е в това,че никой от посланниците ни в чужбина не опроверга или поне да беше казал нещо по теми публикувани като:Българите и Румънците ще донесът СПИН на острова(цитирам по памет) и т.н
Оттам идва и негативното мнение за Българите....

# 36
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Лени, ще натоваря форума с още една тема. Joy

# 37
  • Мнения: 6 167
добре, тук да мислим, тогава.  Peace

ами защо. има няколко варианта.
а/ това, което казва диорелла. планетата е свикнала да  има 2 полюса. икономически, военни и тн, но ако е така, защо не присъединят турция.
б/ това, което казваш ти - имат нужда от пазари, но ако е така защо не присъединят Турция.
в/ трябват им граници по-далеч от епицентъра на съюза. по-безопасно е, някак. пазят се от арабите и от руснаците. тук просто няма как да присъединят Турция.
г/ западно европейските общества са доста мързеливи и имат нужда някой да им работи почти безплатно. така те ще могат спокойно да празнуват 122 дни в годината разни светии.

и 4те варианта ми идват, като брейнсторм, тоест, не ги взимай за задълбочен анализ. Wink

# 38
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Турция ще стане член рано или късно / ако го има Съюза тогава/. Иначе, според мен, ги е страх, заради религията.

# 39
  • Мнения: 818
Турция има 8 милиона редовна войска!Туку що мъжа ми каза,че е изчислено ако турците тръгнат без проблем за 45 мин стигат до Белград  и забиват байряка там.
ЕУ преговаря с Турция вече,но там материята е много тънка и преговорите трябва да се водят много внимателно.Както казах или всички или никой.Това е политика и стратегия изчислена много добре.

# 40
  • Мнения: 1 910
Kalinka, във връзка с работните места. Как  около теб се коментира въобще изчезването на такива от страната. Имам в предвид, че масово производствата се изнасят извън страните. Вече и услугите. Защо никой не вдига толкова шум за това, колкото за източноевропейците "нашественици"? Честно казано на мен първото ми се вижда далеч по-застрашаващо.

Lennie, недей така...че европейците били мързеливи. По какво  съдиш за това? Тук не съм съгласна. Във всеки случаи не мисля, че в САЩ са по-продуктивни само защото висят по много часове в работата.

# 41
  • Мнения: 6 167


Lennie, недей така...че европейците били мързеливи. По какво  съдиш за това? Тук не съм съгласна. Във всеки случаи не мисля, че в САЩ са по-продуктивни само защото висят по много часове в работата.

ааа, не знам, само предполагам варианти Laughing
мързеливи и работни хора има навсякъде по света.

# 42
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Коментира се обективно: печалбата е по-голяма, защото разходите са по-малко. При нас има магазин за мъжки дрехи и собственикът открито си казва, че е много щастлив от факта, че има някъде в Габровско ателие, където за стотинки шият. Използва се ситуацията. Същото го правят и българските бизнесмени с българите. Трябва да има закони, които да защитават работната ръка. Такива няма.
Защо този факт не се коментира открито в медиите? Парите въртят Земята. Иначе отвреме-навереме пускат по някое предаване, от което ти настръхват косите / като например есплоатация на детски труд в Индия и колко струват след това нещата в Хема/, но няма отклик. А и предаванията ги дават в 12 през нощта.  Confused

# 43
  • Мнения: 1 910
Точно това ме дразни. Избирателната медийност. Особенно, когато е на български гръб.


# 44
  • Мнения: 907
Има наистина преходен период, през който БГ няма да има всички права като другите членки. Така беше и с 10те преди. Не знам за предразсъдъците, тука познавам само хора работещи на високи позиции, за повече от 15г не съм срещала ни цигани ни курви. И да има, интересно къде ли са? И аз мисля, че ниe бг само в своите очи сме ГОЛЕМИ, иначе сме капка в морето, ама непрекъснато ни прикачат към румънците да плашат народа. Wink
Това, че има разни тропични индивиди в Холандия - какво чудно има, те нали са колонисти - разграбили са колониите, настанили са се, по-заможните холандци имат там вили. От кумова срама дават и на туземците възможност да живеят в Холандия.
Пък колко пари дал ЕУ за БГ! Мога да изровя числата, ама знаете ли в колко пъти е това по-малко от средствата които веднага потекоха напр. към балтийските страни, бившите съветски републики, които хич не го бяха цъфнали. Само и само да ги отделят от Русия.
Мисля, че дългосрочно няма да помогнат протекциите на пазара. По-доброто ще се утвърди на пазарния принцип както е в САЩ (че иначе каква конкуренция ще е), фирмите стават все повече смесени, така че мисля след 10на години бг ще имат равни стартови позиции да се утвърдят където искат в Европа. Сега не ни се дават равни стартови позиции и това е факт. Sad
Между другото това, че БГ не била дораснала икономически се дължи и на 50г ембарго и натиск в/у БГ и другите страни заради политиката им. Което не пречеше на западните страни да дават кредити на комунистическите правителства, де и да си получават лихвите.

# 45
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Kalinka, във връзка с работните места. Как  около теб се коментира въобще изчезването на такива от страната. Имам в предвид, че масово производствата се изнасят извън страните. Вече и услугите. Защо никой не вдига толкова шум за това, колкото за източноевропейците "нашественици"? Честно казано на мен първото ми се вижда далеч по-застрашаващо.
Lennie, недей така...че европейците били мързеливи. По какво  съдиш за това? Тук не съм съгласна. Във всеки случаи не мисля, че в САЩ са по-продуктивни само защото висят по много часове в работата.

аа, тук са по-притеснени именно за това изнасяне на производство и услуги извън Италия. Хич не съм чула още уплашени италианци от нахлуването на източна работна ръка. Е, мърморят от време на време, но мисля, на повечето им е абсолютно ясно, че по-голямата част от чужденците работят там, където те самите не желаят.

(съвсем друг е въпроса за мързела... ами има нещо вярно, италианците се оплакват оплакват, ама да видиш как търсят агенциите селскостопански работници, строители и разни други дори специализирани работници за по фабриките...ами няма, те всички искат да са чиновници  newsm78...)

# 46
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

Това, че има разни тропични индивиди в Холандия - какво чудно има, те нали са колонисти - разграбили са колониите, настанили са се, по-заможните холандци имат там вили. От кумова срама дават и на туземците възможност да живеят в Холандия.


надявам се да не съм разбрала ясно аз, заЩото на мен това ми мириШе на расизъм.  Confused

Пък колко пари дал ЕУ за БГ! Мога да изровя числата, ама знаете ли в колко пъти е това по-малко от средствата които веднага потекоха напр. към балтийските страни, бившите съветски републики, които хич не го бяха цъфнали. Само и само да ги отделят от Русия.

Между другото това, че БГ не била дораснала икономически се дължи и на 50г ембарго и натиск в/у БГ и другите страни заради политиката им. Което не пречеше на западните страни да дават кредити на комунистическите правителства, де и да си получават лихвите.

И в тези две неЩа не съм никак убедена. Не ги оспорвам 100%, но имам голямото съмнение, 4е факта, 4е някои страни изглеждат по_примамливи за капиталовложения от други се държи и на фактори като : първо, съответното правителство е успяло да привле4е 4уждестранен интерес, вместо да ходи на екскурзия в Европата. (видях на собствен гръб какво прави търговски представител в Милано за 4етири години  Sick). Второ, ами сигурно все пак са били по_цъфнали от България, Щото не вярвам някоя фирма да си рискува инвестиментите, само за да ги отдели от Русия.

Общи условия

Активация на акаунт