Коя е оптималната среда за отглеждане на тийнейджър?

  • 1 370
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 491
Интересува ме по-конкретно мнението на майките в страни, където без кола си все едно без крака. Докато станат децата на 12г. и е редно да не остават сами - бива. Но от 12г. нататък, докато станат достатъчно големи да карат кола, какво е оптималното място, за да могат да се виждат с приятели, да се помотаят навън, да не се чувствам абсолютно зависими от транспортните услуги на родителите?
Къде според вас най-добре се гледат тийнейджъри: в безшумно и безлюдно предградие/село  с ниска престъпност и при абсолютна зависимост от колата, в сравнително малък град, където може да се отиде пеша до главната улица и да се опитат малко градски тип удоволствия, или в голям град?
Естествено, градовете имат може би по-голяма степен на престъпност и повече рискове за един тийнейджър. Но се питам, дали изолацията извън градовете също не е достатъчно рискова? Или може би извън-градските места предлагат алтернативи, които са ми неизвестни, и не всичко се свежда до маршрута училище - в къщи - на компютъра?

# 1
  • Мнения: 1 909
Всеки родител преценява според собствените си виждания, но е трудно да се намери правилен отговор.

Давам ти 3а пример албанците тук - вярата им им налага и3вестни норми на поведение,
не3ависимо дали живеят в покрайнините или в центьра на града, хората са си еднотипови.

Това, което ти носиш в себе си като 3аложби и гени нито големият град може да ти го даде,
нито най-3акьтаното село може да ти го отнеме (а3 сьм си 3ащитник на те3ата 3а кастите и прослойките в обществото).

Ра3бира се характерьт се оформя и на ба3ата на околната среда,
ненапра3но ме4тата на всеки родител е детето му да у4и в елитно у4ебно 3аведение  Wink
но ако ти като родител се провалиш, не мисля, 4е местоположението би било виновно.

Кьде детето е и3ложено на пове4е и3кушения... все едно да сравняваш комуни3ма и капитали3ма  Rolling Eyes Simple Smile
Няма едно3на4ен отговор, всеки трябва да и3бира сам 3а себе си.  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 1 630
Водена от собствения си опит на тйин мисля,
че е по-добре да са на място, на което могат да са независими,
тъй като това е момента в който най-много имаш нужда да се
утвърждаваш като независима от родителите си личност.
 
Като тийнеджър съм съм ходила на училище в центъра на София и в село във Франция.

В единия случай се мотаехме по София, ходехме на кино, театър, паркове.
В другия беше от училище в къщи, с училищния автобус.
Всеки купон или излизане до Женева беше свързан
с транспортните услуги на баща ми.
Чувствах се като вързана и много страдах от това.

За следващата година сме избрали за сина ни,
който тогава ще е на 12 училище в центъра на града
На скоро говорих с майка на негов съученик,
която е записала детето си в училище извън града с цел да не се мотае по улиците

Ни мисля, че можем да ги опазим изцяло от всякакви рискове.
В един момент трябва да ги пуснем да порастнат, но всеки сам решава кога и как 

# 3
  • Мнения: 3 491
raly, и аз имам сходни усещания като тебе. Имам време да мисля, де, големият син е все още в първи клас. Но пък и времето бързо минава. А и изборът на училище тук е пряко обвързан с местоживеенето, освен ако не плащаш за частно училище, което засега не е наш избор.
Признавам си, че бях провокирана от тази статия:

http://www.nytimes.com/2007/01/02/nyregion/02library.html?ex=157680000

Благодаря за отговорите. Ще поживеем, че видим.

# 4
  • Мнения: 3 367
в клетка в офиса на мама:)
**
ние сравняваме с нашите "младини" и мисля че малко бъркаме..тук има други занимания(аз не съм ходила на тенис 3/седмица както и на ред други занимавки к тук са норма),децата пак си имат соц.кръг и интереси,само ние дето от родители ставаме шофьори..
засега моята идея е-среден град с нормален стандарт за да можем да плащаме частни у-ща,ски,пътувания по Европа и пр;не мисля че от това децата се деформират,има много начини да се научат на самостоятелност и без да живеят в центъра на голям град..
друг е ? че ние свиканхме "на село" и сега в град тип София не бих живяла посмъртно..

# 5
  • Мнения: 3 491
Не сравнявам с нашите младини обаче.  Thinking Като прочетох статията, проверих какво е настроението в нашия местен форум, и имаше подобни теми - къде тийнейджърите могат да се събират и да изживеят този период от живота си по законите на възрастта. А тази песен мисля, че е американска:

When you're alone and life is making you lonely
You can always go - downtown
When you've got worries, all the noise and the hurry
Seems to help, I know - downtown
Just listen to the music of the traffic in the city
Linger on the sidewalk where the neon signs are pretty
How can you lose?

The lights are much brighter there
You can forget all your troubles, forget all your cares
So go downtown, things'll be great when you're
Downtown - no finer place, for sure
Downtown - everything's waiting for you

Don't hang around and let your problems surround you
There are movie shows - downtown
Maybe you know some little places to go to


Where they never close - downtown
Just listen to the rhythm of a gentle bossa nova
You'll be dancing with him too before the night is over
Happy again

The lights are much brighter there
You can forget all your troubles, forget all your cares
So go downtown, where all the lights are bright
Downtown - waiting for you tonight
Downtown - you're gonna be all right now

Не знам, има ли майки на тийнейджъри тук? Интересно ще е те какво мислят.

# 6
  • Мнения: 160
Аз живея в Л.А. и както се казва в една песен "Nobody walks in L.A."  Mr. GreenДъщеря ми е на 15 и всичките й "срещи" са в мола, та познай кой я кара през уикендите напред-назад Crazy
В началото когато дойдохме, този начин на живот ми се виждаше върха на прозаичността, но сега свикнах, още повече, че тук "даунтаун" не е като в другите градове - тук не кипи живот, а и на нас ни е далеч. Какво да се прави - друга култура, на децата не им прави особено впечатление, понеже тук са израстнали. Опитвам се да ангажирам вниманието им и в други насоки, да развиват различни интереси и хобита, а пък те мечтаят да следват на източното крайбрежие и да могат да са по-независими.  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 4 380
Аз съм "на село", но мола ми е на две крачки. И цяла търговска улица с кина, спортни зали, библиотеки, детски клубове и т.н. Навсякъде си ходи само детето пеша. Приятелите живеят сравнително близко. За това пък е спокойно и приятно.

Общи условия

Активация на акаунт