Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Варна
Мили мами пиша ви от името на една приятелка, която е много протеснена! Моля ви помогнете, ако можете със съвет или мнение по въпроса!
Приятелката ми в момента е бременна за втори път във трети месец. Има проблеми с бременността и е в болнични. Главната счетоводителка във фирмата, в която работи е привела 1/2 от аванса и, преценявайки сама каква  да бъде сумата. #Shocked Приятелката ми е притеснена, че тази "жена" може да не и приведе цялата дължима сума за времето в което ще е в болнични.
1.Може ли да се удържат суми от аванса или това се прави в края на месеца от заплатата?
2. Знаете ли каква е законовата разпоредба в случая с изплащането на болничните?
3.Според вас това не е ли своеволие от страна на главната и как приятелката ми може да защити правата си?
Благодаря ви предварително от нейно име! Tada

# 1
  • out of space
Цитат на: lydi
1.Може ли да се удържат суми от аванса или това се прави в края на месеца от заплатата?
2. Знаете ли каква е законовата разпоредба в случая с изплащането на болничните?
3.Според вас това не е ли своеволие от страна на главната и как приятелката ми може да защити правата си?
Благодаря ви предварително от нейно име! Tada

По първия въпрос: всеки служител сам си определя каква част от цялата сума за получаване да му бъде аванса като не се надвишават 50%
По втория въпрос можеш да влезнеш в сайта на Министерство на социалните грижи и да провериш
По третия: определено е своеволие, да опита да се оплаче на шефа най- напред...

# 2
  • Варна
Много ти благодаря Ерика за бързия отговор. Stuck Out Tongue  Седим си тука и се чудим, четейки някаква наредба, която е написана толкова сложнооо  #2gunfire

# 3
Цялата бременност си изкарах в къщи.
Доколкото знам и аз,аванса не трябва да е пове4е от 50%.
И все си мисля,4е това за което пишете е своеволие.Нека да отиде да се опла4е на шефа.Така поне аз бих постъпила.Аз нямах такива проблеми,даже когато ми се наложеше си взимах заплатата по-рано.

# 4
  • Варна
Приятелката ми си мисли, че не сте разбрали правилно. Наясно сме за това, че аванса е 50% от цялата сума, но тя е получила 25% от цялата сума, т.е. половината на аванса, който по принцип получава. Главната и така просто си решила и и намалила аванса. Shocked
Не уточнихме обаче, че все още не е взела заплата. То май това трябваше първо да кажем. Аз я успокоявам, че на заплата може да си получи остатъка, ама тя като си знае магаретоо  #Sniper

# 5
  • Добрич
Цитат на: lydi
Приятелката ми си мисли, че не сте разбрали правилно. Наясно сме за това, че аванса е 50% от цялата сума, но тя е получила 25% от цялата сума, т.е. половината на аванса, който по принцип получава. Главната и така просто си решила и и намалила аванса. Shocked
Не уточнихме обаче, че все още не е взела заплата. То май това трябваше първо да кажем. Аз я успокоявам, че на заплата може да си получи остатъка, ама тя като си знае магаретоо  #Sniper

Би трябвало наистина накрая на заплата да получи остатъка. Имайте предвид, че докато е в болнични, възнаграждението не е 100 %, каквото е получавала, а по- малко (зависи май от трудовия стаж). Но в никакъв случай сумата няма да е наполовина!

# 6
  • out of space
Ама то ясно, че ще си вземе остатъка на заплата, но това, което е направила счетоводителката си е грубо нарушение. Приятелката ти като си е заявила 50%, значи трябва да вземе точно толкова.
Тази псевдосчетоводителка май много на сериозно се е взела, я марш при шефа да и издърпа ушите!
Пълно своеволие...

# 7
  • Варна
Не и се вясва там. Толкова и е писнало да се занимава с простотии, че.... "Дамата" си прави каквото си иска и явно и шефа им не може(или не иска) да се оправи с нея.
Представете си какво е казала на мъжа и, когато разбрала че е бременна и излиза в болнични:
"Шокирана съм!" Ще кажеш че е на 50 години момичето, та точно от нея не е очаквала!  Imp  #Splat  #Sniper

# 8
Мисля, че болничните са 70% от брутната заплатата - т.е. изчислява колко трябва да й е цялата заплата, дели на 2 и ще разбере колко трябва да е авансът и колко остатъкът.

# 9
  • Варна
Когато си в болничен получаваш 80%, но един болничен се изчислява много сложно вземат се заплатата от преди 6 месеца, осигуряван,неосигуряван брутна и още куп глупости. Абе при нас ксиерката ги изчискява болничните но е много гадно един път на мен ми изичслява та гледах.
Най-добре изчакай края на месеца, може да го е направила за да не ти се отрази много на заплата, но пък би трябвало поне да те пита.

# 10
Ама 80-те % не ги ли намалиха? Или само са го обсъждали?
Ще взема да потърся моите ордери, че нали и 8-те месеца ги изкарах на легло.

# 11
  • Варна
Цитат на: azaf
Ама 80-те % не ги ли намалиха? Или само са го обсъждали?
Ще взема да потърся моите ордери, че нали и 8-те месеца ги изкарах на легло.

Питах касиерката ставали към 80 като се изчислят поне за сега не са ги намалили.

# 12
Абе незнам дали са 70 или 80%,ама знам 4е се взима пове4е от колкото да си на работа.Поне аз така взимах.И сега като родих,фиша за заплатата ми е още по висок.

# 13
  • out of space
Цитат на: Ioana
Абе незнам дали са 70 или 80%,ама знам 4е се взима пове4е от колкото да си на работа.Поне аз така взимах.И сега като родих,фиша за заплатата ми е още по висок.

Да, когато има болничен над 7 дни- парите са повече. Когато е под 7 дни- важи това за 70 или 80%.

# 14
много зависи на каква заплата са те осигурявали на реална или на прага /не че коректно, но повечето фирми го правят/. Та по въпроса по принцип болничния ти е 80% от заплата по ведомост, осигурвките са за сметка на работодателя.  На тази база можеш да изчислиш колко ти се полага аванс.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт