здравей българия

  • 3 127
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 398
Ей до всички майки итатковци тук.Не знам как се чувствате ,но аз съм си в бг след 3 годишно пребиваване в испания и трябва да ви кажа че съм отчаяна от някои неща .Не искам да кажа че всичко е така пропаднало ,ноооооооооооооБая има за оправяне не мислите ли? Confused

Незнам къде живееш,но не мога да се съглася с теб.
Аз и моето семейство сме в Англия от доста години.
След дълго отсъствие октомври 2006 се върнахме за 1 седмица.
Намерихме една друга България.Много неща са се променили към по добро.Има много бедни,но и много богати,хора,който живеят един много приличен стандарт.Хората,които си имаха някакъв ,макар и малък бизнес не са зле.Повече хленчат от англичаните (например),но определено не са зле.Вижда се по колите които карат,къщите и обзавеждането в тях,дрехите...
Да,имахме и проблеми,но същите можеха да бъдат и в Англия.
Мисленето на хората е проблем като цяло,но и това ще се промени с времето.

Аз съм била в Испания... Това според мен е единсвената страна в Европа която е много сходна до Бг...
 
Защо трябва да плащаш здравни осигуровки в България?Осигурявай се там където живееш,а когато решиш да се прибираш в Бг за постоянно започни да се осигуряваш в Бг.

П.С.Мнението ми е на базата видяното в малък провинциален град,нямам поглед върху София,Пловдив,Варна..

Последна редакция: вт, 02 яну 2007, 01:13 от lubopitna

# 16
  • Мнения: 3 491
Не разбрах защо темата е в точно в този форум - уж е ваканционно зададена, но съдържанието е определено клюкарско.
Ние бяхме в България това лято за 2 седмици след 5-годишно отсъствие. Бяхме с нагласата, че отиваме да си починем (не ни се бяха случвали за 5 години две седмици почивка накуп) и да създадем положителна нагласа към България у децата. Изобщо не съм очаквала, че щом България ми се пада родна страна, не трябва да се подготвя предварително, т.е. да разуча откъде мога да очаквам положителни емоции и приятни впечатления, и да концентрирам програмата на семейството ни в тази насока. В това отношение форумът например много ми помогна.
Ако идвах като преставителка на някоя програма по оценяване прогреса на България по не знам си какви показатели, щях да си концентрирам вниманието върху други неща. Ако идвах с намерение да живея за постоянно в страната - също.
Но да губя две седмици ваканция в отрицателни емоции би било абсолютно нерационално, некачествено, зле свършена работа от моя страна.
Спомням си ваканцията в България с удоволствие. Определено заредихме батериите, и то доста добре.

# 17
  • Мнения: 872
Аз живея в чужбина от година и половина, като се прибирам в България горе долу през 3 месеца. Винаги намирам нещо положително и по-добро. Например боядисват училищата и детските градинки във Враца, засаждат дръвчета пред блоковете, отварят се големи хранителни верига магазини, сменят плочките на площада. Всеки път като се връщам , всеки път забелязвам нещо ново .... и се радвам че бавно , но сигурно България върви по правилния път.
А ти Танче - поизтупай испанския прах от себе си и се поогледай . Дано видиш нещо добро в България..  Laughing   

# 18
  • Мнения: 289
То навсякъде има неща за оправяне, и в Испания, и в САЩ, и в ОАЕ. Идеално място няма. Испания пък особено далеч не е толкова по-различна от България, според мен. Живяла съм там 2 месеца - не е много, но е достатъчно за да се усети атмосферата на страната и манталитета на хората.

Да, красиво е, подредено е - все неща, зависещи повече от самите жители, отколкото от управниците - обаче, все така не мога да се начудя на хора като теб, които работят като чистачки или сервитьорки, и мислят че са покорили света, само защото взимат прилични заплати, купили са си кола, и могат да си платят и наема!

Вярно е, че стандарта за момента е по-добър от този в България, обаче, хората с добри професии живеят смея да кажа доста добре и в България. Това че нискоквалифицирания труд тук не е добре платен за момента не е причина да се вайкат българските емигранти как в родината им умират от глад...

# 19
rabotila sam kato 4ista4ka samo dva meseca i na4e sam bila na kasata v golqm supermarket

# 20
  • Мнения: 4 668
Хм ... тъжно ми е , че има хора , които не могат да разберат , че в България може да се живее чудесно . Наистина ли мислиш Таня , че си направила нещо с живота си , че чак си позволяваш да съдиш положението в България ... Не е ли по - добре да разполагаш със всичко в България и да живееш  живота който искаш , вместо да превиваш гръб в уж оправената страна , само и само да кажеш , че живееш в чужбина ... смешно и жалко е , ама кой за каквото е учил  Rolling Eyes
От каква позиция - на емигрант слугувал там ... А Испания си е цигания отвсякъде , ще ме прощаваш ...
10 000 ЕВРО не са никакви пари мила ... Някой от нас с уменията си изкарват много повече и ходят в Испания на почивка примерно ... Аз лично предпочитам да си стоя тук , да си гледам бизнеса и да си живея живота  Peace. Вярно мръсно е , има неуредици , но това ще се оправи .
А ти ... усещаш ли , че вместо да се похвалиш , трябва да осъзнаеш колко зле живееш всъщност ?

Съдейки и по темата ти в здравния , явно Испания не се е отнесла добре с теб ...въпреки осигуровките!

# 21
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Не виждам защо е необходимо да нападате момичето, когато споделя, че след завръщането си в България, не е намерила очакваните промени?
Нека не се лъжем, ако отворите темите в Дом и семейство, ще се убедите от тях за злобата, невъзпитанието и лицемерието на голяма част от българите. А от човека започва промяната към по-доброто, нали? Не от сградите или от природата! За колко от управляващите можете да кажете, че са Хора? А те са тези, от които зависи развитието на държавата към по-доброто.
А за 10-те хиляди евро, колко от вас могат да ги извадят ей така от джоба си? Защото имаше разни презрителнни мнения, че не това били пари???!!!!  #Crazy Какво са тогава - дребни за закуски ли? Изчислете колко пенсии са това, и ще видите, че все пак е помогнала с нещо. А и тези пари са спечелени с труд, което е най-важното! Naughty

С това "мнооооого зле" предполагам, че е искала да каже, че все така процъфтяват мутрите, вече облечени във власт; все така парите са пред човещината; че все се гледа какво може да се навреди на теб, но не и да се помогне на самия себе си; че чалгата "вие" от почти навсякъде, че красивото ни Черноморие е затънало в бетонови хотелчета (резултат от изпрани пари); че красивите ни гори за изсечени или реституирани.. и още от този род. Това е, което натъжава като се върнеш в Родината. Peace
Съжалявам за сантименталния край на поста ми  Confused

# 22
  • Мнения: 4 380
Нека бъдат разграничавани моля, 10 000 евро изкарани в България и такива, внесени от чужбина! Първите са пари, въртящи си се в самата страна, и като такива не са и никаква помощ за икономиката. Тези, които работят в България, могат да парадират за принос с извършения труд и прогресът на страната, за който трудът им е допринесъл. Всеки, внесъл и ЕДИН ЛЕВ в страната, може да парадира, че е допринесъл за икономиката, т.к. това са пари, завъртащи се вече на вътрешния пазар, вместо в чужбина. Това са пари- "екстра".

Погледнато по-глобално, ако повече от 1 милион емигранти по света внасят по толкова в страната, това е ОГРОМНА помощ за икономиката. Защото на дадения момент България има повече нужда от пари и по-малко от изкуство (за съжаление, въпреки, че нещата са взаимосвързани).

Има и друго нещо,... този човек не е легнал на гърба на системата да разчита на социални помощи, помощи за безработни или да води дела срещу топлофикация за нереалните суми отчитани, които не е в състояние да погаси по простата причина, че държавната му заплата е в пъти по-малка от сметките. Този човек се е взел в ръце и е тръгнал да изкарва прехраната си на място, където адекватно ще бъде заплащан за труда си и няма да се чувства унизен от системата в собствената си Родина. Дали си чистач, продавач или лекар- детски хирург, спасяващ човешки живот и принуден да събира пожертвания за заплащане труда на специалисти, не е ли все едно? И едните и другите са в положение на просещи. Защото за факта, че допринасят за икономиката, страната им се отплаща по неподобаващ начин.

Нахвърлянето ви срещу човека е абсолютно ненормално. По този начин се чувства огромна част от емигрантите. Не защото мрази страната си и не защото се изтъква с нещо за страната от която идва- защото много остро и много болезнено забелязва разликите, защото докато живее в чужбина пази РОЗОВИ спомени за България, забравяйки лошите неща (това е от любов) и пристигайки в реалността изпитва културен шок. Това е абсолютно нормално състояние за човек който дълго време е бил откъснат от реалния живот в България.

Аз лично помня много добре лошите неща и при всички промени, абсолютно съм убедена, че най-неприятните не са се променили нито на грам- да не кажа, задълбочили. Но първия си "културен шок" съм изживяла отдавна, впоследствие минала през доста такива в "мини-форма", докато не започнах да възприемам адекватно и обективно нещата и разликите. На жената и е за пръв път.

Дразни ме когато хората в България на думи от типа как трябва да бъде дадено нещо, излизащи от човек живял в чужбина, подскачат до тавана с възгласи "ти ли си тоя който ще ни учи и с какво право, некадърник, неудачник и предател на Родината, недопринесъл с нищо на икономиката?" Joy Това са думи на комплексари и те за съжаление (вижда се и тук) са МНОГО. Гузен негонен бяга.

Когато едно време казвах на майка ми че свекърва ми дадено нещо го прави еди как си и много ми харесва, тя подскачаше ужилена с викове да си вървя при нея като е толкова идеална. Joy Същата история и при вас момичета! Да се посочват реални недостатъци от човек, също толкова съпричастен и обичащ страната си, не е нито вид хвалба, нито самоизтъкване, нито пък е с цел да принизява някой! Редно е да го разберете!

# 23
благодаря за подкрепата ви вижда се че все някой разбира как се чувствам изобщо не съм искалал да засегна някого но да си говорим честно има неща за оправяне а как живея аз в испания си е ммои избор и не прося съчувствие от никoй не се и оплаквам казах само че не е леко и там а кой какво иска да си мислиза това което сам казала да си мисли Joy

# 24
  • Мнения: 3 423
Весс, xenia  :hahaha:10000evro за 3 години са около 600лв на месец
и какво искаш да кажеш с това че в момента Бг нямала нужда от изкуство -първо изкуството дава добър имидж на БГ в очите на чужденците, заразлика от чистенето,второ и от изкуството се печели драга-чужденците купуващи си тук картини остават доста повече пари от тези ,които пращат бедните емигранти на родата да си купува парцалки Peace


а мнението ми за нереализираните бг емигранти е много ниско и съвети от тях не ми трябват Peace

Последна редакция: пт, 05 яну 2007, 09:57 от prasentze

# 25
  • София
  • Мнения: 4 412
Радвам се, че се появи и друга гледна точка. Първоначално ме подразни поста на таня, но и да нападаме момичето не е добре. Според мен нискоквалифицираните професии скоро няма да могат да живеят добре в БГ и хората си правят извода дали да стой с 300 лв. тук или за минимална заплата в чужбина.
Чудя се обаче, понеже тук все повече има нужда от качествени икономки и детегледачки, дали тези жени биха се върнали за заплата от 700-800 лв. или за каква заплата биха живели в домовете си в БГ, близо до близките си и дали ще работят със същото усилие.

# 26
  • Мнения: 289
Не мога да се съглася, че има чак толкова комплексари в България... Чудно ми е друго - българите, живеещи в чужбина, постоянно се чувстват задължени сякаш да разправят колко са добре там.. ами хубаво, защо тогава се прибират, като им е толкова гот? За Испания точно имам преки наблюдения как живеят повечето българи - под наем, като делят апартаментите с еквадорци, боливийци, и какви ли още не, само и само да е по-нисък наема; редовно се обзавеждат от оставените пред контейнерите за смет мебели, имаше дори и такива, които купуваха храни с изтекъл срок, само защото са по-евтини?!! Работят на строежи, чистят къщи, сервират, мият чинии в заведения, върхът на сладоледа е, ако се уредиш в някой супермаркет..

Съжалявам, обаче това не е добър живот за мен... и не виждам защо такива хора са тръгнали да ни съжаляват нас, които работим по специалността си, имаме добра кариера, добър стандарт.. пък макар и в неоправената ни Родина.

# 27
  • Мнения: 4 668

Съжалявам, обаче това не е добър живот за мен... и не виждам защо такива хора са тръгнали да ни съжаляват нас, които работим по специалността си, имаме добра кариера, добър стандарт.. пък макар и в неоправената ни Родина.


Да и на мен ми е чудно ... , че чак и пък да ме съжаляват  Laughing 
Но като се замислиш - то само това им остава - като си дойдат за малко да се похвалят , да критикуват , защото нали никой не ги вижда как всъщност живеят ...

Благодаря , аз ще си стоя тук  Hug
 

# 28
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Весс, xenia  hahaha 10000evro за 3 години са около 600лв на месец
и какво искаш да кажеш с това че в момента Бг нямала нужда от изкуство -първо изкуството дава добър имидж на БГ в очите на чужденците, заразлика от чистенето,второ и от изкуството се печели драга-чужденците купуващи си тук картини остават доста повече пари от тези ,които пращат бедните емигранти на родата да си купува парцалки Peace

600 лв на месец, от друга страна, са пенсиите на 6 пенсионери (да не кажа и повече)! Така погледнато вече изглежда по различен начин, нали? А всъщност, българите от чужбина, по официални данни, за миналата година са вкарали в България 6 милиарда лева. Чисти пари. Част от които - нейните "мижави" 10 000 евро. Няма нужда от повече коментар, мисля.

И къде е казано, че България няма нужда от изкуство? (Четох, четох и не го видях в последните няколко поста, съжалявам). А и ако чакаме на едните картини да ни правят имиджа навън...  #Crazy, на фона на мръсотията около блоковете и на грандиозните скандали в политическата върхушка, за които никой не поема и минимална отговорност...

tigonew, интересна идея. Замислих се, наистина. И предполагам, че ако с този неквалифициран труд, който упражняват навън, хората могат да изхранват семействата си в България, никой няма и да се замисли, ами директно си хваща пътя обратно. Но за целта трябва да се плаща наистина. Защото има не един случай, когато някой с пари и власт просто "забравя" с месеци плащането на така необходимата заплата. А вкъщи децата искат да ядат. Елементарно. Peace

И още нещо. Ако момичето не беше писало в ника си Испания, като, че ли половината от постовете нямаше да ги има... Thinking. Защо никой не каза "да, има лоши работи, тези и тези", защото тях наистина ги има, няма какво да се заблуждаваме, а болшинството се втурна да плюе по Испания, при положение, че тя никъде не сравни двете страни ???

# 29
  • Мнения: 3 423
Вес прочети внимателно и ще го намериш
интересно дали и ти не си някоя от чистачките,берачките на портокали и т.н. които са пълна нула в чужбина и развалят имиджа на БГ с ниското си ниво а тук се правят на голяма работа и си позволяват да се изумяват колко зле е в БГ,че и да дават съвети
колкото и да невярваш хората на културата и изкуството правят добрия имидж на Бг а не чистачките
извинявай ама по твоята логика излиза, че по добре за БГ излиза всички да се изнесат от нея
600лв са си изглеждат 600лв все още-нищо и половина
аз само за храна на месец дават над 1000лв

Общи условия

Активация на акаунт