Изследвания на новороденото в родилния дом?

  • 10 003
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 421
Някой има ли представа какви точно изследвания се правят ( за кои болести) на новороденото в родилния дом и дали резултатите се дават на родителите?

Благодаря предварително

# 1
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
правят се бактериални посевки за да се види дали всичко е ок
ама това на деца които са с проблемно раждане...не знам за нормално родените...предполагам, че и на тях се прави
при изписване и на майката и на детето се пише "епикриза" - т.е. какво е ставало...какви изследвания с какви резултати, но мноого бедни на инфо експертизи пишат в МД София - но можеш да поискаш от педиатъра по-подробна - длъжен е да ти напише. Самите иследвания остават за тяхната картотека

# 2
  • София
  • Мнения: 2 952
На всички новородени в Бг се прави и едно скринингово генетично изследване вече около 20 години. За целта се взема кръв, при нас беше от петичката. Изследването става за около 2 седмици. Резултатът се съобщава на родителите само, ако има проблеми. Не знам защо на родителите не се дава инфо, че такова изследване се прави, аз го разбрах, защото случайно присъствах на вземането на кръв и трябваше все пак да ми кажат защо го правят.

# 3
  • Мнения: 421
Ммммдааааа....и аз така си помислих че правят.... Thinking
Щото попрочетох как е в Щатите...те правят една камара изследвания, но за различните щати, са различни, според това колко е богат щата...но си има поне 5 задължителни навсякъде....ще я питам аз мойта докторка...

Но ми звучи тъпичко дето нищо не ти обясняват...все има някакъв набор от задължителни, а пък сигурно има и такива, които можеж да си платиш и да му се направят, и да се мине с едно взимане на кръв.

Абе.....

# 4
  • Мнения: 951
Цитат на: bib.bib
На всички новородени в Бг се прави и едно скринингово генетично изследване вече около 20 години. За целта се взема кръв, при нас беше от петичката. Изследването става за около 2 седмици. Резултатът се съобщава на родителите само, ако има проблеми. Не знам защо на родителите не се дава инфо, че такова изследване се прави, аз го разбрах, защото случайно присъствах на вземането на кръв и трябваше все пак да ми кажат защо го правят.

Раждах в Окръжна болница Пловдив,там ни съобщиха за този вид генетични изследвания,но ни предупредиха,че ще научим резултата само ако има проблем.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 513
Когато родих първия път - синът ми беше недоносен, му правиха някакви изследвания, вкл. определяне на кръвна група и преливане на плазма. За преливането искаха от мен подпис, че съм съгласна, а от съпруга ми взеха кръв за попълване на запасите от плазма в кръвния център. Тогава обаче, аз случайно разбрах за определянето на кръвната група, понеже съм малко нахална и се зарових в документите му, които бяха оставени върху някаква маса. После акушерката почти ми се скара, че не бивало да ги чета и т.н. В епикризата, която ми дадоха при изписването му, не пишешеш за никакви изследвания, включително и каква е кръвната му група.  #Shocked
При второто ми раждане изрично попитах каква е кръвната група на малката, но педиатърката ми обясни, че "на здравите деца не се взима кръв, за да не се вкара някаква инфекция"  #Crazy Няколко месеца след като ни изписаха от родилния дом разбрах, че на приятелско дете е взимана кръв от петичката за някакво изследване, но дали на моето е взета - незнам.
С този дълъг постинг исках да кажа, че не винаги съобщават на майката това, което правят, ако няма проблем. Tada

# 6
  • Мнения: 3 479
Освен това изследват билирубин, заради бебешката жълтеница и ако не е в норма не изписват бебето докато не стигне нормата. В зависимост от стойността го `пекат` определено време на специална лампа и пак го изследват. Ако всичко е ОК, тогава го изписват.

# 7
  • Мнения: 2 556
Знам, че бебчетата се изследват в родилния дом задължително за 2 наследствени болести - едната е фенилкетонурия, но другата забравих как се казва. Макар случаите на тези 2 болести да са изключително редки, задължително е да се знае от раждането дали детето е болно, за да мине веднага на специална диета.
Ако си спомняте преди време бяха се свършили реактивите за тестовете точно на тези 2 болести и беше голяма паника, защото не можеха да изследват бебетата, тогава това се коментираше доста по ТВ.

# 8
  • Мнения: 3 042
Цитат на: lydi
Няколко месеца след като ни изписаха от родилния дом разбрах, че на приятелско дете е взимана кръв от петичката за някакво изследване, но дали на моето е взета - незнам.

от петичката се взема кръв за изследване за фенилкетонурия, така ми обясни педиатърката в родилното(Окръжна, Варна) даже през очите ми взе кръв на Съни. Каза, че ако няма проблем не търсят родителите за информация, но ако има - по адрес и телефон те уведомяват за това. Резултатът не излизал веднага( докато си още в родилното) та затова.

# 9
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: bib.bib
На всички новородени в Бг се прави и едно скринингово генетично изследване вече около 20 години. За целта се взема кръв, при нас беше от петичката. Изследването става за около 2 седмици. Резултатът се съобщава на родителите само, ако има проблеми. Не знам защо на родителите не се дава инфо, че такова изследване се прави, аз го разбрах, защото случайно присъствах на вземането на кръв и трябваше все пак да ми кажат защо го правят.


да, на моето бебе на петичка имаше лепенка.
не се казва нищо на родителите общо взето.
ами Българска работа.

