Затъпяваме ли от майчинството?

  • 13 108
  • 112
  •   1
Отговори
  • Мнения: 689
Надявам се, че не е имало такава тема, защото не открих, но ако има, моля тази да бъде изтрита.
И така... какво мислите вие? Затъпяваме ли или на мен така ми се струва, или проблемът е само при мен. Напоследък се улавям, че пиша ужасно, изказът ми също не е блестящ, стилът ми е под всякаква критика. Основно боравя с няколко думи от типа на: хайде, пишкаш, акаш, папкаш, спинкаш и това е.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Да, категорична съм  Grinning

# 2
  • Мнения: 3 447
ДА, ДА, ДА!

# 3
  • Мнения: 7 723
ОООООО, определено  newsm62
Питай моя мъж - според него съм жив пример за затъпяване, след 8- годишно майчинство  smile3506

# 4
  • Мнения: 4 068
Да, много.

# 5
  • Мнения: 6 167
Затъпявате, да.
Във форума по-малко, де. Все пак се обсъждат различни теми.
Но на живо бременни и родилки мои приятелки са просто  Crazy

# 6
  • Мнения: 1 544
Абсолютно  Peace а и да добавя забравям рождените дни на всичките ми познати това направо ме съсипва никога преди не ми се е случвало .

# 7
  • Мнения: 495
може би мъъъничко се невротизираме  Mr. Green
а за затъпяването - не знам, аз съм толкова умна, че малко затъпяване не се забелязва  Laughing
и определено познатите ми НЕмайки ми се струват по-затъпели от мен  Wink

Последна редакция: пн, 08 яну 2007, 11:06 от Есмералда

# 8
  • Мнения: 4 053
ДА ДА ДА ДА ДА ДА........ Confused

ОООООО, определено  newsm62
Питай моя мъж - според него съм жив пример за затъпяване, след 8- годишно майчинство  smile3506

и мойто е горе доло толкова Crazy

# 9
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Чак затъпяване е силно казано. Но мотаенето вкъщи по цял ден и липсата на социални контакти определено оказват негативно влияние. Докато някои се развиват, да тъпчеш на едно място ще рече, че изоставаш. Абе подтискащо е за мен, 9 години си седях вкъщи Tired

# 10
  • София
  • Мнения: 298
Донякъде. Има обективни причини за това, но и една голяма, за мен субективна - инерцията. Трябва борба, но е трудничко. А и стимули големи няма.
 
Аз си организирам веднъж на около 2 седмици "интелектуалски срещи" с хора с много активен социален и мисловен живот. Не става дума за дискотеки и раздумки с приятелки. Най-безцеремонно ги използвам, за да научвам неща и да упражнявам говорния си апарат и способността за логическо мислене. Раздвижвам определено позаспали части от мозъка си.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Аз затъпях.
Може би не точно от майчинството, а от липсата на време да се занимавам с нещо различно от домашните задължения и детето. А може би ми липсва организираност. Ето сега вместо да взема да прочета нещо полезно седя тук, в клюкарника. И да, другите вървят напред, а аз седя на едно място.

# 12
  • Мнения: 2 897
Аз не съм още...догодина,може би Mr. Green

# 13
  • Мнения: 6 206
Аз не затъпях.
То може и преди да не съм била много блестяща Simple Smile и затова да не се усеща разликата.
Дори напротив, станах по-уравновесена, отговорна, любвеобилна.
Но при мен го има фактора, че не съм си останала и за ден вкъщи.

# 14
  • Мнения: 1 731
Затъпява се и още как ,а най-гадното е че забравяш как се общува с хората и се връткаш в един омагьосан кръг от който няма излизане сякаш.
Сега ще поясня :
С малки прекъсвания 10г съм в къщи ,къде покрай децата и грижите за тях,къде покрай премествания с мъж военен.И сега искам да си намеря работа ,даже и за 200 лв на месец ,обаче трудна работа.Значи хем искам да изляза от къщи,хем пък така съм свикнала да си седя и дома и да си върша тука работата .Защото това го знам,а навън трябва да се боря,което ми иде нанагорнище.Отделно че трябва да си намеря работа ,при която да почивам събота и неделя,защото мъжа ми дава дежурства и аз трябва да се съобразя с това ,тъй като няма къде да оставя децата.И така ,ден след ден се нервя на положението и незнам как да се отърва  от този порочен кръг.

Благодаря ви ,че ме изслушахте. Flutter

# 15
  • Мнения: 793
и да, и не, по скоро ти се променят приоритетите и започваш разговори от типа на спа, яде  и т.н. Mr. Green и е един кръговрат от които не можеш да избягаш просто защото това ти е ежедневие  Tired

# 16
  • Мнения: 3 447
Ми кво тогава правиш при нас, бе Лени  Simple Smile

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Да уточня - затъпява се в резултат на стоене вкъщи и еднообразни дейности, не поради факта, че си станала майка.

# 18
  • Мнения: 2 211
Първата година изкрейзих, втората - затъпях, третата - започвам да свиквам с това състояние, че даже взе и да ми харесва, което е най - лошото. Не знам как ще изляза от този омагьосан кръг.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 160
Определено ДА!! Weary При положение , че целият ми ден се върти около детето.....Вечер дори и новините не мога да изгледам Crazy

# 20
  • Мнения: 689
Да уточня - затъпява се в резултат на стоене вкъщи и еднообразни дейности, не поради факта, че си станала майка.
Аз не си стоях много в къщи. Бързо се върнах на работа, но май тези еднообразни дейности  наистина убиват.
Само се надявам занапред да имам повече време за развиване на закърнелия си интелект, ако мога така да го нарека, и затъпяването ми да не е безвъзвратно.

# 21
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Затъпява се от към едно, поумнява се от към друго....винаги е така, с каквото и да се захванеш....забравяш едни неща, но пък научаваш други.....това, че на останалите не им е интересно да им говориш за деца, не значи само по себе си, че си тъп

# 22
  • Мнения: 410
  Затъпяла и изнервена съм. Няма изглед скоро да се върна на работа.С часове мога да говоря за разтройство повръщане и др. Всичко останало ми се губи.

# 23
  • Мнения: 5 647
И още как. Поне така беше при мен, докато не почнах работа. Гледах малката 2 г. и тотално се изнервих. Обиколките по градинките и еднообразните теми на разговор тотално ме побъркваха.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 24
  • Мнения: 2 022
Да, затъпях, но пък по-организирана никога не съм била. Човек се научава на доста нови неща Wink

# 25
  • Мнения: 495
Затъпява се от към едно, поумнява се от към друго....винаги е така, с каквото и да се захванеш....забравяш едни неща, но пък научаваш други.....това, че на останалите не им е интересно да им говориш за деца, не значи само по себе си, че си тъп
newsm10 - на място казано
и на мен сега ми се струват повърхностни и дребнави разсъжденията и вълненията на приятелките ми без деца, но, какво да ги правим  Mr. Green - те ще станат като нас Mr. Green , ние на техния акъл няма да се върнем  Grinning

# 26
  • Мнения: 5 539
Странна работа... мислех си, че ще съм първата, която ще отговори с ДА Rolling Eyes Останала съм с впечатлението, че този форум бъка от хора, които докато си гледат бебетата, се занимават с един куп вълнуващи и разнообразни неща, научават по още 1-2 езика, посещават културни мероприятия всяка седмица и в паузите поработват от вкъщи..

# 27
  • Мнения: 2 792
 Всичко е временно състояние, не се отчайвайте, нещата после си идват на мястото, т.е. след няколко години пак сме умни и неотразими, търпение му е майката.

# 28
  • Мнения: 5 647
Странна работа... мислех си, че ще съм първата, която ще отговори с ДА Rolling Eyes Останала съм с впечатлението, че този форум бъка от хора, които докато си гледат бебетата, се занимават с един куп вълнуващи и разнообразни неща, научават по още 1-2 езика, посещават културни мероприятия всяка седмица и в паузите поработват от вкъщи..

Забрави за безупречните домакини, съпруги и любовници.  Wink

# 29
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Не затъпяваме от майчинството, а от стоенето у дома и еднообразието. Crazy
Ако си активна социално и не се спираш по цял ден, няма как да затъпееш, само "обогатяваш" речника си И с бебешките изрази....  Joy

# 30
  • Мнения: 727
Затъпява се от към едно, поумнява се от към друго....винаги е така, с каквото и да се захванеш....забравяш едни неща, но пък научаваш други.....това, че на останалите не им е интересно да им говориш за деца, не значи само по себе си, че си тъп
newsm10 - на място казано
и на мен сега ми се струват повърхностни и дребнави разсъжденията и вълненията на приятелките ми без деца, но, какво да ги правим  Mr. Green - те ще станат като нас Mr. Green , ние на техния акъл няма да се върнем  Grinning

точно казано и аз съм така Simple Smile)

# 31
  • Мнения: 677
Присъединявам се-затъпявате!обаче половинката ми не е съгласна..

# 32
  • Мнения: 2 863
Ох, ами с риск да ме наплюете, аз не мисля, че се затъпява, мисля че си зависи от човека и доколко успява да отделя време да върши и нещо друго, освен гледането на децата... С първото стоях 4 години в къщи, в две от които блъсках английски по 4 часа сама в къщи, явих сe   на TOEFL и макар, че скоро след това останах без работа, бързо си намерих друга.
С второто съм вече 3 години в къщи, научих се да работя на Corel  и на  Adobe Photoshope  и честно казано даже нямам време да ходя да вися с други майки по градинките, така че изобщо не ми се налага да водя безкрайни разговори за  деца...
Ама като се има предвид, че съм по стара от повечето от вас-  това, че не съм затъпяла, трябва да е от възрастта Mr. Green

# 33
  • Мнения: 2 792
  Jaly абе не е съвсем така, Димана я родих в трети курс в университета,  после с Момчил си взимах държавните изпити, докато му растяха зъбите (един месец спях по 3 часа на денонощие), справих се перфектно с изпитите, после учих и английски ( явно не колкото тебе) и тн.
Така изредено създава различно впечатление, но истината е, че през цялото време се чувствах тъпа, та дрънкам, но пък аз съм самокритична до безумие, така че май всяка от нас за себе си е права  Peace

# 34
  • Мнения: 2 022
Jaly, не става въпрос за затъпяване във вид на загуба на умения. Естествено, че всички майки тук ако ги накараш да свършат нещо, което са вършили на работното си място ще го свършат веднага и то добре. Просто временно всички интереси и  цялото съзнание е насочено в друга посока и е по-трудничко на моменти да превключиш на вълната на разговорите на работещите хора. Но предполагам след това всичко си идва на мястото Simple Smile

# 35
  • София
  • Мнения: 5 289
Мчи как,затъпява се я,като се въртиш в един кръг от памперси,храна,спане,игри и възпитание+домакинската работа=гола вода.А па колко забравям,няма да ви казвам ooooh!,не помня неща от вчера............сериозно я. Thinking

# 36
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Малее,и а се осещам как в главата ми е станала една боза.Има моменти в които изобщо не мога да се понасям аз ,а за другите незнам.Категорична съм ,че се затъпява,но какво да се прави.......можем да го променим това положение!

# 37
  • Мнения: 1 312
Ами не бих казала,че е точно затъпяване,но определено социалните контакти липсват Sad.Радвам се,че до месец се връщам на работа,защото откакто малкия тръгна на ясла просто се усещам,че ставам от мързелива,по-мързелива... Confused
Тези две години в къщи ми дадоха възможност да прочета и науча неща,за които преди не съм имала време или желание,но пък се загуби динамиката и способността ми за общуване с хората Thinking.Усещам се на моменти,че често не взимам участие в разговор,не защото не знам,а защото си мисля,че няма нужда да го казвам,че никой не би искал да чуе мнението ми Rolling Eyes.
Липсват ми изненадващите срещи с различни хора,всеки от тях носещ своята уникална история...,защото сега общувам с шепа народ,който познавам до болка вече Tired
Липсва ми и сутрешния вестник...всеки ден..,като навик,като ритуал.
И сега си имаме будка пред блока,ама не ми е същото да го чета насред кухнята Crossing Arms

# 38
  • Мнения: 11 607
От еднообразието и липсата на социалниконтакти се затъпява..... Можеш да ходиш на работа, да я вършиш машинално, да ти е еднообразно, да не излизаш от кръга на професионалните си задължения, да нямаш време много-много за срещи с тоз-онзи и да затъпееш много повече от една мама, която си стои в къщи и си гледа детето. Обратното също е важно!

Аз от 11 г. с малки прекъсвания съм си в къщи, може и да съм затъпяла, но и света около мен не е станал по-остър! Едно губиш, друго пИчелиш!

# 39
  • Мнения: 3 740
Права си, Цоцоланке, много повече се затъпява от еднообразна и скучна работа, отколкото от гледането на деца. Децата са ежедневно предизвикателство - за ума и душата.
Всъщност, зависи от човека, не от обстоятелствата.

# 40
  • Мнения: 391
Затъпява се от към едно, поумнява се от към друго....винаги е така, с каквото и да се захванеш....забравяш едни неща, но пък научаваш други.....това, че на останалите не им е интересно да им говориш за деца, не значи само по себе си, че си тъп

И аз така -чувствам  ,че съм затъпяла за бързоходещите и суетни човеци  по улиците ,обаче по отношение на дъщеря ми -май съм  малко по умна.

# 41
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
               Да съм затъпяла, не мога да преценя, но много ми липсва работата, колежките, клиентите, ако щеш...Много по ми се иска да съм затрупана със стока, която да се раздели между обектите, отколкото да беля картофи, примерно. Но пък това, което ми донесе малкия ми син, не може да се замени с нищо.

# 42
  • Мнения: 2 254
Затъпявате, да.
Във форума по-малко, де. Все пак се обсъждат различни теми.
Но на живо бременни и родилки мои приятелки са просто  Crazy
   Пожелавам ти скорошно присъединяване  Mr. Green

# 43
  • Мнения: 2 070
Амииии... Аз така се чувствах в първите месеци, като проходи и проговори детето се оправих. то малко идва с възрастта, не с майчинството, аз съм забравила всичко учено в училище и университета, като факти, не като база... С форума малко затъпях, по-скоро начина ми на изразяване се промени, не си го харесвам, това е, защото бързам може би... Преди имах писателски способности и талант, всичко закърня, не си давам зор и затова, карам го през просото. Работата ми е малко рутинна, не изисква творчество и това допълва нещата. Затова мисля да я сменям.

# 44
  • Мнения: 193
Незнам дали е точно затъпяване или по-скоро подмяна на темите, които ни вълнуват приоритетно.

# 45
  • Мнения: 2 663
Мисля, че ако имаш възможност да си запълваш времето не на 100% с детето, ами и с други дейности, не прекратиш контактите от преди раждането с хора, които нямат деца и не ги вълнува особено тази тема, отделяш време за себе си не се затъпява.

