ot koga zapo4nahte s sok4e

  • 2 861
  • 50
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 4 915
След навършване на 1 година, и то ги предлагам изключително рядко.

Моля те, пиши на кирилица. Ако нямаш - използвай KREDOR  - горе вдясно на екрана.

Сокчетата не са подходящи за започване на захранване за бебета, това са препоръки от "старата школа", и ако педиатър ви е посъветвал да ги въвеждаш, значи не е достатъчно информиран.

В темата "Библиотека" има много теми за захранването и сокчетата.

# 2
  • Мнения: 1 382
От миналата седмица, но се съмнявам, че няма как свекърва ми да не му е давала, докато се е налагало да го бави  #2gunfire

# 3
  • София
  • Мнения: 3 390
Давам му от 1 месец като изпива 1 купено сокче за около 3-4 дни на всеки 2 седмици

# 4
  • Мнения: 3 760
След годинката!

# 5
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Все още не давам Peace

# 6
  • Мнения: 215
И аз давам отскоро и то от дъжд на вятър . Иначе плодове яде много .

# 7
  • Варна
  • Мнения: 237
Нашата педиатърка е от "старата школа" и аз давам от навършване на 2 мес. и 1 ден. на една от консултациите се засякохме с една майка, която иска до 6мес. детето и да е само на кърма и докторката и каза, че може поне сокчета или плодови пюрета да му дава (без да замества кърмене), за да не получи анемия. Но тук повечето майки не са давали толкова рано и децата са им здрави. И моето да чукна дърво е добре, макар и със сокчетата.

# 8
  • Мнения: 2 019
от началото на третия месец

# 9
  • Мнения: 5 393
Иво пие сок от около 3 седмици.

# 10
  • Мнения: 141
Според Американската Педиатрична Асоциация (AAP), запознаването със сокчета не е задължително да стане преди навършване на една годинка на детето. Ако все пак решиш да предложиш сок, добре е това да се случи след като детето може да си служи с чашка (след 6 навършени месеца). Ако замениш едно кърмене, преди детето да има добре установен хранителен режим и пълноценна диета, добре е да знаеш, че сокът не посреща хранителните му нужди. Когато за първи път предложиш сок, разреди го с вода и го въведи бавно. Сигурна съм, че подобни съвети няма да получиш от твоята педиатърка.
Моята маймунка, която все още се кърми на поискване, пие само вода, но за сметка на това яде много пресни плодове. Ние сме големи (21 месеца!), но сок никога не бих предложила на такова малко бебе. Няма нищо полезно в него, дори напротив.  Не на последно място - навсякъде се препоръчва изключително кърмене поне до 6 навършени месеца. Ако не ти е ясно какво значи това, разрови се в интернет, а и тук момичетата са направели страхотна библиотека. Информация има, друг е въпроса дали достига до където трябва. Излишно е да споменавам и за все още не напъно развитата храносмилателна система на бебето. Офф, мога да продължавам все в този дух, но ти ако наистина мислиш за здравето на твоето дете и искаш да му дадеш най - доброто, продължавай да си го кърмиш и подобни съвети ги подминавай с усмивка!

Поздрави и успех! 

# 11
  • Мнения: 1 288
дадох към осмия месец за първи път, но и досега пие сокчета по-скоро инцидентно, не всеки ден.

# 12
  • Мнения: 306
от вчера,т.е след навършени 6м.

# 13
  • Мнения: 94
При навършени 5 месеца.Моита бебка не пие вода та затова почнах с разредени сокчета.

# 14
# 15
  • Варна
  • Мнения: 237
[ Ако замениш едно кърмене, преди детето да има добре установен хранителен режим и пълноценна диета, добре е да знаеш, че сокът не посреща хранителните му нужди.

Сока не замества хранене. Дава се съвсем малко м/у кърменията.

А за люспите на главичката- и ние имахме, аз ги разресвах с гребенче и те си падаха. Най-добре беше след баня,понеже са омекнали. Чувала съм и да се маже главичката със зехтин и пак да се разресват- по-лесно падали, но аз не съм я мазала понеже има доста коса и по-трудно щях да я измия след това.

# 16
  • Мнения: 903
Ощене съм давала, а нямам и намерение да давам скоро...

# 17
  • Мнения: 3 423
още не съм давала Peace

# 18
  • Мнения: 678
.................Когато за първи път предложиш сок, разреди го с вода и го въведи бавно. ..................


.
...хммм аз също съм за късното захранване-изцяло сме на кърма-от скоро въведох плодово и зеленчуково пюре на обед. Но за сока........защо не пробваш да направиш на себе си сок разреден с вода и да го изпиеш...  Laughing дали ще ти е вкусен  newsm78  Heart Eyes  нищо лично

# 19
  • Мнения: 141
.................Когато за първи път предложиш сок, разреди го с вода и го въведи бавно. ..................


.
...хммм аз също съм за късното захранване-изцяло сме на кърма-от скоро въведох плодово и зеленчуково пюре на обед. Но за сока........защо не пробваш да направиш на себе си сок разреден с вода и да го изпиеш...  Laughing дали ще ти е вкусен  newsm78  Heart Eyes  нищо лично

Мила poli,

Разликата между мен и бебка е огромна. Представи си зрял организъм, с изградена имунна, храносмилателна, отделителна и пр. система и бебе на 3 – 4 или 6 месеца. Предполагам сама можеш да откриеш десете разлики.   Grinning
Радвам се, че си ме цитирала, но не съм хепи от факта, че не си ме разбрала. Бъди щастлива, че детето ти не проявява алергии от произволно /  преждивременно въведено сокче или храна! Дали на мен сокчето или храната ми е вкусна, това също друг въпрос. Нещата са несравними поради по горе загатнатата разлика.   Whistling
За да няма неразбрали: по повод питанката - да дали да се даде сокче и как трябва да се въведен, това което написах не е плод на моята фантазия. И моля, чети текста в цялост, но не забравяй да вникнеш и между редовете! 
Решението, принадлежи на всеки един от нас както и отговорноста! Друг е въпроса, че последиците са за децата ни.   Peace
Хайде със здраве и весели празници на всички!  Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 2 274
При второто след 1 г. и 6 мес.

# 21
  • Мнения: 22 835
След 7-8 ми месец и то давах инцидентно,ако не е чл плод или за разнообразие и винаги прясно изцедени

# 22
  • Мнения: 678
.................Когато за първи път предложиш сок, разреди го с вода и го въведи бавно. ..................


.
...хммм аз също съм за късното захранване-изцяло сме на кърма-от скоро въведох плодово и зеленчуково пюре на обед. Но за сока........защо не пробваш да направиш на себе си сок разреден с вода и да го изпиеш...  Laughing дали ще ти е вкусен  newsm78  Heart Eyes  нищо лично

.............Радвам се, че си ме цитирала, но не съм хепи от факта, че не си ме разбрала. И моля, чети текста в цялост, но не забравяй да вникнеш и между редовете!  .......................

....благодаря за откровения отговор, но не съм си поставила за цел да разбирам ,,плода на фантазиите'' на някого-както ти сама се изразяваш по-горе. а камоли да вниквам задълбочено в тях измежду редовете им !
Писах , защото ми направи впечетление , че съветваш разреждане с вода , а това съответно е една безвкусица ,която по -добре изобщо да не дадеш ( на бебе все пак трябва да му хареса )....или въвеждаш сок или НЕ - това е!
ПС !   Случайно видях ,че пишеш от SWISS и то Zuerich Heart Eyes-предай поздравите ми към този град -обожавам го и особено ако се завъртиш на Банхофа покрай елхата -също поздрав от мен-липсва ми
а на теб ВЕСЕЛА КОЛЕДА- мирна и щастлива !  Heart Eyes

# 23
  • Мнения: 141
....благодаря за откровения отговор, но не съм си поставила за цел да разбирам ,,плода на фантазиите'' на някого-

Надявам се това да е поседния ми пост по темата. Ще го напиша оше веднъж, защтото тук четат мами, които наистина имат нужда от подкрепа.

Ето какво казва Американската Педиатрична Асоциация (AAP):
-- запознаването със сокчета не е задължително да стане преди детето да навърши една годинка;
-- ако  се предлага сок, добре е това да стане след като детето може да си служи с чашка (след навършени шест месеца);
-- ако се замени едно кърмене преди детето да има добре установени хранителен режим и пълноценна диета, добре е да се знае, че сокът не посреща хранителните му нужди;
-- когато за първи път се предложи сок, добре е да се разреди с вода и да се въведе бавно.

А сега малко мои мисли: не трябва да се забравя, че бебетата имат неоформен вкус. Много е важно как се подхожда със захранването не само от гледна точка на опасността от алергии, но и с оглед намаляване на проблемите от храните, който предстои да се въведат. Ще дам пример: майка въвежда като първа храна пюре от банан и всичко е ок; бебчо похапва с охота, мама е щастлива. След това майката решава да въведе храна, която не е толкова сладка, напр. картоф и се открива проблем: бебето отказва да яде. Защо ли?

Мое мнение е, че нещата не трябва да се разглеждат едностранно и винаги трябва да се мисли в перспектива. От една страна, става въпрос за здравето на нашите деца: да се захранват така, че да не се отключват алергии. От друга страна, реда, в който въвеждаме храните може да ни помогне да избегнем синдрома на “злоядото дете”.

Съжалявам за отклонението. Дано съм по-ясна този път и дано съм била от полза!
   
Поздарви!

# 24
  • Мнения: 3 367
и 2те ни деца пият само мляко (АМ до година) и вода;

# 25
  • Мнения: 3 760
Когато се въвежда сок винаги се препоръчва да се разреди с вода. Така не е толкова агресивен. Колкото по-малко е бебето, толкова по-силно се разрежда сокът. Добре е да се започне с разреждане 1:3 (сок:вода). Преди годинката не се препоръчва даване на никакъв сок.

# 26
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Мойто педи ми каза да давам 1-2 лъжички сок от ябълка ( настъргана и изцеден през тензух) на обяд, и това се прави за оформяне на вкуса

# 27
  • Мнения: 287
След като навърши 6 месеца.

# 28
  • Мнения: 22 835
Мойто педи ми каза да давам 1-2 лъжички сок от ябълка ( настъргана и изцеден през тензух) на обяд, и това се прави за оформяне на вкуса
Вкусът се оформя още в утробата.Как точно ще оформиш вкуса на двумесечно бебе,започвайки със сок от ябълка?Не виждам логика.Моето бебе не е приемало сокове,преди 8месечен,а сега обожава всякакви плодове.

# 29
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Може би да свиква, за това по малко, педито така каза, но аз не съм давала още

# 30
  • Мнения: 3 478
Почнах да давам от 8-я месец. Пие много малко. За една седмица и давам 120мл. Разреждам обилно с вода. Днес и някъде другаде писах по същия въпрос. Нямах намерение да и давам до годинката, но имах сока в къщи от приятелка и беше лесно да се предам. Иначе ако бях по-сериозна, щях да си изчакам до годинката.

# 31
здравейте Александър пие сокче от няколко дни - а е на 4 месеца засега само ябълка чувства се много добре - все пак това са витамини не заместваме хранене!

# 32
пием сок от около два месеца сега сме почти на 5 приема го много добре като не зместваме хранене особено много ми помага да го залъжа да не го кърмя през ноща пие по много около 60/70 мл

# 33
  • Варна
  • Мнения: 237
Моята бебка както писах по-горе пие сок от навършени 2 мес. Преди пиеше и вода, но от както не и слагам захар- не иска водата. Обаче елате ни вижте като усети че е сокче (ябълка и правя)- изпива го до дъно. И 100г. да и дам всичките ще ги изпие.
Може ли някой да даде информация- ЗАЩО не се препоръчват сокчетата??? Каква е вредата от тях?

# 34
  • Торонто
  • Мнения: 837
sokovete sa koncentrirani plodovi kiselini koito drazniat stomaha, a celia plod sadarja i celuloza, koiato spomaga za po-dobria drenaj i neutralizira deistvieto na kiselinite

# 35
  • Мнения: 22 835
пием сок от около два месеца сега сме почти на 5 приема го много добре като не зместваме хранене особено много ми помага да го залъжа да не го кърмя през ноща пие по много около 60/70 мл
Децата обичат плодов сок-все пак е сладък.Но не се радвайте особено,че пият много.Дори даването на сок трябва да става контролирано,а не безразборно.Преди време бях писала в дир-а за соковете и вредата от тях-като се започне от дразнене на стомаха,алергии,и се стигне до затлъстяване или ниско тегло при децата,заради стомашни проблеми,предизвикани от соковете.За детето къмата или АМ е много по-важно и нужно,отколкото сок,който докато изцедите и дадете на бебето се е окислил и е загубил 80%  от витамините си.Тогава за какви витамини говорим?!По-добре да се изчака детето да прояде плодове,а сока да се дава за разнообразие/вместо плод/и то рядко.
sokovete sa koncentrirani plodovi kiselini koito drazniat stomaha, a celia plod sadarja i celuloza, koiato spomaga za po-dobria drenaj i neutralizira deistvieto na kiselinite
Напълно съгласна.Пийте вие сок от ябълки на гладно и вижте дали и колко ще ви засити..Така убивате апетита на бебето и то ще приеме по-малко мляко на последващото хранене и ще го лишите наистина от повече ценни съставки.А това да давате сок през нощта,вместо да нахраните бебето с мляко-няма да коментирам.Все едно  му давате водя със захар.

# 36
  • Мнения: 1 701
и 2те ни деца пият само мляко (АМ до година) и вода;
Shocked Shocked Shocked Eeee, прекалено ми се вижда!  Shocked #Shocked

# 37
  • Мнения: 1 043
а не ми е ясно зщо всички казват да се дава сок от 1 месец на бебето даже няма навършен месец и давайте та давайте сокчета  Crazy , витамини та витамини - а това което калима казва - боже за оформяне на вкуса  ooooh! ми да им даваме и помалко биричка за се заформя тоя вкус
ние сме вече на три месеца почти и още не съм давала сок - мисля да захраня чак в средата на 5 месец с ориз и чак след плодовете сокчета  Peace а за мамите дето се хвалят с това колко много сок изпива 2 месечното им бебе - просто недоумявам  ooooh! закаде са се разбързали - дано повече майки се вразумят че това не само че не е полезно ами е и вредно за децата ни

# 38
Тук при нас Испанската Педиатрична Асоциация препоръчва премахването на нощното хранене да става с портокалов сок и ще ви кажа че има голям успех,а и той съдържа вещества успокояващи стомаха. Едно 80 процента от лекарствата за стомах съдържат екстракти от портокал, а това че било все едно да му давам вода със захар ,не е вярно защото захарта в плодовете се разгражда напълно и не натоварва стомаха ,докато захарта добавена във вода за пиене е друго нещо, тя се разгражда до мазнина,която го товари и то много.Така че ако бебето ви приема сока- добре, но не и в големи количества разбира се .А освен това и те помагат за захранката по късно с пюрета .
[/img]

# 39
  • Мнения: 2 959
Аз все още не съм давала на Дана сокове. От течностите караме на кърма, вода и разреден чай. От два дни опитва малко прясно мляко, но нещо не й се нрави.

# 40
  • Madrid
  • Мнения: 514
Тук при нас Испанската Педиатрична Асоциация препоръчва премахването на нощното хранене да става с портокалов сок и ще ви кажа че има голям успех,а и той съдържа вещества успокояващи стомаха. Едно 80 процента от лекарствата за стомах съдържат екстракти от портокал, а това че било все едно да му давам вода със захар ,не е вярно защото захарта в плодовете се разгражда напълно и не натоварва стомаха ,докато захарта добавена във вода за пиене е друго нещо, тя се разгражда до мазнина,която го товари и то много.Така че ако бебето ви приема сока- добре, но не и в големи количества разбира се .А освен това и те помагат за захранката по късно с пюрета .
[/img]
Не са ми казвали подобно нещо на мен,най-малко да заменям хранене през нощта! newsm78Да,препоръчват да се захрани със со от портокал,но чак към 6 месец и то смесен с банан,круша и ябълка.
Но аз не съм давала сокчета и не мисля скоро да дам,вече сме на почти годинка! Peace

