Бозата...

  • 4 322
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
... се опитах преди години упорито да
я натрапя на мои приятели чужденци,
ама те едва преглътната една глътка
и сбръчиха вежди, тц, не е за тях това.
Добре, ракията ни я цокат като стой,
та гледай, ама това с бозата ме боли.
Вие експериментирали ли сте подобно
на мен с чужденци и боза? Защо така
тези хора не оценяват тази напитка?!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 623
Мани, мани - нищо не разбират.
Преди време едни мои познати
били във Франция и си носели
слънчогледови семки. Хората ги
гледали странно  Shocked Тогава
техни приятели французи им
казали, че там слънчогледа го
ядяли само папагалите  Mr. Green
Изобщо не знаят какво губят си
мисля аз  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 5 393
С боза не съм експериментирала, но виж с кюфтета и шкембе чорба......
Наблюденията ми са, че повечето, ако не им кажа какво ядат(за шкембето говоря) направо си облизват пръстите.И после като стане ясно кви са продуктите по лабилните психически просто... Sick smile3544 smile3544 smile3544

# 3
  • Мнения: 1 002
не пия боза и затова не ме интересува ,
ама много емигранти носталгията все в бозата , баклавата и толумбите ги удря
 таратора нито един чужденец не го уважава и затова ме боли някак си , аз викам - пробвайте ще ви се хареса , но всеки вика - не , не , друг път ще го доизям

# 4
  • София
  • Мнения: 1 176
за бозата и аз не знам, но jullianna ме подсети за семките-една германка в училище още ни питаше:
-"Какво е това черно нещо, което си слагате в устата и после го плюете?" Joy много смешна и учудена беше... Laughing

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Боза много обичам. На чужденци съм правила баница, викат - то като чийз кейк. Нищо не разбират.  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 4 651
За бозата не мога да се изкажа, че и аз трудно мога да оценя достойнствата й, но един южнокореец яде шкембе. До средата на паницата упорито питаше какво е това хубаво нещо, ама като разбра ... май само доброто му възпитание помогна, за да не отнесе компанията една благословия.
Пак в тази връзка водихме двойка холандци да ядът миди. Ядоха хората, че после като презеленя холандката.. доста време прекара в тоалетната. После обясни, че в Холандия ядели миди само в месеци, в чието име има буквата "Р" - ЯнуаРи, ФевруаРи .. и т.н. През другите месеци се смятало, че можеш да си докараш сериозни здравословни проблеми, а тя яла, за да не ни обиди....

# 7
  • Мнения: 5 468
Еее, боза не пият, семки не чупят, шкембе не ядат, таратор - тоже... , абе какво ядат тези хора?! newsm78

# 8
  • Мнения: 3 423
Абе аз познавам чужденци, дето
и шкембе ядат, и семки се опитват
да чоплят, но не могат да ми стигнат
скоростта, и таратор ядат, че и правят,
баница също, шопска салата. Но боза
упорито отказват. Всичко до един.

# 9
  • Мнения: 5 393
Еее, боза не пият, семки не чупят, шкембе не ядат, таратор - тоже... , абе какво ядат тези хора?! newsm78
Мани, не питай. ooooh!За "достойнствата" на английската кухня мога да говоря с часове Sick

# 10
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Един начетен и интелигентен човек ми каза преди време така:
'Приемат ни дотам, докъдето се пие боза' Laughing,
а границата е е малко по-на запад от Белград.
Напоследък си мисля колко е бил прав.

Трудно е да се проумеят и възприемат вкусовете на човек от друга нация.
Въпрос на география ли е наистина, не знам, но... все едно да накараш италианец
да прояде таратор или дори само краставици. Единствения, за който съм чувала,
че го прави е съпругът на dessita от чужбинския. Имах близка приятелка, също омъжена
за италианец, който поне от 25 години живее и работи в Швейцария - и той яде шопска без
краставици и сирене Simple Smile, таратор не ще и да помирише, за бозата не знам, не е ставало дума,
но едва ли пие.

Може да има и съвсем друго, чисто физиологично обяснение.
Навремето съм работила доста с японци. Определено ми направи впечатление как от едно
малко връзват кънките. И се поинтересувах. Оказа се, че в организмите на хората от тази част
на света липсва някакъв ензим, отговорен точно за разграждането на алкохола.
Понякога нещата са си съвсем прости и логични Peace.

