Работодател в несъстоятелност - а майчинските ми?

  • 2 045
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 147
Работодателят ми обявява несъстоятелност Cry, а аз съм по майчинство още половин година... Отделно имам да ползвам страшно много отпуска и планирах като изтекат тези 6 месеца да си я пусна и да я ползвам.
Моля ви, ако знаете правно как стоят нещата, кажете ми какво да очаквам, какво ще стане с майчинските, които трябва да получавам Cry Cry Cry...

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Предполагам, че работодателят ти започва производство по несъстоятелност и все още не е обявен в несъстоятелност. Тази процедура е доста продължителна. Докато се обяви в несъстоятелност предприятието продължава да действа донякъде - например разпродават се налични активи, събират се вземания и т.н. Съответно трудовията ти договор действа и ти си получаваш майчинството. При прекратяване на договорът ти имаш право на обезщетение за неизползван годишен платен отпуск.

# 2
  • Мнения: 9 050

Това, че работодателя е в несъстоятелност още нищо не значи. Назначава се синдик, който преценя положението и не е задължително да се стигне до ликвидация. Може да бъде предложен оздравителен план.
При вас имаш ли информация докъде е стигнала процедурата?

# 3
  • София
  • Мнения: 147
Не, далеч съм от "кухнята". Това го разбрахо от колега и силно се притесних. Фирмата имаше трудности и преди, получавам майчинските си с месеци закъснение, но поне ги получавам. А сега не зная какво ще стане. Разбрах, че е пусната някаква обява за несъстоятелност или нещо такова Embarassed. Не ги разбирам процедурите, затова ви занимавам! Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 2 162
Не съм специалист по трудово право- дано се включи някой с повече познания, но доколкото си спомням обезщетенията за майчинство и гледане на малко дете се дължат от НОИ, а се изплащат чрез работодателя, т.е. би трябвало без значение каква е съдбата на фирмата тези пари да ти бъдат изплатени. Що се отнася до обезщетенията ти за неизползван друг отпуск, те се дължат от работодателя и за тях трябва да се включиш в списъка на кредиторите заедно с колегите ти- ако не се лъжа тези вземания бяха 4ти по ред за удоволетворяване.

# 5
  • Мнения: 9 050
За да се получава майчинство, независимо че парите идват от НОИ, майката трябва да има действащ трудов договор. Ако няма такъв - няма и майчинство. В случая обаче, както е писала и Incandescent, процедурата отнема време. Така че, вероятно ще си получиш цялото майчинство. Колкото до неизплатените възнаграждения, от две години има фонд Гарантирани вземания на работниците и служителите, от където се изплащат обезщетения точно в такива случаи. Още обаче не ми се е налагало да работя с този закон ( слава богу!) и не мога да дам подробна информация за практиката по него.

# 6
  • Мнения: 9 990
Чудех се тези дни, та нядявам се, авторката на темата няма да се разсърди, ако и аз попитам в нейната, подобен ми е въпросът...
Та-предстои ми излизане по майчинство.Очаквам фирмата догодина да закрие дейност, или ако не закрие, да съкрати моето място-т.е.-няма да имат нужда от човек на тази позиция така или иначе.Това ще се съвпадне всъщност като време-точно ще съм вече по майчинство, когато може би ще се случи.Как ще получавам аз майчинство? ThinkingИли ще се водя безработна ли, що ли?

# 7
  • София
  • Мнения: 147
Пенелопа, няма проблем за въпроса ти. И той е по темата. Все сме в кюпа newsm50

# 8
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Чудех се тези дни, та нядявам се, авторката на темата няма да се разсърди, ако и аз попитам в нейната, подобен ми е въпросът...
Та-предстои ми излизане по майчинство.Очаквам фирмата догодина да закрие дейност, или ако не закрие, да съкрати моето място-т.е.-няма да имат нужда от човек на тази позиция така или иначе.Това ще се съвпадне всъщност като време-точно ще съм вече по майчинство, когато може би ще се случи.Как ще получавам аз майчинство? ThinkingИли ще се водя безработна ли, що ли?

На практика, ако получаваш обезщетение за бременност и раждане или си в майчинство, договорът ти не изтича / ако е срочен / или си на постоянен договор няма как да те освободят преди да ти изтече майчинството, дори и да премахнат длъжността ти.

# 9
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Да добявя, че съм пропуснала - да закрие дейност какво означава  newsm78 - да престане да съществува - да я ликвидират ли?

# 10
  • Мнения: 9 990
Да, да престане да съществува е единят вариант.
Другият е, че четох, че при съкращаване на щат/ или нещо такова беше, боса съм многов  правните неща, уж четох кодекса на труда, ама нищо не ми стана ясно ooooh!/-та прочетох, че бременна може да се освободи все пак по някаква си линия.Имат си вратичка. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт