Отговори
# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 109
Здравейте момичета!
Относно ФМ във Фемина - аз бях на 06.12 при Димитрова. Много спокойна и уверена жена. Тя самата първо ме гледа на 2Д и след това ме попита дали искаме 3Д, заради мъжо и щерката - за да им е по-интересно. И прегледа тогава ми струваше 80лв със запис на СД който си влизаше в цената. Сега имам няколко  много хубави клипчета.
Относно кърменето - какво да ви кажа......... Лично аз се замислям като имам предвид какво преживях първия път, като  направих всичко възможно да продължа да кърмя възможно най -дълго. Но след като бях 6-7 дена с температура 40 градуса, с болки и кървене от гърдите........... сега сериозно се замислям дали да не започна направо със адаптираното мляко.

# 46
  • София ж.к. Надежда 1
  • Мнения: 708
Здравейте момичета!
Относно ФМ във Фемина - аз бях на 06.12 при Димитрова. Много спокойна и уверена жена. Тя самата първо ме гледа на 2Д и след това ме попита дали искаме 3Д, заради мъжо и щерката - за да им е по-интересно. И прегледа тогава ми струваше 80лв със запис на СД който си влизаше в цената. Сега имам няколко  много хубави клипчета.
Относно кърменето - какво да ви кажа......... Лично аз се замислям като имам предвид какво преживях първия път, като  направих всичко възможно да продължа да кърмя възможно най -дълго. Но след като бях 6-7 дена с температура 40 градуса, с болки и кървене от гърдите........... сега сериозно се замислям дали да не започна направо със адаптираното мляко.

Писах ти на лични

Последна редакция: ср, 13 дек 2006, 17:24 от petq

# 47
  • Мнения: 354
А някой да продължават да го сърбят гърдите идиотски??? #Crazy, че аз като съм си вкъщи е страшно, добре че още ходя на работа, та поне пред деня не се чешам Embarassed

# 48
  • Мнения: 63
Относно кърменето - и на мен в болницата ми казаха че няма да мога да кърмя без силиконови зърна, но след това мина една свестна акушерка и ми каза че това са глупости, показа ми как е правилно да захапе гърдата бебето и наистина кърмих повече от година без силиконови зърна и почти никакви проблеми - не че не беше болезнено понякога, но като цяло беше по-скоро удоволствие, отколкото проблем Grinning
Помпа - аз имах подарък от една приятелка от USA - автоматична - е, не можах да я ползвам - само веднъж и беше много болезнено.
Повече не съм пробвала Embarassed

Приятна вечер на всички!  bouquet

# 49
  • София
  • Мнения: 529
Момичета, за кърменето наистина е най-доброто за вашето бебе! Следващите алтернативи са:
2. Изцеждане и даване с шише (ако бебо не иска за засуче)
3. Хранене с донорска кърма
4. И на последно място - Адаптирано мляко

За съжалениев БГ педиатрите и докторите по принцип не са особено компетентни по темата и затова с толкова много мами се получават проблеми в началото, които ги обезсърчават и карат да минат на АМ.
За щастие оаче вече има Ла Лече Лига в БГ - това е световна организация от майки за майки и наистина съветите, които ще получите там са много адекватни. И най-добрата новина е, че лидера и повеето членове на тази организация пишат във форума - подфорум Кърмене!.  Там има и страхотна библиотека, която ГОРЕЩО препоръчвам!

Там ще прочетете светония опит за всеки въпрос, който ни вълнува сега и след като започнем кърменето! Подготовка на гърдите, помпи, режим, техники на кърмене ..... Аако има нещо неспоменато - момичетата с удоволствие ще ни помогнат!!!

Проблемите ми с кърменето приключиха, когато се доверих на съветите във този форум!!! И досега се кърмим успешно с дъщеря ми! Hug

# 50
  • София
  • Мнения: 1 956
Здравейте!
За срещата . Значи: аз съм за събота, 13:30 - 14:00. По въпроса къде - давам и аз предложения, но дайте да правим някакъв компромис и да се спираме на някакво. Вярно, че с обяд е по-удачна комбинацията. Предложенията ми са: Пицарии: Уго, Дон Домат, Кривото; ресторанти: Дивака, Хепи; сладкарници: Лагуна (надали ще има места, но пък не е само сладкарница), Пчела на Ангел Кънчев, Джимис на малките 5 кьошета, Атене срещу Френската гимназия. Има и други - изпариха ми се. Както се казва - най-тегавата работа е организацията. За това - при 3 съгласия за 1 заведение - остава то. ХАйде - казвайте!

# 51
  • Мнения: 268
Здравейте preggo ,

Едва насмогнах да изчета всичко, което сте написали в новата тема! Браво на вас!  smile3501

Аз вчера почивах и се отдадох на шопинг. Купих си страхотни неща от мола. Съвет от мен - има дрехи, подходящи за бременни, в Тера Нова ( ако сте фенове на марката, защото много хора не са)... Иначе има хубави идеи и в магазина на Фритьоф Нансен, срещу офиса на Мтел.

Вчера ходих на ЖК. Беби се развива добре - върви малко по-голямо от седмиците си. Естествено, на УЗ в поликлиниката не се видя пол, но техниката там като цяло е лоша.

За болничните - лекарката ми от ЖК е много готина и предложи да ми даде, но аз засега се въздържам. Предпочитам да си ходя на работа докато съм енергична и не ми тежи коремът. В третия месец ми се наложи да полежа вкъщи 2-3 седмици и бях станала "депресирана, заядлива, злобна женица"  smile3511 Така че не ми се иска пак да изпадна в такова състояние, а то ще стане, ако изляза в болнични, защото просто не съм от хората, които ги свърта вкъщи.

Желая ви хубава вечер!  babydust7

# 52
  • Мнения: 9 990
Тези болнични...незнам.Миналият път всичко беше много просто.Ако решиш да взимаш по-рано от 45-те дена се свикава комисия/ фиктивна разбира се/ и се издава месечен болничен и така се подновява до настъпването на тези 45 дена преди термин.Всичко минаваше през работодател.На мен лично всичко са ми изплащали в срок и коректно, но заради некоректни работодатели се стигна и до тук.Сега взимам детските надбавки/18лв/ по карта, подавам заявление веднъж в годината/ до скоро беше два пъти в годината/Еднократната помощ не помня от къде я взех-май пак от работодателя.Не е нормално да се виси на опашка всеки месец -майки с бебета, или родилки/ за тази еднократна помощ/ Ще стават опашки по-големи от при пенсиите на пенсионерите в пощите.Всичко ще е по карта, предполагам.Нямам идея дали тази карта може да е същата, по която сега си взимам детските/ тъй като ще подам за детски и за второто дете.../Т.е дали детските за двете деца ще са на една карта, всичко може ли да е на една карта или за детски и майчинство-всичко отделно? newsm78И все пак-до сега ставаше всичко по служебен път, а сега предполагам ще се редим на опашки да подаваме молби и заявления...май така ще е.За мен ще е голям купон-с кака и бебе на ръце-на опашката... Crazy

# 53
  • София
  • Мнения: 9 110
Aya, можеш ли да ми сложиш  stork-boy
Днес докторът каза, че вижда "пишле" и е почти сигурен, че бебечето е момченце. Мъжът ми ме издразни с изказванията за майстора.... Някак си не го очаквах от него  Sad Свързвам подобни изказвания с по-ограничени мъже.....
Както и да е. Скарахме се едно хубаво по темата  ooooh! и чак не ми се мисли. Бабите и двете се надяваха на момиченце  Wink
Аз му се радвам каквото и да е. Днес цял ден ходя и се хиля като зелка. Flutter

# 54
  • Мнения: 7 384
                    Здравейте,майчета.
          За еднократната помощ  споделям пресен опит /още не е получена/.След като си вземете акта за раждане се подава документ в соц.служби и се получава на следващия месец от 15 до 20 число в ПОЩАТА.Не искат поне в момента да я преведат по картова сметка,а и акта за раждане остава в соц.служба до взимането на парите.След това ги уведомяваш,че си ги получил и си взимаш акта.
          За кърменето  по удобно и лесно от всякакви млека,шишета и т.н.За да не се разранят зърната дъщеря ми ползва "Гармастан" и то още в болницата след като роди.Имаше проблеми 1-2 дни и сега всичко е ОК.
          За помпите за кърма  Ползва такава на "Авент" и то не електрическа.Много е доволна и и върши чудесна работа.Няма оплаквания от нея и постоянно говори,че първия път се е измъчила с някаква не помня точно марката.За цената:Купи си я по обява във форума за 35 лв още в гаранция.Така,че и цената не и беше проблем.
                   Ей,ама съм голям съветник.Изписах ви темичката. Mr. Green Mr. Green Mr. Green
                   Лека вечер и чудесно настроение.
                   PS.Пропуснах за Пенелопа - все пак някой в соц.службите има малко ум в главата.За второто дете не носиш бележки за доход,когато получаваш такива за първото си дете.Само преписваш това ,което пише при първото.Водят го изравняване.Аз се бях уплашила,че ще трябва два пъти в годината за двете си деца да тичаш да подаваш документи  Mr. Green Mr. Green Mr. Green нали са родени в различни месеци.Превеждат ги на същата картова сметка.
                   Мила,ти баби нямаш ли.Защото с тези въпросчета се занимавам аз.Само като и доскучае в къщи тогава гледам бебето. Mr. Green   

Последна редакция: ср, 13 дек 2006, 20:25 от Didia

# 55
  • Мнения: 9 990
Дидиа, аз не съм си взимала помощта от пощата-това стана 2003 г все пак де.Да разбирам ли сега, че за тази помощ се ходи 3 пъти-един път да си вземеш акта, втори-да подадеш някаква си молба, трети-да си вземеш евентуално помощта и пак да отидеш да заявиш пък, че си я взел?Нещо такова ли се получава?Не виждам логика, много тъпо, ако е така, наистина...

# 56
  • София
  • Мнения: 1 956
За кърменето - твърдо смятам да кърмя (ако имам физическата възможност). Каквото и да се говори за адаптираното мляко, има и елемент на спекулация, насаждаща определени мнения. Все пак то си е търговски продукт. Плюс това майчиното мляко е така изчислено от природата, че със сигурност да е най-пълноценната храна за децата. Като се започне дори от животните и се стигне до хората - милиони години не е имало адаптирано мляко, а светът е оцелял и то повече от успешно.
И аз четох, че е много важно как ще се започне с кърменето в начаслото, как и кога бебето ще "захапе" и т.н. Вече започна да ми става каша от информация.
Гърдите се бях засилила да си ги подготвям още в началото, по препоръка на майка ми, но като бях преди 3 седмици на консултация при лекаря, при който ще раждам, той изрично се възмути и забрани триенето с гъба под душа. И от тогава съм пас и не знам какво да правя. Но смятам да възобновя - моите гърди сега като бременна, не ги усещам по-чувствителни от преди, не са и по-големи, нито са се променили на вид. До сега като им е обръщано внимание, не съм усетила контракции... Та смятам да рискувам.
Еми ка , има много хубав български чай на Биоселект - горски плодове, дива ягода, ябълка и канела. НЕ вярвам да ти се догади от тях. Ефтини са и са леко сладки и киселички. Аз съм им фен.
За сладкото : Шоколадът не е така опасна храна за килограмите, както се говори. Освен това пъпките излизат не от шоколада по принцип. Пъпките излизат наистина от шоколад, но от определени марки шоколад. НА мен например имаше период, в който ми излизаха от всичко на НЕстле, но после май смениха съставките и спря този ефект. Аз ям Нутела - по 1 чаена или супена лъжица дневно. Не ме е страх, че се дебелее от шоколад - изпитала съм на собствена отговорност действието му - през сесиите ядях по 2-3-та дори и 4 големи шоколада дневно плюс нормалната храна и не качвах нито грам. Но става дума за чистия фин млечен или черен шоколад. От всички останали - с ядки, стафиди, бисквити - се дебелее.
Друг е въпросът, че за бебето не било полезно да се яде много шоколад - какаото е стимулатор от групата на кафето все пак. Товари черния дроб и т.н. Но пък от 30-40 г шоколад не вярвам нещо да му стане на бебето.
Леки десерти - има някои сладки изкушения, от които не се дебелее, стига да се ядат в умерено количество и разумно. Такива са : чист шоколад, сладолед, кремове без нишесте, ориз и брашно, торти с малко блат - тирамису, чийз кейк...; кисело мляко с мед и орехи, с течен шоколад и банан, със сладко... Но от балкави, банички, пайове, масленки, бисквити, сникърси, вафли, кифли - все се дебелее и то скоростно.
Има и друга тънкост - аз например ям сладкишите като основно ястие, а не като десерт. Иначе като преди сладкиша човек се натъпче със супа, салата, манджа ... няма как да не се ошишкави.  Повечето от гореизброените сладкиши съдържат хранителни работи като доста яйца, млечни белтъчини - те са си пълноценна храна.
Хайде стига с тези хранителни лекции. Храна, козметика, метаболизъм, физиология... - все са ми слабости. За това и завърших университет в бллизка сфера... Дано не ви досаждам.
Друга тема искам да подхвана - нетипични занимания. Напоследък неистово ми се рисува... От време на време ме завладява едно такова художествено настроение - гледат ми се картини, филми за художници, рисува ми се... Като малка много обичах да рисувам. Справям се средно добре - не съм художник за специални похвали, но и не съм бездарна. Спира ме само това, че нямам нищо под ръка за рисуване вкъщи, но от няколко дни гравитирам към книжарниците. Рисува ми се обаче със скъпи материали, а не просто с акварелни боички от 5 лева... Но ме е страх, че като инвестирам крупна сума в бои, изведнъж ще ми угасне мерака...
Вие имате ли някакви такива странни приумици?
Аз започвам да се замислям дали не е от бебето. Имам професионални художници и дори дизайнер в рода си... А пък от страна на мъжа ми са само музиканти и оперни певици. Но музиката не ми се вижда особено по-интересна сега...
Замислям се сериозно и над това да започна курс по немски - учила съм го от дъжд на вятър и в училище, и сама, и на курсове, но като не е практикуван един език - бързо се забравя. Някой има ли идея за добра школа или частен учител на изгодни цени?
И да се оплача сега - спете при всяка отдала ви се възможност! От известно време режимът ми съвсем сатана нечовешки. Вечер не мога да заспя докъм 2-3-4 часа. Лежа в леглото и само се въртя, бебето се мести и коремът едно особено ме наболява с една тъпа странна болка. Не мога да си намеря място. А и кръстът , гърба и главата ме болят от време на време... И ходя до тоалетната поне по 3-4 пъти... После в един момент заспивам сладко и дълбоко и откарвам почти до 12 на обяд! НАправо се вбесявам - денят си ми отива така много тъпо и безцелно. Докато се оправя, нахраня - и хайде вече е тъмно... А преди спях най-късно до 9 и вършех толкова много неща! Даже и на мъжа ми помагах. А като се замисля, че ако не бах в болнични, как ли щях да ставам сутрин при тези нощни тормози...?!

# 57
  • Мнения: 7 384
Дидиа, аз не съм си взимала помощта от пощата-това стана 2003 г все пак де.Да разбирам ли сега, че за тази помощ се ходи 3 пъти-един път да си вземеш акта, втори-да подадеш някаква си молба, трети-да си вземеш евентуално помощта и пак да отидеш да заявиш пък, че си я взел?Нещо такова ли се получава?Не виждам логика, много тъпо, ако е така, наистина...
Точно така става.Взимаш си акта,ходиш да подаваш документи и то до 20 ако се не лъжа,че след това оставаш за по-следващия месец.Неда се роди на 28 .10.Ние си взехме акта от граото след 2-3 дни,че не ни се чакаше да събират актовете на целия район  Mr. GreenПодадохме документите и сега между 15 и 20  декември трябва да си вземе  еднократната помощ.Ако не я вземе до 20 остава за 15-20 януари. Mr. GreenНе се съгласиха да я преведат по карта и не можаха да ми обяснят защо.Става дума за 2006,а първия път по същия начин за 2005 год.Това е. Mr. Green

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Пролет, и мен са ме хванали творческите Simple Smile не си сама Simple Smile
Аз пък откакто съм бременна има желание да се занимавам с разни приложни неща Simple Smile то от малка са си ми в кръвта, но сега....
Научих се да шия гобленчета, за сега са само детски и малки, но вече ми се иска и нещо по-сериозно да захвана. За сега се чудя още, защото с бебо не знам до къде ще го докарам Simple Smile
В къщи съм декорирала Коледно от .... много време, чак вече ми омрузна и мисля за нещо ново Simple Smile
та .... така ... явно бебките ни действат Simple Smile

# 59
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Леле колко много сте изписали.
Аз се цедях миналия път и давах кърма от шише до четвъртия месец на Габи. Правех го с ръце и си бях свалила кожата от гърдите и имах огромни синини от натъртване. След това почна да излиза вместо кърма кръв и взех лекарства за спиране на кърмата. Малката се отби на 20-тия ден.
Сега въобще няма да купувам биберони, шишета и адапте, а помпа и ще кърмя докато мога.

Общи условия

Активация на акаунт