списък за бебето след раждането

  • 10 055
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 600
мами, нещо не се оправям с търсачката, все други теми излизат...

една приятелка ще ражда, иска да пазарува за бебчо най-важните неща за вкъщи, дайте линк, помня имаше разни списъци.

мерси!

# 1
# 2
  • Мнения: 5 178
Ще си позволя да кометирам списъка, мен мама Тедулина ме възпря да купя доста глупости и аз сега от своя страна искам да споделя своя опит
Бодита или блузки с дълъг ръкав – 3-5 бр. - Бодитата са по-удобни особено тия с копчета през цялото тяло, а не само на вратлето и дупето. Отварят се като елеченца и особено за новородени са по-добри. Ако е топло у тях може да ги вземеш и с къс ръкав
Бодита с дълъг ръкав и крачол (цели костюмчета) – 5-6 бр. - толкова много костюмчета не ти трябват, достатъчни са 3-4, и без това първите посеители на бебето, ще те заринат
Бодита с къс ръкав (или камизолки) – поне 5 бр.
Ританки - 5 бр. -  може да вземеш 2-3 чифта по-тънки за нощния сън
Чорапки – 5-8 бр. - Аз ползвам трерлички
Шапка за навън – 1-2 бр.
Шапка за след баня – 1-2 бр. (преценете дали ще ползвате, доста майки не ползват такава)
Хавлийки за баня – 2-3 бр. -
Възглавнички (до 3 месеца са излишни) – 1-2 бр.
Калъфки за възглавнички – 2-4 бр.
Лигавници (за начало може да не трябват) – 3-5 бр.
Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр.
Одеало лекичко (или тънко спално чувалче ) – 2 бр.
Одеало плътно (или дебело спално чувалче или олекотено юрганче ) – 1-2 бр.
Спално бельо, комплект чаршафчета – долен, горен и калъф – 2-4 бр.
Тензухени пелени – 2-3 бр. (могат да се ползват и вместо възглавничка, и като завивка през лятото, а и за цедене на сокове)


Аксесоари и принадлежности за хранене

Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия
Биберон залъгалка – 1-2 бр.
Помпа за изцеждане на кърма - е това може и да не ти потрябва въобще, ако сметнеш за нужно си вземи Авент, другите са само загуба на парички
Биберони за шише 0-4 м. – 2-4 бр.
Шишета - ако ще сте основно на формула 4 бр. иначе най-много 2 бр.
Четка за шишета и биберони – 1 комбинирана или 1 за шишета и 1 за биберони
Термобокс за шишета единичен или двоен

 

Хигиена

Бебешки сапун
Гъбка за баня - абсолютно ненужно, бебешката кожа не се търка
Бебешко гребенче и четка - на мен още не са ми потрябвали
Бебешко олио или зехтин - ако кожата не понася козметика се препоръчва бебето да се маже с преварен на водна баня зехтин в началото вместо с бебешко олио. Зарежи бебешкото олио, в България козметиката е с кофти качество. Зехтин или свинска мас, защото е животинска мазнина, а ние сме животни
Бебешки клечки за уши с ограничител
Мокри кърпи
Ножичка / нокторезачка
Носов аспиратор - може да се ползва след 3 м
Памперси за новородено
Прах за пране за бебешки дрехи -  Тео бебе е добър
Сапунерка
Термометър за вана
Цинков крем против подсичане -  препоръчвам ти Медико идеал, моето момченце е алергично и този му действа добре, за разлика от прехваления Бюпхен
Шампоан за тяло и косичка - е тук си вземи хубав бебешки марков шампоан или сапунче

 

Аптечка

Капки против колики - Babynos , Sab Simplex - не бързай да купуваш, твоето бебе може и да няма колики,
Бебешки термометър -  има страхотни дигитални под формата на биберон, ако не държиш на марка има и за <10 лв
Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата - лепенки се ползват само при изпъкнало пъпче
Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето
Топоцин - антибиотично прахче за пъпчето -  не е нужно, аз се набутах 12 лв за Бивацин, и не съм го ползвала

 

По-крупни покупки

Корито/ваничка за къпане – за препоръчване е анатомична  - вземи си и стойка за ваничката, скъпи са да, но си струват
Бебешка количка + чанта - не се хвърляй на китайските,
Легло/кошарка + матрак (ако няма дюшече или матрак към леглото/кошарата)
Маса/шкаф за преобличане - вземи си от дъските, които се слагат на леглото
Стерилизатор – не е задължително, но е удобство - има таблетки за стерилизиране на Чико, вършат идеална работа
Столче за кола
Бебефони

 

Други

Музикална играчка за леглото + други (3-4 бр.) дрънкалки/играчки –  В началото бебето не може да ги вижда или да играе, но е добре да се закачат на леглото шарени играчки. Специалистите твърдят, че така бебето ще “прогледне” по-бързо и ще има върху какво да съсредоточава погледа си

Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето - ще добавя и легенче за измиване на поакано дупенце
Непромокаема постелка за легло
Непромокаема постелка за повиване
Стаен термометър

# 3
  • Мнения: 104
Привет! Този път ще съм първа. Честита нова темичка и отново благодарности на теб, Ирини за прекрасното оформление! Надявам се да не ви отегча с дългия постинг. Ето и записките ми от лекцията на тема:

С БЕБЕТО У ДОМА

Не приемайте гости след изписването – само в родилния дом. Веднъж у дома трябва да се концентрираме върху рожбата си и върху себе си. Ако имаме помощници, те да се занимават с готвене и домакинска работа. Грижите за бебоците трябва да поемем ние.

Бебето трябва да е облечено с един кат дрешки повече от нас. През първите дни е хубаво да прилагаме гъвкав режим – на поискване. Здравото и сито бебе спи между два и четири часа. На четвъртия час трябва да го събудим. Кърменето става от едната гърда за около 15-20 минути. Ако кърмата тече обилно, бебето може да се нахрани и за 5 минути, след което стиска устнички. В такъв случай е добре да се изцеди част от млекото преди хранене, за да се нормализира струята – иначе кърмата буквално се излива в гърлото на бебето и то не суче. Задължително след кърмене трябва да се изцеди гърдата, от която е сукало бебето. Нощно хранене ще има поне първи-втори месец, но не изцеждайте веднага след него, за да не си разстроите съвсем съня. Изцедете чак на сутринта. Гърдите се редуват.

Памперс се сменя преди хранене. Бебето задължително трябва да се оригне. Ако е лакомо – прекъснете храненето да се оригне и след това продължете. Коликите се появяват между 10я и 14я ден. Освен оригването, може да се прави масаж на коремчето на бебето от дясно на ляво. Може да се сложи топличко на коремчето, или бебето да се постави легнало по корем върху гърдите ни. Може да се дава чайче против колики – копър, анасон – вместо водичка. В краен случай медикаментозно лечение, но след консултация с педиатър.

Къпане – затопля се стаята с 3-4 градуса повече от нормалното за бебето. Водата във ваничката да е не повече от 10 сантиметра. Шампоанът за бебе се слага във водата – 1-2 супени лъжици. Къпането е 5-10 минути. Докато не падне пъпчето се мият само главата, гръбчето и крайниците. Ако попадне вода в пъпа – няма страшно, защото следва задължително тоалет на пъпа. Капват се няколко капки 95 градусов спирт върху пъпния остатък сутрин, на обед и след баня. След като падне пъпчето се образува раничка и започва секреция. Секретът може да бъде и “кръвенист” (за първи път чувам тази дума). Ако кръвенистия секрет продължи повече от 2-3 дни – обадете се на педиатъра. Памуче, навлажнено със спирт се поставя в раничката и с едно-единствено въртеливо движение се почиства пъпчето. Ако се наложи пак – с ново памуче. Антисептичен прах за пъпчето се слага след като то падне и е изчистено със спирт. При къпането на бебето може да се използва шампоан всеки ден или пък през ден за главичката. Нека всичката козметика на бебето бъде от една марка, която сте избрали.

Ако бебето се е напишкало – достатъчно е да се измие само с течаща вода. Ако е акало, се мие задължително със сапун. Навън от къщи – разбира се с мокри кърпички, но ни се препоръчва да не прекаляваме с употребата им. Крем против подсичане не се слага при всяка смяна на пелените, но задължително след баня.

Тялото на бебето се маже с мазна емулсия след баня или с преварен за 10 минути на водна баня зехтин. Преносените бебета се мажат по 2-3 пъти на ден.

Вода се дава на бебето по наш избор. Ако се кърми изцяло, то може да откаже вода. Водата се дава между храненията, а след всяко хранене се дават по една или две лъжички водичка като превантивна мярка срещу млечница.

През зимата трябва да се овлажнява въздухът в стаята. Слага се влажен пешкир върху радиатора нощем. Помещението се проветрява на всеки 3-4 часа.

Цеди се гърдата, от която се храни бебето. Ако другата е напрегната и твърда, може по малко да се изцеди. Понякога може да се изцедят 100 милилитра мляко след кърмене.

Биберон се дава при по-силен сукателен рефлекс. Ако бебето не иска, не го карайте.

През първите месеци след оригване и заспиване бебето спи в странично положение, защото е възможно да повърне по време на сън и да се задави. Подпрете го с възглавничка за половин час. Ако бебето спинка с ръчичките нагоре, това е равнозначно на блаженство. Възглавничка на бебето може да се сложи след 3я месец. Отначало се слага само калъфката. На всеки три часа (или на всяко спане) се сменя позицията на бебето.

През първия месец не се режат ноктите на бебето – те могат да се чупят или късат, защото са меки и тънки. Ушенцата се почистват с клечка с ограничител, почиства се ушната мидичка и зад нея. Не се бърка в ушния канал на бебето до 6я месец.

Аспиратор също се ползва след 6я месец.

Столче-кошница за кола може да се ползва и за новородено (до 13 кг). На задната седалка. Никога не слагайте кошничката на седалка с въздушна възглавница! При бебе на 7-8 месеца, което седи стабилно може да се вземе столче от 13-18 кг.

Шезлонгът е само за дома. Не се използва в кола.

Бебето може да спи в различни стаи в началото. То после се сдобива с навици.

Нослето се почиства с фитилче памук. Ако секретите са по-твърди, се капват по 1-2 капки физиологичен разтвор в едната ноздричка, и след няколко минути и в другата ноздричка, защото бебчетата не дишат през устата.

Бебето би могло да бъде отделено в отделна стая, ако е спокойно, но задължително с бебефон.

След 20я ден започва забелването на пишките на момчетата. Може да продължи месец-два. Хваща се пениса в основата с едната ръка и с другата леко се придърпва кожата на пениса надолу като по този начин се разширява дупчицата. Ако има рагади се слага памуче с риванол и се прави 2-3 дни почивка. Когато препуциумът се смъкне главичката може да посинее. Препуциумът се връща обратно, но трябва на всяка седмица поне по веднъж да се придърпва, за да не зарасне отново.

При кърмене, бебето се държи за крачето. Зърното на гърдата е на нивото на главата на бебето, за да не си повдига то главичката. Каша се дава с лъжичка, за да се научи детето да дъвче. Метална лъжичка може да се ползва като навърши бебчето годинка. Когато детето се храни с лъжичка, тя се дава перпендикулярно на устата и бебето може да е на стол или шезлонг срещу нас. Гледайте си бебчето когато го кърмите или храните с лъжичка.

Тhe End.

С пожелание само за хубави новини в новата ни темичка!    

# 4
  • Мнения: 2 616
Благодаря за перфектното систематизиране на първите грижи удома с бебо.

# 5
  • Мнения: 1 531
аз също благодаря   bouquet

# 6
  • Мнения: 5 362
Мале,какви изчерпателни списъци!Мислех да пиша,но като видях се отказах.Че те момичетата по-горе всичко са написали. smile3501

# 7
  • Мнения: 18
i as sam vi  mnogo blagodarna mami    Hug

# 8
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 331
Поредната супер полезна тема. Браво и благодаря   bouquet

# 9
  • Мнения: 491
Защо не ви намерих преди да родя.Страхотни сте smile3501

# 10
  • Мнения: 1 531
както аз съм ги намерила миналата година по туй време  Laughing Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 9 901
тази дълга лекция има нужда от доста корекции, да знаете.

# 12
  • Мнения: 476
Вярно е. Хем по диагонал я прочетох и пак видях поне пет неща, с които не съм съгласна.

# 13
  • Sf
  • Мнения: 978
Много полезна тема.  Браво момичета.  bouquet

# 14
  • Мнения: 197
мислех днес и аз да попитам за това но добре че сте писали благодаря ви и аз Hug

Общи условия

Активация на акаунт