До т.нар. вярващи от темата за Господ!

  • 3 164
  • 58
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 652
По въпроса за вземането на причастие и ходене на църква. Познавам хора, които ходят редовно на църква, и се причестяват редовно след като са се изповядали. Това не им пречи да веднага след причастието да злословят,  да клюкарстват,  да подиграват другите, като се стремят да ги злепоставят. Следователно нито постът, нито изповедта, нито причастието са им помогнали. Питам се, как са се изповядали? Ами много просто- те не осъзнават като грях това, което вършат и следователно се считат и за много праведни. Чувала съм една от тях да се заканва, че ако не внимават с нея може така жестоко да прокълне, че...
Ходенето на църква е много полезно за тези, които ходят там с душите си, а не с краката си, защото около църквите и манастирите има много положителна енергия от многото молитви, които там се произнасят. Просто молитвата пречиства въздуха. Ако след ходенето на църква не се чувстваме преобразени и по-добри, по-хубаво да си стоим в къщи и да не хабим нафората.

# 31
  • Мнения: 15 190
След изповедта и причастието става ли му на човек, който си е дал ясно сметка какво е съгрешил, по - леко? Изпълняването на всички ритуали, правила и т.н., дори промяната му в начина на живот, действия, думи могат ли да заличат следите в сърцето и душата му от минали грехове. Трябва човек да е много късопаметен за да забрави, когато е наранил някого и лековерен за да се чувства чист след като се е изповядал и пречистил.

# 32
  • Мнения: 14 486
Не се изповядвам, причастие също не съм взимала. Причината: за мен това си ритуали. Ритуали измислени от хора за хора. Аз не искам да ходя да се изповядам и с това да се чувствам освободена от греховете си.
Спазването на всички тези ритуали ми отвлича вниманието от истинката вяра в Бог. Просто в един момент хората престават да се оповават на Господ, а на институцията наречена Църква.


не съм съгласна! изповедта не е измислена от хора - библията казва "изповядвайте един на друг греховете си за да се изцелите" !!!! /друг е въпросът че поне според мен не е задължително на свещеник - "един на друг" се казва, а това включва всички вярващи/ а това е Божието слово, това е Истината.
причастието не е измислено от хора, а  самият Господ Исус Христос го е постановил и не е просто ритуал. за да не се повтарям - писала съм по-горе за значението му и за силата му.
Аз самата съм била изцелявана в църква след вземане на Господня вечеря /или причастие/, чувала съм и много свидетелства за изцерени хора.
колкото до тия за които говори darena има Кой да съди. Причастие се взема като най-важното е "разпознаването" на Божието тяло. Защото То бе разчупено за нас /разчупения хляб/ и Неговата кръв бе пролята /виното/ за очистване греховете на мнозина. за да не цитирам повече в посланията към коринтяните апостол Павел изчерпателно пише за приемането на причастие без разпознаване на Божието тяло.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Ритуалите имат смисъл, когато въздействат положително върху този, който ги изпълнява.
Изповедта има чисто психическо въздействие и в Библията е точно обяснено - ако имаш проблем с брат си, иди и се оправи с него, а после вземай причастие. И това е написано, за да не стане, както го е казала darena. Дори само пред себе си да признаеш грешките си е достатъчно - това психолозите много добре го използват.
Причастието вече насочва към жертвата на Божия син за човечеството. Когато приемеш символа на тялото и кръвта, приемаш самата жертва/изкуплението. Но тук вече идва ролята на вярата - колкото и причастия да вземаш, нямаш ли вяра...
И да завърша - вярата си личи от действията, а те могат да се изразят и с ритуали.

# 34
  • Мнения: 6 472
УРИЕЛ, точно такива думи ме карат да мисля, че в един момент институцията и ритуалите стават по- важни от самата Вяра. Библията е писана от хора. Това са разкази на Светите Апостоли за живота на Господния Син Исус Христос. След разпването Му е имало над 200 евангелия! Събор на църквата решава точно кои от тях да се включат в Новия Заавет. Това се случва през сто и някоя си година, т.е много след смъртта на всички Апостоли и всички, които са написали останалите безвързвратно загубени евангелия. Това е история от хора за хора. Евангелията са разкази за животът на Божия Син, но пречупена през очите на онези, които са били около него и след това внимателно селектирани от църквата.

# 35
  • Мнения: 6 167
УРИЕЛ, точно такива думи ме карат да мисля, че в един момент институцията и ритуалите стават по- важни от самата Вяра. Библията е писана от хора. Това са разкази на Светите Апостоли за живота на Господния Син Исус Христос. След разпването Му е имало над 200 евангелия! Събор на църквата решава точно кои от тях да се включат в Новия Заавет. Това се случва през сто и някоя си година, т.е много след смъртта на всички Апостоли и всички, които са написали останалите безвързвратно загубени евангелия. Това е история от хора за хора. Евангелията са разкази за животът на Божия Син, но пречупена през очите на онези, които са били около него и след това внимателно селектирани от църквата.

едно адекватно изказване. което напълно се покрива с моите разбирания. Peace
325та година. Езическият император Константин.... събирането на сборник разкази , заместването на езически символики и превръщането им в християнски такива. първата
културна революция.
Исус става от човешки и божествен и тн.
съвременната Библия е съставена и редактирана от хора с ясни политически цели -
да установят божествеността на човека Иисус Христос и да използват неговото влияние, за да увековечат собствената си власт.

Последна редакция: чт, 28 дек 2006, 11:17 от Lennie

# 36
  • Мнения: 256

[Ok. Аз съм протестантка.  Peace


Явно във вашата църква практиката е друга. Аз пък помислих, че от незнание...
Сори, не съм искала да те обидя.

А на тези, които ме причисляват към категорията на вярващите с главно В - благодаря. Аз самата не се смятам за такава. И наистина има Кой да съди.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Това е история от хора за хора. Евангелията са разкази за животът на Божия Син, но пречупена през очите на онези, които са били около него и след това внимателно селектирани от църквата.

съвременната Библия е съставена и редактирана от хора с ясни политически цели -
да установят божествеността на човека Иисус Христос и да използват неговото влияние, за да увековечат собствената си власт.

[/quote]

Абсолютно е така!
Но, свидетели сме, че не само съвременната Библия е добро оръжие за постигане на политически цели. Преди векове научните постижения също са служели за маша.
За това, истини от подобен мащаб се доказват не само с въглероден анализ, по емпиричен път и т.н...
Времето и развитието на човешкия потенциал сами водят до доказателствата. Разбира се, човешкия потенциал включва и морала, ама това е друга тема....

# 38
  • ...на брега на голямата река....и близо до морето
  • Мнения: 214
Изповядвам се само пред Бог!
Поповете ги ненавиждам и никога няма да застана пред такава личност да се изповядвам, ако и да се говори, че бил проводник с Бог! Първо попа да се изповяда, аз съм лесна после.

# 39
  • Мнения: 1 220
Аз съм от т.н. вярващи Laughing Подобни теми ме хвърлят в дъбок и продължителен размисъл. Има една книжка - Малки богове. Препоръчвам ти я - много занимателно четиво.
Вярата е нещо, което носиш в душата си. Ходя на църква, моля се, паля свещичка, но в повечето случаи благодаря за прекрасните неща, които се случват. Не съм запозната с доста от каноните на църквата. Не се изповядвам, причастие също не съм взимала. Причината: за мен това си ритуали. Ритуали измислени от хора за хора. Аз не искам да ходя да се изповядам и с това да се чувствам освободена от греховете си. Искам да живея така, че да правя възможно най- малко погрешни стъпки, а когато стъпя на криво искам да живея с мисълта, че съм сгрешила, за да го помня и да не го потворя пак. Не искам да се стремя към доброто, защото църквата повелява така. Искам да го правя, защото така го чувствам. Вярата трябва да идва от вътре. Тя не може да се насажда. Насажда се само страхът, но това вече не е вяра.
Спазването на всички тези ритуали ми отвлича вниманието от истинката вяра в Бог. Просто в един момент хората престават да се оповават на Господ, а на институцията наречена Църква.

Бях ли достатъчно ясна и изчерпателна?
И за финал искам само да ти каже, че подобни теми са супер провокативни, ужасно безмислени и водят основно до конфликти. Едва ли с твоите думи ще вкараш хората в "правия път". Просто не е това начина Grinning Ти след като си Вярваща с главно В би тлябвало да го знаеш. Аз съм от т.н вяраващи и не бих пуснала тема, която да води до конфликти и обиди.

Това е моето мнение! Благодаря Лулу!

# 40
  • Мнения: 959
Изобщо не разбрах,каква е връзката между вярата в бог и църковните ритуали?!
Или вярваш или не.Тези ритуали няма да те направят повече вярващ и праведен.

# 41
  • София
  • Мнения: 2 217
Тя темата изобщо е безмислица - "до т.нар. вярващи" - и кво?
Ама много подходящ ник за тази тема - 666 hahaha
Изповедта идва от Йоан Кръстител - в река Йордан е изповядвал и умивал с водите греховете. Но как точно е протичала изповедта никой не знае. Поста си го има също от Христос - и Той е постил. Причастието е поменът за Тайната вечеря и се приема като Господните тяло и кръв. Аз приемам тези 3 неща за истина, въпреки че и аз далеч не ги спазвам.
Друг е въпросът, че в наши дни всичко е изопачено, омърсеничко и тъпичко - свещениците никаква насока не дават и не помагат, говоря като цяло. Пък Господ си го е казал:" Ако солта изгуби силата си, кое ще я направи солена?" Та, щом попа е безсолен, как ще осоли нас? Трудна работа са днешните дни. Затова е казано още, че първите ще станат последни, а последните първи: едно време учителите са били такива, а сега всеки се спасява поединично....за съжаление....
Кой колкото може: един принесе плод десет, друг шейсет, а друг сто. Господ знае че не сме еднакви. Баба ми каза веднъж нещо много хубаво: "Старай се да не разплакваш никого, вместо приятелски после да му триеш сълзите!"
Хубава тема и аз научих доста неща от нея.

Последна редакция: чт, 28 дек 2006, 16:58 от Alexa

# 42
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тя темата изобщо е безмислица - "до т.нар. вярващи" - и кво?
Ама много подходящ ник за тази тема - 666 hahaha
Само се вмъквам да следя темата.
Аз този ник го виждам като три малки букви "Б".
А иначе нямам какво да споделя, защото нито съм вярваща, нито съм т. нар. вярваща.

# 43
  • Мнения: 8 917
Аз знам в какво вярвам и нямам нужда някой да ми казва "как точно се вярва" Stop

# 44
  • Мнения: 14 486
УРИЕЛ, точно такива думи ме карат да мисля, че в един момент институцията и ритуалите стават по- важни от самата Вяра. Библията е писана от хора. Това са разкази на Светите Апостоли за живота на Господния Син Исус Христос. След разпването Му е имало над 200 евангелия! Събор на църквата решава точно кои от тях да се включат в Новия Заавет. Това се случва през сто и някоя си година, т.е много след смъртта на всички Апостоли и всички, които са написали останалите безвързвратно загубени евангелия. Това е история от хора за хора. Евангелията са разкази за животът на Божия Син, но пречупена през очите на онези, които са били около него и след това внимателно селектирани от църквата.


едно адекватно изказване. което напълно се покрива с моите разбирания. Peace
325та година. Езическият император Константин.... събирането на сборник разкази , заместването на езически символики и превръщането им в християнски такива. първата
културна революция.
Исус става от човешки и божествен и тн.
съвременната Библия е съставена и редактирана от хора с ясни политически цели -
да установят божествеността на човека Иисус Христос и да използват неговото влияние, за да увековечат собствената си власт.


айде пак до ревизията на книгите от библията стигнахме. и понеже са махнали /ако са махнали, пък и сигурно с право са ги махнали/ 2-3-10 или 100 книги тия дето са ги оставили въобще не са верни и всичко е измислено и изопачено?

Общи условия

Активация на акаунт