детето ми няма белег от БЦЖ?

  • 5 452
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 146
Синът ми е вече на 2г 8м, но едва сега прочетох, че трябва да се реимунизира още в 10м, ако няма белег от БЦЖ. Не мисля, че откривам нещо особено видимо на рамото му. Колко трябва да е голям белегът? Моят лично си личи доста ясно.

Последна редакция: чт, 30 ное 2006, 12:15 от gergandi

# 1
  • Мнения: 3 116
На 10 месеца се прави манту с което се проверява дали детето има изградена защита. БЦЖ ваксина се прави само ако мантуто е дало отрицателен резултат.

Иначе за белега и Мая няма белег и до ден днешен, но пък има положително манту и не се наложи реимунизация  Peace

Т.е. белега нищо не значи, има деца без белези, които нямат нужда от реимунизация и такива с при които се налага  Hug

# 2
  • Мнения: 3 146
Мерди за отговора, аз просто се притесних, защото прочетох, че САМО АКО НЯМА БЕЛЕГ, му се прави манту. На сина ми манту не е правено, та това ме притесни.
Тоест, на практика, аз не зная дали би му било отризателно мантуто.
Нямам ясен спомен дали лекарката е проверявала за белег.

# 3
  • Мнения: 3 116
Ами реално да, няма как да разбереш дали ваксината е хванала  Thinking

Ако искаш посъветвай се с педиатърката, дали не може да се направи манту и на вашата възраст  newsm78

# 4
  • Мнения: 3 146
Да, определено ще питам.
Може пък да има някакъв белег, но аз да не мога да го разпозная.
Но все си мисля, че трябва да е нещо забележимо.

# 5
  • Русе
  • Мнения: 170
gergandi, белегът, който имаш на рамото си е от ваксинацията за вариола (едра шарка). Тази ваксина се е правила на всички деца до 1980г май . При БЦЖ ваксината въобще не може да се говори за такъв белег. На дъщерите ми бе едно "топченце" , което се напипваше под кожата на рамото им. После на около 10мес. детето се боцка и се проверява големината на белега(след няколко дни) - на убоденото място. Това не си спомням точно, защото бе преди 4 год, когато дъщеря ми тръгна на ясла. Нека другите мами, които имат "по-пресни" спомени да помогнат.

# 6
  • Мнения: 3 146
Срусинова, благодаря много за информацията! Наистина глупаво от моя страна,
дето съм объркала белега си  Laughing Ох, сега съм по-спокойна, въпреки че синът ми изобщо никой не го е боцкал, за да проверява подобно нещо....

# 7
  • Мнения: 1 645
Синът ми също няма белег,нито е боцкан на 10 месеца(когато се прави манту)
Нямал е нищо което да прилича на "топче",което в последствие пада.
Аз също нямам такоз чудо,мъжът ми също.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 610
Мисля,че задължително е трябвало да го проверят и да му направят манту.На моя син,големия, му правиха манту и т.к беше отрицателен му правиха БЦЖ и пак няма белег.Малкия има нещо като топченце под кожата и го водят положителен.

# 9
Белега се образува по следния начин: около един месец след имунизацията се образува нещо като голяма гнойна пъпка на мястото, която постепенно хваща коричка и след като се обели остава червеникав белег за известно време и след това избледнява. Според мен няма как да остане незабелязан този процес ако го има. Така беше при първото ми дете, но сега при второто не съм забелязала и сигурно ще се наложи манту.

Общи условия

Активация на акаунт