Според вас властните майки отглеждат ли комплексирани деца?

  • 9 391
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Аз обичам майка си страшно много, но тя е изключително властен човек и страхотен манипулатор. Израстнах ужасно комплексирана и свита, сестра ми не - явно си е до детето. И до ден днешен ужасно се страхувам от нея и разочарованието и от мен; грешила съм - да, както всеки човек и тя постоянно ми натяква грешките ми и как е трябвало да направя еди си какво. Наричала ме е "простачка", заради 5-ца на изпит в университета, тази година за пръв път реших да празнувам рождения си ден на заведение със семейни приятели и тя превъртя съвсем - защото трябвало тя да организира, ръководи и присъства на празниците на детето си; пожела ми мъжът ми да ме остави и синът ми да не иска да е с мен, за да разбера какво е да си отхвърлен на празник / въпреки че с нея излязохме предния ден и се почерпихме/. В 1 през нощта ми се обади, че умира, защото не съм я поканила с нас на ресторант и си взима сбогом. Ангажирала е парти агенция за рождения ден на сина ми от два месеца за края на януари, въпреки че 10000000000 и казах, че с мъжа ми все още не сме уточнили как точно и къде ще направим рождения ден. Сега ни покани за Бъдни вечер и решихме да отидем; дано мине добре и не изпадне в истерия, че баща ми харесва мое ястие повече от нейното. Иначе ми помага много, но после го натяква до безкрай. Не се гордея със себе си Embarassed - все още се уча да казвам категорично мнението си /благодарение на мъжа ми/, без да изпадам в ужас, че няма да допадне на всички.

# 16
  • Мнения: 15 190

...
 Властна майка не означава непременно прекалено строга, а такава която те обсебва и не ти дава възможност да се изявиш, сам със собствени сили. Тоест прави всичко вместо теб, като си мисли, че е за твое добро, а всъщност ти вреди. Не ти дава възможност сам да се бориш, и да постигаш победи, дори и с цената на много грешки. Предпазва те от грешки, а те всъщност са много ценни, чрез тях ти се учиш на практика, а не само на теория.

С това съм напълно съгласна. Мисля обаче, че има моменти в живота на детето, когато е необходимо да бъдеш "властна майка", някой грешки просто са фатални.

# 17
  • Мнения: 3 835

...
 Властна майка не означава непременно прекалено строга, а такава която те обсебва и не ти дава възможност да се изявиш, сам със собствени сили. Тоест прави всичко вместо теб, като си мисли, че е за твое добро, а всъщност ти вреди. Не ти дава възможност сам да се бориш, и да постигаш победи, дори и с цената на много грешки. Предпазва те от грешки, а те всъщност са много ценни, чрез тях ти се учиш на практика, а не само на теория.

С това съм напълно съгласна. Мисля обаче, че има моменти в живота на детето, когато е необходимо да бъдеш "властна майка", някой грешки просто са фатални.

Да разбира се, нямах предвид фаталните грешки, а другите неща от живота. И в интерес на истината визирам, една по-късна възраст, а не малките деца. Не знам авторката по какъв повод е пуснала темата. Но дори и в малка възраст, децата трябва да се научат, да се оправят сами, а не всеки път да чакат майка им да ги защитава, да оправя всичко вместо тях. При всеки проблем да тичат при нея, за помощ. А това зависи от майката.

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Фатална грешка е само такава, водеща до смърт /не дай Боже/; всичко останало е поправимо! Майка ми приемаше за фатална грешка раждането на детето ми Shocked; критериите явно са различни; и аз искам да предпазя детето си от много неща, но искрено се надявам да не прибягвам до крайни методи и етикети Praynig

# 19
  • Мнения: 1 063
А властните майки не са ли всъщност комплексирани?  Thinking Какви комплекси предават на децата си? Звуча малко като А. Адлер, но нали е негова тезата стремеж за превъзходство и власт.

# 20
  • Мнения: 3 835
А властните майки не са ли всъщност комплексирани?  Thinking Какви комплекси предават на децата си? Звуча малко като А. Адлер, но нали е негова тезата стремеж за превъзходство и власт.

Интересен въпрос задаваш, но лично аз смятам, че не е задължително. Казвам го от личен опит и наблюдения. Въпреки, че кой да знае. Някой комплекси се коренят толкова назад във времето, и са толкова надълбоко, че и на най-опитния психолог, ще му е трудно да ги види.