# 10
  • Мнения: X
За генетичните изследвания в Шейново ми искаха адреса, евентуално ако има нещо да ми пратят резултатите вкъщи, а и изследванията се правят на друго място - за кръвна група незная дали се прави /казват, че се прави/, не са ми давали никакви резултати, даже нямаше и да разбера, ако не ми бяха искали адреса за генетичните.

# 11
  • Мнения: 6 315
Цитат на: pandora
За генетичните изследвания в Шейново ми искаха адреса, евентуално ако има нещо да ми пратят резултатите вкъщи, а и изследванията се правят на друго място - за кръвна група незная дали се прави /казват, че се прави/, не са ми давали никакви резултати, даже нямаше и да разбера, ако не ми бяха искали адреса за генетичните.


И в Света София е същото - взеха ми адреса и ми обясниха за генетичното изследване. Иначе правят кръвна картина на бебето, а при нас изследваха и кръвната група заради жълтеницата и после ми казаха, че бебо е с мойта група.

# 12
  • Мнения: 46 438
Цитат на: vanilia
Цитат на: bib.bib
На всички новородени в Бг се прави и едно скринингово генетично изследване вече около 20 години. За целта се взема кръв, при нас беше от петичката. Изследването става за около 2 седмици. Резултатът се съобщава на родителите само, ако има проблеми. Не знам защо на родителите не се дава инфо, че такова изследване се прави, аз го разбрах, защото случайно присъствах на вземането на кръв и трябваше все пак да ми кажат защо го правят.

Раждах в Окръжна болница Пловдив,там ни съобщиха за този вид генетични изследвания,но ни предупредиха,че ще научим резултата само ако има проблем.


Аз родих в Правителствена и на нас ни казаха за изследването и че ако има проблем ще бъдем уведомени.

# 13
  • Мнения: 2 529
Ето какво намерих за тестовете, които се правят на новороденето в България. Бях чела за това преди раждането, но бях спокойна и не съм задавала въпроси, защото неонатоложката, която пое бебето ми от раждането ми беше препоръчана Simple Smile

"Неонатологът извършва първия медицински преглед на новороденото и преценява състоянието му. При необходимост се започва своевременно и адекватно лечение. Така например в едни случаи се налага детето да бъде аспирирано, а в други - при новородени в депресивно състояние и родени с ниско и много ниско тегло да се започне незабавна реанимация.
Отговорността за детето след раждането е изцяло на неонатолога, който е педиатър, с допълнителна специализация по неонатология (наука за новородените деца и техните здравословни проблеми). Периодът на новороденото, през който детето се приспособява към извънутробните условия на живот, започва от раждането и продължава до края на първия месец.

Какви са първите изследвания и наблюдения, които се провеждат за установяване
на здравословното състояние на детето?
Първият основен преглед на новороденото отчита общия статус (Apgar-тест), който включва снемане на белодробен, сърдечен и неврологичен статус, проверка на двигателната активност и евентуалното наличие на промени по кожата, като всички патологични отклонения (ако има такива) се отбелязват в специален лист на новороденото. В зависимост от състоянието на детето, могат да се назначат и някои лабораторни изследвания.
По време на престоя в неонатологично отделение новороденото се имунизира против туберкулоза (т. нар. БЦЖ) и хепатит В. На всяко дете се прави скринингово изследване с периферна кръв върху филтърна хартия за установяване на евентуално наличие на хипотиреоза и фенилкетонурия. Тези заболявания са редки, но така те могат да бъдат рано открити и лекувани своевременно, което би осигурило правилното физическо и нервно-психично развитие на детето впоследствие."

# 14
  • Мнения: 421
Цитат на: kiki27
Ето какво намерих за тестовете, които се правят на новороденето в България. Бях чела за това преди раждането, но бях спокойна и не съм задавала въпроси, защото неонатоложката, която пое бебето ми от раждането ми беше препоръчана Simple Smile

"Неонатологът извършва първия медицински преглед на новороденото и преценява състоянието му. При необходимост се започва своевременно и адекватно лечение. Така например в едни случаи се налага детето да бъде аспирирано, а в други - при новородени в депресивно състояние и родени с ниско и много ниско тегло да се започне незабавна реанимация.
Отговорността за детето след раждането е изцяло на неонатолога, който е педиатър, с допълнителна специализация по неонатология (наука за новородените деца и техните здравословни проблеми). Периодът на новороденото, през който детето се приспособява към извънутробните условия на живот, започва от раждането и продължава до края на първия месец.

Какви са първите изследвания и наблюдения, които се провеждат за установяване
на здравословното състояние на детето?
Първият основен преглед на новороденото отчита общия статус (Apgar-тест), който включва снемане на белодробен, сърдечен и неврологичен статус, проверка на двигателната активност и евентуалното наличие на промени по кожата, като всички патологични отклонения (ако има такива) се отбелязват в специален лист на новороденото. В зависимост от състоянието на детето, могат да се назначат и някои лабораторни изследвания.
По време на престоя в неонатологично отделение новороденото се имунизира против туберкулоза (т. нар. БЦЖ) и хепатит В. На всяко дете се прави скринингово изследване с периферна кръв върху филтърна хартия за установяване на евентуално наличие на хипотиреоза и фенилкетонурия. Тези заболявания са редки, но така те могат да бъдат рано открити и лекувани своевременно, което би осигурило правилното физическо и нервно-психично развитие на детето впоследствие."



Много ти благодаря кики27:)Simple SmileSimple Smile

Общи условия

Активация на акаунт