Помощ за едно ударение!

  • 9 170
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 447
АнтибиотИк е... както аналгетИк, антипиретИк... просто толкова сме свикнали с неправилното произношение (вкл. и аз), че правилното ни звучи тъпо и неприемливо.

# 16
  • Мнения: 875
АнтибиОтик е, естествено!  Hug Naughty
Най-лесната проверка на всяка дума е проверка, като кажеш множественото число на думата.
АнтибиОтици е множественото число.
Но направи проверка и в речник, ако намериш ....  Tired

не съм сигурна как е правилното ударение, но множественото число в никакъв случай не е "най-лесната проверка". в българския има подвично ударение и много наставки за мн. ч. променят ударението на думата - напр. Огън - огньОве.

# 17
  • Мнения: 1 629
Според ПРАВОПИСЕН РЕЧНИК НА СЪВРЕМЕННИЯ БЪЛГАРСКИ КНИЖОВЕН ЕЗИК София 1995Г. Академично издателство "Проф.Марин Дринов"
се изговаря: антибиотИк, антибиотИци

# 18
  • Мнения: 4 414
Според НОВ ПРАВОПИСЕН РЕЧНИК НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК София 2002г. БАН Институт за български език, издателство "Хейзъл"
също се изговаря: антибиотИк, антибиотИци

# 19
абсолютно съм сигурна, че ударението е на последната сричка, макар че иначе ми звучи по-добре

# 20
  • Мнения: 25 398
АнтибиотИк е. Въпреки че и аз го произнасям с ударение на О. Както и всичките ми познати, доста от тях медици.  newsm78

# 21
  • Мнения: 1 924
Всъщност цялата работа е в това, че почти масово се изговаря по погрешния начин -антибиОтик  , та затова другият вариант,който всъщност е правилен , ни звучи странно и погрешно.

# 22
  • Мнения: 1 783
Мдаааа

антибиотИк, както и пЕпелник, но както Лейди Лу правилно е отбелязала, масово и двете думи се произнасят грешно.

# 23
  • Мнения: 25 398
А, у наше село си казваме пЕпелник. Вие как му казвате?

# 24
  • Мнения: 1 951
А, у наше село си казваме пЕпелник. Вие как му казвате?

пепелнИк

# 25
  • Мнения: 4 585
АнтибиОтици се правят в нащо село.
През социализма бяха антибиОтици.
Сега правим антибиотИци.
Не знам що така. Маркетингова стратегия.
Трябва да се види оригинала на какъвто език е.

# 26
  • Мнения: 2 792

Трябва да се види оригинала на какъвто език е.
  На латински е и в оригинал е на последната сричка, по принцип ударенията на съществителното в латинския падат на последната сричка.

# 27
  • Мнения: 1 533
Моят речник (да, знам че прекалявам с надувките, но си ми е още новичък, не съм му се нарадвала) каза - антибиотИк, пепелнИк.

# 28
  • Мнения: 25 398
Я, и моят речник рече пепелнИк!  newsm78
Обаче аз ще продължа да си го произнасям грешно пък!  Crossing Arms

# 29
  • Мнения: 27 524
Отде измъкнахте таз стара тема  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт