Детски център за ранно развитие

  • 6 696
  • 63
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 2 249

 stefmari много искам да намеря книгата на Масару Ибука за която спомена, но ми се струва че или доста отдавна е публикувана или не е издавана на БГ? Питам за да се ориентирам къде да я търся


Има я на руски в нета. Например тук: http://www.lib.ru/KIDS/

# 46
  • Мнения: 2 242

 stefmari много искам да намеря книгата на Масару Ибука за която спомена, но ми се струва че или доста отдавна е публикувана или не е издавана на БГ? Питам за да се ориентирам къде да я търся
Има я на руски в нета. Например тук: http://www.lib.ru/KIDS/
леле златна си  Hug - този линк е страхотен, огромно БЛАГОДАРЯ  Hug  bouquet

# 47
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
здравейте, много хубава идея, аз се включвам само по въпроса за монтесори - за тези, които не ме познават - аз сум дипломиран монтесори педагого и терапевт - с две дипломи от AMI, за това си позволявам да обяснявам
ранното развитие според теорията на Монтесори се базира на т.нар от нея сензитивни периоди под мотото "Помогними сам да си помогна" - сензитивните периоди си имат определена възраст и за това обръщам внимание, че Монтесори педадогиката не позволява да се смесва образователен материал за възрастти от 0-3 - това е една система, от 3 до 6 - това е втора система, и тази над 6 - това е училищната. Под материали за Монтесори се разбират материали в 5 области - дейности от ежедневни живот, сетивен материал, математика,  език и "природа" - с раздели за география, история и т.н, има и отделна секция Музика - също със специа;ни материали.
В София има монтесори група за деца от 3-6 в центъра за ДЦП, пак там има терапевтичен кабинет, и има в пловди в центъра на д-р Пискова. За съжаление Монтесори педагогиката ое не е официално приета от МОН, но AMI дипломите дават право да се работи по цял свят само и единствено ако се спазва условието за Монтесори средата (обзавеждане) и материали.

Дано помогнах, не искам да обидя никого, идеята за център е страхотна, но ако нямаш АМИ диплома не можеш да го обявиш за Монтесори, Има Балканска Монтесори Асоциация, която след точно това - кой отваря Монтероси база, как я прави и дали има право  bouquet

# 48
Здравейте,
Мисля да открия "Детски център за ранно развитие" за деца от 1 до 6г. В него ще се провеждат обучаващи и развиващи занятия във вид на игри. Това ще са допълнителни занятия, независими от детската градина имащи за цел да развиват у децата въображение, мислене, логика, интелект и творчески способности и да дадат една отлична подготовка за училище.
Бих искала да узная Вашето мнение – какво мислите за това?

Много хубава идея
УСПЕХ !!!
 newsm74

# 49
  • Мнения: 146
Много интересна тема и за мен Wink
Системата по която аз преподавам английски на дечица също взаимства идеи на Мария Монтесори, Жан Пиаже, Рудолф Щайнер, Глен Доман, д-р Сузуки от Япония и др. Материали имаме за дечица от 3-22 месеца, от 22м-4 г, 5г-8г и т.н.
Децата ни имат невероятни възможности и само ние можем да им помогнем да ги развият.
Подобен детски център - Да!!!
 Hug

# 50
  • Мнения: 1 470
   Хей!!!А тук при нас във София,няма ли кой да предприеме нещо такова?! Party

# 51
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Стана пролет, иде лято. Накъде върви подготовката на центъра? Сайт?

# 52
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Стана пролет, иде лято. Накъде върви подготовката на центъра? Сайт?

И аз се чудих преди време какво става или са изоставили идеята?  newsm78 Ако е така много жалко.  Sad Ако знам, че има още сега ще си запиша детето.

# 53
  • Мнения: 7 384
                      Хареса ми идеята,но сега като прочетох дебатите нещо......... не ми се хареса и ме учуди  newsm78 ??? Говориш ,че си с педагогическо образование ,а допускаш някои елементарни грешки в обясненията !? а това за 60- те минути , моля те, да ми го обясниш как си го представяш !?!Дори в началното училище няма занимания по 60 минути.Децата от 2 до 6 година по никакъв начин не биха издържали толкова ,та ако ще на челна стойка да стоиш  Mr. Green няма значение,че ще са с родителите си.В къщи си имам точно две дивачета от тази възраст и наблюденията ми стигат до там,че както и да се опитвам да ги занимавам и с каквото и да е 60 минути не се връзват дори с почивките. Mr. Green Аз също съм с педагогическо образование и  работата ми  с деца от тази възраст са доста солиден опит + моите в къщи. Mr. Green

# 54
  • София
  • Мнения: 2 019
Когато голямата ми дъщеря беше на 5 години, свекърва ми (начална учителка) се беше хванала за главата с нея. Каквото и да измисляше повече от 15 мин. не можеше да й задържи вниманието. Беше започнала даже да се притеснява каква ученичка ще е. Заведох я при една психоложка на 20 и няколко години (дъщеря ми определено предпочиташе да контактува с млади хора) и я чаках повече от час да приключат с тестовете. Накрая не искаше да си тръгва и на вратата я молеше: Хайде ми дай още някоя задачка!

# 55
  • Мнения: 2 839
Извънкласните занимания по рисуване, английски и танци в детските градини също са по 1 час.
Не е казано да стоят на едно място 1 час, има начини да се задържи детското внимание. Само желание трябва, лесно се лъжат, колко им е акъла  Laughing

# 56
  • Мнения: 4 621
Страхотна идея Peace

# 57
  • Мнения: 3 161
а това за 60- те минути , моля те, да ми го обясниш как си го представяш !?!Дори в началното училище няма занимания по 60 минути.Децата от 2 до 6 година по никакъв начин не биха издържали толкова ,та ако ще на челна стойка да стоиш  Mr. Green няма значение,че ще са с родителите си.

А ти как си го представяш - да ги водят по три пъти на ден за по 20 минути ли?

Смешен е въпросът ти, прости, че така директно ти го казвам, ама и ти си доста остра към авторката на темата. Естествено, че в рамките на тези занятия от по 60 минути ще правят няколко различни неща, за да не се изпари вниманието им бързо-бързо. Едва ли ще ги кара 60 минути да четат книжки, нали?

И не смятам за много основателни критиките по линия Монтесори, именно защото авторката е казала, че иска да прави Център за ранно развитие, не Монтесори център. А това, че споменава, че е заимствала идеи от Монтесори - какво, да премълчи ли, ако е изчела няколко книги и харесала определени неща и ги използва? Живеем в свят със свободен достъп до информацията и не е нужно да се поставят толкова високи огради, нещата преливат едно в друго понякога, не всичко е бяло-черно, или-или. Друг е въпросът, ако се обяви, че това е точно Монтесори училище - но явно не е такъв случаят.

А нужда от подобни центрове определено има. Особено за най-ранната възраст. Както някой спомена, въпрос е на социализация, не само за бебетата, но и за майките, да са част от някаква подобна група и общност.

Аз лично те подкрепям в начинанието ти и ще се радвам, ако споделиш как върви!

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 09:27 от Емем

# 58
  • Мнения: 7 384
Извънкласните занимания по рисуване, английски и танци в детските градини също са по 1 час.
Със сигурност 1 час по английски или каквото и да е друго в ДГ не е 60 минути.Извинявайте,но часовете в началното училище за 1 клас не са 60 минути,а и за 12 клас - също ,та какво остава за 3-6 годишни деца да са с подобна натовареност.Да се твърди подобно нещо показва най-малкото некомпетентност по въпроса.Не искам да споря - просто работя с деца от тази възраст и много добре познавам възможностите им и начина за занимания и задържане на внимание.Не си мислете ,че не нанасяте поражения върху психиката на децата ,когато ги натоварвате /на пръв поглед с много занимателни действия/ повече от необходимото.То си има и признаци ,по които се установява прага над,който не трябва да минавате.
 
а това за 60- те минути , моля те, да ми го обясниш как си го представяш !?!Дори в началното училище няма занимания по 60 минути.Децата от 2 до 6 година по никакъв начин не биха издържали толкова ,та ако ще на челна стойка да стоиш  Mr. Green няма значение,че ще са с родителите си.
А ти как си го представяш - да ги водят по три пъти на ден за по 20 минути ли?
Смешен е въпросът ти, прости, че така директно ти го казвам, ама и ти си доста остра към авторката на темата. Естествено, че в рамките на тези занятия от по 60 минути ще правят няколко различни неща, за да не се изпари вниманието им бързо-бързо. Едва ли ще ги кара 60 минути да четат книжки, нали?
     Ако си забелязала аз подкрепих идеята и автора в началото,НО когато нещата се преекспонират мисля,че трябва да и дам съвет и то с най-добри чувства.Ако някой смята ,че съм остра това си е негов проблем.Всеки ден обаче се говори за невроза при децата,вече и за високо кръвно и какво ли не още.Това не се получава от разумната работа с деца ,а от прекомерни натоварвания и несъобразяване с възрастовите особлености на децата от 2 до 6 години.Лично аз не подкрепям заниманията от 60 минути /с каквото и да е/ в тази възраст.Свидетел съм всеки ден на прекомерни амбиции на родители и изнервени деца.Препускането от един център в друг ,от едно занимание в друго не винаги е приятно за децата - просто никой не ги чува и разбира.Ранно развитие не означава насилване на детската психика и тормоз, а съобразяване с детските възможности и максимално осигуряване на условия за развитие на детската личност и на талантите на всяко дете ,като индивидуалност.Всички няма да са художници или певци. Mr. Green
                   Така,че моето мнение и съвет към авторката е да прецени реалните възможности и да обмисли действията си.Нагледах се на "прехвалени" центрове без покритие , а с бизнес цел.Поне в София е така.За Варна не знам.Тук всеки втори прави детски център и в него обикновено работят какички,които дори не могат да скрият неумението си да контактуват с малки деца. Mr. Green
                   Искрено желая на авторката нещо ново и невиждано ,като организация и резултати.Пък като отидем на море и ние да го видим. Laughing  bouquet

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 17:35 от Didia

# 59
  • Мнения: 3 161
Didia, с последния ти пост съм много съгласна. И изобщо, не съм привърженик на големите амбиции спрямо малки деца. Както и на "ученето" в тази ранна възраст. Приемам, че нещата трябва да стават незабелязано, на игра - така знания и умения се придобиват неусетно, а не се заучават или тренират.Все пак мисля, че не е невъзможно да забавляваш децата в продължение на час, без да ги насилваш по някакъв начин. Ходили сме на Прощъпулник (песнички за бебета и деца) и за 60 мин. се смениха няколко различни неща, пяхме, танцувахме, лежахме със затворени очи и слушахме музика... натоварване нямаше видимо.

Общи условия

Активация на акаунт