Питане относно новите промени в Майчинството.

  • 753
  • 11
  •   1
Отговори
Здравейте бъдещи и настоящи майки, искам да попитам относно 90-те % които вече ще се получават след раждането. Аз родих на 12.12.2006   bouquet и искам да попитам как ще стане получаването на тези пари. Чух отнякъде че трябва да се попълни някаква молба за да получаваш тези пари, но нещо не съм наясно. Дали това са същите пари като болничния или е нещо различно? По същия начин като болничния ли се тегли от работодателя или има друга процедура за получаването им всеки месец?
Надявам се че разбрахте какво исках да ви попитам Simple Smile

# 1
  • Мнения: 4 978
В тази тема има подробна информация за майчинството след 01.01.07 г.:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144267.0

# 2
  • Мнения: 475
Снощи слушах по новините-трябва от местоработата ти да попълнят молба за новите изисквания,т.е. за 90-те %,а парите вече ще ги превеждат по банков път,вероятно с дебитна карта директно от НОИ.

# 3
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Това е продължение на болничния за бременност и раждане от 135 дни до 315 дни от началото на първия болничен за бременност и раждане  45 дни преди термин. За него не се издава болничен лист, а се подава молба до работодателя заедно с копие от акта за раждане на детето и декларация, че майката отглежда детето си. След като е продължение на болничния сумата продължава да се изплаща от работотдателя както досега. Сумата е 90% от среднодневната сума върху която са внасяни осигуровки последните 6 месеца, но не по-малко от мрз /за 2007 г. 180 лв./ и не повече от средно дневното нетно възнаграждение за същия период. Това е базата за определяне на обезщетението за 135 дни болничен и се използва същата за продължението.

# 4
  • Мнения: 416
            А майчинството колко стана сега - 180лв ли?

# 5
  • Мнения: 4 978
            А майчинството колко стана сега - 180лв ли?

Да, след 315-ия ден, до 2 г. на детето.

# 6
  • София
  • Мнения: 22
може би това е новата тема, ако няма още по-нова напред. ето каква е моята ситуация - до 1-12-2006 ми течеше отпуск за отглеждане на дете. детето ще навърши 2 г. през март. в момента съм бременна в 3-ти месец и от тази дата съм управител във фирмата на съпруга си и се осигурявам върху 1400 лв. интересума ме как да си изчисля брутния и нетния доход. ако някой може да помогне?

# 7
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
може би това е новата тема, ако няма още по-нова напред. ето каква е моята ситуация - до 1-12-2006 ми течеше отпуск за отглеждане на дете. детето ще навърши 2 г. през март. в момента съм бременна в 3-ти месец и от тази дата съм управител във фирмата на съпруга си и се осигурявам върху 1400 лв. интересума ме как да си изчисля брутния и нетния доход. ако някой може да помогне?

Новата тема е
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=154481.0;topicseen

Ако съм те разбрала правилно до м.март когато детето ти навърши 2 години ще си в майчинство и след това ще се осигуряваш на 1400 лв. Брутния доход ти е 1400 лв., а нетния се получава след като се извадят дължимите от теб лични осигурителни вноски за ДОО, ЗО, ДЗПО и начисления помесечната таблица данък от ЗОДФЛ

# 8
  • Мнения: 9 050
Снощи слушах по новините-трябва от местоработата ти да попълнят молба за новите изисквания,т.е. за 90-те %,а парите вече ще ги превеждат по банков път,вероятно с дебитна карта директно от НОИ.

Няма такова нещо! Първо, никой не попълва вместо вас документите ви. Второ, щом имаме продължение, парите се изплащат от работодателя, а не директно от НОИ.

# 9
  • София
  • Мнения: 22
благодаря на всички които се отзоваха, но вече разбрах как да го изчисля. благодаря отново

# 10
  • Мнения: 683
            А майчинството колко стана сега - 180лв ли?

Да, след 315-ия ден, до 2 г. на детето.
От 2007г. майчинството става 170лв. /поне това прочетох вчера/

# 11
  • Мнения: 4 978
            А майчинството колко стана сега - 180лв ли?

Да, след 315-ия ден, до 2 г. на детето.
От 2007г. майчинството става 170лв. /поне това прочетох вчера/

Ами в грешка си, 180 лв е.
Първоначалното предложение беше за 170.

Общи условия

Активация на акаунт