Дългокърмещи мами, помагайте отново!!!!

  • 1 809
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 664
Теа, вие заедно ли спите?
Аз не съм с кой знае по-голям стаж от теб, положението е почти същото, дори пусках съвсем подобна тема наскоро. Това, което смятам да направя, е да започна да я оставям понякога да спи в бавачката си, защото и аз имам нужда да поспя поне 2-3 нощи в месеца. Така ще видя как спи когато цицата не е на разположение, защото има ужасно неспокоен сън и ме притеснява, че не се наспива с това непрекъснато будене за кърмене. Освен това ще й купя този месец легло за големи деца и ще почна да я припивам в него с кърмене. Така смятам да поогранича малко нощните кърмения и спането заедно (тя изпитва някакъв панически страх от бебешкото креватче с решетките, но това е друг въпрос).
Нощното отлагане на кърменето за "след малко" и при нас е невъзможно, но това е защото спи при нас и е свикнала на всяко размърдване да получи цицата в устата.

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Нощното отлагане на кърменето за "след малко" и при нас е невъзможно, но това е защото спи при нас и е свикнала на всяко размърдване да получи цицата в устата.
Ммм, и Мая спеше в моето легло, като започнахме със 'след малко'.

Теа, а как се буди? При Мая след малкото действаше само, ако не я боли истински и не се е разбудила. Още като мрънка насън, й прошепвах (и аз самата спяща почти напълно) 'ей сега', 'след малко ще дам'. Тв полузаспала почака, почака и си заспи без да ще Laughing Хем не й отказвах (че да се разбуди с протести), хем спяхме. Ако се събудеше въпреки обещанието, ако плаче и мрънка - боли я. Още и по сукането я познавах. Като я болеше зъб, сучеше непримиримо; ако просто се е поразбудила за сучене, 1-3 минути и се отрязваше.

# 17
  • Мнения: 3 447
При нас номерът с "ей сега, след малко" категорично не работи  Tired Мрънкането задължително преминава в гневен рев. Да не говорим, че аз нямам думата, защото той най-вероятно ми е вдигнал блузата и се е самообслужил, преди още да съм се събудила.
Моите наблюдения са следните:
1. Когато не го мъчат зъби, броят на нощните събуждани (и кърмения) рязко намалява до 1-2. Това ми дава надежда, че когато израстнат всичките (колко зъба всъщност трябва да му пораснат сега  newsm78), ще има подобрение.
2. Когато сме някъде навън или на интересно място, изобщо не се сеща да суче. В началото на лятото редовно ми ровеше в блузата на площадката, след това престана. Може цял ден да не суче. Това ме навежда на мисълта, че в момента до голяма степен суче от скука.
3. В интерес на истината, към края на лятото беше започнал да си заспива сам или с чашата за вода в ръка - легне, повърти се известно време и заспи. Сега също го прави от време на време, но по-често посяга към цицата.
За психологическите последствия - ние така или иначе сме непрекъснато заедно, защото няма кой да ми помага в гледането, така че привързването е неизбежно. Но когато сме навън, се заиграва или тръгва нанякъде и хич не му дреме за мене, не е като залепен. В къщи също си играе сам и не изисква непрекъснато да съм до него и да го забавлявам. Закача се с непознати, установява контакт, не е плашлив... Така че по-скоро бих казала, че е независим, отколкото, че е развил болезнена привързаност.

# 18
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много интересно това за Долто Grinning Интересно ми е какви ли са били нейните лични преживявания с кърменето Whistling - ама едва ли може да се намери тази информация вече Laughing
Понеже е интересна тема, днес питахме д-р Попиванова за тези работи и тя ни разказа, че наскоро е имала подобно запитване пак от психоложка със същите чуденки Grinning Явно фройдизмът е твърде дълбоко залегнал в съвременната психология и особено във френската школа (това каза д-р Попиванова) - а кърменето е доста по-отдавна и не личи да е увредило човешката раса (изключая обичайното състояние на невротична психотичност на същата раса, което си е същото и дори засилено в ерата на изкуственото хранене Laughing). Малко в кръга на майтапа, но - няма ли все пак някоя конкуретна школа, която да е на друго мнение и с която да се утешава човек Laughing

# 19
  • Мнения: 919
според мен теориите до голяма степен се отнасят за крайности като в  този случай.

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 05:10 от Гаргамелчо

# 20
  • София
  • Мнения: 533
Как спим?

Ами как ли не Simple SmileSimple SmileSimple Smile Приспивам го около 8-8,30 и го оставям в креватчето. След което в най-кошмарните нощи се буди през час-два, а в по-спокойните - през 3 Simple SmileSimple SmileSimple Smile Все едно си имам новородено Simple Smile И така като си легна около 12, събуди ли след това, обикновено в просъница го вземам при нас и така си изкарваме до сутринта. Но... забелязах, че като спи между нас, се буди по-често - усеща ме и при всяко помръдване си иска кърмене. Затова се опитвам да го връщам в креватчето... Но понякога той така се вкопчва в мен, изобщо не ме пуска - и айде пак обратно на спалнята...

Бу, и не мога да разбера - зъби ли са, не са ли... Понякога се буди рязко, с писък. Друг път - постепенно. Обикновено събуди ли се, още в просъница се надига и се изправя, хваща се за решетките и започва да плаче. В тези моменти много рядко е заспивал само с песничка, на ръце. В повечето случаи - кърмене. По времето и начина на сучене, също не мога да разбера - боли ли го, не го ли боли.

Хедра, къде е тази д-р Попиванова, в 25-та ли? Аз и без друго съм пропищяла от джипито на Денис и отдавна се каня да я сменям. Ако я бях слушала нея, а не вас, да сме приключили отдавна с кърменето Simple Smile

Искате ли, ако ви е интересно, да понапиша от различните теории разни неща за кърменето - и на Фройд (който изобщо не е толкова краен, колкото Долто), и на английската школа (която е за кърменето), и после - заедно да ги обсъдим Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 21
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Д-р Попиванова не е педиатър - тя е неонатолог и национален координатор на програмата за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето в България, страхотна жена Grinning
На мен лично ще ми е много интересно да ни разкажеш за различните школи и възгледите им относно кърменето Grinning

# 22
  • Мнения: 3 926
Ооо, аз също искам да прочета що мислят разните умни глави по въпросите на кърменето Grinning
Относно нашия скромен опит в областта - Сияна имаше период на непрестанно търсене да суче около годинка и месец-два. По примери от форума започнах да я залисвам с играчки, да пеем и играем забавни игри (пържи, пържи пържолки, га-га вранке и т.н.) и тя намали дневните сукания до 4 като в това число включвам и сутрешното и вечерното. Нощем обаче положението е неконтролируемо на моменти. И мисля това са точно тези моменти, в които зъбките започват да проправят път нагоре. Има 12 бр. Очаквам кучешки и кътници.
В по-спокойните нощи заспива като й кажа "Бързо лягай и заспивай!!!" с доста "серт" тон. Врътва се, стиска очите и заспива. Има ли проблем обаче Crazy Изправя се в кошарата, тръшка се, крещи, "мамооо", "татееее", "ниниииии" като последното е кодовото име на циците Mr. Green и просто получава исканото. И така през час-два... докато аз не изпуша съвсем и не я взема при нас. Тогава се залепя за мен и заспива, а аз будувам Crazy
Когато съм вкъщи не заспива без гърда. Когато ме няма заспива или в количката навън (така я приспива баща й) или сяда в майка ми и за две минути (по нейни разкази) клюмва главата и се "отсича". С мен също заспива в количката, без да е сукала.
Вечер не заспива без мен. По никакъв начин и никой не може да я сложи в леглото й. Крещи, пищи, захласва се, една вечер е повърнала от рев докато аз се пибера Confused
Не мисля, че е зависима. Просто такива са нуждите й в момента. От скоро пробвам това с въвеждането на ритуали. Ще видим какъв ще е резултатът при нас Grinning

# 23
  • София
  • Мнения: 533
ОК, започвам с различните теории - първо с Фройд, защото той е в началото Simple Smile Знаете, че при него всичко е прекалено сексуализирано (както принципно в ортодоксналната психоанализа) , така че на места някои моменти може да да ви дойдат в повечко Simple SmileSimple SmileSimple Smile Но Фройд си е Фройд Simple Smile


Фройд разделя психосексуалното развитие на личността на няколко стадиЯ: - ОРАЛЕН, АНАЛЕН, ЕДИПОВ, ЛАТЕНТЕН И ГЕНИТАЛЕН.


Оралният период е първият период от развитието н аличността и обхваща приблизително първата година, година и половина от живота на детето. Тук либидото се инвестира в оралната ерогенна зона и сексуалната активност се организира около устната чувствителност. В началото еротичният компонент е слят с акта за хранене от майчината гръд или шишето с биберон. едва по-късно еротичният компонент се освобождава от тази си основа, за да се въплъти в хора, заети с хранането и грижите на детето (майката или нейн заместител). "Ако кърмачето можеше да говори, то със сигурност би обявило сученето за най-важното нещо в живота си." Според Фройд сученето от майчината гръд става първият изходна точка на целяи сексуален живот, недостижим образец за всяко по-късно сексуално задоволяване, към който въображението често се връща през периоди на неблагополучие."

Това благоговение и боготворене на контакта на дететос майката през оралния период е един от основните постулати на ортодоксланата психоанализа, разработван впоследствие от множество привърженици на Фройд.

Един от съвременните на Фройд разделя оралният стадий на два подстадия - орално-пасивен и орално-садистичен.

Орално-пасивният стадий покрива времето преди поникването на първите зъбки или приблизително първите 6 месеца от живота на детето. През този период всеки попаднал в ръцете на детето предмет незабавно се "проверява" чрез устата, поради което устата се смята за основен орган на познанието в този стадий. През орално-пасивната фаза все още липсва амбивалентност на детето към майката ( и нейната кърмеща гръд). майката все още е извън конкуренция и не се възприема от дедето като добра (даваща, удовлетворяваща, награждаваща) и лоша (отказваща, фрустрираща и наказваща). Но всяко забавяне на храненето (несъвпадането между желанието на детето и отлика за храна на майката) може да фрустрира удоволствието, а оттук и възможността за халюцинаторно удовлетвояреване на желанието чрез заместители - собствения палец, биберон.

По-късно, обикновено около 6-тия месец или при поникването на първите зъбки, когато детето започва да хапе, се навлиза във втория, активен орално-садистичен подстадий. Към сученето се прибавя и захапването като средтсво за доставяне на удоволствие. Налице са първите прояви на амбивалентност на чувствата на детето към майчината гръд - вече съвместно съществуват и любовта, и омразата. детето се стреми да задържи гръдта със сила, като възприема отдръпването й като наказание и отмъщение на майката за захапване и нараняване на зърното.

Допълнителни причини за фрустрация, а оттук и за амбивалентност на чувствата могат да бъдат:

- увеличаването на паузите
- интервалите между кърменето
- отказването му през нощта
- замяната на кърменето с шише с биберон
- и най-вече отбиването от кърменето.

Прекалено ранното отбиване (през първото полугодие от живота на кърмачето) психоаналитиците разглеждат като причина за фиксация върху оралната пасивност, тъй като детето не е успяло да пренасочи либидото към други обекти. Обратно, ако отбиването се предприеме по време на орално-садистичната фаза, тогава майката рискува да му внуши, че го прави като наказание и отмъщение заради "агресивните страст" на детето.

Състоянието на фрустрация много често се съпровожда от чувство на безпокойство, тревога и страх, породени както от дефицита (причина за песимизъм и пристрастяване към орални удоволствия в по-нататъшния живот), така и от презадоволяването на оралните потребности 9причина за фиксация впоследстиве върху оралния период като цяло, както и регресия към него и по-трудно пренасочване на либидото към други обекти, важни за следващите етапи от психосексуалното развитие). За психоаналитиците нормалното, без ощетяване и прекаляване, удовлетвоярване на оралните потребностие необходима предпоставка за безболезнен преход към следващия период на развитието - аналния, където либидото вече е изместено от оралната върху аналната зона. На този етап детето се учи на контрол върху отделителните функции и на самостоятелност.

Това е накратко Фройд за кърменето Simple Smile

# 24
  • Мнения: 3 926
Уау, честно казано това не ми звучи твърде против Wink Да не кажа, че е добра основа майките да бъдат поощрявани да кърмят повече от 6 месеца Mr. Green
Искам сега да разбера къде е проблемът ако двете фази - орална и анална се застъпят newsm78 Защото подразбрах, че има такъв явно Grinning

# 25
  • София
  • Мнения: 533
Да, добра основа е Simple Smile Всъщност те всички школи са абсолютно ЗА кърменето - проблемите започват с отбиването... И всъщност от писанията на Фройд пак нищо не става ясно - да не отбиваме детето през орално-пасивната (фиксация), да не го отбиваме през орално-активната (пак проблем!). Някак си по идея сякаш се подразбира отбиването преди навлизането в аналната фаза, но не е казано в прав текст, нали Simple SmileSimple SmileSimple Smile

И аз това питам, какво става, като се застъпят? Да не говорим, че ако кърменето продължи след 3-тата година, вече детето влиза в Едиповата фаза...

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Абе дотук май единствената вреда, която се споменава, е че детето може доживотно да си остане разнежено фиксирано върху оралните удоволствия Mr. Green (което го забелязвам у много възрастни индивиди, дори да не са били хич кърмени Laughing).
Майтапа настрана - Фройд звучи много по-добре, отколкото очаквах Grinning Особено пък тези описания на чувствата, които се предполагат у детето при отказване на хранения, увеличаване на интервалите и отбиване преди готовност у него Wink
Кажи сега и за Долто, че много ми е интересно Grinning

# 27
  • Мнения: 549
Супер любопитно, а бях много скептична към теориите. Може да продължиш темата за следващите фази в развитието на детето, ще следя с интерес !  Simple Smile

# 28
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Интересно! И аз очаквам продължение...

# 29
  • София
  • Мнения: 533
Ще продължа с теориите, обещавам, само да намеря повечко свободно време, че те никак не са малко по обем Simple Smile Може би ще помоля Бу да пусне отделна тема, например "Психоанализа на кърменето Simple Smile"

Общи условия

Активация на акаунт