Атеистите празнуват ли Коледа?

  • 5 852
  • 102
  •   1
Отговори
  • UK
  • Мнения: 3 959
Повода за тази тема е профила на една потребителка, с титла "атеист" и аватар с Дядо Коледа.

Празнуват ли атеистите Коледа? Коледа е религиозен празник, чества Рождеството на Исус Христос. Логично е атеистите да не я празнуват...

И без да се заяждам, атеист с коледен аватар не е ли фурнаджийска лопата?

# 1
  • Мнения: 7 837
Сигурно това на аватара е Дядо Мраз, не Дядо Коледа  Laughing

Не знам, дали празнуват. Аз нямам познати, които да се определят като атеисти  newsm78

# 2
  • Мнения: 1 732
Празнуват, празнуват.
Повечето подаръчна и кулинарно-алкохолна еуфория се вихри.
Та не знам колко от хората изобщо вдяват какво точно се е случило на този ден...
Консуматорското общество издигна в култ Коледата! А защо? Да живее "черния петък"!

# 3
  • Мнения: 6 167
Не е логично.
Коледо ( името на славянския бог на Слънцето, в западния свят богът е Митра) е езически славянски празник, който се е празнувал на 25 декември ( Раждането на бога на Слънцето).
Християнството, както знаем заменя доста от езическите празници и ги прави нови , християнски. Политика.
Целта е празника да се слее с бита на хората.
Православната църква не признава името КОЛЕДА, а Рождество Христово, поради тази причина. 

Коледа ( Рождество Христово) е християнски, но и семеен ( битов) празник.
Няма нищо лошо да се празнува от всички ( вкл. и атеисти), които намерят повод да празнуват.
Допълнително традициите са доста стари и объркани.

Дядо Коледа ( св Никола), елхите, елените , Снежанка, джуджетата, .. и тн нямат нищо общо с раждането на Христос, всъщност.

Просто нещата са много приятно преплетени.
И никой няма право да съди защо няой празнува някакъв празник.




Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 19:18 от Lennie

# 4
  • UK
  • Мнения: 3 959
Не съдя никого, любопитна съм. А Коледа е семеен празник, защото се празнува рожден ден, рожденния ден на Исус Христос. Губи ми се логиката.

# 5
  • Мнения: 1 629
Така, тук отдавна се вихри мнение за Коледо-моледо,  и други такива. Няма такова нещо. Коледа идва от наименованието Календи, римските празници по повод зимното слънцестоене.
Ако ви интересува, по-късно ще напиша повече. Grinning

# 6
  • Мнения: 7 837
Mда и  император Константин е фигурата, оказала влияние върху това...

# 7
  • Мнения: 6 167
Не съдя никого, любопитна съм. А Коледа е семеен празник, защото се празнува рожден ден, рожденния ден на Исус Христос. Губи ми се логиката.

не ти се губи.
Рождество Христово  е на 25 декември ( междъ дръгото Непорочното зачатие на Мария е 17 дена преди това, на 8 декември). Wink
Това е така, не защото Христос се е родил точно на този ден,
има много проста причина - и тя е, че когато налагаш нова религия най-добре е да облечеш старите празници с ново съдържание.

В Италия забелязвам нещо много интересно - продават се елхи и тн, Дядо Коледа , играчки и тн, но в същото време се продават и материали за т. нар Презепио.
Католиците умират да строят Презепио.
То изобразява сцената на раждането на Исус - тримата влъхви, овце, Витлеемската звезда, Мария, Йосиф и тн.

Тоест, в една къща може да има елха, дядо коледа, презепио и каквото се сетиш  Crazy

Важното е купон да става.


# 8
  • Мнения: 7 837
Ако се разсъждава от гледна точкана атеистите в България - дълго време този празник беше забранен. Сега при много е просто мода и навик... И да си говорим за преплитане на религии, традиции и слънцестоене, за повечето хора, няма никакво значение... Той си знае, че трябва да има 7 посни яденета и това е...

И все пак, всеки има право да си го отбелязва, както реши. Ако ще в 12 часа и гол да танцува на улицата...

# 9
  • Мнения: 90
Повода за тази тема е профила на една потребителка, с титла "атеист" и аватар с Дядо Коледа.

Празнуват ли атеистите Коледа? Коледа е религиозен празник, чества Рождеството на Исус Христос. Логично е атеистите да не я празнуват...
Дядо Коледа няма нищо общо с християнския празник Рождество Христово. Той е привнесен доста по-късно и наложен в този си образ (червени дрехи, червендалесто лице и голяма бяла брада и мустаци) от компанията Кола-кола.

По-уместен би бил въпросът вярващи ли са тези, които почитат дядо Коледа? Той не се среща като образ нито в Новия, нито в Стария завет. Дори свети Никола(ус), който е първообраз на кокаколения дядка, не се споменава в тези две книги. Иначе казано, няма нищо по нормалноот това един атеист да има аватар на дядо Коледа.

# 10
  • Мнения: 2 229
Празнуват си.Simple Smile

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Oоххх ooooh! Май за мен става дума bowuu
И Коледа празнувам(със свинско и винско Mr. Green) и Велик ден(с яйца и козунаци) и именни дни и  всичко що е празник, приет в БЪЛГАРИЯ си го празнувам. Дет' се вика - повод да има.
А съм атеист точно защото не обичам да се ограничавам в рамки и поставянето на рамката - ти си атеист и не трябва да празнуваш коледа, също не ми харесва. Празнувам заради празника, не защото някой си(измислен) се е родил.
...Дядо Коледа няма нищо общо с християнския празник Рождество Христово. ...

По-уместен би бил въпросът вярващи ли са тези, които почитат дядо Коледа? ........ Иначе казано, няма нищо по нормално от това един атеист да има аватар на дядо Коледа.
Благодаря за защитата, MR.LAZY, и по-точно не бих го казала  bouquet

Между другото, не ви ли се струва, че аватарът ми е лека подигравка с Деденцето Mr. Green

# 12
  • Мнения: 3 447
Между другото, не ви ли се струва, че аватарът ми е лека подигравка с Деденцето Mr. Green

На Дедо Осама ми намязва  Simple Smile

# 13
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Знам на какво е празник Коледа.
Не съм вярваща и се съмнявам ( във всичко ).
Но се определям като принадлежаща към християнския свят.  Crazy
Празнувам, защото ми харесват празниците, т.е. софрите, подаръците, настроението, мириса на мандарини и портокали.

Да си фурнаджийска лопата не означава ли да си мениш мнението много?

P.S. Много са ми симпатични изрази като "не се заяждам, но.. ", "нищо лично, но..", "не конкретно, но...", "без да визирам никой конкретно.."