# 41
  • Мнения: 22 835
Тук при нас Испанската Педиатрична Асоциация препоръчва премахването на нощното хранене да става с портокалов сок и ще ви кажа че има голям успех,а и той съдържа вещества успокояващи стомаха. Едно 80 процента от лекарствата за стомах съдържат екстракти от портокал, а това че било все едно да му давам вода със захар ,не е вярно защото захарта в плодовете се разгражда напълно и не натоварва стомаха ,докато захарта добавена във вода за пиене е друго нещо, тя се разгражда до мазнина,която го товари и то много.Така че ако бебето ви приема сока- добре, но не и в големи количества разбира се .А освен това и те помагат за захранката по късно с пюрета
Така...Аз съм живяла в Испания,детето ми се роди там и до 1,5г е бил там.На мен никога не са ми казвали да премахвам нощното хранене,еле пък със сокове.До 6м.детето е било само на кърма,сокове никога не са ми казвали да давам,дори след захранване с каша или пюре.
Ето  в тази схема извадена от официалната страница на Испанската Педиатрична Организация,няма сок преди 6м.
http://www.tuotromedico.com/temas/el_destete_definitivo.htm

Последна редакция: чт, 28 дек 2006, 12:02 от ДесиХ2

# 42
Здравейте,
аз давам на Алекс прясно изцеден сок /ябълки, круши или моркови/ от края на втория месец. Започнахме от една кафена лъжичка и постепенно стигнахме до 30 мл два пъти на ден. На нас сока не ни пречи на апетита. Аз също мисля, че това го подготвя за по-късното въвеждане на пюретата.
В книгите, които съм чела навсякъде пише, че захранването започва с въвеждането на сокове. Майките, с които контактувам, също са започнали по този начин. Истината е, че тук за пръв път се сблъсквам с такива противоположни мнения относно соковете.
Но в крайна сметка всяка майка решава какво е най-доброто за нейното дете.  Simple Smile

# 43
Не знам кога си живяла в испания но сега е така а за сока от портокал и круша и какво там беше не го знам ако става за въпрос имам приятелка която изкара бременност заедно с мен в испания но аз в малага а тя в мадрид и ще ви кажа че тя до 6 месец не знаеш какво е изследване на кръвта ,изследване за spin захар или каквото и да е а да не говорим за видеозон или мониторес или на бг ултра звук така че нормално е да има разлика в препоръките на докторите.аз ви казвам какво ми е казано на мен _а то не е да заменям хранене през ноща а да се опитам да го залъж с малко сак от портокал и ако не стане да си го нахраня както си трябва с кърмене Party

# 44
  • Madrid
  • Мнения: 514
Ами сега живея в Мадрид и това е прясна информация от преди 2 месеца!Не знам за приятелката ти,но на мен всички изследвния са си били по ред!Много съм доволна! Heart Eyes

# 45
  • Мнения: 22 835
Ами сега живея в Мадрид и това е прясна информация от преди 2 месеца!Не знам за приятелката ти,но на мен всички изследвния са си били по ред!Много съм доволна! Heart Eyes
Говоря за 2003 г,когато се роди синът ми/в Мадрид/Странно ми стана,защото мен ме насърчаваха да кърмя нощем,тоест да се водя по детето.А за изследванията през бременността-правиха ми абсолютно всички още от началото.Водила съм детето на различни педиатри/според това кой е на смяна с Санита/и никога не са ми казвали да давам сок,дори след като захраних.Мои приятелки испанки също не даваха сок.А схемата,която ти дадох е на Испанската Педиатрична Асоциация,която ти цитираше.

# 46
  • Madrid
  • Мнения: 514
Но ДесиХ2,аз не казвам нищо по-различно от теб,на мен също ми препоръчваха да се кърмя детето,а сока ако искам да го давам с круша или ябълка,също и да му правя кашата с него,но както казах аз не му давам сок все още.Другата мама е тази,която казва,че са я съветвали да замества хранене със сок.

# 47
  • Мнения: 22 835
Но ДесиХ2,аз не казвам нищо по-различно от теб,на мен също ми препоръчваха да се кърмя детето,а сока ако искам да го давам с круша или ябълка,също и да му правя кашата с него,но както казах аз не му давам сок все още.Другата мама е тази,която казва,че са я съветвали да замества хранене със сок.
Объркала,виноват... Embarassed

# 48
  • Мнения: 5 026
Започнах сравнително рано-след 2 месец, по съвет на педиатъра. После открих форума и спрях. Започнах отново на 8 месеца, но давам рядко-1-2 пъти седмично.

# 49
  • София
  • Мнения: 245
На третата седмица.

# 50

Общи условия

Активация на акаунт