Обратно към кърменето!

  • 1 498
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Дъщеря ми се роди точно преди 40 дни и ме направи най-щастливата жена на света. След всичко, което прочетох тук взех твърдото решение да кърмя бебто си, за да му дам най-доброто. Това обаче се оказа доста труден процес, който постави на изпитание моята воля и решителност.Минах през какво ли не.....Родих секцио и кърмата тръгна бавно и трудно, но от първия момент сложих бебка на гърдите си и отказах бутилката с АМ. Тя се бореше заедно с мен и сучеше сякаш цял живот го беше правила -със страхотен хъс. В болницата свали доста-250 гр, но продължихме да отказваме дохранването. Пробното кърмене показа, че кърмата ми не е достатъчно. Започнах да я храня на поискване и да стимулирам лактацията със всички познати средства- чайове, хомеопатия, бирена бая,много течности........и успях. За една седица тя качи 250 гр. и когато почти бях постигнала щастието и усетила насладата, гърдите ми се разраниха жестоко. Мажех ги с какво ли не -Ласинох,Гермастан, Дефламол...нищо не помагаше. Извиках консултант по кърмене вкъщи- каза, че бебето суче съвсем правилно. Плачех от болка, стисках  зъби, за да не викам...започнах да изпитвам ужас и страх, когато наближаваше часа за хранене, но продължавах..И така допреди две седмици, когато болката стана непоносима. От гърдите ми течеше кръв и гной,кожата просто липсваше. Докторката ми каза, че трябва да прекратя кърменето,за да могат раните да заздравеят. Започнах да я храня с Аптамил и да се изцеждам на всеки три часа. Преди ена седмица вдигнах 40 градуса -възпалението беше много сериозно и се наложи цяла седмица да пия Аугументин. Не съм кърмила малката принцеса от 2 седмици и кърмата ми намаля- изцеждам по 60-80мл. от двете гърди. Нуждая се от вашата помощ и съвети, за да възстановя кърменето. След всичко преживяно няма да се откажа и вярвам, че ще успея.

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Минала си през големи трудности Confused Представям си колко ти е било трудно.

Сега, когато гърдите ти са здрави, мислиш ли, че можеш пак да започнеш да я слагаш на гърда? Постепенно може да се увеличи кърмата за сметка на адаптираното мляко, докато премине изцяло или почти изцяло на естествено хранене.
Колко често цедиш?
Впрочем, макар и със задна дата, нещо в сукането явно не е било съвсем наред, щом гърдите са се разранили толкова лошо.
Кажи малко повече за бебето - колко се роди, колко беше най-ниското тегло след раждането, колко качи само на кърма докато беше?
Как я кърмеше?
И аз вярвам, че ще успееш, щом имаш такова силно желание да кърмиш Simple Smile

# 2
  • Мнения: 678
Съвет немога да ти дам,но ти пращам много,много кураж и съм сигурна,че ще успееш.Направо ти се възхищавам на желанието да кърмиш и проблемите,през който си минала.Аз не съм имала такива проблеми и незнам дали щях да издържа на твое място.
Успех и дано всичко отшуми бързо и кърменето да ти носи само положителни емоции занапред  bouquet

# 3
  • Мнения: 667
Ако са напълно заздравели гърдите е хубаво да започнеш да я слагаш пак и да се открие проблема, за да не се разраняват повече гърдите. Тук има много опитни мами, които ще помогнат със сигурност.
Кърмата ще се увеличи от честото сукане най-вече, а другите методи ги знаеш - чайчета, бирена мая и много спокойствие.
Ако можеш изцеждай се по-често докато се възстановят нещата.
Ще успееш - за всеки проблем има решение  Peace Успех!

# 4
  • Мнения: 264
Нали имаше някакви силиконови накрайници точно за такива проблеми - да не се разраняват гърдите. Почти съм сигурна, че Chicco предлагат такива. Провери, може да ти помогнат.  Впрочем, съгласна съм с Дървеняаау, че нещо не е било наред с кърменето, за да се разраниш така. Успех ти пожелавам и дано всичко да бъде наред! Кърмих дъщеря си почти до годинка и детенцето не че не се разболява (сега е на 4) но доста по-рядко и по-леко. Успех!

# 5
Дариа се роди 3.300 и 51 см. Когато ни изписаха след 5 дни тежеше 3.070. На 1 месец тежеше 4.300, което ми се струва идеално, но аз все още я кърмех. Една седмица след това беше на АМ заради антибиотика и кръвта, а аз се изцеждах през 3 часа-в този период кърмата ми намаля.
В момента се изцеждам през същия интервал и й давам кърмата между 60-80 мл.в шишенце+добавка от АМ между 30 и 60 мл.
Притеснявам се, че ако възстановя кърменето ще разраня отново гърдите. Това, което ми се трува притеснително е ,че когато сучеше долната й устничка не беше обърната навън.

# 6
  • Мнения: 462
Извиках консултант по кърмене вкъщи- каза, че бебето суче съвсем правилно.

Странно... А какъв е този консултант?

Наистина и аз си мисля, че има проблем с поставянето на гърдата. Като разрешиш това другото ще се получи непременно! Възхищавам ти се, че имаш желанието и куража!!!  Heart Eyes

Ще успееш!!!

# 7
Днес я накърмих два пъти и отново усетих болка след това в зърната и ареолите. Мисля си, че я слагам правилно, но явно има някакъв проблем.

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Колко навътре поема зърното и ареолата, по твоя преценка? Как е позиционирана? Тялото й накъде е обърнато, лицето?

# 9
  • Мнения: 1 586
Така както го описваш, че кожата липсвала... да не би да развиваш контактен дерматит в много остра форма вследствие на кърменето? В острата си форма той е вид мокреща екзема с жълтеникав секрет. Каква диагноза все пак ти поставиха? Минала съм през такъв страшен дерматит на ареолите и зърната успешно и мога да споделя опит, ако е същото при теб.

# 10
  • Мнения: 276
Здравей,не че имам кой знае какъв стаж,но вече 4 мес. сме на кърма и в началото също имах проблем със зърната е не чак като твоя,но да споделя че много ми помогна кремчето на авент за зърна мажи го колкото често се сетиш и също веднага след кърмене/изцеждане като не трябва да се отмива преди кърмене,също така мажи цялото зърно.Желая ти успех!  bouquet

# 11
  • Мнения: 547
desyp, напълно разбирам какво изживяваш. Аз преминах през абсолютно същото - рагади, запушени канали, температура, антибиотици и т.н., но искам да те окуража, че нещата ще се оправят и много скоро ще усетиш и приятната страна на кърменето, а тя е несравнима с нищо друго  Heart Eyes.
Това, което мога да те посъветвам е, въпреки болките да слагаш детенце по-често да суче, за да ти стимулира кърмата. Аз използвах силиконовите накрайници на Авент и мога да кажа, че много ми помогнаха. Те ще предпазят зърната ти от по-нататъшно разраняване, а когато се възстановят напълно, ще можеш спокойно да ги махнеш. Много е важно междувременно да се научиш да поставяш правилно бебето на гърдата.
Другото, което много ми помогна беше мазането с дефламол. Но не го мажеш като кремче, а го слагаш като компрес на зърната - изстискваш обилно върху марля и я слагаш на зърната. Трябва хубаво да го отмиеш преди кърмене. И не се отчайвай - такива сериозни рагади изискват по-продължително време докато минат и не една и две тубички дефламол, но си заслужава всичките усилия.
Стискам палци скоро всичко да е наред!
 

# 12
Искам да благодаря от цялото си сърце на всички вас, които ми помагате с личния си опит и съвети-това ме мотивира още повече да продължа.
Диагнозата беше мастит, вследствие на разранени зърна.
От вчера сме само на кърма и то от първоизточника, но със силиконови накрайници, тъй като все още се страхувам.
Когато  кърмя поставям бебка с лице към мен, като се старая главичката и тялото да са в права линия. Изчаквам да отвори широко устичка и вкарвам максимално голяма част от ареолата/имам големи зърна и тя не може да поеме цялата ареола/. В първият момент, когато засуче изпитвам болка, което не знам дали е нормално, но тя постепенно отшумява. Когато приключиме зърната и тази част от ареолата са зачервени, а аз усещам пареща болка, въпреки накрайниците.

# 13
  • Мнения: 667
И при мен в началото имаше болка докато засуче, но след това отшумяваше. Около втория месец започнах да усещам и нещо като пареща болка, по-скоро стягане под мишницата – аз лично си го обясних като развиване на млечните жлези, защото отшумя и след това ми се увеличи доста млякото - около 2 седмици ми беше през час на гърдата. И моите зърна бяха доста време розови и чувствителни – определено беше от позата на кърмене. Коремчето и оставаше на горе към тавана да гледа, а не към мен.
Опитвах и със силиконови накрайници, но гледах бързо да ги махна, защото не се стимулира добре лактацията с тях, а и ме беше страх да не свикне с тях, защото мен лично ме дразнеха. По едно време си мислех, че има и млечница по моите зърна, а бебка беше с чиста уста – и макар, че се мазах с какво ли не не разбрах от какво точно се оправих. Просто продължих...
Не съм сигурна какъв може да е при теб проблема, но пък може нещо от моя опит да свърши работа. Успех!

# 14
Вече се убедих, че проблема идва от неправилно кърмене. Кърмила съм я 4 пъти от вчера и вече имам нещо като кръвоизлив на едното зърно- подуто и червено. Дайте съвет как да разбера какъв е проблема или към кого да се обърна да го проследи.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 249
desyp, този консултант прегледа ли бебето за скъсена юздичка на езичето? Къде живеете? Някоя опитна майка би могла да провери за този проблем. Ако случаят е такъв, може лесно да го решите при стоматолог или УНГ лекар.
Понякога при големи зърна и малка устичка не бебето, времето решава този проблем - с малко израстване Simple Smile.

# 16
Това за юздичката е много интересно не го знаех..към УНГ ли да се насочим, за да го проверят?Живея в София в жк.Слатина. Определено това ми е последната надежда, защото не бих могла да преживея всичко наново.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 249
Педиатърът също би трябвало да може да каже - иди още днес. Ако случаят е такъв, можеш да пуснеш ЛС и на доц. Бранков(Doktor Ogi) - правят процедурата и в Пирогов (но и всеки УНГ лекар би трябвало да може да я направи).

# 18
Току що говорих с педиатърката,за да поискам съвет. Предложи ми да престана с този мазохизъм и да спра кърменето,за да не се завъртам отново в кръга на раните, възпаленията и лекарствата.
Странното е, че дори накрайниците не ми помагат. Възможно ли е да стиска зърното между челюстите си и така да го травмира?
Според лекарката причината е в това, че мъничката е много лакома и суче много активно, но нямала проблем с юздичката. Лошото е, че отново трябва да се върна към помпата и шишетата-голяма хамалогия и малко удоволствие, а толкова вярвах, че този път ще успея с кърменето, но уви...

# 19
  • София
  • Мнения: 12 228
Това, което ми се трува притеснително е ,че когато сучеше долната й устничка не беше обърната навън.
   На мен ми направи най-голямо впечатление тази част от поста ти..
   Все още ли суче по този начин?
   Това определено не е правилния начин да поемат гърдата. Преди малко погледнах малките докато сучеха и определено долната устничка е обърната навън.. Надявам се наистина проблема скоро да се открие и да се реши. Не е лошо наистина да се провери и за скъсена юздичка. Дори и с изкуствените зърна ли усещаш болка? Като използваш помпата не така ли? Мен лично вече ми е по-неприятно с помпата ако ми се наложи отколкото като сучат малките, така че наистина предполагам че  има проблем в засукването.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 249
Отговорът на педиатърката ти няма да коментирам, но ако не я е преглеждала специално, не може да знае дали не е от юздичката. Ако трябва иди на частен педиатър. Със сигурност можеш да успееш.
Забелязала ли си дали малката се плези?

# 21
Със и без накрайниците болката е една и съща. Единствено, когато се изцеждам с помпата не чувствам никаква болка.
Не съм забелязала да се плези, но определено долната и устничка не е обърната навън като на рибка, а почти не се вижда.

# 22
Консултантката по кърмене се казва Лечева. Не знам дали има смисъл да я викам отново, след като според нея всичко е ок с кърменето или да потърся някой друг, който да открие проблема.

# 23
Desyp, искрено ти съчувствам. Аз съм нямала проблем със зърната, но имах проблем със сукането. Малкият ми готованчо засука чак на 2м и половина. Та в този смисъл искам да ти казха че ако за известно време се налага да ползваш помпа, просто се настрой положитено към нея и я приеми като първо другарче в кърменето. След известно време вече няма да е толкова досадно. Естествено истинското кърмене е дар божи и ти пожелавам скоро всичко да е наред. Моят опит показва че с възрастта бебока сам може да си оправи проблема. Успех!

# 24
  • Мнения: 168
наистина само майка може да разбере каква воля си проявила за кърменето - аз също страдам от рагади, и при първото си дете, и сега. този път в началото имах млечница и дактарин ми помогна доста- общо взето и гармастан и дефламол вършат една и съща работа, но си боли - порбожда и аз тропам в началото, докато болката малко поутихне. едното ми зълно е на път да се откъсне от едната страна и сред кърмене продължава да ме понаболява - но все  пак се търпи - не като при теб. не знам какво да посъветвам - може би да ограничиш времето - примерно на максимум 10 минути на кърмене, при мен се разраняват от половинчасовите кърмения. разделяй кърмене и дохранване с твоя кърма...
аз пък искам да попитам дали да не започна да кърмя и от двете гърди - сега се налага да дохранвам, защото през първия месец не наддаваше. сега е по-силен, но си изсуква и колкото му дам в шишето. иска ми се да спра дохранването, но след като 20 дни не наддаваше направо не ми стиска. та, дали и двете гърди не е по-добро решение от просто да спра дохранване?

# 25
  • София
  • Мнения: 12 228
   Разбира се че може да предлагаш и двете гърди. Много майки го правят, така хем бебчо ще си хапне допълнително ако иска, хем ще се стимулира допълнително лактацията. Просто ги редувай тоест на следващото кърмене да предложиш първо тази която е била втора. Надявам се други мами които кърмят по този начин също да се включат. На мен просто ми се налага да кърмя от двете..

# 26
  • Мнения: 2 829
Деси, ти си страхотна! След толкова много проблеми все ощеимаш силата и волята да продължиш!!! Искрено се надявам скоро проблемите да изчезнат и да остане само удоволствието от кърменето.  bouquet
echi, аз кърмя и от едната и от двете гърди-както дойде. Първия месец кърмех и от двете гърди всеки път, а сега понякога заспива още на първата. Определено не ми е намаляла кърмата, бебко е 8 кг. на 4 месеца.
На твое място бих давала и двете гърди, бих кърмила по-често вместо да дохранвам. Не за друго-по-лесно ми е на всеки час ако трябва да си вдигам блузата, вместо да мия шишета, биберони, да изварявам вода и т.н.

# 27
  • Мнения: 168
благодаря, мисля да започна от тази нощ Simple Smile

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Възможно ли е да стиска зърното между челюстите си и така да го травмира?
Да, възможно е. Някои бебета имат по-силен рефлекс за стискане, който полека отшумява с времето (обикновено до 4-6 седмици след раждането).

За юздичката не се бави да провериш - ако е в нея проблемът, нещата ще се подобрят значително веднага след манипулацията, която е бърза и безкръвна.

Можеш на всяко слагане на гърда да я слагаш, махаш и пак слагаш, докато постигнеш добър резултат в захапването на гърдата - примерно, като видиш, че устничката не е обърната както трябва и (може да) издава цъкащи звуци, докато суче - сваляш (като първо нарушаваш вакуума с малкия пръст) и повтаряш слагането отначало - чакаш да отвори широко уста и поднасяш гърдата, като се стараеш да засуче възможно най-много от ареолата и зърното.

Тялото й към твоето ли е обърнато, докато суче?

# 29
  • Мнения: 4 242
Браво за упоритостта!
Защо не опиташ за част от секундата да подпомогнеш тази долна устничка в момента на отварянето на устичката, просто бързо, леко и внимателно дръпни брадичката надолу.
Освен това си мисля за това което сподели че зърната са големи и няма как да захване ареолата, това си е проблем, значи детето трие с венци основата на зърното. Първо няма как да не причини рагади, второ не стимулира гърдите правилно. Но ако е това, този проблем би се решил единствено с времето.
Стискам палци и чакам добри новини!  bouquet

# 30
Благодаря за подкрепата! Днес с Асинка ще ходим на доктор в МД и силно се надявам да решим проблема, защото от един ден къмене от гърдата ми се появи мехур на зърното, който е болезнен и се пълни с мляко.
Стискайте ми палци!

# 31
  • Мнения: 4 242
Стискам и чакам да разкажеш как е минало и какво се видя като проблем!

# 32
По Коледа наистина стават чудеса.
Оказа се, че проблема наистина е в късата юздичка на езичето.
Благодаря на всички за подкрепата и най-вече на Ива Д, която дойде лично до вкъщи и откри причината.
Вече усетих насладата от кърменето без болка. Това е най-невероятното усещане!
Благодаря, че ви има!

# 33
  • Мнения: 2 829
Ура! Браво на вас! Чудех се какво става, много благодаря че сподели!
Желая ви приятно кърмене, малко са хората с такава силна воля като теб!!!
 Heart Eyes  bouquet

# 34
  • Мнения: 2 959
...усетих насладата от кърменето ...Това е най-невероятното усещане!...
Десип, поздравления и от мен за проявената упоритост и воля, преодолявайки болката да дадедш най- добрият старт на детето си! Успех занапред с кърменето, всяко начало е трудно, но така оценяваш смисъла на това което правиш!

# 35
  • София
  • Мнения: 12 228
  Браво и от нас  Simple Smile Много се радвам, че проблема се е решил и ти пожелавам от сега нататък да се наслаждаваш на кърменето с малкото човече  Simple Smile

# 36
  • Мнения: 4 242
Щастлива съм за вас!   bouquet Само радост за напред!

# 37
  • София
  • Мнения: 555
И аз се радвам за вас Hug, скоро си мислех какво ли е станало.

# 38
Благодаря на всички за вашата съпричастност! Няма да е пресилено ако кажа, че благодарение на Вас още едно бебче  получи най-добрия старт.
Желая Ви много здраве, щастие и любов!

Общи условия

Активация на акаунт