# 46
  • Мнения: 1 732
Затъпяване според мен не е точната дума. По-скоро някакво зацикляне се заформя.
Мен лично еднообразието ме скапва.

# 47
  • Мнения: 885
При мен лично не мисля ,че изгубих нещо,защото бях на по-сериозна работа само 1 година.тази след като завърших.А сега мисля,че съм по-богата на емоции отколкото на знания.Макар че се опитвам от време на време да уча.Даже мисля да се запиша на някакви курсове.Каквото и да съм изгубила,Печалбата си заслужава.

# 48
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Ако работата ти е еднообразна и рутинна, мисля, че съществува отлична възможност да затъпееш и на работното си място, сред също така "затъпели" колеги. Аз лично май предпочитам да затъпявам с децата, някак по-весело   Wink и по-съзидателно е.

# 49
  • Мнения: 588
Мани,
оня ден мъжо вместо "наздраве" ми вика
"Бау!"

Щяхме да паднем от смях....
Имаме и други такива случки, и то пред хора се излагаме.

Начи не само майките, а и татките от майчинство/бащинство се попроменят...ама не мога да кажа баш че затъпяват.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Алоо, Лени и Сопранов! Да се разберем- ние можем да си говорим, че затъпяваме, ама не щем да го чуваме от странични наблюдатели, ОК?  Grinning

# 51
  • Мнения: 15 190
Децата са ежедневно предизвикателство - за ума и душата.

 Peace

# 52
  • Мнения: 323
Определено,да!
не по мое желание,а поради липсата на всякакво свободно време за 2 години не успях и 1 книга да про4ета,а речниковият ми запас,като 4е ли се ограничи до фрази-как прави ку4енцето,а котенцето,и т.н. Embarassed
Радвам се .4е тръгнах на работа!!! Peace

# 53
  • Мнения: 508
ГУ-ГУУУУУ,, ГА АААА, ПРРРРР, ПФФФФФ УУУУУУ Laughing Laughing Joy

# 54
  • Мнения: 2 891
Затъпяваме и още как!!! За речниковия запас съм повече от съгласна. Няколко седмици преди да родя започнах "Махалото на Фуко" - поради наличие на прекалено много свободно време преди раждането, а не защото съм манекенка  Mr. Green Бяха ми останали нищо и никакви 100 страници и аз реших да си взема книжката с мен в родилния, защото мислех, че три дни ще полудея от скука. Искам да предупредя бъдещите майки да не си поставят подобни непреодолими задачи  Crazy Трябва да признач, че успях да довърша книгата за има няма 6 м., като я борех дори и с тълковния  ooooh! . А за разговори на теми различни от памперси и пюрета да не гововорим. Лошото е, че осъзнаваш колко си досадна, но нищо не можеш да направиш  Laughing

# 55
  • Мнения: 2 622
Незнам дали затъпявам,ама със сигурност тотално се занемарявам!Не ходя често на фризьор,не си лакирам ноктите,гардеробът ми е само анцунзи ...Дамската ми чанта хвана паяжина,да не говорим за ботушите с токче...Липсва ми всякаква мотивация да се накипря както  преди.

# 56
  • Мнения: 177
Аз,лично, се чувствам и затъпяла и погрозняла. Не съм сигурна дали това найстина е така, но как да се чувствам по друг начин, при положение, че нямам кой знае какви социални контакти, нямам лично време за себе си, не се гримирам и глася, за да изляза, дрехите в гардероба ми са предимно такива, с които да мога да отида на детска площадка и т.н..
Сигурна съм, обаче, че това ще се промени, когато се върна на работа.

# 57
  • Мнения: 677
Алоо, Лени и Сопранов! Да се разберем- ние можем да си говорим, че затъпяваме, ама не щем да го чуваме от странични наблюдатели, ОК?  Grinning
Затъпявате,затъпявате..Ама ние пак Ви обичаме!

# 58
  • Мнения: 2 897
Алоо, Лени и Сопранов! Да се разберем- ние можем да си говорим, че затъпяваме, ама не щем да го чуваме от странични наблюдатели, ОК?  Grinning
Затъпявате,затъпявате..Ама ние пак Ви обичаме!

Ейй,много мило Simple Smile
Ся ще искаш и почерпка,а Mr. Green

# 59
  • Мнения: 495
Алоо, Лени и Сопранов! Да се разберем- ние можем да си говорим, че затъпяваме, ама не щем да го чуваме от странични наблюдатели, ОК?  Grinning
Затъпявате,затъпявате..Ама ние пак Ви обичаме!
добре, че затъпяваме, че да станем на едно ниво  Mr. Green

# 60
  • Мнения: 765
Присъединявам се-затъпявате!обаче половинката ми не е съгласна..
Кой затъпява бе ? Аз и преди се затруднявах на въпроса на колко се дели 69 ..и дели ли се въобще . Разликата е , че сега се занимавам с много по-смислени и интересни въпроси , като например какво мога да направя с капачка от буркан и други подобни...Затъпявали сме били ..Може да затъпееш , може да погрознееш и не е задължително да си в майчинство , за да ти се случи . Не се чувствам така .

