фебрилен гърч

  • 9 715
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 883
Мами, при каква Т децата ви са правили гърч и преди това вдигали ли са същата Т без последствия?

А за увиването в мокри кърпи..тук педиатрите са категорично против точно поради опасността от фебрилен гърч заради голямата разлика с Т на тялото!


Малката ми щерка е с фебрилен гърч . Месец преди да ми го направи ми вдигна 39.9 гр , но без гърч. Същия го направи при 38.5 градуса . Лекари са ми казвали , че високата температура не е абсолютно задължинелна . Имало регистрирани случай на гърч при37-5гр.

# 16
  • Мнения: 664
Олеле, ами тогава от какво зависи...да не би да е предразположеност някаква Sad
Питам, защото дъщеря ми е по високите ( и до 40 стига) Т и такъв страх бера заради тези гърчове...И тук са ми обяснявали лекарите, че при различните деца на различна Т може да стане гърча, но явно грешно съм разбрала, че се получава, когато дете, което е дигало да речем максимум 38.5, вдигне изведнъж 40...

# 17
  • Мнения: 1 883
Олеле, ами тогава от какво зависи...да не би да е предразположеност някаква Sad
Питам, защото дъщеря ми е по високите ( и до 40 стига) Т и такъв страх бера заради тези гърчове...И тук са ми обяснявали лекарите, че при различните деца на различна Т може да стане гърча, но явно грешно съм разбрала, че се получава, когато дете, което е дигало да речем максимум 38.5, вдигне изведнъж 40...

Охххх и аз незнам вече . Просто не допускай да вдига талкова висока ТП. Голямата ми дъщеря на 2г ми е вдигала 41 гр и нищо , ама знае ли човек  Peace

# 18
Моята дъщеря направи фибрилен гърч когато беше на два месец- при температура 38,6.(сега е на 1г. и 8м.) Не си спомням след колко дни но мисля че бяха по-малко от 20 ни правиха ЕЕГ и слава богу всичко беше нормално с някакво съвсем слабо отклонение. Доктора ни каза че след 2 мес. трябва да идем на контролен преглед, но тогава й направи само трансфонтанелно изследване и каза че всичко е нормално и не е необходимо второ ЕЕГ.По време на гърча веднага отидохме в родилно отделение(там работи майка ми) и педиатрите й сваляха Т със свещичка в дупето - Ефералган, и с мокри компреси на ръцете, крачетата и челцето. Тогава докторите казаха че тези гърчове могата да се повторят до 5 годишна възраст. Чесно казано сега смятам да давам дъщеря ми на ясли но не съм се консултирала с доктор специално по този въпрос.Може би трябва да го направя. Макар че все пак в яслите нали си имат доктори.........

# 19
  • София
  • Мнения: 2 958
Олеле, ами тогава от какво зависи...да не би да е предразположеност някаква Sad
Питам, защото дъщеря ми е по високите ( и до 40 стига) Т и такъв страх бера заради тези гърчове...И тук са ми обяснявали лекарите, че при различните деца на различна Т може да стане гърча, но явно грешно съм разбрала, че се получава, когато дете, което е дигало да речем максимум 38.5, вдигне изведнъж 40...

Не е непременно наследствено, но ако майката или бащата са правили гърчове ,вероятността е по-голяма и при техните деца.Пак казвам - НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.За предразположеност - може би има такъв момент..Лекарите ми казаха ,че по емоционални деца понякога поддържат Т 37,0-37,1 Т постоянно и без да са болни.Това се израствало/А дотогава продължавам да побелявам при всяка Т....../
Също така , както и при vikuna, големия ми син е вдигал 40 гр.Т и не е правил гърч/Слава Богу!/
При малкия се получи от рязко вдигане на Т след следобедния сън.Събудил се -имал 37,5 -след 15 мин прави гърч при близо 40 гр.Т/всичко беше вследствие на пневмония/....

При всеки е индивидуално.

........
След този случай...свещичките..фенобарбитал за деца и една спецялна ректална свещичка с диазепан беше винаги под ръка...никога не допусках тепературата да се покачи над 38, така ми бяха казали докторите...мажех я с комбинация от оцет, ракия, белтък и сода за хляб ......След 5 година се израства...В повечето случаи това се получава при деца с много силен имунитет...
 

Така е при нас.

Цитат
Извинете, но бихте ли обяснили какво представлява фебрилния гърч?


....... Препоръчително е след гърч да се направят редица изследвания (ПКК, ЕЕГ,КАТ и др.) за да се изключат други причини за гърча. Задължителна е консултацията с детски невролог.
.........
 Спирането от ясла до голяма степен е обяснимо, но спирането им от градина не е необходимо. Презумцията е, че в тези заведения децата по-често боледуват и съответно състоянията с висока температура са по-чести.

Абсолютно точно казано!

И дано не се повтарят повече, тези тежки за нас  моменти! Praynig Peace

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 15:09 от StaM

# 20
  • Мнения: 1 883
След консултацията с невролога ни предписаха свещички Деазепам за да и ги слагам в дупето при висока температура, но все още несъм ги ползвала а и те имат трайност само 1 седмица.
Аз също имам свещички Диазепам в хладилника/ благодарение на мама LEO , но трайноста е години , а не седмица ... newsm78

# 21
  • Мнения: 1 163
Бих казала на майките на които децата им са вдигали 40гр.,температура, че това неозначава непременно, че ще направи гърч. Моят племенник е вдигал такива температури при всяко заболяване и е нямал фибрилни гърчове. Невроложката ми каза, че това е наследствено. Аз и мъжът ми не сме правили гърчове, но моят брат и неговата сестра са правили фибрилни гърчове и от там Рали я водят фамилно обременена. Незнам откъде ги намирате тия свещички, защото на нас ни казаха, че се приготвят. Взех 5броя, които ми ги приготвиха в аптеката а те имат трайност 1седмица. А аз незнам кога ще се разболее и кога ще трябва да бягам при личния лекар за зелена рецепта от там в аптеката за диазепам. Какъв точно е диазепама при вас

# 22
  • Мнения: 1 883
Диазепам на свещички не се внася в Бълтария , незнайно защо  newsm78

# 23
Нашите също са правени в аптека и са с трайност 1месец
Чух за някякви в малки капсулки в насяни от чужбина ,но не можаха да ми дадът по-вече инфо,защото те пък чули от друг
Ако някой знае моля да даде инфо,защото трябва ги носим навсякъде зимата добре ,но като се затопли  newsm78 ? А трябва да са в хладилник ....

# 24
  • Мнения: 1 883
Ако някой знае моля да даде инфо,защото трябва ги носим навсякъде зимата добре ,но като се затопли  newsm78 ? А трябва да са в хладилник ....

Мойте са в хладилника  Peace

# 25
  • Мнения: 4 392
Във връзка с по- горните мнения да кажа> Според нашата лекарка, не може да се направи фебрилен гърч пр 38.5 градуса например. Важно е, колко бързо се покачва Т. Да кажем мериш я в определен момент и тя е 38.5, но след 10 минути е вече 40 градуса.  Shocked Да, но на теб тези стойности са ти в главата- 38.5. и това казваш на лекаря, примерно.
Освен това> С какъв термометър я мериш? Доколкото знам, ако е с дигитален, не трябва да я мериш на по- малко от 20 мин., ако искаш да имаш що- годе точни стойности. (за живачните не знам) Не знам как е при вашите деца, но на мен меренето на Т ми е проблем, когато дъщеря ми е болна. Нервна е, пищи. Едва успявам да я измеря с дигитален в ухото, а за живачен ректално(което е най- точния и бърз метод) и дума да не става.
 Благодаря на авторката на темата и на всички, които споделиха опита си.  bouquetДано не им се случва повече! На никого да не се случва! Praynig

# 26
  • София и Морето от време на време
  • Мнения: 562
Преди 2 часа се прибрахме от болница след фебрилен гърч. Бях гушнала детето когато го направи - гледката наистина е потресаваща. За щастие (без да имам никакво инфо преди това) реагирах що-годе адекватно - веднага още по време на гърча се обадих на педиатърката ни и тя каза да сваляме температурата - веднага, както си бяхме облечени влязохме под душа и го облях с хладка вода, дадохме панадол и се обадихме в бърза помощ.
Моя син също от следобедния сън се събуди с 39,2, веднага го обляхме с хладка спрямо неговото тяло вода (37-38 градуса) и гърча го получи 10-ина минути след това.  Казаха, че вероятно след обливането е продължил да вдига бързо темп., и поради това сравнително бързо понижаване и покачване на темп. е направил гърча. Аз в това време му разтривах ледените крачета и ръчички и изобщо не знам дали темп. се понижи или продължи да я вдига.
Лятото ми е вдигал и 39,3 и пак така с обливане всичко беше ОК. 
Тепърва ми предстои по обстоен разговор с педиатърката ни, но общо взето вече доста ще внимавам с температурата като е болен. Както беше написал някой на 15-20 мин (и по-малко сигурно) ще я меря.

# 27
  • Мнения: 11
Синът ми е на 1г.9мес. и в разстояние на 8 м. направи три фебрилни гърча,като на последния посиня ,според мен спря да диша.От три дни сме с назначена терапия пие по 3 мл три пъти на ден конвулекс.по принцип това е лекарство за деца с епилепсия,но доктора ме увери ,че действа превантивно .Някой знае ли нещо по въпроса ,а също и така за странични действия?

# 28
  • Мнения: 1 883
Синът ми е на 1г.9мес. и в разстояние на 8 м. направи три фебрилни гърча,като на последния посиня ,според мен спря да диша.От три дни сме с назначена терапия пие по 3 мл три пъти на ден конвулекс.по принцип това е лекарство за деца с епилепсия,но доктора ме увери ,че действа превантивно .Някой знае ли нещо по въпроса ,а също и така за странични действия?
За лекарството незнам , но щом е против епилепсия най- вероятно имат странични ефекти. Разкажи при колко гр  направи гърчовете и как протичаха.  Peace

# 29
  • Мнения: 11
Последния път Т 39,2 ,предния ден му правихме ваксина ДТК.Обикновенно не съм на себе си като направи гърч,страшно се паникъосвам,последния път - прибели очите ,изпъна се и беше абсолютно неконтактен,обърнах го на една страна както са ми обяснили докторите и изчакваш .Но този път път той посиня ,аз се паникъосах и започнах да му бъркам в устата да не би да си е глътнал езика,така и не разбрах ,но след около минута дойде в съзнание.Просто стреса е неописуем.Преди това му бяха изписали диазепам ,който трябваше да давам при Т 37,1,е,аз през деня му дадох ,но вечерта не можах ,той направи гърча в ръцете ми ,докато му мерих Т.

Общи условия

Активация на акаунт