Баница с праз

  • 52 633
  • 13
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 163
Сигурно е писано много пъти, и предварително се извинявам за повторението, но съм отскоро в чудесния форум на БГ-МАМА, и мъжа ми сега иска да си хапне баница с праз. Направих опит, но честно казано, и аз не я ядох. Помогнете ми, мили мами, с някоя изпитана и вкусна рецепта за баница с праз.
Благодаря предварително и се надявам с ваша помощ да стана порядъчно добра домакиня  chef

# 1
  • София
  • Мнения: 15 453
Аз така я правя:
Баница с праз лук и готови кори!

Стръковете се разцепват на 4 по дължина и се нарязват на ситно, после лука се задушава до омекване в малко мазнина.Охлажда се и се добавя при разбитите:сирене, кисело мляко, яйца, половин лъжичка сода, щипка сол и една супена лъжица брашно.Разбърква се всичко.После се взима една кора, поръсва се с разтопено масло или олио,захлупва се с още една кора ,наръсва се плънката и се навива.Когато се навият всичките кори се намазва отгоре с масло и се оставя да поомекнат корите 15 минути.Пече се в умерена фурна!
Да ви е сладко!

# 2
  • София
  • Мнения: 903
Аз съм правила баница с праз по два начина: с готови кори и теглена. Ще ти кажа рецептата за тази с готовите кори, защото се приготвя по-лесно от другата.
плънката се приготвя по следния начин: празът се нарязва на дребно и се задушава в малко олио и вода. След като се махне от котлона се прибавя сирене и сол на вкус. ( аз не слагам яйца).
Корите гиподреждам по следния начин:
слагам в намазнена тава две-три готови кори ( между тях ръся по малко олио), поръсвам по малко олио и слагам от плънката.След това пак две-три кори и т.н., докато се свърши плънката. Най-горната кора се намазва с мазнина и пече в силна фурна.

# 3
  • Мнения: 7 106
Ето ти и моята рецепта :

1 пакет готови кори
3-4 стръка праз
около 300 гр. сирене
2-3 яйца
1 кафяна чашка масло
подправки
газирана вода

Праза се реже на дребно и се задушава в малко олио. След като е хубаво омекнал се маха от огъня и като изстине се подправя със малко червен пипер и се смесва с натрошеното сирене. Ако има нужда - досоляваш.
Мажеш дъното и стените на тавичката с олио и покриваш с една кора. Мажеш с олио, слагаш втора кора и отгоре ръсиш част от плънката. Следва отново кора, мажеш с олио, втора кора - плънка и така докато сквършиш продуктите. Най-отгоре трябва да завършиш с 2 кори. нарязваш баницата на квадрати или ромбове и я заливаш с разтопеното горещо масло. Яйцата ги разбиваш със половин чаша газирана вода и заливаш цялата баница. Оставяш 5-10 минутки да попие и печеш.

# 4
  • софия
  • Мнения: 163
Много благодаря за отзивчивостта и помощта!   bouquet
Ще кажа какво съм сътворила, дано да стане...

# 5
  • Мнения: 4 176
Ето я моята:

Продукти:
1 пакет кори
4 яйца
1 желтък ( белтъка слагам към 4-те яйца)
Малко олио за пържене
1/4 ч.ч. олио за сместа с яйцата
около 200 гр. сирене
3/2ч. брашно
1/2 кофичка кисело мляко
1 бакпулвер
1ч.л. червен пипер
около 7-8 стръка праз

Приготовление:

Реже се праза * бялото и зеленото). Разрязва се по дължина и после на паченца с дебенина 1 см.
Слага се в дълбик тинан да се задуши с олиото. Когато остане на мазнина се прибавя за около 10 секунди червения пипер.
Маха се от котлона.
В тази смес се начупва сиренето и се разбърква. Оставя се да се охлади.

Смес с яйцата:
С миксер се разбиват яйцата. Аз разбивам отделно белтъци от желтъци, като за да станат белтъците на пяна слагам щипка сол.
В голяма купа смесвам белтъци и желтъци. Прибавям брашното, като в него съм смесила предварително бакпулвера. Прибавям олиото и киселото мляко.

Отварям корите.
Мажа с тестената смес и отгоре нахвърлям от праза. Взимам две кори ( тази намазаната и една отдолу) и навивам на руло.
Поставям в намаслена тава.
Редя в тавата. Може и да се навие.
Мажа с желтъка разреден с малко водичка. Отгоре нарязвам парченца краве масло и слагам да се пече.

Пече се около 40 мин. на 180С. За да съм по-точна фурната я загрявам на 200С и след 5 мин. намалявам на 180.

# 6
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз така я правя:
Баница с праз лук и готови кори!

Стръковете се разцепват на 4 по дължина и се нарязват на ситно, после лука се задушава до омекване в малко мазнина.Охлажда се и се добавя при разбитите:сирене, кисело мляко, яйца, половин лъжичка сода, щипка сол и една супена лъжица брашно.Разбърква се всичко.После се взима една кора, поръсва се с разтопено масло или олио,захлупва се с още една кора ,наръсва се плънката и се навива.Когато се навият всичките кори се намазва отгоре с масло и се оставя да поомекнат корите 15 минути.Пече се в умерена фурна!
Да ви е сладко!
И аз я правя така!

# 7
  • Мнения: 814
Аз правя баницата по рецепта като тази на Зори. Много си я харесвам. И за да не се повтарям, само ще напиша друг пълнеж за баница с лук.
Продуктите са:
3 големи/дебели/стръка праз
300 гр.  сирене/ими 350 г извара, а може и да се смесят по половината от сиренето и изварата, въпрос на вкус,
3 яйца, 1/2 чаена чаша смлени орехи,
2-3 листа от целина1,
1 връзка магданоз
В олио задушавам нарязания на колелца лук, а след охлаждането му прибавям останалите продукти, като овкусявам със сол и черен пипер.
Оттук нататък е както при баницата с готови кори по рецептата на Зари. Дано и на теб да ти хареса. И добър апетит, ако решиш да опиташ 

# 8
  • София
  • Мнения: 15 453
Аз така я правя:
Баница с праз лук и готови кори!

Стръковете се разцепват на 4 по дължина и се нарязват на ситно, после лука се задушава до омекване в малко мазнина.Охлажда се и се добавя при разбитите:сирене, кисело мляко, яйца, половин лъжичка сода, щипка сол и една супена лъжица брашно.Разбърква се всичко.После се взима една кора, поръсва се с разтопено масло или олио,захлупва се с още една кора ,наръсва се плънката и се навива.Когато се навият всичките кори се намазва отгоре с масло и се оставя да поомекнат корите 15 минути.Пече се в умерена фурна!
Да ви е сладко!
И аз я правя така!
Taka може и без праз и става баница със сирене само. А може да се сложи спанак или киселец и пак става хубава. А от содата,киселото мляко и брашното става плътна, мека и пухкава.

# 9
  • София
  • Мнения: 10 858
Мен ме заинтригува варианта на Мамица Peace ще го пробвам.

# 10
  • Мнения: 4 176
Аз правя същата баница и с пресен лук. Също и с кайма.  Там обаче запървам малко лук, каймата, подправки и пак по горе описания начин. Става разкошна.
Понякога когато не мис е навива редя корите, а не ги навивам.

# 11
  • София
  • Мнения: 10 858
А каква е целта на това намазване с тестената смес?
И като краен резултат предполагам ще е нещо като смес м/у баница и питка, нали?

# 12
  • Мнения: 4 176
Ми целта е, че каквато и да е плънка се захваща за корите, а не стои отделно и не се рони и не пада. Тзи смес придава една плътност на баницата и корите изглеждат като ръчно точени.
Така понякога правя и баница със сирене. Пробвай. Ще се зарадваш  Laughing И да кажеш харесва ли ти.

# 13
  • София
  • Мнения: 10 858
Страхотна си Мамица! Благодаря ти Hug Ще пробвам при следващото правене на баница, с каквато и да е плънка!

Общи условия

Активация на акаунт