# 61
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Напротив........станала съм доста по- задълбочена и смислена.......вече не се интересувам от марката дънки, а просто от това да имам удобен панталон.......не се гримирам, не ми стои естетично, откривам естествената си красота.........научих се да готвя  Crazy и то здравословно........научих се на сто и десет стихотворения и приказки........бях забравила , че на света има мухи, мравчици, дръвчета, врабчета..........спях да пуша, да пия и да вися по задимени кафенета  #Crazy............страхотно е да си майка  Heart Eyes........важното е с каквото ии да се захванеш да го правиш на 100 %.....да се раздваваш до край....тогава винаги печелиш...наистина е така

# 62
  • Мнения: 1 432
АбсЕлютно запо4вам да затъпявам.....представям си какво 6те стане  след година ooooh! ooooh!...........Улавямс е 4е изказа ми не е както преди и ми се губят някои думи hahaha,ама това е положението  Crazy

# 63
  • Мнения: 2 070
Не затъпяваме точно, ами приоритетите се преподреждат...

# 64
  • Мнения: 157
Аз мисля,че колкото и да е еднообразно,скучно и трудно много повече са позитивните неща и през този етап от живота трябва да мине всяка жена за да бъде пълноценна и тя и неиното дете и семейство,работата и контактите винаги ще ги има ,но моето дете расте сега и това никога няма да се повтори. 

# 65
  • София
  • Мнения: 2 160
Напротив........станала съм доста по- задълбочена и смислена.......вече не се интересувам от марката дънки, а просто от това да имам удобен панталон.......не се гримирам, не ми стои естетично, откривам естествената си красота.........научих се да готвя  Crazy и то здравословно........научих се на сто и десет стихотворения и приказки........бях забравила , че на света има мухи, мравчици, дръвчета, врабчета..........спях да пуша, да пия и да вися по задимени кафенета  #Crazy............страхотно е да си майка  Heart Eyes........важното е с каквото ии да се захванеш да го правиш на 100 %.....да се раздваваш до край....тогава винаги печелиш...наистина е така
newsm74 newsm20

# 66
  • Мнения: 495
Напротив........станала съм доста по- задълбочена и смислена.......вече не се интересувам от марката дънки, а просто от това да имам удобен панталон.......не се гримирам, не ми стои естетично, откривам естествената си красота.........научих се да готвя  Crazy и то здравословно........научих се на сто и десет стихотворения и приказки........бях забравила , че на света има мухи, мравчици, дръвчета, врабчета..........спях да пуша, да пия и да вися по задимени кафенета  #Crazy............страхотно е да си майка  Heart Eyes........важното е с каквото ии да се захванеш да го правиш на 100 %.....да се раздваваш до край....тогава винаги печелиш...наистина е така
newsm10  smile3525

# 67
  • Мнения: 677
добре, че затъпяваме, че да станем на едно ниво  Mr. Green
Е да де..Аз кво правя тук иначе  Mr. Green

# 68
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Тони, таман да ти напиша да го духаш , ти се изказа адекватно  Mr. Green

# 69
  • Мнения: 3 447
Тони, таман да ти напиша да го духаш , ти се изказа адекватно  Mr. Green
Ей тъй, от прекалена адекватност, се изпускат сексуалните покани  Mr. Green

# 70
  • Мнения: 495
добре, че затъпяваме, че да станем на едно ниво  Mr. Green
Е да де..Аз кво правя тук иначе  Mr. Green
аа, ти го каза  Mr. Green
ма на жена си не смееш да репликираш, их, бе значи  Mr. Green
спирам, че да не изревнува благоверната ти  Wink

# 71
  • Мнения: 677
Присъединявам се-затъпявате!обаче половинката ми не е съгласна..
Кой затъпява бе ? Аз и преди се затруднявах на въпроса на колко се дели 69 ..и дели ли се въобще .
От жена ми ме е страх бе..Смея ли?!

А 69 се дели на 3 и на 69..Ама на кой му е притрябвало да дели 69..
Хората се чудят как да се съберът на 69-ти сега ше земеш да ги разделяш..

Последна редакция: вт, 09 яну 2007, 19:03 от Тони Сопрано

# 72
  • Мнения: 495
хубу, признах те сега  Wink  Grinning

# 73
  • Мнения: 2 818
Мда, затъпява се...  онзи ден установих, че с компанията ми, с която си имаме приказка по принцип, просто не знам какво да кажа, освен нещо свързани с деца  Rolling Eyes  Е, поне единия беше станал скоро вуйчо, та можах да се изявя в сферата на кърменето  Mr. Green А иначе всички са неженени и без деца...

# 74
  • Мнения: 755
Да, да  затъпява се особено през първата година... Mr. Green, но всичко е поправимо с течение на времето... Laughing Mr. Green

# 75
  • Варна
  • Мнения: 2 942
изпростях, затъпях и станах много нервна и избухлива Sad искам пак на работа !!!

# 76
охххх определено се 4уствам доста затъпяла но малко по малко запо4нах да се организирам поигравам от време на време онлайн игри4ки като lineage2 водя разовори по skype осъвуршенствам англйския си по4ти винаги има с кой да общувам в тази игра се запознах с доста интилигентни хора,но аз все още си оставам тъпа  Mr. Green

# 77
  • Мнения: 1 006
Не е най-точно да се каже, че затъпяваме, но когато ми се избистри по-подходящата дума ще кацна, само за да я приземя в темата.

Аз лично се чувствах в подобно състояние само по време на първото ми майнчинство, защото се бях вманиачила до крайност и ограничила доброволно само и единствено в това.Със сигурност поради тази причина не съм била и най-приятната компания вкъщи и навън, защото мислите и разговорите ми до голяма степен са се ограничавали на тези теми.Когато попаднех в несебеподобна среда ми е било трудно да проведа нормален и смислен разговор.Не са странили от мен, но аз странях.Луда работа... ooooh! Когато се върнах на работа се чувствах като в първи клас, ужасно беше.

С второто майнчинство бях различна.Умишлено си намирах и си намерих куп странични занимания и контакти, като не прекъснах и старите.В кварталната градинка бях една от малкото майки с второ дете и често бях подлагана на кръстосан разпит, което е нормално.Бъзиках ги, че оперативка ще си правим само сутрин и за 15 мин., иначе ще си намеря говорител, включително и за информация относно цвета на акото на бебето.Ориентирах се и си намерих дружки с бебешки колички, с които сме били на една вълна, с които не зациклих, и с които се ръчкахме взаимно напред и нагоре.

# 78
  • Мнения: 1 100
Предполагам, че да. Аз съм забелязвала, че колкото повече мързелува мозъкът, толкова повече се изморява. А иначе няма как да поумнеят майчетата като сменят по цял ден памперси. Остава другата опция.Laughing

# 79
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Затъпява се не ами се и склерозира. Вече не мога да си спомня какви бяха малките ми удоволствия в свободния живот - ходене на кафе с колежки, шматкане по магазини, а какво беше това кино пък въобще не се сещам. По цял ден викам "има ли ако", "има ли пико", "не пипай там", "папай" и прочие а като заспя сънувам насрани памперси и омърлявени лигавници и  дрехи.

# 80
  • Мнения: 5 877
Не, не мисля. По време на бременността по-скоро имаше отражение, не можех да мисля за нищо сериозно повече от десет минути, а как ревях на филмииии...  Laughing но то май е хормонално.
Сега, с майчинството - не. Напротив, ако знаете що неща за динозаврите научих...  Joy

# 81
  • Мнения: 1 400
Чак да се затъпява - не мисля.
По скоро в един момент зацикляш в едно положение и си се връткаш там докато инерцията не те изхвърли в друга посока. Но всичко си е до човек! От теб си зависи дали ще затъпееш (зациклиш) или не. Лично аз съм се старала да отделям достатъчно време за занимания извън кръга (деца, кухня, къща и така до безкрай) .
Е, вярно е, че социалните контакти малко понакучцват, но пак си е до човек и до личен избор. Не можете да излизате често - ами канете си гости!
Не мисля, че едно обкръжение от затъпели колеги (както каза някой по-горе) е по-добрият вариант за социален живот и НЕзатъпяване ( и това го пробвах.... затъпях повече от колкото вкъщи).
Та така.
Който както си го направи!
Не се давайте, ееейййй!!!!  Peace

# 82
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не, не мисля. По време на бременността по-скоро имаше отражение, не можех да мисля за нищо сериозно повече от десет минути, а как ревях на филмииии...  Laughing но то май е хормонално.
Сега, с майчинството - не. Напротив, ако знаете що неща за динозаврите научих...  Joy

Да....през бременността и аз бях доста зле......сега все едно карам курс по самоосъвършенстване  Mr. Green

# 83
  • Мнения: 689
Не, не мисля. По време на бременността по-скоро имаше отражение, не можех да мисля за нищо сериозно повече от десет минути, а как ревях на филмииии...  Laughing но то май е хормонално.
Сега, с майчинството - не. Напротив, ако знаете що неща за динозаврите научих...  Joy

Да....през бременността и аз бях доста зле......сега все едно карам курс по самоосъвършенстване  Mr. Green
Ох, не ми напомняйте ревливата ми бременност, че в сравнение с тогава сега съм цвете омайниче

# 84
  • Мнения: 41
Аз не съм майка, но по темата -не мисля, че затъпявате, щом ви чета и ми е забавно, значи сте забавни))))))) Всички, които пишете тук редовно -  ми се струва, че сте големи щурачки и  ентусиастки.

# 85
  • София
  • Мнения: 630
Не, нямам такова усещане. Изобщо не се имам за идеална майка или съпруга или каквото и да било, но страшно харесвам този период от живота си.  Естествено в ежедневието си има рутини, но всеки ден е различен. Може би и факта, че работя -  за около два часа на ден - също внася своето разнообразие, но и без този агажимент, пак се чувствам по същия начин. Даже мога да отчета и положителна промяна - четене  за сметка на телевизия Wink.

# 86
  • Мнения: 1 533
Аз се чувствам затъпяла, но не от майчинството, просто затъпях!

# 87
  • София
  • Мнения: 2 271
О, да - затъпяла съм и това страшно много ме плаши  Confused
За това вися по цял ден пред компютъра и чета някакви неща, които  ми изглеждат тъпи и безмислени, но просто съм като изгубено дете -  не зная на къде да хвана и за това гледам да  попивам всичко, което мога...
Много е подтискащо  Rolling Eyes
Но това не е заради детето, защото и заради него съм се образовала доста в детската област.
Но, пък всяко зло е за добро! Сега съм жадна за знание и развитие, а майчинството ми изтича след 3 месеца.... Работа, дръж се!  Laughing

# 88
  • Мнения: 227
Не мисля ,че затапяваме просто имаме възможност да си починем от ежедневието от работа-вкъщи.И аз лично сега имам време да прочета нещо и започвам да се научавам да готвя.Преди от тази работа не ми оставаше време да ям,да не говорим за готвене.Беше ужасно дневна-нощна,не знаех на кои свят съм. smile3521

# 89
  • Мнения: 5 577
Аз се чувствам затъпяла, но не от майчинството, просто затъпях!

 Laughing При теб е толкова пъти повторено, че няма на къде.

Затъпяваме, да - няма нищо по-затъпяващо от майчинството на тоя свят. Съчетано и с нелепо вживяване става и най-досадното на тоя свят.

# 90
  • Мнения: 3 491
Не знам ...  newsm78 Какво всъщност се разбира под "затъпяване" в тази тема? Като няма предварително уточнение на понятието, каквото и да кажа, все има риск да послъжа.

# 91
  • Мнения: 655
Аз да. Embarassed Но и аз мисля, че е заради липсата на социални контакти. Може вината да си е в мен, но през цялото време откакто родих, гледах да не се събирам с други майки по градинките,защото от безкрайните разговори за хранене,акане,памперси и прочее започвах още по-осезаемо да усещам как затъпявам. #Crazy  Абе ще ни мине - да се надяваме. Wink

# 92
  • Мнения: 193
Не мисля, че едно обкръжение от затъпели колеги (както каза някой по-горе) е по-добрият вариант за социален живот и НЕзатъпяване ( и това го пробвах.... затъпях повече от колкото вкъщи).
Абсолютно съм съгласна с теб. Затъпяването от ежедневния контакт с ограничени колеги е неминуемо. Докато децата по-скоро обогатяват.

# 93
  • Мнения: 4 733
Не мисля, че се затъпява. По-скоро социалния живот на жената-майка е в застой Peace

# 94
  • Мнения: 6
Да много  затапявам.Еднообразието ме убива, но пък си имам едно ангелче,което ме радва всеки ден.

# 95
ОООООО, определено  newsm62
Питай моя мъж - според него съм жив пример за затъпяване, след 8- годишно майчинство  smile3506
Пък моя каза , че детето/на 2г/ е по- умно от мен.Съмнявал се дали не е дръпнало от моя мозък нещо Joy Затъпява се , вярно е, но пък е несравнимо.

# 96
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 707
Не, просто животът ти преминава на други обороти, ценностите се променят, приоритетите, средата...собствената ти личност спира да е център на собствения ти живот...С една дума животът влиза в друг цикъл, за който не ти трябва кой знае колко интелектуален ъпгрейт. Самият факт, че мнозина от нас се задоволиха с форума го докозва Laughing

# 97
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Аз затъпях,  но после, когато се върнах кън нормален живот-т.е. работа, дете , вкъщи и т.н. се чувствах мнооого добре.
Чак започва да ми липсва това т.нар. "затъпяване"  Laughing

# 98
  • Мнения: 728

... Основно боравя с няколко думи от типа на: хайде, пишкаш, акаш, папкаш, спинкаш и това е.

Аз основно боравя с една единствена дума : "не"  Simple Smile. Въпреки това, не смятам че съм "затъпяла". Но дори и да изглеждам в очите на околните такава.... Rolling Eyes надявам се да ми се случи поне още веднъж... Wink

# 99
  • Мнения: 648
  Чак пък затъпяване Crazy Това е най- хубавото нещо, което ми се е случвало Heart Eyes

[Затъпяваме, да - няма нищо по-затъпяващо от майчинството на тоя свят. Съчетано и с нелепо вживяване става и най-досадното на тоя свят.
Виждала ли си стара мома, която всеотдайно отгглежда...........коте Thinking

# 100
  • Мнения: 256
колкото и да не ми се иска да го призная признавам си че е така newsm78

# 101
  • София
  • Мнения: 2 020
За мен е най-прекрасният момент от живота ми. Heart Eyes
Може да се каже, че професионално изоставам, но пък в други сфери напредвам и се развивам.
Честно казано мъчно ми е, че скоро свършва, т.нар. майчинство.

