заварено положение-базата за изчисляване на 90% от заплатата

  • 611
  • 10
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 56
Не знам дали вече е обсъждан въпроса, но мен ме притеснява следното:
Болничните за 135 дни се изчисляват на база на среднодневното възнаграждение за 6 м. назад.  Ако за тези нови 315 дни е същото, се получава нещо като нищо за майките в заварено положение. Моята дъщеричка на 04. 01. навърши 6 м., т.е. следва да получавам 90 % още 3 м., но като се върнем 6 м. назад аз имам 3 м. болнични и 3 м. майчинство по 160 лв. и ако се вземе среднодневното възнаграждение ще се получи по-малко и от  минималната заплата. Не съм много сигурна, но мисля че за времето на болничните за база се взема също мин.заплата.
Ако някой е наясно с това моля да каже. Praynig newsm78

# 1
  • Мнения: 1 701
Не се бях замисляла...  newsm78 Ще следя темата!

# 2
  • Мнения: 9 050
Нещо като нищо е не това, което се получава, а това, което сте разбрала.
Първо, за времето на болничните не се взема за база МРЗ, а се взема за база осигурителния доход, от който е било изчислено обезщетението, което ви е изплащано.
Второ, къгласно КСО, обезщетението може да се смята по два начина. Единият е да се вземе дохода ви 6 месеца назад, а другия е да ви се изплати това обезщетение в същия размер, в който ви се е изплащало обезщетението, докато сте била в 135-те дни болничен. Ще ви се изплати това, което е по-изгодно за вас.
В темата за въпроси и отговори за майчинството в подфорума на СНБМ, този въпрос е подробно разяснен неведнъж.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 56
Добре, обаче аз за времето на 135 дни болничен не взимах една и съща сума. Тя намаляше всеки месец и последния най-много, защото вече нямах изработени дни през последните 6 м. назад. Извинявай, ако те дразня.

# 4
  • Мнения: 9 050
О, не! Ни най-малко не ме дразниш. Само малко така ми прозвуча този постинг, като че все едно тези 315 дни не са нищо и са били напразни усилия. А пък положението не е такова. Сега ще разнищим и твоя случай, за да започнат и на теб да ти звучат като нещо хубаво тези 315 дни Simple Smile

Някой много сериозно те е заблудил с това намаляващо обезщетение. Обезщетението се смята като среднодневно обезщетение и то се изчислява към първия ден на болничния . Оттам нататък, всеки ден от този болничен, ти получаваш една и съща сума. Обезщетението не се преизчислява всеки месец на база предходните 6. Сумата е една и съща до края на предишните 135 и сегашните 315 дни.
Вариации в месечните суми може да се получат само от броя на работните дни в месеца, тъй като това среднодневно обезщетение се изплаща за работен ден. Т.е. ако месеца има 20 работни дни, ще получиш една сума, а ако има 22 работни дни, ще получиш друга, по-голяма сума.

Сега, като знаеш тези неща, ако имаш съмнемия, че нещо не ти е изплащано както трябва, пиши ( може и на лични ) за да си дадеш осигурителния доход и точните дати на болничния и ще ти кажа колко е трябвало да получаваш.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 56
Благодаря ти,  не смятам да се задълбочавам чак толкова в изчисленията. Щом казваш, че е така само мога да се радвам.

# 6
  • Мнения: 422
Аз също съм доста притеснена относно този въпрос, тъй като съм осигурявана на 160 лв., през цялата бременност съм била по болест, като два пъти съм пускала по 10 дена платен годишен отпуск и по мои груби сметки ще трябва да получавам към 130 лв, което е по малко и от майчинството.Някои пишат, че 90% от заплатата , но не по малко от мин.работна заплата за страната.Но онази вечер по новините казаха само за 90%.Та моя въпрос е - по-малко от мин. раб. заплата може ли да получавам.Това така и не ми стана ясно.

# 7
  • Мнения: 131
А какви докменти да занеса на работодателя за да ми се изплащат тези дни от янари.По телевизията казаха писмено заявление и копие от акта за раждане,но от работата казаха,че не са наясно и може би трябва да си вадя болничен.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 702
Добре, обаче аз за времето на 135 дни болничен не взимах една и съща сума. Тя намаляше всеки месец и последния най-много, защото вече нямах изработени дни през последните 6 м. назад. Извинявай, ако те дразня.

На теб последният ти месец в болнични е бил септември. Той наистина беше доста къс - 6. и 22. бяха почивни. Помня го добре, защото и аз бях много неприятно изненадана от сумата.

# 9
  • Мнения: 9 050
Аз също съм доста притеснена относно този въпрос, тъй като съм осигурявана на 160 лв., през цялата бременност съм била по болест, като два пъти съм пускала по 10 дена платен годишен отпуск и по мои груби сметки ще трябва да получавам към 130 лв, което е по малко и от майчинството.Някои пишат, че 90% от заплатата , но не по малко от мин.работна заплата за страната.Но онази вечер по новините казаха само за 90%.Та моя въпрос е - по-малко от мин. раб. заплата може ли да получавам.Това така и не ми стана ясно.

Не може да получавате по-малко от МРЗ.

# 10
  • Мнения: 9 050
А какви докменти да занеса на работодателя за да ми се изплащат тези дни от янари.По телевизията казаха писмено заявление и копие от акта за раждане,но от работата казаха,че не са наясно и може би трябва да си вадя болничен.


Интересно от кой ще си ги извадите тези болнични! Подава се заявлевие, свободен текст, декларация приложение №7 към Наредбата за работното време, почивките и отпуските и копия от акта за раждане на детето. Подават се на работодателя. Всичко това го пише в чл.45 от споменатата вече Наредба.

Общи условия

Активация на акаунт