Пълномощно за пътуване на дете

  • 19 087
  • 32
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Здравейте!
Мяркала съм теми, в които се пише, че когато децата пътуват в чужбина само с единия родител, им трябва пълномощно от другия. Това все още ли важи и при нотариус ли се заверява? Става въпрос за пътуване до Холандия, но баща му на Даниел ще замине две седмици по-рано от нас.
Благодаря ви предварително!
(Бих се радвала да се видя с някоя от холандските майки, ако сте в околността на Хауда (около Коледа) и приемам всякакво инфо, което мислите, че би ми било от полза)

# 1
  • Мнения: 1 610
да, ще ти искат на летището. при нотариус се заверява.
текста гласи
декларация
долуподписания даниел еди кой си,роден.на ..в...   лк...или паспорт., издаден от/ зависи с какъв документ ще се представи пред нотариуса..../ се съгласявам дъщеря/сина ми /име/, роден на ....в...,окръг...., с паспорт номер.... да напусне територията на рб, многократно  придружен от майка си/ име, паспорт,издаден от/, както да пребивава в чужбина

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Благодаря!

# 3
  • Мнения: 1 370
Аз пътувах миналото лято със синът ми. Декларацията  ми я даде агентката, от която купих билетите. Не съм я заверявала при нотариус. Само попълних данните и мъжът ми се подписа. Трябва задължително да я имаш, но лично на мен  никъде не ми я поискаха.

# 4
  • Canada
  • Мнения: 272
На летището ти искат копие от декларацията, можеш предварително да си я снимаш. Текста които ти е дала rien е безсрочен, ако няма да го ползваш повече от един път можеш да споменеш срокове, напр. през м. декември да пътува до ........ Написваш си текста и мъжът ти отива да го завери при нотариус - 3 лв. струва.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Тъкмо реших, че мога да пропусна нотариуса, но от гран. полиция на летището ми казаха, че искат заверка, то е и логично, де.. cho4o, имали сте късмет явно  Simple Smile Ще си направя ксерокопия, благодаря!

# 6
  • Мнения: 3 932
При нас гранична полиция (КПП-София) искаше изрично пълномощното да е заверено от бг. консулство, "преди можело и от травел агента, ама вече, НЕ.." (цитирам).
имам образец на бг и английски, ако искаш и все още имаш нужда, ще ти го пратя.
 Peace

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Трябва и на английски ли? Ние ще пътуваме от България, може би английският вариант  е нужен, когато живееш постоянно в чужбина?

# 8
  • Мнения: 1 610
 offtopic кой я пусна тази глупост ,4е документа трябва да е на английски. ако ще пътувам германия, пакистан, афганистан на вси4ки езици ли трябва да го преведем тогава.
стига сте го шашкали моми4ето!
 Rage този документ е за пред българските власт, изобщо не му трябва ни легализация, ни превод .защото кпп-йци няма да 4етат на английски или афганистански. даже ако баща е 4уждененц не ти трябва този документ изобщо...

# 9
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Хм, това за бащата-чужденец не го знаех. Ще питам пак гран. полиция. във всеки случай е добре да се знае.... Макар че вероятно все пак ще си уредя пълномощното, за по-сигурно

# 10
  • Мнения: 136

декларация
долуподписания даниел еди кой си,роден.на ..в...   лк...или паспорт., издаден от/ зависи с какъв документ ще се представи пред нотариуса..../ се съгласявам дъщеря/сина ми /име/, роден на ....в...,окръг...., с паспорт номер.... да напусне територията на рб, многократно  придружен от майка си/ име, паспорт,издаден от/, както да пребивава в чужбина

Сега видях,че в нашите декларации( пълномощни) за пътуване с дете, не е отбелязано многократно ,нито както да пребивава в чужбина.Това дали е много важно ?
Точният текст е:

 Долуподписаните: трите имена,лична карта номер,издаде на,валидна до..
Декларираме,че сме съгласни детето ни/децата ни:
Три имена,егн,паспорт номер,издаден на,валиден до...
да пътува/пътуват извън границите на Република България придружавано/и от:
Три имена,егн,лична карта номер,издадена на,валидна до..


Издадени са в българско посолство във Франция.Питах колко време важат,отговорът беше: 'около година'...на самата декларация няма отбелязан срок. 
Във вашите пълномощни,има ли такъв ?

# 11
  • Мнения: 1 610
това за бащата чужденец е сигурно=вервайте ми! бяха ми казали от немско посолство,че паспорта на детето е невалиден бебето било на 100 години,че кода отдолу е грешен, били го проверили на машинка. И понеже не бях аз при получаването на визите в софия, а една приятелка, и казах да ми го прати по автобуса този паспорт заедно с моя да я проверим тази работа/ към този момент живеех в силистра/ .
Отидохме в паспортно да се разправям как така грешен паспорт са ми дали,а те ме пратиха с уверението , 4е вси4ко е наред, до кпп/силистра, но ме предупредиха, че ми трябва нотариално заверена декларация при кето ми показа шефа на паспортно образец!
на кпп силистра обясних ситуацията и там усмихнат чичко граничен полицай= 5 броя ме пуснаха .мен и бебето/баща германец/, както и една приятелка и нейното бебе/ баща пакистанец/ до румъния.минахме през румънското кпп . Естествено там никой дори не знае за тези декларации.Както и когато кацнахме след 2 седмици  в Нюрнберг!
На немско посолство нищо не им направих заради гаврата, но аз имах една декларация с предишните ми имена и паспорт/с мъжа ходихме до нотариус преди да се оженим,че така/ с текста както следва.
КАто заминавахме от летище Варна една полицайка ми поиска декларация.Аз й казах,че имам , но не й трябва защото бащата е чужденец.Тя потвърди, ама щом съм имала що не съм я дадяла.
Ина4е декларацията важи 6 месеца
текста на дива котка е ок , също само дето е добре вместо ли4на карта, да се използва паспорт.Все пак става въпрос за пътуване в чужбина.Ина4е и само Егн върши работа


# 12
  • Мнения: 3 932
offtopic кой я пусна тази глупост ,4е документа трябва да е на английски.

Интересно пък ти къде прочете, че някой е казал, че документа трябва да е на английски  newsm78 newsm78

# 13
  • Мнения: 872
Аз все пак не разбрах, тази делкарация не важи изобщо при баща чужденец ли?
При пътуването до България бебето ми ще е с двойно гражданство... Ако пътувам сама трябва ли ми пълномощно, и на какав език да е, все пак как тати да подпише документ на български, без да има официален превод.  Crazy
Какво ако аз - българка искам да пътувам с бебе - белгиец в Англия например???

# 14
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Според нотариуса, при когото ходихме, независимо дали бащата е чужденец, се изисква такова пълномощно. В декларацията накрая бащата трябва да напише собственоръчно, че владее български или трябва да се осигури преводач (но дали лицензиран не знам). Ние живеем в България и детето е с българско гражданство. За другите случаи не знам...

Общи условия

Активация на акаунт