# 11
  • Мнения: 4 733
 Този български еликсир, с тази странна на вид консистенция е само за изтънчени особи Mr. Green

# 12
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Имах преди време на гости един японец - голям симпатяга - наложи се да излезе сам един ден, че бях на работа и си купил баничка и боза. После ми обяснява как едва я вкусил и хвърлил, бозата де, защото той си мислел, че това е капучино - представете си изненадата му  Joy

А за таратора и баницата имам история, свързана с французи - бях им на гости и един ден реших да им сготвя нещо типично българско. Добре, обаче тяхната печка на газ, а аз не съм готвила на газ и ме е страх да ползвам такава, та реших да им направя баница с ябълки и таратор. Баницата всички я харесаха и ядоха с апетит, обаче таратора - приятелката ми каза : "Мила, знаеш, че те обичам, но това не мога да го ям!" , а баща и не обичал краставици, та само аз и майка и го изядохме.  Grinning Добре, че беше майка и, иначе щях да потъна в земята от срам  Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 2 550
Веднъж си направих експеримент и дадох боза на двама поляци, щяха да се гътнат  Laughing
Не са закърмени с боза от малки и затова не им разбират главите колко е хубава  Laughing

# 14
  • Мнения: 5 468
и семки се опитват
да чоплят, но не могат да ми стигнат
скоростта
Joy Едва ли някой може да стигне скоростта по чупене на семки на българина.

# 15
  • Sf
  • Мнения: 808
Ако е била резлива, може и да не са я харесали... Си мисля аз Simple Smile Виж, българите обичат и резлива, и сладка боза Simple Smile Аз лично - сладка Simple Smile

Англичаните дето купиха няколко къщи в селото, където е и нашата вила, рекетират баща ми за хубавите български домати, краставици, шопска салад и червен боб с наденица Simple Smile Simple Smile щото градинките, в които бабите преди тях са си отглеждали зарзават, сега чуждоземците са си насадили райграс и се чудят откъде ние ги взимаме тез плодородия Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 866
Всеки път като ми падне чужденец под ръка го пробвам с бозата. Досега всички са били отвратени. Само свекърва ми каза, че не било "чак толкова гадно". Иначе за другата кухня специално германци и французи нагъват и не им мига окото - шопска салата, кебабчета, кюфтета, таратор, ракия и т.н. Не мога да им насмогна, като че ли не са яли от месеци! Мъжът ми французин много си пада по нашата скара и току ми носи в къщи разни замразени кебабчета и кюфтета, вади скарата, пече и яде. Аз не обичам. Между другото и боза не пия.  Grinning Той все се смее за дъщеря ни, която ходи на ясла и все я пита : "Днес пи ли боза, тати?"

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Абе вероятно все пак е до това кой с какви вкусове е свикнал.
Аз като опитах някакъв си corn bread, лошо ми стана- сладък хляб  Sick
Но след два месеца го ядях с кеф.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 356
Въпрос на вкус, навици и география. И аз не мога да ям хлебарки или панирани скакалци примерно, дори с риск смъртно да обидя домакините  Laughing

# 19
  • UK
  • Мнения: 1 334
Мъжът ми си изпи цялата чаша от уважение към домакинята  Grinning Не е повторил  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 5 468
сега чуждоземците са си насадили райграс и се чудят откъде ние ги взимаме тез плодородия Simple Smile
Оф, толкова ли са куку, та не се усетят да изтръгнат треволяка и да си засадят плодородия и у тях?

# 21
  • Мнения: 1 393
Въпрос на вкус, навици и география. И аз не мога да ям хлебарки или панирани скакалци примерно, дори с риск смъртно да обидя домакините  Laughing
Именно! 

А иначе и аз моя мъж (не българин) съм го "опитомила"- обожава банички (ударението на първото И  Laughing), шопска салата, Каменица...даже ракия харесва. Но боза-  Sick  Sick  Sick
Като сме били в България така ме изгледа първия път още аз като и се нахвърлих, зажадняла от двегодишно "трезвеничество", че дори и не съм се пробвала да го карам да я пие.  Wink
На една позната гаджето, като се беше върнал в Америка и го бяха питали 'И какво прави в България?", отговора бил: "Пих mud! (за незнаещите английски- течна кал).  Joy

# 22
  • Мнения: 4 187
Боза много обичам. На чужденци съм правила баница, викат - то като чийз кейк. Нищо не разбират.  Rolling Eyes


 Shocked Shocked Shocked Къде ли са видяли общото ?

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Не ги знам. Аз верно че готвя леко зле, ама чак пък на чийз кейк да я докарам.... Laughing

# 24
  • Мнения: 1 424
 Аз не обичам много боза  Rolling Eyes На чужденците не съм предлагала,но си заслужава да пробвам   Laughing

# 25
  • Мнения: 727
тази БОЗА  е най бленуваната за брата на мъжа ми(в Канада е)горкия като се завърне се налива с боза.........липсват явно такива нещица в чужбинско newsm78
Сина ми е на 1 и малко и пробва боза....направо полудя,дай дай.....откачих Shockedа наистина има специфичен вкус,но явно си е до човека едвали е от география или хранителни навици Thinking

# 26
  • Мнения: 5 539
Че какво й е странното на бозата? newsm78 newsm78
Пшенично брашно, вода и захар. Чак пък толкова да ги отвращава #Crazy
Между другото, от гореизброените съставки можете да си направите боза и вкъщи. Майка ми преди време му беше хванала цаката и произвеждаше боза в промишлени количества Laughing

# 27
  • Мнения: 2 047
   Предлагала съм боза на едни чехи и колкото и да ги уговарях не пожелаха дори да я опитат. Дълго настоявах и пак не искаха, дори една глътка. Crazy
Сега като се замисля май като се абстрахира човек от това, че е боза, всъщност цветът й е проблема. Подобно на това, че като малка не съм искала да пия кола, защото е черна.

Последна редакция: сб, 06 яну 2007, 16:09 от У н и

# 28
  • Мнения: 25 597
Бе, то синът ми си е чистокръвно нашенче, даже нокътче не е подавал из чужбинско, пък не ще да пие боза. Да я близне даже не ще!  ooooh! А ние с баща му лочим като невидели. Когато има, де.  Joy

# 29
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Абе аз познавам чужденци, дето
и шкембе ядат, и семки се опитват
да чоплят, но не могат да ми стигнат
скоростта, и таратор ядат, че и правят,
баница също, шопска салата. Но боза
упорито отказват. Всичко до един.
И аз така, но моя опит е главно с австрийци.
А ракията я пият винаги на екс и се напиват за отрицателно време Laughing
Таратора много върви при тях Peace

# 30
Мани, мани - нищо не разбират.
Преди време едни мои познати
били във Франция и си носели
слънчогледови семки. Хората ги
гледали странно  Shocked Тогава
техни приятели французи им
казали, че там слънчогледа го
ядяли само папагалите  Mr. Green
Изобщо не знаят какво губят си
мисля аз  Mr. Green
  Joy Joy Joy Joy Joy JoyИ моя приятелка в Хамериката я изгледали странно , като си търсела слънчоглед.Пратили я в зоомагазин hahaha

# 31
  • Мнения: 3 423
Бе, то синът ми си е чистокръвно нашенче, даже нокътче не е подавал из чужбинско, пък не ще да пие боза. Да я близне даже не ще!  ooooh! А ние с баща му лочим като невидели. Когато има, де.  Joy

Ами вие с баща му сте жертви на социализЪма,
репресирали са ви навремето с боза от 6 ст. и
мазна баничка. Но зъбите са ви останали здрави.
Пък тези, дето ядяха шоколадови яйца от КОРЕКОМ-ите,
сега дават луди пари за зъболекари. Всичко се
корени в здравите социалистически устои на народа.
Като си помисля, единствено гедерейците се
решаваха и на втора глътка боза, преди да откажат.
От социалистическа солидарност, Хонекер, тоя-оня...
Ако знаете, откога не съм близвала боза, ще ме ожалите.

# 32
  • Мнения: 25 597
Аз също не съм близвала от доста време. Laughing
Ти - защото няма откъде да я вземеш.
Аз защо обаче, не знам... newsm78
Ей - сега ще пратя сина да ми купи една (тъкмо няма опасност да я изпие по пътя  Wink) и ще си я гаврътна за твое здраве.  Mr. Green
Лиска, прозит!   bouquet

# 33
  • Мнения: 5 468
Сина ми е на 1 и малко и пробва боза....направо полудя,дай дай.....откачих Shocked
И моето откачи на тема "боза". Още отваря очите и вика: "Мамо, има ли база?", като му кажа, че няма, вика: "Трябва да купим!"

# 34
  • Мнения: 3 423

Ай, цумвоол, щом си рекла,
гаврътни и за мене! И пак.

# 35
  • Мнения: 258
Неотдавна една приятелка французойка, при поредното си идване в България, съзря боза на едно място и попита какво представлява. Обясних й от какво се прави, но не можах да уподобя вкуса й на нещо, което тя е опитвала. А последвалото от моя страна предложение да купя боза, за да има възможността лично да я пробва, бе отклонено любезно, с обяснението, че цветът не я предразполага особено към дегустация.  Grinning

# 36
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 630
Съпругът ми е чужденец и общо-взето непридирчив по отношение на храната (въпреки че обича да си похапва), обича и да пробва нови неща.
Но бозата така и не я хареса и досега я споменава с лошо  Laughing
За сметка на това ракия не отказва и смята таратора за най-великото изобретение на човечеството след компютъра  Laughing
Разбирам го донякъде, тъй като и аз не съм от най-тачещите бозата. Въпрос на вкус според мен.

# 37
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Като малка никак не обичах боза. Спомням си на празник в детската градина една много нахална майка ме гони с боза, пий, та пий. Аз учтиво й отказах няколко пъти, бягах, ама тя - не се отказва. Накрая се разплаках и ме остави на мира. Mr. Green Хм, трябва май пак да започна да прилагам номера с разплакването... Laughing
И сега не си падам много-много по бозата. Аз съм чужденка, моля. Mr. Green

# 38
  • Мнения: 677
Е с боза или си закърмен от малък или никога няма да го опиташ..
То цвят,то мирис,то консистенция..
Разбирам ги..Ми то на нищо не прилича..
Пийвам аз понякога,мдаа..Но не е като едно време бозата,мдаа..

# 39
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ах, помня с баба на село като ходехме да я купуваме сутрин в еднолитрови зелени бутилки с широко гърло, за боза... Crazy

# 40
  • Мнения: 14 488
На една позната гаджето, като се беше върнал в Америка и го бяха питали 'И какво прави в България?", отговора бил: "Пих mud! (за незнаещите английски- течна кал).  Joy



 hahaha Joy Joy Joy Joy отдавна не се бях смяла така. четейки се патиах откъде все пак идва бозата, само българите ли я пият, че толкова никой друг европеец не я харесва?

# 41
  • Sf
  • Мнения: 808
сега чуждоземците са си насадили райграс и се чудят откъде ние ги взимаме тез плодородия Simple Smile
Оф, толкова ли са куку, та не се усетят да изтръгнат треволяка и да си засадят плодородия и у тях?

По-зле дори. Изкорениха останалите насаждения, за да могат да си направят морава от зелена трева  Mr. Green После взимаха уроци как се сади пиперо  Laughing Забавляваха се Simple Smile Като селски туризъм. Като пиперът го садиха у дома Simple Smile А на тяхната морава нищо Simple Smile Шезлонг и чадъри Simple Smile В края на септември се сетиха, че може да си напвавят басейн догодина Simple Smile В планинско селце, където водата е кът... Върви им обяснявай Simple Smile

П.П. Абе, бозата не я ли дават на кърмачки да я пият, че да им идва мляко и да им растат сисите  Mr. Green

# 42
  • Мнения: 747
Но не е като едно време бозата,мдаа..
Не е, щото се прави с изкустени подсладители, пък от тях ферментация- тц. Аз я предпочитам резливичка.
Айшъимсъ невидели и вкусовете на чужденците. А техните деликатеси от пълзящи мекотели или пък трюфели, дето свинье са ги ровили, а? Европейските вкусове обаче- иди- доди. Но азиатските са... Моя позната преди години ми е разказвала за вечеря в елитен ресторант в Токио. Моля чувствителни и бременни да не четат! Та поантата на вечерята- носи се жива маймуна в клетка, отгоре с отвор... Отразва се калпаче от черепа и с лъжички сътрапезниците се наслаждават... Е, тия истории до към края на 90-те, вече такива неща няма. И пак за Япония- за неимоверните качества на телешко, приготвено от теле, което докато е клано е слушало Моцарт?!
Моля да ме извините.

# 43
  • Мнения: 27 524
Ами нормално, странно питие е. Все едно аз да залапам овча чорба  Sick
Обаче изтрепахме рибата със суджуците, сега носим купища за подарък  Laughing Саламите им са супер безвкусни.

# 44
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
тука си има нещо като бозаа! но не съм опитвала, щото не съм си я приготвила аз и не е бутилирана, зна4и не рискувам! но е на цвят и мирис и съставките като нашата, поне  според  разговорите!а нашата си я обожавам, оле, ще се окапя от мерак! с една  бани4ка с масло или тутманик! моят пие умерено!оби4а бг  неща, таратор - в на4алото ми се подиграваха, сега като направя за мене и бебка не остава, бе  тенджера се омита!и джиджипапато и баниците и сладките ни, мусакитеи, шопската  тн! признава ни ги! и за саламите и сиренетата! още разказва за оня салам 1 м ,хаха  срам е как го сравни първия път!

# 45
  • Мнения: 857
мНого мразя боза, незнам и аз защо  Confused Иначе нашите имат приятели чужденци, които харесаха бозата или се правеха, че им харесва  Laughing

# 46
  • София
  • Мнения: 630
Не и харесва бозата на моята приятелка американка. На първо място в класацията за храни, които няма да повтори. После е киселото зеле. Иначе харесва много неща от нашата кухня - мусака, таратор, баница, кавърма... но боза - не.

# 47
  • Мнения: 5 647
После обясни, че в Холандия ядели миди само в месеци, в чието име има буквата "Р" - ЯнуаРи, ФевруаРи .. и т.н. През другите месеци се смятало, че можеш да си докараш сериозни здравословни проблеми, а тя яла, за да не ни обиди....

Значе вече знам защо всяка година /август/ като отида на море и хапна 1-2 миди, цяла нощ не мога да изляза до банята..... Sick

# 48
  • Мнения: 2 784
Имах едно гадже от бившите съветски републики, как ли не го карах да пие боза, но не успях да го склоня. Подлъгал се е някога, още като пристигнал в България, че прилича на техния квас, но като опитал му се сторило много гадно. Аз пък хич не обичам техните квасове и кефири. Бррр! Sick Който  с каквото е свикнал.
Липсва ми бозата от едно време, дето я точеха в сладкарниците и я сервираха в големи халби. Как беше, 15 стотинки за голяма боза, 10 за малка? newsm78

# 49
  • варна
  • Мнения: 263
На едни гости от Германия като им дадохме да опитат , казоха че е като грахова супа newsm78

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064

Липсва ми бозата от едно време, дето я точеха в сладкарниците и я сервираха в големи халби. Как беше, 15 стотинки за голяма боза, 10 за малка? newsm78

Голямата - 15, средната - 10, малката - реплика от филма "Момчето си отива":
- Една боза от 6 стотинки!

# 51
  • Мнения: 2 257
Моят с боза въобще не съм го пробвала, щото се отчаях още на айряна. Хич не ми мина номера с него, както и с таратора, и с баницата... И ракия не ще - миришела му на какво беше...някакво моторно масло - какво ли му разбира главата Laughing Хем хубава ракийка му давам, не какво да е. Тачи безкрайно шопската салата, сиренето, Загорката и Мавруда. Скука.

# 52
  • Мнения: 1 860
Та поантата на вечерята- носи се жива маймуна в клетка, отгоре с отвор... Отразва се калпаче от черепа и с лъжички сътрапезниците се наслаждават... 
Е, това не е ли от: "Индиана Джоунс и храма на обречените"?  Thinking Май леко е филмирала, но не пречи.

 Таратор на който и да съм правила тук, винаги си е искал още и след време пак е питал. Ракийка пийват, баница ядат, семки си купувам от магазин за домашни любимци.  Blush Срам, ама като ми се люпи. Но, бозичка няма. Няма и от къде да купя. А, така и на мен ми се е допило с мазна баничка... Whistling

 Бозата не е ли арабско питие? Така знам, но може и да греша. Пие се еднакво добре и в Турция.

# 53
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Едно време Кирил Маричков беше казал, че Ориента започва там , където се пие боза и тоалетните миришат.

# 54
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Ох, тая боза... аз нито много обичам, нито е като да не обичам - като има пия, като няма - не се и сещам. Но се сетих нещо друго - преди много години бяхме на гости в Преслав - да ви кажа там как я пият: смесват равни количества боза и лимонада, уф! Представете си сега тоя вкус и кой чужденец ще се навие да го пробва?

# 55
  • Мнения: 2 952
Обичам ,но  неможах да науча съпружеското тяло, не ще....и таратор не ще - супа ли е , к'во е ...хем  супа , хем студено , хем пък краставица хрупа вътре......А пък бозата- хем сладко , хем не газирано , не сок , не топло като чай .....студено и гъсто ....   ц!

# 56
  • Мнения: 1 860
Ама българска пица нали яде поне?  Mr. Green

# 57
  • Мнения: 801
аз ще ви кажа от къде идва бозата, колкото и да не ви се вярва бозата е албанско изобретение - учих го по една от всичките археологии

# 58
  • Мнения: 747
Е, това не е ли от: "Индиана Джоунс и храма на обречените"?  Thinking Май леко е филмирала, но не пречи.
За жалост не е от там. По-скоро "Индиана Джоунс и храмът на обречените" е черпил с пълни шепи от една традиционна кулинарна гавра. Иначе аз бих предпочела да е само гадост, родена от болно въображение.

# 59
  • Мнения: 260
Доктори препоръчват резливото питие за перфектна фигура

Бозата пак идва на мода

Богата е на въглехидрати и зарежда с енергия за цял ден

   Няма българин на средна възраст, който да не си спомня с умиление детските си години,
в които кока-колата е била наркотичното питие на враговете империалисти, а баничката се
е преглъщала задължително с боза. Резливото питие беше позабравено покрай бурното нахлуване
на забранените неща в България след 1989 г., но днес - във века на енергийните напитки,
бозата изживява своя ренесанс. Докато допреди година-две само в определени малки квартални
сладкарнички можеше да не намери ечемичено-просената напитка, днес тя е в менюто на доста от
големите сладкарници и неизменен артикул в търговските листи на хипермаркетите. Предлага се
все така в познатите тумбести бутилчета от 250 мл или в големите литрови бутилки. За онези,
чиято любов към сладко-резливото питие е особено голяма, има и 3-литрови бидончета.
Цената отдавна не е 6 стотинки, както по соцвреме, но бозата си остана една от най-евтините напитки.
Между 20 и 25 ст. са най-малките разфасовки, литърът се харчи средно по 36 ст.,
а трилитровите бутилки - по 86 ст.

Увековечената във филма "Момчето си отива" напитка се завръща в живота на българина не само
заради удоволствието да хапнеш някоя паста с чаша боза, но и заради безценните си качества.
В малка бозаджийница, забутана в малките софийски улички, млада дама отпива от чаша с резливото питие.
GSM-ът й звъни и тя започва да обяснява как добре й върви диетата. Недоумението от присъствието
на хранителната напитка в менюто й разсейват диетолозите. Оказва се, че бозата е най-препоръчваното
питие за сваляне на килограми. Богатото съдържание на въглехидрати в нея осигурява нужното количество
енергия за деня, без да застрашава здравето, твърдят лекарите. Тя засища бързо и държи дълго време
стомаха спокоен. Освен това вдига кръвното. Вместо да се наливате постоянно с кафeта, ако ви е ниско
кръвното налягане, по-добре обърнете една боза. Когато е по-резлива от обикновeното, тя е чудесно
слабително средство. Лекарите препоръчват бозата на майки кърмачки, които искат да усилят храната
за бебето си. Българските последователки на Памела Андерсън, които нямат доверие на силикона,
също наблягат на бозата. Нейните хранителни качества са оценени и от пациенти, които са преживели
изгаряне на хранопровода и не могат да консумират твърда храна.

И макар че лятото е сезон с намалена консумация на боза, в супермаркетите, хлебарниците,
малките кафенета тя бързо свършва. Защото е универсална напитка за всички възрасти и професии -
от бабата до внучето и от работника до професора.

   
 
      Албанци държали бизнеса в София

   Открай време се смята, че от всички балканци най-добри майстори на хлебната течност са албанците.
А от българите - радомирците. В стара София албанецът Зейнал държал една от най-известните бозаджийници
на ъгъла на "Левски" и "Стефан Караджа". Тя е носела странното и за националността на собственика,
и за продукта име "Ботев". И била озвучавана с грамофон. Негов конкурент бил Станчо от "Златната пчела"
(на "Раковски" и "Аксаков"). За да "удари" Зейнал, той пуснал боза със сироп. Но все пак албанецът
излязъл по-предприемчив и си задържал клиентелата. Най-луксозна обаче е била сладкарницата на ъгъла
на "Раковски" и " Цар Освободител". Тя била на две нива, на второто са се усамотявали влюбени двойки.
Затова и негласно се наложило правилото сервитьорите да кашлят при влизане на нов клиент.
По улиците бозата се продавала от радомирци, помъкнали гюмове на рамо. За тях дори е имало и анекдот:

"По какво се познава радомирецът? - Едното му рамо е по-ниско от носенето на гюма с боза."

# 60
  • Мнения: 1 378
С боза не съм ги пробвала.Но една приятелка ме видя да чопля семки в къщи и ме пита защо ям храна за птички Mr. Green
Друга пък беше на Слънчев Бряг през Септември и след това ми се оплаква- какво било това нашето сирене.Много било солено.Как сме можели да ядем свинско.За целия си престой яли само в Макдонадс защото само там имало Beef. То тук само хамбургери и пържени картофи им дай Twisted Evil Twisted Evil

# 61
  • Мнения: 5 468
За целия си престой яли само в Макдонадс защото само там имало Beef. То тук само хамбургери и пържени картофи им дай Twisted Evil Twisted Evil
Сигурно са бая дебелшки, а Laughing?

# 62
  • Мнения: 517
Ei, mnogo interesna tema obsuzhdate! Ta taka - po red na nomerata purvo idva bozata  Laughing V Germania ima dosta turtsi (ili albantsi), no boza njama... Interesna rabota! I az vse obestavam na muzha mi kato otidem v BG da opita boza (poslednia put mu bjah kupila, obache ja zabravihme v hladilnika). Mislja che njama da mu se ponravi, zastoto toi ne e po sladkoto...

Slunchogledovi semki veche sum jala v kusti, ne predizvikaha osoben interes.

Taratora mnogo go haresvat, a naposleduk muzha mi vse me moli da mu napravja airan  Simple Smile

Ot bulgarskata kuhnja nai mu haresva shkembe-chorbata i skarata  Laughing. I chervenite ni vina (birata ni ne mozhe da se sravni s bavarskata  Simple Smile


Az kato malka sum opitvala kvas v Moskva. Uzhas! A i borsha i kiselia cheren hljab ne gi ponasjam...


Имах едно гадже от бившите съветски републики, как ли не го карах да пие боза, но не успях да го склоня. Подлъгал се е някога, още като пристигнал в България, че прилича на техния квас, но като опитал му се сторило много гадно. Аз пък хич не обичам техните квасове и кефири. Бррр! Sick Който  с каквото е свикнал.

# 63
  • Мнения: 801
grami, много интересно беше...
аз пък се сетих, че като малки баща ми ни водеше със систера в сладкарница захарно петле да ядем боза със сладолед - и досега обичам такава смесица.....

# 64
  • Мнения: 3 447
Нека, нека... пък после да дават луди пари за силикон.... будали  Mr. Green

# 65
  • Мнения: 1 860
Е, това не е ли от: "Индиана Джоунс и храма на обречените"?  Thinking Май леко е филмирала, но не пречи.
За жалост не е от там. По-скоро "Индиана Джоунс и храмът на обречените" е черпил с пълни шепи от една традиционна кулинарна гавра. Иначе аз бих предпочела да е само гадост, родена от болно въображение.
Накара ме да се поровя.  Sick Само че, според чичко Гугъл, специалитета "маймуснки мозък" е в Китай, а не Япония. Бил популярен в малка местност близо до манастира Шао Лин. Церемонията по хапването е за отбрани богаташи, а самата маймунска глава се подава от дупка в масата. Обаче маймуната е мъртва. Това поне е по-добре.  Confused Сори за оффа по темата, но ми стана интересно.

# 66
  • Мнения: 2 784
Az kato malka sum opitvala kvas v Moskva. Uzhas! A i borsha i kiselia cheren hljab ne gi ponasjam...
Имах едно гадже от бившите съветски републики, как ли не го карах да пие боза, но не успях да го склоня. Подлъгал се е някога, още като пристигнал в България, че прилича на техния квас, но като опитал му се сторило много гадно. Аз пък хич не обичам техните квасове и кефири. Бррр! Sick Който  с каквото е свикнал.
Когато бяхме в Ленинград, само с черният хайвер се поднасяше бял хляб. Та нашите купуваха черен хайвер в ресторантите, защото никой от нас не ядеше кисел хляб. Е, разбира се, тогава хайвера не струваше майка си и баща си... А иначе борша е едно от малкото руски неща, които обичам. И пелмените.

# 67
  • Мнения: 1 495
Да, предлагали сме боза на доста чужденци (предимно германци) и досега на никой не му е харесал  Party. Моите братовчеди са наполовина германци и те си я пият, но техните половинки не. Имахме и едно германче на гости, което милото направо лошо му стана, но явно му беше неудобно да не я изпие и добре, че се намесих и му казах , че не трябва да пие ако не му харесва.
А най ми беше смешно лятото на морето един чужденец в закусвалнята като посочи бозата и каза "шоко".  Joy

# 68
  • Мнения: 2 631
Един румънец го черпихме с таратор...
Облиза се като прасе!!!  Mr. Green

Много му хареса!  Peace

# 69
  • София
  • Мнения: 3 676
Бившето ми гадже имаше чичо германец.По стечение на обстоятелствата остана да живее в България около 4г.и се ожени за българка.Отначало почти всичко му се виждаше странно,но и за мен е непонятно да поканиш гости на рожден ден и да започнеш угощението в следния ред:
Кафе със сладки,тортата Shocked,сухи мезета ,салатки и ракийка,основно ястие и пак кафе и сладки...
Но като си тръгваше окончателно от България го питахме за какво ще си спомня с удоволствие?
Отговори:
- шопската салата и бозата
Така че все пак някой е оценил това питие....
Аз лично обичам боза,но не сладка а леко вкиснатичка Laughing

# 70
  • Мнения: 2 591
ох и аз съм от партията дето обожава бозата  Embarassed сега ще отскоча до магазина даже, че както съм пощенлива....  Embarassed

запитах се защо не съм я предлагала до сега на чужденци, но в немскоезичния свят не се предлага (в турските магазини, поне аз не съм срещала, а и някой горе беше писал), тук последния го омайвах с биволско мляко с мед и орехи - вбеси ме, защото заяви, че познавал България и нищо вече не можело да го впечатли, та после всеки ден ме караше да ходим да ядем биволско мляко...  Wink

с таратора и аз имам печални спомени, а шопската салата се изтрепват да я ядат, но там доматите им не са сладки като нашите, а гумени, безвкусни, ама те милите като не позванават друго.... баници също много сме правили - харесват им, аз им готвя често картофен гювеч и той им харесва... абе аз по не харесвам тяхната кунхя, отколкото те нашата ако трябва да сме честни....

а ние като студенти в Германия сме си купували "храна за птички" (разбирайте слънчоглед) и сме си пекли - бяхме събрали погледите на съквартирантите си, повечето опитаха обаче и дори ако не се лъжа едни испанци казаха, че и те имат такова нещо....

разни хора, разни идеали, какво да правиш...

# 71
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
за бозЪтЪ не знам... но мъжО на браточведката посмъртно не ще да види и помирише кисело зеле  Sick ... някакъв викинг го раздава.
Ма и той от неразбиращите...  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт