Отговори
# 30
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Ние не живеем в София и в нашия квартал има хиляда млади майки, на които за съжаление им спряла кърмата на втората седмица. Подозирам, че мен ме мислят за сектантка, която си мъчи детето с късно захранване и без вода. И майките им и свекървите им повече разбират от всичко от някакви си доктори. Затова пък педиатърката ни одобрява идеята за кърмене докъм първи клас Mr. Green. Казва се д-р Царина Иванова, Велико Търново.

# 31
  • Мнения: 2 274
Д-р Иванова от САНА ООД  Peace! Тя е за изключително и продължително кърмене и за късно захранване  Hug!

# 32
  • Мнения: 8 999
Само да ви кажа, че след първата година, кърмата вече няма никаква хранителна стойност, нито защитни свойства, както е до 6тия месец. Децата ви я ползват вместо вода, просто като течност. Излишно се напрягате да кърмите 3 годишни деца.

# 33
  • София
  • Мнения: 44 098
Ами да, но не и нашата педиатърка Wink Всъщност моят гинеколог беше мн добре настроен, както и лекарите в инфекциозна болница, та има и такива и такива лекари...

# 34
  • на село
  • Мнения: 1 028


Това от бисерите ли е? Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 16:19 от tatyana_77

# 35
  • Мнения: 8 999

Не, това е медицински факт и той е доказан научно! /това е цитат, но наистина е така/

# 36
  • София
  • Мнения: 44 098

Не, това е медицински факт и той е доказан научно! /това е цитат, но наистина е така/

Може да не е така хранителна(но в никакъв случай не е и със статута на вода), но за това пък предаваш безценни имунотела на детето си например....

# 37
  • на село
  • Мнения: 1 028
Малко не по темата - http://www.biberonbg.com/info/karmene_sled_godinka.htm

# 38
  • Мнения: 819
Преди да ме оперират анестезиологът ме пита разни неща и аз му казах,че съм кърмила до тоя момент-той беше така впечатлен,щото Ани е над две години,а иначе цялото отделение лекари се гъбаркаха с мен,че детето гладно щяло да стои,докато съм в болницата...

# 39
  • Мнения: 1 043
Само да ви кажа, че след първата година, кърмата вече няма никаква хранителна стойност, нито защитни свойства, както е до 6тия месец. Де
 


---- е то такива ни трябват в кърмаческия само - давайте и за възпитателния побои се застъпете  Sick

# 40
  • София
  • Мнения: 191
Цитат
Не, това е медицински факт и той е доказан научно! /това е цитат, но наистина е така/


Ще споделиш ли откъде е цитатът, за да се ограмотим и да спрем да спрем да се напрягаме с това кърмене?

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 19:33 от SlaveyaLEX

# 41
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само да ви кажа, че след първата година, кърмата вече няма никаква хранителна стойност, нито защитни свойства, както е до 6тия месец. Децата ви я ползват вместо вода, просто като течност. Излишно се напрягате да кърмите 3 годишни деца.
Интересно - защото медицинските изследвания например показват точно обратното. Например информацията от Американската педиатрична асоциация, които по мои впечатления са медици:
Fat and Energy Contents of Expressed Human Breast Milk in Prolonged Lactation - за деца само над годинка изводите са:
Цитат
Conclusions. Human milk expressed by mothers who have been lactating for >1 year has significantly increased fat and energy contents, compared with milk expressed by women who have been lactating for shorter periods. During prolonged lactation, the fat energy contribution of breast milk to the infant diet might be significant.

Плюс препоръките на СЗО кърменето да продължава поне през първите 2 години от живота на детето - това са минимални срокове, не максимални Laughing А сигурно няма смисъл да цитирам медицинските данни, че кърменето през втората година от живота на детето осигурява 42% от необходимите му белтъчини, 29% от енергийните нужди и т.н., и т.н. Или пък това:
Цитат
"Antibodies are abundant in human milk throughout lactation" (Nutrition During Lactation 1991; p. 134). In fact, some of the immune factors in breastmilk increase in concentration during the second year and also during the weaning process. (Goldman 1983, Goldman & Goldblum 1983, Institute of Medicine 1991).

Надявам се тази информация да ти е полезна Grinning

# 42
  • Мнения: 3 205
ПО въпроса от заглавието - и педиатърката ми в Пловдив и тази от София одобряват продължителното кърмене.

# 43
  • Мнения: 8 999
Не се впрягайте толкова заради изказването ми за продължителността на кърменето. Всяка кърма има своите специфични характеристики. Моя позната си прави лабораторен анализ на кърмата още на втория месец, тъй като детето й не наддаваше /само по около 100 г. на месец наддаде/ и се оказа, че кърмата й няма никаква хранителна стойност. Кърмеше го само заради антителата, но бебето мина на хранене с АМ, въпреки, че тя още доста месеци имаше обилна кърма. При всяка жена се получава така, но за различен период от време. След първата годинка детето само започва да произвежда антитела и е по-добре да се стимулира този процес, а не вливането така да се каже "отвън". В края на краищата на 1 год. бебетата вече са захранени и организмът им разчита много малко на "калории" от кърма. Кърмете си децата и до първи клас, ако това ви харесва и ако имате кърма - лошо няма, но не си мислете, че след, хайде да кажем, втората година, вашата кърма притежава същите качества, каквито е имала в първите месеци след раждането. Не натрапвам мнението си, само го изказах, така че ви моля да не ми се нахвърляте. Дори и да не кърмя в момента, все пак два пъти минах по този път и съм се съветвала с достатъчно добри специалисти по въпроса.

# 44
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Байбиби... не ти се нахвърлям изобщо. Но моля те, преди да пишеш подобни несмислици - вземи почети малко.

В България няма място, където да направят анализ за калоричност на кърмата - в БМК изследват само чистота и прочее. Ако е анализ 'на око' - няма нужда.

Тук има доста хора, които се занимават с тези неща много задълбочено и от доста време, така че е малко смешно да обясняваш такива неща.

Общи условия

Активация на акаунт