# 21
  • Мнения: 6 167
според мен властните майки отглеждат деца, които имат страх от провал.

# 22
  • Мнения: 1 063
Някой комплекси се коренят толкова назад във времето, и са толкова надълбоко
Именно.

# 23
  • Мнения: 1 063
според мен властните майки отглеждат деца, които имат страх от провал.
Възможно, но имам поглед, че деца на властни майки не притежават това чувство страх от провал и въпреки, че много от тях успяват, имат ниско самочувствие, което за мен е признак за комплексирана майка. Страх от провал бих заменила с нерешителност - например при някои житейски, лични решения (не в работата). Само разсъждавам, не споря с теб, Lennie.  Hug

Последна редакция: сб, 23 дек 2006, 10:43 от Ив

# 24
  • Мнения: 15 190
Майка ми приемаше за фатална грешка раждането на детето ми Shocked; критериите явно са различни; и аз искам да предпазя детето си от много неща, но искрено се надявам да не прибягвам до крайни методи и етикети Praynig

Ако си на 14 и детенце ще е с баща - неизвестен и аз ще го приема за фатална грешка.
Наистина критериите са различни за "грешка", още повече "допустима" и "фатална", от което се пораждат и противоречията.
Майката, каквато и да е наистина, трябва да научи децата си на самостоятелност и поемане на отговорността от действията си.
"Властните" майки чертаят пътя на живота на детето си и всячески гледат то да върви по него. В много случаи децата са благодарни след време, но има и обратното.
 Тези майки не бих ги нарекла "комплексарки", просто амбицията им е децата да живеят по добре от тях, да постигнат повече. Иска им се  опита, който те имат да го дадат на децата си, но опита се трупа, не се "наследява".
"Либералните" майки помагат на детето в натрупване на знания и опит. Дават алтернативи.
 Това според мен е разликата между  "властната" и "либерална".
 И аз мисля, че моята майка беше властна, но това ме научи да се огъвам, но никога да не се пречупвам. Научи ме на търпение, както и да преследвам целите си до край.

# 25
  • Мнения: 1 063
Аз не говоря за "комплексарки", а за комплексирани. И малка разлика, но съществена - всяка майка иска детето й да бъде амбициозно/амбицирано - едни по-малко, други повече.
А "либералните" (приемам тази дума) - да, дават алтернативи, винаги наблягат на факта, че детето има избори пред себе си, сам трябва да изгради себе си и понякога дори не участват , но са добри приятели.  Wink

# 26
  • Мнения: 453
Зависи от детето! Все пак и то си има индивидуалност...
Някои стават компелксари, други понякое време разбират каква е реалността и се отдръпват от властните си родители, за което биват наричани - "неблагодарни за всичко"....
Дано моето дете бъде щастливо с мен!

# 27
  • Мнения: 6 390
... Властна майка не означава непременно прекалено строга, а такава която те обсебва и не ти дава възможност да се изявиш, сам със собствени сили. Тоест прави всичко вместо теб, като си мисли, че е за твое добро, а всъщност ти вреди. Не ти дава възможност сам да се бориш, и да постигаш победи, дори и с цената на много грешки. Предпазва те от грешки, а те всъщност са много ценни, чрез тях ти се учиш на практика, а не само на теория.
Ама за някой това означава да си добра майка  Rolling Eyes като прави всичко вместо децата си, или пък им диктува всяка следваща стъпка  Rolling Eyes

Незнам дали отглеждат комплексирани деца, но със сигурност те самите избиват комплекси по този начин Tired

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Цитат
Ако си на 14 и детенце ще е с баща - неизвестен и аз ще го приема за фатална грешка
- дори това, вече от позицията си на бореща се за второ детенце дълго време,  не мога да нарека фатална грешка.
За протокола - да, бях дете, на 21 с 3-годишна връзка, за която се знаеше, че ще се превърне в брак, заради възпитанието ми, че трябва да се омъжа за първия мъж в живота си Confused
Пак казвам - фатална грешка е само тази, свързана с нечия смърт /дано не се случват такива/. Да, моята майка ме научи да бъда изключително отговорен човек и да си понасям последствията от грешките, но ми отне възможността да отстоявам позицията си със самочувствие, без значение дали съм права или греша; да не се страхувам от хората и да приема, че и аз съм човек, който заслужава да бъде забелязан, оценен и обичан /слава Богу вече постепенно успявам да се справя с това/

# 29
  • Мнения: 1 680
Според мен властните майки отглеждат или много комплексирани деца, или точно обратното - прекалено независими и непукистично настроени към мнението на останалите.
Peace
Имам пред очите си и двата примера.

Общи условия

Активация на акаунт