Нисък хемоглобин на бебето ???

  • 10 282
  • 76
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 315
Цитат на: AFRODDITA

Аз пък мисля, че преувеличаването е за месото. Свекър ми е абсолютно месоядно и пие хапчета за вдигане на хемоглобина.
Не знам кога хората ще разберат, че месото не вдига хемоглобина.
А и друго, Цецо на 1 г. имаше Нb 118 при условие, че не е вкусил месо и жълтък.
Правете си сами изводите без това да предизвиква повод за война във форума.


То си е най-вече до човек. Аз имам приятелка вегетарианка, чийто хемоглобин е 140, но по принцип по дебелите книги пише, че в месото желязото е най-добре усвоимо за чопвешкия организъм, а в спанака и копривата стойностите не са толкова високи.

# 46
  • Мнения: 3 926
Моят баща имаше хемоглобин 47 на 120 кг. живо тегло. Смляха го от изследвания за рак, къде ли не му ровиха... Накрая отидохме на хомеопат и той човекът си каза, че организмът на баща ми не усвоява добре желязото. Така за два месеца на сокове от цвекло и моркови, на спаначени и копривени супи нещата се нормализираха. Е и с едни билки дето ги изписа човека, които помагат на обмяната на веществата. Иначе си има хора, които по принцип са си с по-нисък хемоглобин и така си живеят. Преди година имах един ученик, на когото му отложиха казармата по такава причина. Момчето си има нисък хемоглобин откакто се помни. Жив, здрав и прав 19-годишен мъж. Не се шашкай Simple Smile

# 47
  • Мнения: 18 542
Цитат на: AFRODDITA
Аз пък мисля, че преувеличаването е за месото. Свекър ми е абсолютно месоядно и пие хапчета за вдигане на хемоглобина.
Не знам кога хората ще разберат, че месото не вдига хемоглобина.

Това е и до човек. Майка ми хапва месо, но хемоглобина й е нисък заради обилните месечни кръвотечения, така че стойността на ХБ на един човек не е меродавно.

# 48
  • Мнения: 2 489
Хемоглобинът може да е нисък заради недостиг на фолиева киселина. Защо го свързвате веднага с желязото?

Има много смъртни случаи в САЩ, при които се изписва желязо при нисък хомоглобин, при положение, че желязото е в норма. Претоварва се сърцето и черния дроб.

# 49
  • София
  • Мнения: 797
Здравей! Моето момченце(сега на 11 месеца и половина) още от изписването от родилния дом беше с нисък хемоглобин, затова до 5 месец му давах капки "Малтофер", след като започнахме и местните пюрета, хемоглобина му се нормализира. Много е важно с какво го храниш. Желязото се усвоява много добре от зелето, доматите, морковите, картофите, карфиола, докато от спанака, пшеницата, соята и някой варива по-слабо. Имаше специална статия за този проблем в един от броевете на сп."9 месеца".  Най- важното е, че храната трябва да е богата на белтъчини, главно от  месо, черен дроб, риба, също да е богата на витамин С, понеже той подпомага усвояването на желязото от организма. Храната трябва да е бедна на мазнини, защото те потискат резорбцията на желязото.  От плодовете подходящи са  ябълки, вишни, френско грозде, касис.  Трябва да се ограничи приема на прясно мляко, овесени ядки, пълнозърнест хляб и соя, тъй като те потискат резорбцията на желязото.

# 50
  • Мнения: 3 042
Ето я  статията "Как да му осигурите желязо" от бр98 на списанието "9 месеца"

Как да му осигурите желязо

През първите 5-6 месеца от живота си детето използва железните запаси, придобити от майката през вътреутробното развитие. При нерационално, едностранчиво хранене и чести нарушения на храносмилането(повръщания) през бременността страдат вносът и всмукването на желязо и при бебето.
Дефицитът на желязо се среща и при деца в най-ранна възраст и довежда до нарушения в физическото им развитие. Характерни симптоми са липса на апетит или странни предпочитания (детето ближе ледени висулки, яде пръст..), забавено наддаване на тегло, бледи лигавици и кожа, намален мускулен тонус. Освен че е бледа, кожата е суха и се лющи. Появяват се рагади в ъглите на устните.
Дефицитът на желязо може да е причинен от недостатъчен внос и едностранчиво хранене или от нарушения в усвояването на желязото с увеличени загуби или с повишени потребности.
 Заболяването е последна, късна проява на продължителен скрит дефицит на този минерал в организма. Средните дневни нужди от прием на желязо с храната са 12-14 мг за здрави деца от 1 до 15 год и 15-18 мг за момичетата от 11 до 17 години. Те могат да бъдат задоволени само чрез разнообразно хранене, в което се включват месо, зеленчуци, плодове, зърнени храни и варива.
Усвояването на желязото от различните храни е различно. Затова практическата стойност на хранителните продукти като източник на този минерал зависи не само от съдържанието му в продуктите, но и от това как той се оползотворява от организма. Установено е, че желязото което се съдържа в месотосе усвоява най-пълноценно и всмукването му почти не се влияе от състава на храната.  Обратното, желязото, което се съдържа в растителните храни, се възприема по-слабо и силно се влияе от състава на храната. Аскорбиновата (витамин С), млечната и лимонената киселина подобряват всмукването, а фитинът и фосфатите го потискат. Добавката на месо и риба към растителните храни подобрява значително всмукването на желязо. Затова се препоръчва в детското меню към тестените храни и закуските да добавяте богати на витамин С зеленчуци и плодове, а към супите и ястията - месо. Желязото се усвоява по-добре от зелето, доматите, морковите, карфиола, картофите, докато от спанака, пшеницата, соята и някои варива - по-слабо. Минералът от кърмата се всмуква по-ефективно в сравнение със съдържащия се в кравето мляко и в обогатените с него заместители на майчиното мляко.
За да не се стига до болестно състояние, особено важна е профилактиката.
Рационалното хранене има важно значение при лечението на желязнонедоимъчната анемия. Само с храната обаче не е  възможно в кратък срок да се попълнят изчерпаните запаси и да се натрупат нови. Диетата помага за по-бързото излекуване и възстановяване на детето.
Когато съставяте менюто на дете с желязнонедоимъчна анемия, водещи принципи са следните:
Осигурете разнообразна и добре балансирана храна, която задоволява хранителните нужди на растящия организъм.
Храната да е бедна на мазнини, защото те потискат резорбцията на желязото.
Храната да е богата на белтъчини, главно от месо, черен дроб, риба, на желязо, мед, кобалт, калций, калий, на витамини В6, В12, В2, РР, и А, особено на витамин С.
Храната да е ситно раздробена и лесноусвояема. Подходящи са крем супи, пюрета, ястия от смляно месо, настъргани плодове, сокове и нектари. Желязото се усвоява по-добре от ситно надробените продукти.
При желязнонедоимъчна анемия подходящи храни и хранителни продукти са:
Черен дроб и пастет от него, месо(особено червено) , дивеч, птици и риба
Зеле, домати, моркови, карфиол, картофи, грах, салата, коприва
Ябълки, вишни, френско грозде, касис и др плодове, богати на витамин С, плодови сокове , нектари и компоти
 готовите детски месно-зеленчукови пюрета, фино хомогенизирани и обогатени с витамин С и с желязо. Те са подходяща храна и за по-големите деца с анемия.
Ограничете в менюто на болното дете прясното мляко, овесените ядки, пълнозърнестия хляб, соята. Те потискат резорбцията на желязото. За предпочитане е детето да консумира квасено вместо прясно мляко.
 Няма забранени храни, ако анемията не се придружава от други заболявания.
Д-р Полина Митева
гл асистент към СБАЛДБ - София

Желязна кухня

 крем супа от зеленчуци
Продукти: 20гр картофи,10гр тиквички, 10гр грах, 10гр моркови, 5 гр целина, 3 гр(3/4 ч.л.) лук, 25 мл(1/2 кафена чаша мляко, 1/4 жълтък(разбийте го предварително и след това отделете малка част), 1/4 ч.л. препечено брашно, магданоз
Приготвяне:
Нарежете на ситно картофите, целината, морковите, тиквичките и лука и заедно с граха в закрит съд ги задушете с малко вода до омекване. След това ги пасирайте и прибавете сос бешамел, приготвен от препеченото брашно и част от млякото. Разредете с останалото горещо мляко. Посолете и оставете отново да кипне. Отстранете от огъня и поръсете със ситно нарязания магданоз.


Зеленчуково пюре с черен дроб

Продукти: 50гр черен дроб, 80гр картофи, 10гр моркови, 5 гр(1 ч.л.) лук, 5 гр масло, 50мл(1 кафена чаша) бульон
Приготвяне:
Нарежете на парчета изчистения от ципите телешки черен дроб. В закрит съд за кратко го задушете с малко от маслото. След това смелете дроба. Сварете зеленчуците на пара или в малко вода. Претрийте ги и ги смесете със смления черен дроб. Полученото пюре разредете с малко горещ бульон, посолете, разбийте добре и поставете на огъня, докато започне да отделя пара. Към готовото пюре прибавете останалото масло.

# 51
  • Мнения: 1 080
Явно си е до организъм. Аз по време на бременността бях смъкнала Хб-то и приемах Малтофер до като родя,тъпото е, че май трябваше и след това да продължа да взимам,а аз го спрях,но както и да е. Факт е обаче,че откакто почнах да давам на малкия редовно месо и жълтък нещата се нормализираха. И ние на 1г. сме със 118 Хб-то.

# 52
  • Мнения: 5 500
Павлина, аз не очаквам новите неща да навлязат с магическа пръчица щом като години наред са ни промивани мозъците.
Въпроса ми е обаче, знаеш ли какъв грозен субпродукт е черния дроб, пречиствателната станция на организма и след като всички токсини преминават през него ти ще го дадеш на 6-месечно бебе да го яде, а няма да потърсиш друг начин???????

# 53
  • Мнения: 5 255
Да кажа и аз  Flutter
На Лора изследванията излезнаха и показанията са 111 за хемоглобин.
Според мен е нормално, още не съм говорила с педиатърката.
На кърма е основно, отскоро е захранена, и като чета за меса и жълтъци се чудя  ooooh!
Още не сме на такъв етап от захранването..... Tired

# 54
  • Мнения: 1 080
Margarita и аз като теб имам позната вегетарианка. За съжаление тя пък на два пъти си докарва жестока анемия и сега след 13 години без месо е принудена да прояде отново,колкото и да й е неприятно. Ето това е още едно доказателство,че е до организъм, едни са предразположени към анемиа,други не. Тя в момента иска да забременее, но с този проблем това е невъзможно:(. На всичкото отгоре толкова е отслабнала,че себе си едвам носи,какво остава да износи бебе...Извинявам се за лекото отклонение от баш темата.

# 55
  • Мнения: 3 042
Афродита, не знам що за мен се закачи да ми се караш, ама нейсе. Просто някой каза за тази статия и тъй като вече съм я преписвала - я пейстнах тук да я видят хората. Аз не съм лекар и затова повече на тема Хм няма да говоря!

# 56
  • София
  • Мнения: 2 958
Момичета не се карайте Praynig Нали сме тук ,за да дискутираме и да си помагаме Heart Eyes
Аз, понеже четох тук във форума за захранванията ,та затова  мислех жълтъка да го дам след 8-я месец,но вече   започнахме с него- щом трябва... Thinking
Много от мненията ви са ми от полза,така че СУПЕР СТЕ!   love001 Благодаря  Peace

Цитат на: mam@
Да кажа и аз  Flutter
На Лора изследванията излезнаха и показанията са 111 за хемоглобин.
Според мен е нормално, още не съм говорила с педиатърката.
На кърма е основно, отскоро е захранена, и като чета за меса и жълтъци се чудя  ooooh!
Още не сме на такъв етап от захранването..... Tired

Ами и аз имах различна схема за захранването ,ама.... Thinking  ooooh!

Последна редакция: нд, 26 юни 2011, 02:41 от Boten Mary

# 57
  • София
  • Мнения: 2 958
Толкова съм щастлива #Milti  #Milti  ,че исках да споделя с вас и да благодаря на всички ,които ми дадоха съвети и бяха съпричастни към нашия "проблем Heart Eyes  

Ето  старата ми тема ....за тези ,които не знаят, че  бях притеснена ужасно...
 Embarassed http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14774&highlight=%F5% … E3%EB%EE%E1%E8%ED

Оказа се,че причината е била или в техния апарат и е отчел грешен резултат ,или храната ....Храненето вече му е много разнообразно.Давам 1 път семично риба-хек и му правя чай от коприва....А през седмицата -храната от детската кухня.
Незнам каква е била  причината,но вече всичко е ОК Grinning

# 58
  • Мнения: 4 358
Браво на отличника!  Grinning
Все така да радва мама  Grinning

# 59
  • Мнения: 3 334
Браво много се радвам за вас! #Milti Дано да се все така!

Общи условия

Активация на акаунт