БисИри и правописни истории 6

  • 41 115
  • 823
  •   1
Отговори
# 210
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
 hahaha
и ас сам много страхлива ...  от тези истории настрахнах  и мажо мисе смее но поне го убедих 4е има и други пазли станами по леко....страшна тема   
 
 

# 211
  • Мнения: 1 951
Две заглавия на теми  Grinning

Смена на име 

Децка кухня в Стара Загора 

# 212
  • Мнения: 495
в предвид /цитат Вергилия - щото посещава тази тема  Mr. Green /
справка - пише се само предвид, без разни "в", "на", "под", "над" отпред  Grinning

# 213
  • Мнения: 11 314
Лени, ти спомена, че си коригирала на лични една мама, пък тя не ти е проговорила.
Много зависи от тона, който прозира зад написаното и начина, по който се прави корекцията.
Помня едно мое стълкновение (поредното) с Мама Кенга точно на правописна тема.
Бях пуснала тема със заглавие "Да се поздравим с Съединението".
По-горе споменах, че имах проблем с клавиатурата ( на немската Ъто е на много шибано място) и просто избягвах да го пиша.
Та тогава тя като ми скокна, че и бодяла очите грешката ми и да съм си я оправила.
Стана тя една....

Може и ти да си била прекалено "назидателна", та затова мамчето да ти се е вързало.

# 214
  • Мнения: 25 598
Може и ти да си била прекалено "назидателна", та затова мамчето да ти се е вързало.

Едва ли това е причината. Просто някои хора недолюбват критиката. Тук цитатите са анонимни и пак периодично някой се разпознава и яхва метлата, представи си какво става, ако го направиш поименно, та даже и на ЛС.
Аз лично само веднъж съм си позволила да поправя някого на ЛС и то само защото се "имаме" с въпросната съфорумка, разчитах на чувството й за хумор, а и куриозът беше, че мен самата ме бяха поправили по същия начин за същата грешка.  Mr. Green С непознат човек или такъв, за когото не съм сигурна как ще го приеме - никога не бих рискувала. Пък и най-неграмотните не четат тук. Тук влизат хора, които искат да сверят знанията си и евентуално да научат нещо ново. За всички тях (и себе си слагам в това число) -   bouquet!

# 215
  • Мнения: 9 990
Извън темата сме се разприказвали, но-нееднократно призовавах доста потребителки към ползване опцията "проверка на правопис", която вече я няма.Не само, че не забелязаха, ами вече не чета писания от тях, заболяват ме очите.Не се правя на интересна, и аз имам дни, в които не съм в кондиция, смея се над собствените си грешки, приемам поправка и критика, обаче-да ме прощават, но това са все момичета работещи, писали си автобиографиите, кандидатствали , учащи се все още...за мен е недопустимо-та как са минали кандидатстудентският изпит с този отчайващ правопис се чудя само...

Относно-Смена на име, аз се запитах дали потребителката не е рускоговоряща, но имах работа и не успях да отворя темата, а там щеше да си проличи. newsm78

# 216
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Извън темата сме се разприказвали, но-нееднократно призовавах доста потребителки към ползване опцията "проверка на правопис", която вече я няма.Не само, че не забелязаха, ами вече не чета писания от тях, заболяват ме очите.Не се правя на интересна, и аз имам дни, в които не съм в кондиция, смея се над собствените си грешки, приемам поправка и критика, обаче-да ме прощават, но това са все момичета работещи, писали си автобиографиите, кандидатствали , учащи се все още...за мен е недопустимо-та как са минали кандидатстудентският изпит с този отчайващ правопис се чудя само...

Мдааа, а иначе много държат въпросните дами на висшето образование на съпрузите си... Tired
Ето и нещо яко от мен 
на 7 месеца,влязохме в болница с диагноза пнефмония и чревна инфекция.Тогава и биеха венозно два аб .Изписахани и след три дена пак ни взеха за рецидиф на инфекцията.Сега сме в вкъщи една седмица,и днес на контроло пак ни изписаха аб.Просто имам чувство че се вартя в омагиосан кръг.
Съжалявам за преживяното от авторката, но...  #Crazy

Последна редакция: чт, 04 яну 2007, 18:26 от Тарталета

# 217
  • Мнения: 747
Хм. От две възможности- пнеумония и пневмония, авторката е избрала трета. Според мен пнеумония е правилно /поне така го казват докторите/, кажете и вие. Ако това е така, защо предпочитаме да кажем евро, вместо еуро?

# 218
  • Мнения: 1 581
pneumonia е латинското име, но на български е пневмония. Просто така е прието, както и евро, и Европа.
Без да съм напълно сигурна в обяснението, мисля, че в славянските езици (или поне в някои - руски примерно) няма дифтонг 'еу', както и 'ау', затова в разни думи заемки са били предавани като 'ев' и 'ав'. Освен туй не съм много сигурна, ама май на гръцки 'eu' се е изговаряло 'ев'.

Пък лекарите може да си го произнасят 'пнеумония', щото си знаят и ползват латинското название.

# 219
  • Мнения: 9 990
Точно това си мислех, заради чисто латинската терминология, с която боравят лекарите, но не знам и аз...

# 220
  • Мнения: 6 167

Кате, къде в мен класата на Кенга..  Laughing Joy
Не знам, сигурно... лошото на този вид общуване е, че не виждаш и чуваш събеседника,
а това много често може да доведе до погрешни заключения за намеренията ти..
моите са винаги благородни  Crazy

# 221
  • Мнения: 728
Че има доста откровено неграмотни потребителки, спор няма. А истината е, че форумът не е чак толкова голям и доста често става ясно кой е автора на даден бисер. Не знам как се казва пневмония или пнеумония, но със сигурност в нашата епикриза беше написано с "в".  А за Европата, май на немски си е пак Европа, ама малко съм го позабравила тоз език.
Ха сега да ви запитам, как е правилно подтиква или потиква?

# 222
  • Мнения: 1 242
"подтиквам" е глаголът, а "подтик" - съществителното.
Не било потикви, ами подкратуни Laughing - нова международна поговорка Wink

А на немски се пише Europa

# 223
  • Мнения: 7 803
"подтиквам" е глаголът, а "подтик" - съществителното.
Не било потикви, ами подкратуни Laughing - нова международна поговорка Wink

А на немски се пише Europa
то4но така  Peace

# 224
  • Мнения: 5 577
корЕгирам

Общи условия

Активация на акаунт