# 14
  • Мнения: 3 491
Не знам дали съм атеистка, не ходя на църква и официално не принадлежа към никоя религия, нито засега искам, ако зависеше от мене, не бих празнувала. Всъщност, не знам дали изобщо "празнувам". В България го свързвах с командироването до родители и свекъри, което неизменно означаваше: засядане пред телевизора и плюсканица. В случая със свекърите - и мърмореници от тяхна страна за щяло и нещяло. Нахокване що си такъв будала да си харчиш парите за подарък, и инквизиторски разпити на тема колко струва подаръкът. Мразех.
Тук го свързвам с церемониите по украсяване на елха, стени, рафтове, и ходене по магазини - предимно заради децата.
И в единия, и в другия случай, не ми и минава през ум ни за религия в традиционния смисъл на думата, ни за празник.
За религия не ми минава през ума и през останалите дни от годината. За празник обаче се сещам често - стига да не го заповядва календарът.

# 15
  • Мнения: 1 100
Не съм наясно кой е точно дядо Коледа и как е възникнал образът му, но ми харесва  Flutter  Затова няма да дам "компетентното си мнение" по този въпрос  Laughing
А по темата...
Честно казано не вярвам да има Господ. Но харесвам Библията и това, в което възпитава хората. Приемам, че Иисус е един много добър човешки образ, може би истински, може би нереален. Това не знам. Но ми харесва и за мен е олицетворение на доброто и жертвата в името на хората. Имаме една дата, която се приема за рождението му. И я празнувам. Един вид празнувам зараждането на истинското, неподправено добро.  Hug

# 16
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
В моето семейство се празнуваха най-тържествено Бъдни вечер, Рождество и Великден. Не толкова по религиозни причини, а заради традицията и (предполагам) вероятно за да се прави напук на режима.  Thinking В тази връзка си спомням как нашата дружинна се изтъпани пред даскалото и заяви, че "имало инициатива на Комсомола и Партията Великден да не се казва така, а Празник на шарените яйца".  Joy Joy Joy
Аз също празнувам подобаващо, а не съм религиозна. Всъщност, недолюбвам православието. Както и всяка религия. Не се определям и като атеист - това за мен пак е религия.

# 17
  • Мнения: 23
Аз мисля,че много от хората,които се наричат "християни" не само атеистите празнуват Рождество само заради традициите. Тези хора не знаят за същносттта на празника - Исус Христос се роди на земята, за да изкупи греховете на хората, за всеки, който вярва в него. Другото всичко е измислица.    newsm78

# 18
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197

Рождество Христово  е на 25 декември ( междъ дръгото Непорочното зачатие на Мария е 17 дена преди това, на 8 декември). Wink
Това е така, не защото Христос се е родил точно на този ден,

Грешка някаква е станала! Не е тъй!

На 9-ти е зачатие на св. Анна.
На 25 март е благовещение, когато ангела известил за зачатието. Има си 9 месеца! И на термина е родила Simple Smile

Иначе преплитането на езически, религиозни/но християнски/ и хриатиянски празници е факт.
Но това прави празниците по-хубави и по-споделени. Възлшебството на Коледа е различно за всеки, но завладява всички Simple Smile

# 19
  • Мнения: 4 965

На 9-ти е зачатие на св. Анна.
На 25 март е благовещение, когато ангела известил за зачатието. Има си 9 месеца! И на термина е родила Simple Smile


Тъй, тъй.
А Св. Ана е бабата на Иисус Христос.
Всеки празнувакаквото и както си иска.
Важното е да има повод да се повесели човек с приятели, а дали ще пие вино или кока-кола всеки си решава сам.
 Mr. Green

# 20
  • Мнения: 90
Но се определям като принадлежаща към християнския свят.  Crazy
Коледа се празнува не само в християнския свят доста е модерна в Япония и Китай във вида си елхички, белобрад старец, подаръци.
Празнувам, защото ми харесват празниците, т.е. софрите, подаръците, настроението, мириса на мандарини и портокали.
Аз пък точно затова ги мразя - плюскане до скъсване, ТВ до побъркване и се моля да минат по-бързо почивните дни.

# 21
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Празнувам, защото ми харесват празниците, т.е. софрите, подаръците, настроението, мириса на мандарини и портокали.
Аз пък точно затова ги мразя - плюскане до скъсване, ТВ до побъркване и се моля да минат по-бързо почивните дни.

Моите празници не са такива.

Ако твоите са такива, разбираемо е защо ги мразиш.  Grinning

# 22
  • Мнения: 677
Аз пък се чудя - мазохистите празнуват ли Денят на благодарноста.. newsm78
И как?

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 21:58 от тони сопрано

# 23
  • Мнения: 23
Същността не е в това да "плюскаме" и "пием", а да има общуване със семейството си. Не напразно е наречена "тиха и свята нощ" -  това е тихо време, в което трябва да прекараме с близките си

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз пък се чудя - мазохистите празнуват ли Денят на благодарноста.. newsm78
И как?

rotfImboТи ме уби.

# 25
  • Мнения: 7 110
Мо`е да сме безделници, но не сме без празници. Хлъц.

Дядо Коледа е Св. Николай.

# 26
  • Мнения: 2 759
По-уместен би бил въпросът вярващи ли са тези, които почитат дядо Коледа?
        Peace... Също така много християни не празнуват Коледа/Рождество, ако трябва да сме точни...

# 27
  • Мнения: 3 271
Аз също празнувам подобаващо, а не съм религиозна. Всъщност, недолюбвам православието. Както и всяка религия. Не се определям и като атеист - това за мен пак е религия.

Директно се подписвам под това. И за да ви хвърля в още по-голям потрес - кръстена съм (от баба ми, тайно от родителите ми) и имам църковен брак  Peace

# 28
  • Мнения: 2 543

Рождество Христово  е на 25 декември ( междъ дръгото Непорочното зачатие на Мария е 17 дена преди това, на 8 декември). Wink
Това е така, не защото Христос се е родил точно на този ден,

Грешка някаква е станала! Не е тъй!

На 9-ти е зачатие на св. Анна.
На 25 март е благовещение, когато ангела известил за зачатието. Има си 9 месеца! И на термина е родила Simple Smile

Иначе преплитането на езически, религиозни/но християнски/ и хриатиянски празници е факт.
Но това прави празниците по-хубави и по-споделени. Възлшебството на Коледа е различно за всеки, но завладява всички Simple Smile

И двете грешите. Празникът на Непорочното зачатие на св. Дева Мария е католически празник, който православните не признават и е едно от главните догматическия различия между двете църкви. Този празник чества деня, в който е зачената Св. Богородица, а не в който тя зачева Христос. Католиците вярват, че и Дева Мария, както и Господ, е зачената безсеменно.

# 29
  • Мнения: 2 792
В моето семейство се празнуваха най-тържествено Бъдни вечер, Рождество и Великден. Не толкова по религиозни причини, а заради традицията и (предполагам) вероятно за да се прави напук на режима.  Thinking В тази връзка си спомням как нашата дружинна се изтъпани пред даскалото и заяви, че "имало инициатива на Комсомола и Партията Великден да не се казва така, а Празник на шарените яйца".  Joy Joy Joy
Аз също празнувам подобаващо, а не съм религиозна. Всъщност, недолюбвам православието. Както и всяка религия. Не се определям и като атеист - това за мен пак е религия.

  Василисо Heart Eyes, понякога се изумявам от еднаквите ни мисли  Shocked, да знаеш ние сме мисловни близнаци.
  Да вярата и атеизма са двете страни на монета, с която аз не играя.

   Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes

# 30
  • Мнения: 239
Тъй наречените атеисти ще си платят когато ги пуснат в Ада. Господ бави, но не забравя ако се сещаш за коя злокобна поговорка говорим все пак.

Всички, които празнуват Коледа, а не Нова Година с Дядо Мраз са жертва на западната пропаганда и хомо конспирация.

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тъй наречените атеисти ще си платят когато ги пуснат в Ада.
Предпочитам ада, пред това да живея в ограничения заради рамката на измислена религия. Чакай ме, ще се срещнем там

# 32
  • Мнения: 25 599
Този празник чества деня, в който е зачената Св. Богородица, а не в който тя зачева Христос. Католиците вярват, че и Дева Мария, както и Господ, е зачената безсеменно.
А, това не го знаех.  Много любопитно!
Странни традиции е имало в тяхното семейство. Или е въпрос на генетика?  newsm78

# 33
  • Мнения: 5 877
Повода за тази тема е профила на една потребителка, с титла "атеист" и аватар с Дядо Коледа.

Празнуват ли атеистите Коледа? Коледа е религиозен празник, чества Рождеството на Исус Христос. Логично е атеистите да не я празнуват...

И без да се заяждам, атеист с коледен аватар не е ли фурнаджийска лопата?
Празнуват. Особено ако са учтиви и имат в семейството си хора, за които това е важен празник. Какво сега, единият да празнува, а другият да му праска с една лъжица коледните играчки ли?
А като имаш дете, то цялата шумотевица засяга и него, то я прихваща от въздуха, от детската градина, от витрините по улиците... и как точно ще му кажеш ЗАЩО за него няма подарки?
Иначе аз лично си обичам Нова година и съм свикнала да празнувам нея.

# 34
  • Мнения: 1 629
Какво сега, единият да празнува, а другият да му праска с една лъжица коледните играчки ли?


Be my friend!
Be my friend!
от новата реклама на пепси макс Mr. Green

# 35
  • Мнения: 3 405
А, дядо Коледа е за всички - той носи подаръци. Grinning (по повод аватара, който визираш)

Църковните празници са друго нещо, в тях няма дядо Коледа  Grinning


http://www.omda.bg/bulg/COOK/budnivech.htm
http://www.pravoslavieto.com/calendar/feasts/rh/12.24_Budni_vecher.htm
http://margaritta.dir.bg/praznichen/tradicii.htm
 

# 36
  • Мнения: 5 877
Какво сега, единият да празнува, а другият да му праска с една лъжица коледните играчки ли?


Be my friend!
Be my friend!
от новата реклама на пепси макс Mr. Green
не съм я гледала; може би някои идеи се движат в стратосферата  Rolling Eyes тАлАвизорът ни е повреден от месец
зърнах я! Long live You Tube.

Последна редакция: пн, 11 дек 2006, 09:15 от Анда

# 37
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Въпросът е...тия дето се напиват по Коледа стремейки се към Нирвана...кришнари ли са по душа и ако "да" какво от това?

# 38
  • Мнения: 2 952
  Коледа(идва от  думата  Календи) е езически празник , а Рождество Христово - християнски.Датите  почти съвпадат , така че в исторята започват да се  празнуват двата на 1  ден ,което е обединяващо, веселко , взаимно съвместно съществуване  на стари езически традиции и на Християнски празници.Това в БГ празници се среща често.Срастнали са някак вече и се приемат положително като част  една на друга.

# 39
  • Мнения: 2 543
А, това не го знаех.  Много любопитно!
Странни традиции е имало в тяхното семейство. Или е въпрос на генетика?  newsm78

Разбира се, че не е нито въпрос на традиции, нито на генетика, а въпрос на погрешно тълкувание от страна на католическата църква.  Peace

# 40
  • Мнения: 920
А честните хора лъжат ли децата си, че има Дядо Коледа.

# 41
  • Мнения: 3 271
А честните хора лъжат ли децата си, че има Дядо Коледа.

Това е една голяяяяяма тема, която от 2 години я умувам и се чудим какво средно положение да пазим. Хем всички говорят това на децата, хем лъжата в негова чест не ми се нрави, но пък за децата е вълшебно и тайнствено и не ми се иска да ги лишавам.
Но синът ми вече взе да задава разни по-сериозни въпроси, на които ми е все по-трудно да отговарям... Засега "средното" положение е, че ние купуваме подаръците, дядо Коледа носи 1  Crazy Whistling Outta Joint ooooh!

# 42
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
А честните хора лъжат ли децата си, че има Дядо Коледа.

Честните хора обясняват на децата си, че "Дядо Коледа" това всъщност е изненадата, която всеки приготвя в ЛЮБОВ за близките си.

"Дядо Коледа" е матафора.

...не е толкова трудно за обяснение, особено след като детето самичко направи своите подаръци за другите, опакова ги и ги сложи под елхата...

# 43
  • Мнения: 3 405
"Дядо Коледа" е матафора.

 Heart Eyes

Моят син го обясни простичко: Дядо Коледа е в сърцата ни!

Чисто метафорично и близко до разбиранията на 8 годишен хлапак, обичта, която си даряваме, радостта, че сме заедно на празника, подръците и жестовете на внимание, вълшебството на Коледа.
Важен е не толкова символа на Коледа, колкото Коледния дух и настроение  Heart Eyes

# 44
  • Мнения: 2 070
Не е логично.
Коледо ( името на славянския бог на Слънцето, в западния свят богът е Митра) е езически славянски празник, който се е празнувал на 25 декември ( Раждането на бога на Слънцето).
Християнството, както знаем заменя доста от езическите празници и ги прави нови , християнски. Политика.
Целта е празника да се слее с бита на хората.
Православната църква не признава името КОЛЕДА, а Рождество Христово, поради тази причина. 

