Имам доста кърма и малко място за съхраняване...

  • 1 006
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 381

Гледам , че  майките  кърмачки много често предупреждават  за  хиперлактация. Искам да  попитам това  от лично наблюдение ли е  или някой прочел нещо , а  другите  го повтарят ?


Всъщност природата го е измислила по този начин - произвежда се кърма толкова, колкото е отделено от гърдата, т.е. изсукано или изцедено.

Много е различно от кърмене от гърда и доизцеждане и само цедене и хранене с шише. В първият случай бебето изсуква някакво количество кърма и майката доизцежда, т.е. образувалата се кърма е равна на изсуканото + изцеденото. Колкото повече пораства детето, толкова повече кърма изсуква. Освен това не трябва да се забравя, че сученето от гърда най-добре стимулира кърмообразуването.

Майкта, която само цеди, колкото и добра да бъде, не винаги може да стимулира достатъчно кърмообразуването. Много по-трудно е да се увеличи кърмата, а често и на майката бързо омръзва да цеди през 1-2 часа. Започва едно цедене през 3-4 часа и т.н. Да не пропуснем и нощната пауза, която е по-голяма отколкото при директно кърменото бебе.

Изобщо на пръв поглед нещата изглеждат равнозначни, но когато се замислиш всъщност излизат малко по-различни. Също така всеки организъм е различен и по различен начин реагира на нещата. Все пак процеса се обуславя от определени хормони и т.н.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 381
И да си довърша мисълта  Mr. Green

iv3i3 , най-добре се опитай постепенно да спреш допълнителното изцеждане. Първите няколко дни може да изцеждаш по-малко с 30мл от предишния ден, а след това само при напрежение в гърдите и дискомфорт, но само до облекчение, не до "празно".
Хиперлактацията не е полезна по няколко причини - 1. твоя организъм се изтощава - при хиперлактация с месеци е желателно майката да приема допълнително калций; 2. получава се дисбаланс на предно и задно мляко, което влияе на бебето - може да му докара по-продължителни колики, повече отделяне на газове, по-бавно наддаване на тегло...

# 17
  • Мнения: 3 760
ziyah, не става въпрос за цеденето по принцип, а за доизцеждането след кърмене. Има огромна разлика! Моля те чети внимателно преди да отправяш подобни саркастични забележки!  Wink

# 18
  • Мнения: 252
ziyah, не става въпрос за цеденето по принцип, а за доизцеждането след кърмене. Има огромна разлика! Моля те чети внимателно преди да отправяш подобни саркастични забележки!  Wink

Ама аз не  отправям забележки, просто питам , за да се знае. Защото сучене + цедене  след  това,  за  мен си е равнозначно само на цедене, от началото до края. Нали помпата  имитира сученето на  бебето и по същия  начин стимулира  лактацията.
Единствената разлика, може  би е, както  каза viv4o, че кърменето често се  прави на интервали от  1 или 2 часа, а  при цеденето , интрвалите са си по-големи и често равномерни (примерно точно на 3 часа).

Не  ми беше  ясно, защо аз  като се цедя винаги и то докато гърдите съвсем се  изпразнят , не съм си докарала хипер лактация.
Но сега разбрах, че  може  би е  заради паузите  между помпането...  Thinking

# 19
  • Мнения: 1 030
Кърмих изключително 6 месеца, после захраних и сега 2 пъти на ден се изцеждам, защото почнах работа.
Не съм имала нужда от изцеждане до 6-тия месец, явно това е строго индивидуално. Сега, когато изцеждам, ми се иска да цедя по-голямо количество, защото на цедене събирам едва 100-120мл, което за 7-месечно бебе не е много. Но  пък не съм заместила кърмене и смятам, че за денонощие се събира достатъчно мляко, което бебето поема.
А ми се иска да е повече, нямам никакви запаси, просто няма как да събера. Дано помогнеш на някоя мама от София.

Общи условия

Активация на акаунт