Как да съхраня кърмата си?

  • 1 506
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 831
Здравейте,
интересува ме как бих могла да съхраня кърмата си. До тук имам помпа и контейнери на Авент за съхранение на кърма. Проблоема е, че след кърмене за сега изцеждам по 50 мл кърма, която хвърлям. Бих искала да я замръзявам за всеки случай, но контейнерите са за 180 мл. Мога ли да съхранявам в хладилника докато събера 180 мл и тогава да замръзя или има определен период,в който да може да стои в хладилник???
Какво ще ме посъветвате?

# 1
  • Мнения: 407
Ако не се лъжа в хладилника може да престои до 24 часа.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много е хубаво, че искаш да съхраняваш кърмата, която ти остава - наистина е мъка и голяма загуба да се хвърля.
Можеш спокойно да събираш изцедената за целия ден кърма в голямо бебешко шише в хладилника и после да я разпределиш в контейнерите за замразяване. В хладилник кърмата може да се съхранява 8 дена и пак да се замрази след това - но ако няма да я ползваш за това време, по-добре е да я замразиш направо в края на деня.
Но не е добра идея да се замразяват по цели 180мл. Едва ли ще има период,в който бебето ти да изяде такова количество наведнъж (кърмените бебета поемат значително по-малко количество мляко от хранените с АМ - до около една трета по-малко). Обикновено препоръките са да се замразяват малки количества - по 30-50мл, които са лесни за размразяване и от които може да размразиш с по-голяма точност колкото ти трябва за едно хранене. Удобни за замразяване на малки количества са стерилните контейнерчета за урина от аптеката, пък и са по-евтини от контейнерите за кърма Mr. Green
Веднъж размразена, кърмата може да се съхранява 24ч в хладилник (но само при условие, че не е пито директно от нея!).

# 3
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
Аз използвах стерилизирани малки бурканчета от пюрета  Peace

# 4
  • Мнения: 831
Благодаря Ви за бързите отговори. Започнах да събирам от изцедената кърма.
А как се справяте с коликите, след кърмене? Ники е на 7 дни и има моменти, в които много се гърчи и плаче. Даваме му Еспумизан на капки. По 20-25 капки.

  261uu

# 5
  • Мнения: 1 043
А как се справяте с коликите, след кърмене? Ники е на 7 дни и има моменти, в които много се гърчи и плаче. Даваме му Еспумизан на капки. По 20-25 капки.

  261uu
С мнооого търпение  Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 1 368
Аз също замразявах в началото кърма,също в контейнерчета на Авент.Успявах да напълня за деня по едно от тях и го замразявах.Педиатърката ми каза,че кърмата може да стои в хладилника 24 часа,както и други майки са ти писали погоре.Веднъж размразена кърмата не може да се замразява повторно.Мисля че ще ти бъде удобно да ги пълниш щото с времето бебо ще започне да яде повечко.Друг е въпроса,че моя мъник не хареса вкуса на замразената кърма и я плюеше.Но при вас може да не стане това.Успех!А с колики търпение,с времето ще отшумят.

# 7
знам че в хладилника може да стой 24ч.

# 8
  • Мнения: 1 896
aspasia,
А защо цедиш въобще? Ако не е поради някакъв проблем с гърдите, спокойно може да не го правиш, ще си спестиш много усилия. Дори ще е по-добре, защото няма да произвеждаш излишни количества, а точно толкова колкото е нужно на бебето (при условие, разбира се, че кърмиш на поискване). Излишното млекопроизводство в дългосрочен план може да затрудни организма в набавянето на някои хранителни вещества, да не говорим за хамалогията. Само ако имаш бучки, болка и препълване е добре да цедиш по мъничко, колкото да се облекчи положението.
Иначе Хедра ти е дала много точна и подробна информация за съхранението. Успех и много радост с малкото кърмаче!

# 9
  • Мнения: 3 478
Аз знам, че в хладилник може да стои 8 дни най-горе и най-навътре. И аз събирах цял ден в едно шише и после разпределях.

# 10
  • Мнения: 831
ами в общи линии цедя защото след първото раждане (преди 8 години и половина) си докарах голиям проблем с бучки в гърдите, защото не изцеждах добре....имам кофти канали и много кърма и това води до болки и после проблеми. Сега вече знам поне да не изцеждам до край, а само колкото да ме облекчи. Кърмя от едната гърда и после я изцеждам докато ме отпусне, но не до край, за да не стана "млекоцоентрала" като първия път Wink тогава кърмех  9 месеца като давах по 2,500 литра на ден в Дом майка и дете....и хвърлях допълнително нощем, защото тогава искаха да се цедя пред тях и не можех да нося съхранена кърма....абе беше жив ужас.
Сега съм по-добре. То човек като се напати веднъж. ..Само гледам да ми се отпушат каналите.
Но малкия много се "гъне" вечер. Денем е като ангелче. Все едно нямам бебе, но след 18ч. се почва едно плакане и гърчене до към 23, когато заспива в мен....притеснявам се, че каката като почне училище след ваканцията ще е някакъв ад, защото живеем в една стая четиримата- квартира, какво да правиш.....не искам да го уча на много гушкане, но ако през ваканцията не оправим режима ще се наложи заради нея и тогава дупе да ми е яко.
Ако имате идеи за коликите как да ги намаля, освен търпението, което ми е ясно, моля кажете!

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Възможно е силните колики да са пряко свързани с хиперлактацията (предвид че цедиш по ок. 50мл на хранене, това вероятно означава 300-400мл дневно излишък). Когато има прекомерни количества мляко и силна струя, е възможно бебето да поема повече от предното мляко, което е богато на лактоза, а свръхколичества от нея предизвикват бързо преминаване на храната през червата и ферментация, която пък води до много газове и съответно до болки. Силната струя, от която бебето се дави, допълнително го кара да поема повече въздух и допринася за коликите. Как са ви аките - колко пъти дневно и как са на цвят? Ако са много, обилно количество, зеленикави, експлозивни и с много газове, може наистина това да е причината.
Възможно е да намалиш кърмата още, така че да не се налага да се изцеждаш изобщо. Повечето майки подхождат с нежелание към такъв вариант, защото им изглежда противоестествено и защото изцеждането на излишно мляко им дава увереност, че бебето получава достатъчно. Но хиперлактацията може да доведе до силен дискомфорт при бебето и ред проблеми при майката - например рискът от мастити и сериозно изчерпване на калция в организма (когато се произвеждат повече от 1000-1200мл кърма дневно в продължение на много месеци, необходимият калций не може да се набави само от храната и е нужен прием на таблетки - а ти си била дарител на ужасяващо количество кърма с предишното кърмене!). Затова може би си струва да помислиш по този въпрос - и ако те интересуват начините да контролираш количеството, може да ги обсъдим.
Един въпрос от здравно естество - да си изследвана за нивата на пролактин в кръвта? Такава сериозна хиперлактация може да е причинена от силно повишени нива на пролактина (дори извън състоянието на кърмене), което пък е белег за някои нарушения на функцията на хипофизата и е хубаво да се знае.

# 12
  • Мнения: 1 212
знам че в хладилника може да стой 24ч.

Точно така ! максимум 48 часа  Naughty Naughty Naughty
Това за 8 те дни в кой учебник го пише ???? Crossing Arms

# 13
  • Мнения: 6 461
интересува ме как бих могла да съхраня кърмата си. До тук имам помпа и контейнери на Авент за съхранение на кърма. Проблоема е, че след кърмене за сега изцеждам по 50 мл кърма, която хвърлям. Бих искала да я замръзявам за всеки случай, но контейнерите са за 180 мл. Мога ли да съхранявам в хладилника докато събера 180 мл и тогава да замръзя или има определен период,в който да може да стои в хладилник???
Какво ще ме посъветвате?

Аз съхранявах замразената кърма в бурканчета от пюре.
Предварително ги измивах и след това ги поливах с вряла вода.

Според мен е най-добре да се цедиш само при нужда  ,когато  усещаш гърдите ти  си напрегнати ,а не след всяко кърмене.
Не помпата ,а бебчето стимулира кърмата ти.Така,че редовното слагане на гърда без да се спазва режим,а на поискване включително и през ноща е най добрия начин. Peace

Изцедената кърма може да стои  в хладилник до 24 часа.

# 14
  • Мнения: 407
И аз останах малко очудена за тези 8 дена.Аз самата не пия мляко което е престояло повече от 2-3 дена в хладилника,а кърма която е престояла няколко часа  направо я изхвърлям или ако имам достатъчно я замръзява.
Не споря по въпроса,защото нямам особено много опит в кърменето,просто споделям какво правя аз.

Общи условия

Активация на акаунт