Колко струва справедливостта ви?

  • 2 144
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 792
Идва най-добрата ти приятелка от фризьор - не се харесва и кърши ръце.
Идват още две ваши дружки и й обясняват, че прическата е и й е върха и от кога са искали да я видят така...
Ама според теб не и отива...
А сега! "мноооого си хубава!" или " и мен да ме постригвали не според преставите ми, ама косат си расте, не се връзвай толкова.."???
Тук освен субективна справедливост има и честност и май и за това става дума също. Simple Smile

   За никаква справедливост не става въпрос в предложения  случай, мацката не е доволна от прическата, защо да я търпи и да бъде убеждавана да се примири, няма нещо, което да не може да бъде променено, всички сме случвали на кофти прически.
 Решението е лесно, промяна на цвят и фасон и подкрепа, че нищо фатално не се е случило, справедливостта ми се губи.....

# 16
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Права си, въпроса е по-скоро бихте ли направили компромис със собственото си мнение за да създадете комфорт, пък бил той и със съмнително качество според вас, на приятел?  Често "защитата" на приятел от непознат е подобно нещо - приятеля да е добре каквото и да мислиш, но има една граница, която за всеки е на различно място. И когато не е въпрос на толерантност, а  по- скоро на нагаждане или сервилност се пораждат май тези въпроси за цената на справедливостта...

понякога нищо не може да се направи за съжаление с косата, виждала съм Sad ама тов ае друууга тема.

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз ....за една коса никога не бих се затръшкала....голямата работа......винаги сама се подстригвам и ходя както излезе...... Затова някои хора ме сочат така  smile3532  . ...но аз съм smile3502



Така че си зависи от приоритетите на човека отсреща, твоите, на останалите......сложно е

# 18
  • Мнения: 3 835
добре ...въпроса е конкретен - би ли застанал на страната на приятеля си без да се опиташ да разбереш кой е прав ..би ли го подкрепил сляпо само защото ти е прятел ? И другия въпрос - би ли го подкрепил ако знаеш,че не е прав... само защото ти е приятел а другия не ти е никакъв?

Никога!!!!!!! Това не означава, че ще съм груба с приятеля си, но ще намеря деликатния начин, да кажа мнението си. Напълно те разбирам, но никога не съм си задавала този въпрос, защото винаги съм смятала, че истината, си е истина. Без значение кои са ни приятели, и кои не. Това, че някой ти е приятел, не е причина да се изопачава действителността. Той, може да ти повлияе, за даден момент, за определен период, под влияние на емоцията, но истината винаги има две страни, най-малко. Много ти е сложен въпроса, мога да пиша много по темата, но накратко. НЕ. Винаги проверявам историята, от всички гледни точки. Когато става въпрос за сериозни работи, разбира се.

# 19
  • Мнения: 3
Не знам как по-ясно да го обясня , повечето  ме разбраха .
Кифлата ,
 ако разсъждавам така , то никога няма да имам отношение и свое мнение и позиция . Интересно ми е ти как решаваш кой крив и кой прав в дадена ситуация ? Така като чета мнението ти май никога не взимаш такива решения .
Случвало ми се е ...влизаме в магазин с приятелка нещо да си купува и по някое време тя вдига скандал на продавачката , аз виждам ,че приятелката ми няма право ... какво би направила ти ?
Или пък приятелката ти е настроена негативно към някой , когото ти не познаваш , но виждаш как тя обижда този човек в случая безпричинно и от разговора , който водят е видно ,че тя не е права ... би ли я подкрепила ?

# 20
  • Мнения: 3 835
Ееее, виж какво, мислих, че говориш за по-сериозни неща. Ако, приятелката ми, се сдъфчи с продавачката в магазина, можеш да бъдеш сигурна, че ще я подкрепя. Не ти разбрах така темата. Това не означава, че двете с общи усилия, ще смачкаме горката продавачка, но това са смешни работи.

# 21
  • Мнения: 2 792

Кифлата ,
 ако разсъждавам така , то никога няма да имам отношение и свое мнение и позиция . Интересно ми е ти как решаваш кой крив и кой прав в дадена ситуация ? Така като чета мнението ти май никога не взимаш такива решения .

Ами явно не искаш да разбереш личното мнение няма нищо общо със справедливостта.
 В повечето ситуации, в които нямам отношение не се занимавам с това кой е крив, кой е прав, да такива решения не са ми нужни. 
   
 

# 22
  • Мнения: 3
Хмм , това че примерите са незначителни не означва ,че става въпрос за незначителни неща.

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 01:35 от Dallia

# 23
  • Мнения: 3 835
Ами явно не искаш да разбереш личното мнение няма нищо общо със справедливостта.
 В повечето ситуации, в които нямам отношение не се занимавам с това кой е крив, кой е прав, да такива решения не са ми нужни. 

Извинявям се, много на Dallia, но и аз нещо се обърках. Какво е справедливостта. Това е човешко понятие, нали. Следователно, то е субективно и основано на лично мнение. Въпросът е друг, че истинската справедливост, се основава, не на едно и две лични мнения, а на много повече такива. В живота, справедливостта е повече от всичко, лично мение, защото за мен, тя може да  е една, за теб е друга. Това е. Всеки има позиция и мнение. Въпросът на Dallia, беше друг, дали сме справедливи, дали сме честни в оценките си, или се влияеме, от близките си отношения с хората.

# 24
  • Мнения: 185
Правилно е да подкрепиш човека, който има право, дори и да не е приятелката ти. Така поне ти ще се чувстваш достойно и ще си на чисто със себе си. Но това не е никак лесно. Ако приятелката ти е човек по-късно ще се усети, че не е била права.
Един труден иzбор.

# 25
  • Мнения: 3
Ами явно не искаш да разбереш личното мнение няма нищо общо със справедливостта.
 В повечето ситуации, в които нямам отношение не се занимавам с това кой е крив, кой е прав, да такива решения не са ми нужни. 

Извинявям се, много на Dallia, но и аз нещо се обърках. Какво е справедливостта. Това е човешко понятие, нали. Следователно, то е субективно и основано на лично мнение. Въпросът е друг, че истинската справедливост, се основава, не на едно и две лични мнения, а на много повече такива. В живота, справедливостта е повече от всичко, лично мение, защото за мен, тя може да  е една, за теб е друга. Това е. Всеки има позиция и мнение. Въпросът на Dallia, беше друг, дали сме справедливи, дали сме честни в оценките си, или се влияеме, от близките си отношения с хората.
Да, точно това е въпросът ми ... благодаря , че го изясни Simple Smile

# 26
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Случвало ми се е ...влизаме в магазин с приятелка нещо да си купува и по някое време тя вдига скандал на продавачката , аз виждам ,че приятелката ми няма право ... какво би направила ти ?
Или пък приятелката ти е настроена негативно към някой , когото ти не познаваш , но виждаш как тя обижда този човек в случая безпричинно и от разговора , който водят е видно ,че тя не е права ... би ли я подкрепила ?

Нямам такива приятелки.....имам такива познати  Confused ........не мисля, че при всички случаи ще се намеся да защитавам продавачката......не се изживявам като защитник на всички онеправдани и обидени ( минах пубертета, "ако се сещаш какво искам да ти кажа" ) ........естествено бих я защитила, ако нещата станат груби......но и при двата случая ще кажа на приятелката си, че не е права.........ако е от хората, които биха разбрали какво им говоря, ако е като кон с капаци и само ще си разваля настроенито , може би не бих и казала, но и не бих излизала повече с нея.........

# 27
  • Варна
  • Мнения: 686
 Ще ви разкажа една притча:

Един мъдрец поучавал хората,но много от тях не го разбирали,други не били заинтересовани...
Ядосан,мъдреца се качил на един планински връх и започнал да отправя молитви към Господ.
-Господи,няма справедливост,аз правя всичко за  хората,помагам им,поучавам ги... А те? Или ми се присмиват,или не ме разбират,или не ми вярват...Моля те,направи света справедлив.Направи така,че всеки да е справедлив към другите...
Молил се така човека цели 3 години.
-Ето,няма справедливост,моля се 3 години,а нищо!
Господ слушал,слушал и накрая попитал:
-Сигурен ли си,че искаш справедлив свят?
-Сигурен съм,да!-казал мъдреца.
-Добре,ще я имаш справедливоста,следващите 3 години този връх ще стои върху теб!

Това е за мен справедливоста,няма такова понятие,има отделни гледни точки на отделни хора,а кое ще приемеш за твоя,сам решаваш!

# 28
  • Мнения: 7 111
Dallia, ти си най-наблюдателния и прав човек на света.
Щом успя на въпроса: "Защо умират децата" да прозреш, че сами сме си виновни за това, явно имаш невероятно чувство за справедливост. А аз си имам ..ъпомер, но това е друга тема.

# 29
  • Мнения: 2 792
Ами явно не искаш да разбереш личното мнение няма нищо общо със справедливостта.
 В повечето ситуации, в които нямам отношение не се занимавам с това кой е крив, кой е прав, да такива решения не са ми нужни. 

Извинявям се, много на Dallia, но и аз нещо се обърках. Какво е справедливостта. Това е човешко понятие, нали. Следователно, то е субективно и основано на лично мнение. Въпросът е друг, че истинската справедливост, се основава, не на едно и две лични мнения, а на много повече такива. В живота, справедливостта е повече от всичко, лично мение, защото за мен, тя може да  е една, за теб е друга. Това е. Всеки има позиция и мнение. Въпросът на Dallia, беше друг, дали сме справедливи, дали сме честни в оценките си, или се влияеме, от близките си отношения с хората.

  Справедливостта като понятие и личното мнение, са различни неща, а това да се опитваш да постъпваш справедливо (обективно), не създава наличието на някаква лична справедливост, малко по прецизно трябва да се борави с понятията.

   И в крайна сметка, както, казва Смърт на Тери Пратчет "Не съществува справедливост, съществувам само аз".

Общи условия

Активация на акаунт