Коледа ( Рождество Христово) е християнски, но и семеен ( битов) празник.
Няма нищо лошо да се празнува от всички ( вкл. и атеисти), които намерят повод да празнуват.
Допълнително традициите са доста стари и объркани.

Дядо Коледа ( св Никола), елхите, елените , Снежанка, джуджетата, .. и тн нямат нищо общо с раждането на Христос, всъщност.

Просто нещата са много приятно преплетени.
И никой няма право да съди защо няой празнува някакъв празник.







Точно така!!!

Аз също празнувам без да съм обвързана кой знае колко с която и да е вяра или религия. Ето горе-долу какви са ми приоритетите около празника:

- прибирам се в Плевен, където се прибират всичките ми приятели - от чужбина, цяла България и т.н. - възможност да пия дълги следобедни "кафета", чай с ром или тирамису, с тях и да обсъждаме какво ни се случва и как преживяваме нещата около нас, кой до къде е стигнал, какво го вълнува напоследък, "мъжете" разбира се и т.н. и т.н....
- възможност на 25и да потанцувам в някой клуб именно с моите приятели, които толкова рядко виждам...
- възможност на 24ти да хапна червени изсушени чушки с боб... И останалите бъднивечерски вкусотии... При мама на топло.
- възможност да се събера с родата - според зависи - или около нова година или около Коледа или около Ивановден, когато баба има имен ден и скоро след това рожден... Просто семейно, без някаква особена религиозност... Слагаме смешни късмети, въртим баницата...
- ако получа и някой дрг изненадващ подарък - още по-добре... По-интересно ми е, когато аз подарявам и изненадвам.

Това е, нищо особено религиозно, но все неща, които трудно мога да направя накуп през останалото време от годината. Общо взето това е моята Коледа...

Виж на Великден по мога да изпитам някое и друго религиозно чувство /пак неопределено към религия, по-скоро малко езическо/, може би ми действа и цялата възраждаща се природа и цялата пак езическа символика около празника...

Абе не спорете, празник е, ойто иска това да влага в него...

# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236


Абе не спорете, празник е, ойто иска това да влага в него...
Aбe, не спорим, само си говорим.
И много се дразня на вярващите, когато кажат - Коледа е (или Великден е), дайте да сме по-добри и да не се караме. Само тогавали, а през останалото време...

# 46
  • Мнения: 920
Че има дух на комерсиализация, безспорно.
Но има и дух на благотворителност.
Не че през другото време не трябва да мислим за това, но Коледа е един добър повод.
Провеждат се много акции и много хора се включват.
Когато сме щастливи, на топло, обградени от най-любимите хора е нормално да помислим за тези, които не са толкова щастливи.

# 47
  • Мнения: 4 300
Празнуваме.
Имаше подобна тема в Дом и семейство.
За всеки празника се изразява в различни неща- среща със семейство и близки, събиране с приятели, спазване на ритуали и традиции, пътуване или почивка на романтично място.
Не мисля и че е толкова обвързано с религията, или поне не при всички.

# 48
  • Мнения: 3 447
А честните хора лъжат ли децата си, че има Дядо Коледа.

Честните хора обясняват на децата си, че "Дядо Коледа" това всъщност е изненадата, която всеки приготвя в ЛЮБОВ за близките си.

"Дядо Коледа" е матафора.

...не е толкова трудно за обяснение, особено след като детето самичко направи своите подаръци за другите, опакова ги и ги сложи под елхата...
Точно така  Peace
Мен не са ме лъгали, че има Дядо Мраз, а не мога да кажа, че се чувствам ощетена откъм вълшебство  Simple Smile Напротив, много по-хубаво ми беше да знам, че нашите са ми купили подарък, защото ме обичат, отколкото, че някакъв чужд старец ми го носи, защото съм била послушна  Simple SmileДа не говорим пък каква радост е за детето да измисли и направи подаръци за близките си  Heart Eyes

# 49
  • Мнения: 239
А честните хора лъжат ли децата си, че има Дядо Коледа.

Честните хора обясняват на децата си, че "Дядо Коледа" това всъщност е изненадата, която всеки приготвя в ЛЮБОВ за близките си.

"Дядо Коледа" е матафора.

...не е толкова трудно за обяснение, особено след като детето самичко направи своите подаръци за другите, опакова ги и ги сложи под елхата...
Точно така  Peace
Мен не са ме лъгали, че има Дядо Мраз, а не мога да кажа, че се чувствам ощетена откъм вълшебство  Simple Smile Напротив, много по-хубаво ми беше да знам, че нашите са ми купили подарък, защото ме обичат, отколкото, че някакъв чужд старец ми го носи, защото съм била послушна  Simple SmileДа не говорим пък каква радост е за детето да измисли и направи подаръци за близките си  Heart Eyes

Цанко, Кире и аз като малки решихме да гепим от Дядо Мраз и случката приключи с маскиран човек на системи и ние в ТВУ. Промениха ми живота тея комунисти. Та аз бях само дете!

Доне, хубаво е, че си било обичано дете. Станала си благ човек със смирени мисли.

# 50
  • Мнения: 6 167
Добре де, какво лошо има детето да вярва в Дядо Коледа.
Аз съм вярвала, че има такъв образ, появяваше се на вратата на Нова Година ( не на КОледа)
Голям кеф, да го чакам и тн.
После истината някак си не съм я преживявала много , 'преляла' съм в нивото на метафорите, топлата сем. атмосфера, благотворителността и тн.
Тоест, защо децата да не вярват, че има Дядо Коледа.
Аз не съм с увредена психика от раздялата с излюзиите  Mr. Green

# 51
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Добре де, какво лошо има детето да вярва в Дядо Коледа.

Няма "добро" и "лошо".
Въпрос на предпочитания е.

# 52
  • София
  • Мнения: 3 421
Добре де, какво лошо има детето да вярва в Дядо Коледа.
Аз съм вярвала, че има такъв образ, появяваше се на вратата на Нова Година ( не на КОледа)
Голям кеф, да го чакам и тн.
После истината някак си не съм я преживявала много , 'преляла' съм в нивото на метафорите, топлата сем. атмосфера, благотворителността и тн.
Тоест, защо децата да не вярват, че има Дядо Коледа.
Аз не съм с увредена психика от раздялата с излюзиите  Mr. Green

И аз така - не си спомням да съм била травмирана от това, че няма дядо Коледа(Мраз) - много хубаво си го казала - просто "прелях" от едно ниво в друго.

Не съм атеист, но в никакъв случай не съм вярваща. Обаче винаги празнувам Коледа, вълнувам се от приготовленията за празника, но никога не се сещам, че празнувам заради нечие Рождество.

# 53
  • Мнения: 920
В детската градина и по мое време и по времето на децата ми винаги са се водели спорове дали има Дядо Коледа/Мраз/.

# 54
  • Мнения: 677
Браво на децата!
В спора се ражда истината..
А ти до къде стигна с отговора на тоя въпрос?

# 55
  • Мнения: 6 167
Reza,  въпрос на предпочитания на кого? На родителя или на детето?

Сещам се за една реклама тук на коледен козунак, детето пита бабата ( примерно) от къде идва Дядо Коледа, и тя казва, че ще слезе през комина. То мисли кратко, и казва нещо от сорта на , че като падне ще се нарани. Преди да си легне, слага козунака в камината и казва нещо като " АЙде, скачай - меко е". Идеална детска логика.
И не оставя съмнения, че Дядо Коледа съществува.
Друго същество, в което децата тук вярват е Бефана, която на 6 януари носи на добрите сладкиши.

Казвам за тази реклама, защото според мен,  децата имат нужда да вярват в разни неща, същества, и тн. Което едва ли я довело до травма на някой. Тук наскоро се пусна слух, че в Покимоните има зъл дух.

Ако се замислим за успеха на Хари Потър.... сред тези съвременни рационални деца.., които би трябвало да отрекат това нещо като глупост, а в същото време направиха авторката милиардерка...

Мисля,че това е етап в живота, който трябва да се преживее , за да се мине на следващото ниво. И ако питаме децата, те сигурно искат да го преживеят.


ПС: Не казвам  на никой родител как да възпитава детето си.

# 56
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Reza,  въпрос на предпочитания на кого? На родителя или на детето?

На родителя, разбира се:)
Нали той разказва приказките:))

Да, децата имат нужда да вярват в нещо.
Моето дете вярва във феи например.
Вярва, че самата тя е фея, щом може да прави подаръци и малки вълшебства.

Вълшебство е всяко нещо, което накара някого да се усмихне, да се почуства добър и обичан.
Единствените истински вълшебници са хората.

Другото са приказки...метафори.

П.П. това е начинът, по който аз предпочитам да представям нещата.
Не твърдя нищо.

# 57
  • Мнения: 1 258
Празнуват!
Ама на Бъдни вечер освен постно,хапват и пържолки.И получават подаръци веднъж от дядо Коледа,а после и от дядо Мраз. Wink

# 58
  • Мнения: 2 952
   Щом е за софра и за веселие всички празнуват Mr. Green , пък ние   тука нищим философските дълбини   и мотивация на празнуващите , тоест похапващите Mr. Green Кой знае , кой незнае ...всички са на софрата и си чакат подаръците......Що е коледа , Що е рождество , Що е дядо ти Коледа или Мраз ....или праз.....оставете се ...весело да става !Елха да има ....всичко насвяткано в една голяма супа Mr. GreenЕ това е  то!

# 59
  • Мнения: 3 491

  Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes
И аз извън темата, но да го чуя от тебе си е направо коледен подарък. Значи празнувам, така се оказва.

# 60
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Баща ми е атеист и комунист. Не празнува и никога не е празнувал. За него няма дядо Коледа а дядо Мраз и дава подаръци на децата ми на нова година. На бъдни вечер майка ми готви нормално ядене с месо. За 16 години брак никога не са дошли да празнуват коледа с моето семейство, но идват винаги когато ги поканим на нова година. Когато ме кръщаваха в църква, той седя отвън пред църквата. Съгласи се да ме кръстят само защото аз бях кръстница на хора на който не можехме да откажем и трябваше да съм кръстена. 

# 61
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192

  Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes
И аз извън темата, но да го чуя от тебе си е направо коледен подарък. Значи празнувам, така се оказва.
Ако се съберем и си допрем главите, какво ли ще стане?  Laughing Чакаме Блажка пак да си дойде, че да направим експеримент.  Hug
На моя маймуняк (вж. в ляво) не сме казвали, че има или няма дядо Коледа. Има или няма чудовища? Има или няма бог? Има или няма вампири? Може ли да се отговори на тези въпроси?
Човекът сам си намира отговорите. Сега казва, че нямало дядо Коледа, защото той не го бил виждал.
На детските празници не идвал дядо Коледа, а маскиран чичко. Той бил видял, че му се мърда брадата.  Mr. Green
П.П. Баща ми е бяла брада, та дребното знае какво е истинска брада. Сега си спомних, че за една Коледа в "SOS Киндердорф" бяха поканили баща ми (той има пръст в лобирането за построяването на селищата), да бъде дядо Коледа.

# 62
   Съжалявам, че нямам време да изчета вс. мнения, само ще кажа аз какво знам.Дано не се повторя с някого.

   Коледа и Рождество са 2 абсолютно различни празника.Може и нарочно някога църквата да е заместила единия с другия, не споря, но комбинацията , която се е получила днес е страшна.Страшно обидна бих казала за самия Христос. Атеистите по принцип не вярват в какъвто и да било бог, не само в Христос/те отричат, да сме наясно/.Странно е защо тогава го празнуват newsm78, дори Коледа, но лошо няма.
   И ако ви прави впечатление с годините все повече дядо Коледа , елените и вс. присъщи за Коледа украси и традиции изместват съществения момент-раждането на Исус Христос.То е като да ви дойдат на рожден ден, а да празнуват, че колегата си е купил нова кола ooooh! И да обръщат повече внимание на това какви манджи има на масата , отколкото на вас самия.Тъжно е.
   Ето вчера прерових нета за /наблягам/ Рождествени картинки и знаете ли ,че измежду хилядите сайтове предлагащи такива имаше само 4-5 картини с яслата и Рождество .Всичко друго бяха дядовци, джуджета, елхи, украси за елхи и зимни пейзажи.Направо се разочаровах и отчаях.Исус е изтикан толкова назад, като някакъв дрипльо: ''К'ъв си ти , бе и за к'во се бориш. Я седни и пий една ракийка и да пеем коледни песни за малка мома, де'т са зад мама криеше/такива пеят на село коледарите, честно!/.''
   А това го написах, за всички , които твърдят ,че са християни, а всъщност празнуват Коледа.Да се замислим за приоритетите си.
  Дано да няма пак обидени

# 63
  • Мнения: 3 423
Не знам кой кум, кой сват, кой на булката брат,
ама аз имам снимки с Дядо Мраз, гледам го с моите
огромни очи и се чудя кой ли се е дегизирал така.
Не минавам за фантазьорка, та никога не съм си и
мислела, че има Дядо Мраз. Но и не казвах на другите,
че всичко е лъжа и измама. Пич бях. Не като мъжа ми,
който една година се ядосал на брат си и за да си
отмъсти, му казал, че няма Дядо Мраз. Или Коледа.
Или Вайнахтсман, или Пер Ноел, или знам ли как там.
Та братът много плакал. И оттогава има респект и
гледа да не дразни мъжа ми. Много гадно. И аз бих
плакала. Няма нищо по-гадно от ограбени надежди.
Атеистите не ме вълнуват. Фанатиците - също.
Важното е да има подаръци. Да се лее вино. И да не се работи.
Другото е мазолообразуване на езика.

# 64
# 65
  • Мнения: 3 740

  Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes
И аз извън темата, но да го чуя от тебе си е направо коледен подарък. Значи празнувам, така се оказва.
Ако се съберем и си допрем главите, какво ли ще стане?  Laughing Чакаме Блажка пак да си дойде, че да направим експеримент.  Hug

Може ли да си сложа едно столче до вас?

# 66
  • Мнения: 1 629
Ау, Лиске, настана моментът да се изложа и аз: В детската градина се ядосах, че нашите са купили на сестра ми бебе с кошче, а на мен някакъв си стан, и казах на бедното дете, че няма никакъв Дядо Мраз, това кошче е от нашите и те са ужасно несправедливи, но тя ако иска да ги разменим със стана. Не щя Sad

# 67
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192

  Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes
И аз извън темата, но да го чуя от тебе си е направо коледен подарък. Значи празнувам, така се оказва.
Ако се съберем и си допрем главите, какво ли ще стане?  Laughing Чакаме Блажка пак да си дойде, че да направим експеримент.  Hug

Може ли да си сложа едно столче до вас?
Ела, ела.  Hug

# 68
  • Мнения: 3 447
Сестра ми също не вярваше в Дядо Мраз. Имахме обаче един семеен приятел, актьор, който всяка година се преобличаше и идваше да ни носи подаръците (той естествено не подозираше, че ние знаем кой е). И преди да дойде, ние със сестра ми старателно отрепетирахме изненада и възхищение, та да може като отворим вратата, да кажем "Оооооо, Дядо Мрааааз!". Голямо театро разигравахме, само и само да не разочароваме човека  Simple Smile

# 69
  • Мнения: 1 063

Празнуват ли атеистите Коледа? Коледа е религиозен празник, чества Рождеството на Исус Христос. Логично е атеистите да не я празнуват...

Да бе, празнуват, но само защото другите, т.е. всички празнуват. Защото е общоприето, някаква традиция.

# 70
Добре де, какво празнуват атеистите на този ден?
Нали не вярват в Бог, не вярват, в Богочовека Исус Христос, чието Рождество празнуват християните. Какво празнуват тогава атеистите?
А за Дядо Коледа/Мраз - понеже съм по-едричък и редовно ми се налага в края на годината да се преобразявам на добрия старец за приятели, дечица на приятели, служебни купони и прочие - това е просто шоу.
Важното е, че на Рождество Христово Бог направи най-големия и безценен подарък на човечеството - затова и празнувам на този ден!

# 71
  • Мнения: 3 423
А за Дядо Коледа/Мраз - понеже съм по-едричък и редовно ми се налага в края на годината да се преобразявам на добрия старец за приятели, дечица на приятели, служебни купони и прочие - това е просто шоу.

а в останалите дни плашиш децата, а,
аман от тоя двоен стандарт!  Laughing

# 72
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре де, какво празнуват атеистите на този ден?
 Какво празнуват тогава атеистите?
Mи празника празнуваме, Торбалане Grinning Когато моите приятели и роднини имат празник, тогава и аз имам празник. Ако имах приятели турци(примерно) и Байряма щях да празнувам.
Малко ми се струва злобничък въпроса...

# 73
Добре де, какво празнуват атеистите на този ден?
 Какво празнуват тогава атеистите?Бай Торбалан
Mи празника празнуваме, Торбалане Grinning Когато моите приятели и роднини имат празник, тогава и аз имам празник. Ако имах приятели турци(примерно) и Байряма щях да празнувам.
Малко ми се струва злобничък въпроса...
   Lilqna, с тоя аватар по-подходящо ще бъде да напишеш абсолютен ТЕРОРИСТ Joy Joy Joy

   Шегувам се, разбира се Hug

А бе, не е така просто то.И Бай Торбалан е прав, но не съзирам злоба  в думите му, а само истина.Аз например няма да празнувам влизането ни в ЕС, макар да е обявен за  празник, защото не вярвам , че е добро и правилно решение.Как да празнувам нещо в което не вярвам и не ми допада?
   Коледа за атеистите, а Рождество за християните.Разделихме ги, готово Joy

Последна редакция: пн, 11 дек 2006, 21:59 от gerik

# 74
  • Мнения: 3 423
Аз например няма да празнувам влизането ни в ЕС, макар да е обявен за  празник, защото не вярвам , че е добро и правилно решение.Как да празнувам нещо в което не вярвам и не ми допада?

Аз пък не празнувам Първи май.

# 75
  • София
  • Мнения: 13 206
Не съдя никого, любопитна съм. А Коледа е семеен празник, защото се празнува рожден ден, рожденния ден на Исус Христос. Губи ми се логиката.

Един постинг по-нагоре над цитирания я има логиката!
Да, празнувам! Атеист съм! За мен този празник е свъразн не с църквата, а с българските традиции. И наистина Дядо Коледа, всъщност е Св. Николас... Mr. Green и носа му май не е червен само от студа.

Бе, що убивате бългаските традиции с подобни въпроси?!

Последна редакция: пн, 11 дек 2006, 23:21 от Vache

# 76
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Аз се чувствам доста неловко по Коледа и Бъдни вечер. Отдавам го на факта, че съм отгледана в семейството на атеисти, част от които и комунисти, и нямам навици. Трудно и празнувам, приемам го като една маса.

А иначе, преди майка ми даваше подаръците на съседите и те около 10:30 ч (лягала съм си рано, не, че имам телефона на дядо ти Мраз  Mr. Green) звъняха на вратата и оставяха подаръците. Така и не успях да изкопча от майка ми признание, че са били съседите и си е моя теория. А нямах и по-голям брат или сестра да разбие всико детско в мен.
Един-единствен път направихме опит да отидем на църква и да поемем по пътя на праведните християни, но в навечерието на 90 та година храмовете бяха затворени и си останах умерен атеист, който се води източно-православен, за да не го бутат към други религии.

# 77
  • София
  • Мнения: 13 206
А понеже някъде нагоре прочетох, че атеистите отричат Христос.. не мисля, че е вярно това. Аз съм атеист и не отричам Христос! Човека си е живял наистина, що да го отричам. Само дето няма БОГ за мен и това е!

# 78
  • Мнения: 2 792


  Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes
И аз извън темата, но да го чуя от тебе си е направо коледен подарък. Значи празнувам, така се оказва.
Ако се съберем и си допрем главите, какво ли ще стане?  Laughing Чакаме Блажка пак да си дойде, че да направим експеримент.  Hug

Може ли да си сложа едно столче до вас?
Събрахме се  Heart Eyes не обичам претрупаните цитати но в случая е наложително

 По темата с лъжата, децата и дядо Коледа. Димана тази година за първи път ме попита дали ние купуваме подаръците или ги носи дядо Коледа, това беше първия ни разговор в който тя изказа съмнение и аз разбира се не я излъгах, казах си, че ние ги купуваме (очевадно е, че и тя се е сетила, то не е и трудно да се сетиш като се замисли човек, което ме прави горда, че тя е мислещ човек  Grinning).

# 79
Гери К, за мен няма значение как ще го наречем празника - Коледа или Рождество, важното е да знаем смисъла на празника и какво празнуваме  Simple Smile
 

# 80
  • Мнения: 5 877


  Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes
И аз извън темата, но да го чуя от тебе си е направо коледен подарък. Значи празнувам, така се оказва.
Ако се съберем и си допрем главите, какво ли ще стане?  Laughing Чакаме Блажка пак да си дойде, че да направим експеримент.  Hug

Може ли да си сложа едно столче до вас?
Събрахме се  Heart Eyes не обичам претрупаните цитати но в случая е наложително

 По темата с лъжата, децата и дядо Коледа. Димана тази година за първи път ме попита дали ние купуваме подаръците или ги носи дядо Коледа, това беше първия ни разговор в който тя изказа съмнение и аз разбира се не я излъгах, казах си, че ние ги купуваме (очевадно е, че и тя се е сетила, то не е и трудно да се сетиш като се замисли човек, което ме прави горда, че тя е мислещ човек  Grinning).
хахаха, примък  Laughing

# 81
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Гери К, за мен няма значение как ще го наречем празника - Коледа или Рождество, важното е да знаем смисъла на празника и какво празнуваме  Simple Smile
 

Наричай го "Заколеда" тогава.
Празнувай подобаващо.
Бъди възвишен.
Чист...

# 82
  • Sf
  • Мнения: 808
Никога не съм вярвала като малка, че има дядо Мраз. Участвала съм в новогодишните сценки на умиление и играех я зайче, я "пънче". Дядо Мраз го играеше една колежка на майка ми, която си обличаше костюма в стаята с другите "артисти".

Децата на сестра ми като малки също знаеха, че няма дядо Коледа /вече коледата се появи тогава/. Те знаеха, че подаръците им са от софийския Дядо Коледа, от Търновския Дядо Коледа и от лелиния Дядо Коледа  Mr. Green Последният съм аз   hahaha

Така че, може да вярвате в мен, аз нося подаръци Simple Smile Както и вие, де Simple Smile

Просто празник, веселие, семейственост и не се ходи на работааа, оу, йе Simple Smile

# 83
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Децата на сестра ми като малки също знаеха, че няма дядо Коледа /вече коледата се появи тогава/. Те знаеха, че подаръците им са от софийския Дядо Коледа, от Търновския Дядо Коледа и от лелиния Дядо Коледа  Mr. Green Последният съм аз   hahaha

Миналата година моите деца получиха подаръци от Градинския, Пловдивския, Германския, Староселския и Павелския /последните два са от селата на бабите/ Дядо Коледа. Смятам тази Коледа да сведа броя до 1 - в градината, а те да получат подаръците си от леля им, чичо им и бабите без посредник. Опитах се да обясня за духа на Коледа, за омаята на очакването и красотата на празника...Надявам се да съм успяла, защото наличието на толкова добри старци ми се вижда разточително. И празникът не бива да се изчерпва само с подаръците.

# 84
  • Sf
  • Мнения: 808
Павелския /последните два са от селата на бабите/ Дядо Коледа.

Уважаема, да ви запитам аз смело, тоз Павелски Дедо Коледа да не е от село Павел?!?!? Че да не излезем случайни познати? За сведение с. Павел, община П. Тръмбеш?

# 85
  • Мнения: 3 447
Павелския /последните два са от селата на бабите/ Дядо Коледа.

Уважаема, да ви запитам аз смело, тоз Павелски Дедо Коледа да не е от село Павел?!?!? Че да не излезем случайни познати? За сведение с. Павел, община П. Тръмбеш?
Нье, нье, с. Павелско, община Хвойна  Simple Smile Отговарям аз, щот сме селски с г-н Де Ваньо  Grinning

# 86
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
gerik,
напълно подкрепям написаното от теб.

# 87
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Добре де, какво празнуват атеистите на този ден?
Нали не вярват в Бог, не вярват, в Богочовека Исус Христос, чието Рождество празнуват християните. Какво празнуват тогава атеистите?

Ами на този ден - нищо. Както писах по-горе като бяхме малки при нас идваше дядо Мраз. На Бъдни вечер си ядяхме както обикновено ядене с месо а Коледа си беше обикновен ден. Даже елхата украсявахме 1-2 дни преди нова година, т.е след Коледа.

# 88
  • Мнения: 7 640
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Не работят и по техните празници- неофициално, разбира се.

# 89
  • Мнения: 7 110
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Не работят и по техните празници- неофициално, разбира се.
Съвсем официално не си работят хората.

# 90
  • Мнения: 3 447
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Защото са малцинство  Simple Smile И да работят, едва ли ще е от кой знае каква полза за икономиката, щом мнозинството не работи.
Между другото, българомохамеданите в Смолян си празнуват и християнските празници. Имаме съседи, които ни черпят и с баклава, и с козунак. Нищо лошо не виждам в това  Simple Smile

# 91
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Това е същото, като да питаш - защо атеистите почиват за Коледа и Великден?

# 92
  • Мнения: 295
Вярваща съм, не се срамувам от това, знам какво се празнува на Коледа. Не ме дразни, че атеистите празнуват Коледа - нека си признаем, че българите в по-голямата си част сме атеистично общество. Причините са много и не толкова лесни, пък и не им е мястото тук да ги бистрим. Рождество Христово беше забранен празник, празнувахме на времето Нова година. Е как искате от хората ей така да седнат да празнуват Рождество Христово? Ами празнуват Коледа кой както може. Искаме традиции - и възстановяваме някакви странни, далечни ни вече езически обичаи. Привнасяме нови, защото старите не ни харесват, търсим - всеки както може и каквото иска. Затова е толкова странна смесицата. Помислете какви са ни и коледните песни - в колко от тях се говори за Господ Исус, Божията Майка, св. Йосиф? Много са малко, а дори и не са популярни. Какви песни пеем на децата си "с червените ботушки", "над смълчаните полета", "снежинки разстилайте" и "Зън, зън, кой е вън" и подобни. В целия този контекст защо атеистите да не могат да празнуват? И още - вие, вярващите, които имате претенции, че атеистите празнуват, при вас цялото семейство ли е вярващо и как се отнасяте към онези членове от семейството ви, които не вярват - не празнувате ли с тях?
Лени, само една малка поправка към теб - да, на 8 декември, се празнува Непорочното зачатие, т.е., че Божията Майка е била зачената без първороден грях (но това празнуват католиците, православните отхвърлят тази догма).

# 93
  • София
  • Мнения: 2 162
В реда на мисли на mamaG за традициите...в моето моминско семейство има "големи" вярващи и с големи претенции за спазване на традициите по Коледа /а и не само/- кога и как да се направи питката, да има ли да няма ли баница с късмети, колко да са манджите на масата, кога да се украси елхата, кой ще къди с тамян и т.н. и сакън някой от семейството на мъжа ми да не обърка реда- грях голям и голямо вайкане и заклеймяване "ами те щото са били комунисти" .
Като дойдох да живея тук и установих, че сърбите- също православни като нас, ама изобщо нямат същите обичаи по Коледа. При тях подаръци раздава Св. Никола /а аз си мислех, че само при католиците е така/, , който е доста преди Коледа, за Бъдни вечер се пали бъдник и изобщо нямат елха и питка с паричка. Ха сега де, кой е по- голям християнин питах баща ми, който ми отговори, че и при нас било едно време така, ама вече не е. Party , ама аз да не гледам сърбите, щото те били особени християни.  hahahaХа сега де!

А иначе какво празнуват атеистите на Коледа- мъжът ми, който е атеист твърди, че нищо не празнува - ама понеже ни обича удостоява с присъствието си чудните ни свещенодействия.

# 94
  • Мнения: 7 640
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Това е същото, като да питаш - защо атеистите почиват за Коледа и Великден?

именно, не виждам нищо лошо в тжво да ни уважават празницитеу защо и ние да не уважим техните Wink

# 95
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Това е същото, като да питаш - защо атеистите почиват за Коледа и Великден?

именно, не виждам нищо лошо в тжво да ни уважават празницитеу защо и ние да не уважим техните Wink
Ако намекваш за почивки и по мохамеданските празници, няма да стане. За съжаление и атеистите като мохамеданите сме малцинство. В страната ни е приета една друга заблуда и други празници.

# 96
  • Мнения: 3 271
Ако намекваш за почивки и по мохамеданските празници, няма да стане. За съжаление и атеистите като мохамеданите сме малцинство.

И не само. Все пак има официални празници, религия и т.н. Във всички държави е така. Иначе, ако навсякъде официално се празнуват поводите за всяка религия, няма да имаме работни дни целогодишно  Party

# 97
  • Мнения: 90
Добре де, какво празнуват атеистите на този ден?
A, кажи ми какво празнуват китайци и японци по Коледа?

Да, празнувам! Атеист съм! За мен този празник е свъразн не с църквата, а с българските традиции. И наистина Дядо Коледа, всъщност е Св. Николас... Mr. Green и носа му май не е червен само от студа.

Бе, що убивате бългаските традиции с подобни въпроси?!
Свети Николас? В православната религия става дума за свети Никола (по руски Николай) Мирликийски, а при католиците свети Никола(у)с. Да взнесем малко яснота, де, щото темата може да я прочете някое дете и после да му пишат двойка, че е объркало името на светеца.

# 98
  • София
  • Мнения: 2 162
Иначе, ако навсякъде официално се празнуват поводите за всяка религия, няма да имаме работни дни целогодишно  Party

 Laughing Така е. Положението в Република Сръпска в БиХ е такова-потчи целият януари- до 18ти ако не се лъжа, са официални празници и не се работи.  Joy

# 99
  • Мнения: 28
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Не работят и по техните празници- неофициално, разбира се.
а защо христяните живеещи в мюсл.държави почиват по Байрями?
мен също ме вълнува. Thinking

# 100
  • Мнения: 3 447
а защо и българомохамеданите ползват почивки по Коледа- това отдавна ме вълнува.
Не работят и по техните празници- неофициално, разбира се.
а защо христяните живеещи в мюсл.държави почиват по Байрями?
мен също ме вълнува. Thinking
По същата причина, поради която мюсюлманите в България почиват по Коледа - малцинство са  Simple Smile

# 101
  • Мнения: 7 640
а защо христяните живеещи в мюсл.държави почиват по Байрями?
мен също ме вълнува. Thinking

кои държави визираш? Все пак има значение какъв е процента на това население, нали.

Ако намекваш за почивки и по мохамеданските празници, няма да стане. За съжаление и атеистите като мохамеданите сме малцинство.

И не само. Все пак има официални празници, религия и т.н. Във всички държави е така. Иначе, ако навсякъде официално се празнуват поводите за всяка религия, няма да имаме работни дни целогодишно  Party

да ти кажа- в Германия всяка провинция си има собствени почивни дни и ваканции- според преобладаващото религиозно население. В провинцията, където е Кьолн, има най-много почивни дни от всички, защото там има най-голямо разнообразие от религиозни общности.
И почиват ВСИЧКИ. Wink

# 102
  • Мнения: 11 314


  Извън темата, но защото е в темата с още един мисловен близнак се засичам тук- блажка  Heart Eyes
И аз извън темата, но да го чуя от тебе си е направо коледен подарък. Значи празнувам, така се оказва.
Ако се съберем и си допрем главите, какво ли ще стане?  Laughing Чакаме Блажка пак да си дойде, че да направим експеримент.  Hug

Може ли да си сложа едно столче до вас?
Събрахме се  Heart Eyes 
хахаха, примък  Laughing
Ако сега се хванете под ръчичка всичките и се домъкнете пред нашата камина да изпразнуваме заедно Коледа, най ще съм щастлива. Heart Eyes
И заради единомислието по темата. Peace

Общи условия

Активация на акаунт