# 102
  • Мнения: 1 027
Затъпяване според мен не е точната дума. По-скоро някакво зацикляне се заформя.
Мен лично еднообразието ме скапва.

Точно това си мисля и аз. Добре, че уча още и имам малко разнообразие и с лекциите нещата малко се нормализират  Peace

# 103
  • Мнения: 830
Оооооооооо, аз определено затъпявам.Мъжът ми вика да взема да си боядисам руса и ще стана като вицовете за блондинките Mr. Green
пп.Момичета нищо лично към русокосите Wink

# 104
  • Мнения: 4 513
Ами поддържайте интелектуалното си ноиво, бе момичета! Laughing Не виждам какъв е проблемът да прочетеш една книга например. Ето аз накарах мъжа ми да ми свали самоучител по японски на компа и от утре почвам. Mr. Green Имам опит с азиатски езици, така че ще ми е супер интересно. А откак съм в майчинство, толкова книги не бях изчела досега.

# 105
  • Мнения: 1 100
Бездействието води до затъпяване. Не ви го препоръчвам  Mr. Green

# 106
  • Стара Загора
  • Мнения: 184
Разликата във възрастта на децата ми е 3 години,което означава,че 6 години бях в майчинство.Ами не ми беше лесно.Така наречените социални контакти се изразяваха в срещи с майките от квартала,висене в кафенето,смъркане на убийствени дози кафе и кола,обсъждане на първи зъбчета и пр..И когато започнах  работа,разбрах колко се е свил мирогледът ми.Така че смея да твърдя,че има известна доза затъпяване.

# 107
  • Мнения: 1 517
Който не иска - не затъпява. Аз съм срещала тъпотия и всред дами, които усилено градят кариера, имат разнообразен социален живот...и ако знаят колко са тъпи, прави ще умрат.
Отглеждането и възпитанието на деца е една много важна част от живота на жената и вместо да се тюхкаме как ще затъпеем в къщи, би трябвало да вложим цялото си старание и воля в новия ни начин на живот. Пък и има жени, които са създадени да бъдат просто домакини и майки; и в къщи между печката и пералнята се чувстват много по-добре, отколкото с костюм на заседание напр. И пак не са затъпели, имат си и социалния живот и контактите...
                            говоря за конкретни хора, които познавам добре
Аз лично не се чувствам затъпяла  Mr. Green Но съм ужасно изнервена, изсмукана и изцедена психически. А при мен определено не е от майчинството. Аз исках да бъда едновременно и майка, и студентка, и работеща жена...и множко ми се събра.

# 108
  • Мнения: 54
ооооооооо да определено моите деца са с 10 години разлика и се бях социализирала в обществото и хубава работа имах не че се оплаквам, съвсем ясно и съзнателно искахме второ дете ама стана трудно и дълго го правихме , че така и сега само чакам да я пусна на ясла (дано не боледува) и да започна работа че ще се побъркам само от бебешки истории!Знам на всички мои познати кога им спинкат и папкат децата кога и как и какво са казали Joy

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
И аз не съм мама и като страничен наблюдател ще ви кажа : не затъпявате бе мацки, просто ви се пренареждат приоритетите. Всичките ми връстнички имат деца гледала съм ги отстрани как се променят. И това е напълно нормално. Едно дете внася толкова голяма промяна в живота ви, че е неизбежно и вие да се промените. Не е страшно, просто зацикляте на бебешка тема, и да речника ви обеднява, но това е от рутина, не от тъпотия. Пак казвам наблюдавах връстничките си - как зациклят по време на майчинство и как после се връщат на работа и коя по-рано, коя по-късно влизат в крак. Е изключения винаги и навсякъде има. Но това си зависи само от вас. Щом имате време да ровичкате из форуми и се изразявате на човешки език - споко нищо ви няма. Да не ви казвам колко тъпи не-мами съм срещала, дето не знаят за какво са на тоя свят. Вие поне си имате причина да зациклите и то най-сладката причина за това.

# 110
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Не, ставам все по-умна и по-умна.  Mr. Green

# 111
  • Благоевград
  • Мнения: 142
Моят отговор  е : НЕ !!! Mr. Green
Смятам , че това е най-хубавото време за една жена - детето
( децата) са около нея и може да се радва  и на най-дребните неща!!! Hug
Аз съвсем наскоро трябваше да изнесе лекции и установих , че изобщо не съм си загубила речника. Така нареченият бебешки език не е попречил на професионалният. (само за уточнение - не бях работила от 2,5год.).
  bouquet

# 112
tolkova se radvam che ne sam zatapiala samo az. zapochnah da se obviniavam che samo na men mi se sluchva i sigyrno az sam si vinovna. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт