Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III

  • 29 481
  • 418
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 239
И аз се записвам, за да следя темата Peace

И аз, и аз!!!  bouquet

# 31
  • Мнения: 9 050
Здравейте и от мен!Искам да попитам само дали съм разбрала правилно.Моите 135 дни изтекоха на 25.09.2006г.в отпуск съм за отглеждане на дете до 2г.възраст до 31.12. и от 01.01.2007г.подадох необходимите документи за ползването на остатъка от 315 дена.По мои изчисления изтичат на 24.03.2007г. така ли е ?И другия ми въпрос е каква база ще ми се вземе за изчисление на болничния по чл.163 след като преди болничният ми от 45 дена преди термин съм в болничен за общо заболяване от началото на годината.Надявам се да сте ме разбрали. 

Ако е по-изгодно за вас, ще се изплащат в същия размер, в който са изплащани и 135-те дни. Иначе, може да ви се преизчисли и нова база 6 месеца назад от 01.01.2007.
На 24.03 изтичат 135-те ви дни, правилно сте си ги сметнала.

# 32
  • Мнения: 9 050
И още нещо за болничните от НОИ да добавя, което е полезно да се знае. Работодателя ще предава облничните веднъж в месеца. Което пък значи, че ако не подадете болничния си навреме, той ще бъде предаден следващия месец и ще ви бъде изплатен отново 30 дни след предаването. Така че, ако не предадете болничния си навреме, ще получите обезщетението си след 2 месеца.

# 33
  • Мнения: 303
Аз малко съм отчаяна защото шефът ми е пълен....айде да не пиша ругатни. Установих, че в данъчното съм регистрирана на някакви си 120 лева и то се води че не ми се плаща заплата ине са внасяни осигуровките от 2004-та година. Ами ако не се лъжа всичко това си има давност и може и да се окажа неприятно изненадана след 5 години когато едва ли би внесълосигуровки. Инъче до момента ми даваше заплата над 450 лева(тя варира, но не пада под сумата), плащаше ми и 160лв майчинство. по телефона ми каза че ще си получа и парите през новата година според промените. Оказва се че всичко е на добра воля от негова страна... какво е това безправие... Ужас. Cry

# 34
  • София
  • Мнения: 969
И още нещо за болничните от НОИ да добавя, което е полезно да се знае. Работодателя ще предава облничните веднъж в месеца. Което пък значи, че ако не подадете болничния си навреме, той ще бъде предаден следващия месец и ще ви бъде изплатен отново 30 дни след предаването. Така че, ако не предадете болничния си навреме, ще получите обезщетението си след 2 месеца.
Zina, благодаря за подробните отговори. искам да попитам само за втория болничен, този който се издава след раждането, за него искат ли се придружаващи документи или само той се представя на работодателя, а вече за третия болничен разбрах че се подава и приложение 1 с него, нали така? newsm78

# 35
  • Мнения: 4 181
И още нещо за болничните от НОИ да добавя, което е полезно да се знае. Работодателя ще предава облничните веднъж в месеца. Което пък значи, че ако не подадете болничния си навреме, той ще бъде предаден следващия месец и ще ви бъде изплатен отново 30 дни след предаването. Така че, ако не предадете болничния си навреме, ще получите обезщетението си след 2 месеца.
Zina, благодаря за подробните отговори. искам да попитам само за втория болничен, този който се издава след раждането, за него искат ли се придружаващи документи или само той се представя на работодателя, а вече за третия болничен разбрах че се подава и приложение 1 с него, нали така? newsm78
sofy , Zina е написала в предния постинг, че се подава САМО болничен, няма значение какъв е болничния, дали за общо заболяване, дали първи , втори  и т.н. Peace

# 36
  • Мнения: 9 050
Аз малко съм отчаяна защото шефът ми е пълен....айде да не пиша ругатни. Установих, че в данъчното съм регистрирана на някакви си 120 лева и то се води че не ми се плаща заплата ине са внасяни осигуровките от 2004-та година. Ами ако не се лъжа всичко това си има давност и може и да се окажа неприятно изненадана след 5 години когато едва ли би внесълосигуровки. Инъче до момента ми даваше заплата над 450 лева(тя варира, но не пада под сумата), плащаше ми и 160лв майчинство. по телефона ми каза че ще си получа и парите през новата година според промените. Оказва се че всичко е на добра воля от негова страна... какво е това безправие... Ужас. Cry

Ама как ще е на добра воля! Вие договор нямате ли? Там си пише. А трудова книжка ? Защото и там би трябвало да си пише.

# 37
Благодаря за отговора .Но това означава че ако ми се върнат 6 месеца назад от 01.01.07г.означава че ще бъдат включени и 3-те месеца(октомври,ноември и декември)в които съм била по майчинство -160лв.По-изгодно ми е изплащане което е било като 135 ми дена  болничен.Трябва ли да уведомя ,че желая базата да ми е именно тази,която е по -благоприятната за мен.Благодаря предварително.

# 38
45-те дни ми започнаха от 22.12 и вече предадох на работодателя болничния лист. От тук нататък за майчинство какви документи трябва да подавам, къде и кога?

# 39
  • София
  • Мнения: 969
И още нещо за болничните от НОИ да добавя, което е полезно да се знае. Работодателя ще предава облничните веднъж в месеца. Което пък значи, че ако не подадете болничния си навреме, той ще бъде предаден следващия месец и ще ви бъде изплатен отново 30 дни след предаването. Така че, ако не предадете болничния си навреме, ще получите обезщетението си след 2 месеца.
Zina, благодаря за подробните отговори. искам да попитам само за втория болничен, този който се издава след раждането, за него искат ли се придружаващи документи или само той се представя на работодателя, а вече за третия болничен разбрах че се подава и приложение 1 с него, нали така? newsm78
sofy , Zina е написала в предния постинг, че се подава САМО болничен, няма значение какъв е болничния, дали за общо заболяване, дали първи , втори  и т.н. Peace
Благодаря, но нали трябва да се представи и приложение 7, или това се отнася само за самоосигуряващите се? Thinking

# 40
  • Мнения: 9 050
И още нещо за болничните от НОИ да добавя, което е полезно да се знае. Работодателя ще предава облничните веднъж в месеца. Което пък значи, че ако не подадете болничния си навреме, той ще бъде предаден следващия месец и ще ви бъде изплатен отново 30 дни след предаването. Така че, ако не предадете болничния си навреме, ще получите обезщетението си след 2 месеца.
Zina, благодаря за подробните отговори. искам да попитам само за втория болничен, този който се издава след раждането, за него искат ли се придружаващи документи или само той се представя на работодателя, а вече за третия болничен разбрах че се подава и приложение 1 с него, нали така? newsm78
sofy , Zina е написала в предния постинг, че се подава САМО болничен, няма значение какъв е болничния, дали за общо заболяване, дали първи , втори  и т.н. Peace

Малко подвеждащо съм го написала. Към всеки болничен се прилага и съответното приложение. Някои от приложенията се попълват от осигурителя ( т.е. работодателя ви ), но някои се попълват от осигуреното лица ( т.е. от вас ).
Не съм ги описвала подробно, защото постингът щеше да стане 2 страници. А и сметнах, че счетоводителите могат поне това усилие да направят и да проверят с кой боничен какво се подава. Защото в крайна сметк, те ако не подготвят всички документи, тях ще ги върнат от НОИ.

Така че, подават се и приложения, но тях би следвало да ви ги дадат счетоводителите ви, когато им представите съответния болничен лист.

Ако все пак желаете, мога да отделя малко време довечера и подробно да опиша в кой случай кое приложение се попълва.

Извинявам се, ако съм подвела някого.

# 41
  • Мнения: 9 050
Благодаря за отговора .Но това означава че ако ми се върнат 6 месеца назад от 01.01.07г.означава че ще бъдат включени и 3-те месеца(октомври,ноември и декември)в които съм била по майчинство -160лв.По-изгодно ми е изплащане което е било като 135 ми дена  болничен.Трябва ли да уведомя ,че желая базата да ми е именно тази,която е по -благоприятната за мен.Благодаря предварително.

Няма нужда да уведомявате никого. Текста в КСО изрично определя, че ви се изплаща по-изгодното. Което означава, че счетоводителката ви е длъжна да ви калкулира обезщетението и по двата начина и да ви изплати това, което е по-благоприятно за вас. Можете все пак да я подсетите за това, тъй като текста е относително нов и може да го е пропуснала.

# 42
  • Мнения: 9 050
45-те дни ми започнаха от 22.12 и вече предадох на работодателя болничния лист. От тук нататък за майчинство какви документи трябва да подавам, къде и кога?

Този термин " майчинство " трябва да се забрани със закон. Няма майчинство. Има отпуск ( болничен ) за бременност и раждане и след това отпуск за отглеждане на дете до 2 години. Ако уточните кое от двете имате предвид под " майчинство ", ще мога да ви отговоря на въпроса.

# 43
45-те дни ми започнаха от 22.12 и вече предадох на работодателя болничния лист. От тук нататък за майчинство какви документи трябва да подавам, къде и кога?

Този термин " майчинство " трябва да се забрани със закон. Няма майчинство. Има отпуск ( болничен ) за бременност и раждане и след това отпуск за отглеждане на дете до 2 години. Ако уточните кое от двете имате предвид под " майчинство ", ще мога да ви отговоря на въпроса.

И за двете в какъв ред и къде да подавам документи...

# 44
  • Мнения: 9 050
Ще си давате болничните листове на работодателя. После, като изтекът 135-те дни, ще попълните една молба и една декларация, която пак на работодателя ще подадете. И накрая, като изтекът всичките 315 дни, ще подадете една молба за отпуск за отглеждане на дете до 2 години, пак на работодателя.

Общи условия

Активация на акаунт