Помощ за едно ударение!

  • 9 174
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 177
Гледаме с милия Пеньо в "Стани богат" и се смеем дето Кънчев го базикна за думата "антибиотИк". Сега спорим кое е правилно "антибиотИк" или "антибиОтик".
Не намирам онлайн речник,за да проверя, така че разчитам на вас.

# 1
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Нямам речник, ама май е антибиОтик

# 2
  • София
  • Мнения: 2 079
АнтибиОтик е, естествено!  Hug Naughty
Най-лесната проверка на всяка дума е проверка, като кажеш множественото число на думата.
АнтибиОтици е множественото число.
Но направи проверка и в речник, ако намериш ....  Tired

# 3
  • Мнения: 5 539
Защо пък да е антибиОтик?
Ако следваме принципът на аналогията, следва да е антибиотИк.
Както казваме паралитИк, диабетИк, математИк и прочее. Grinning

# 4
  • Мнения: 2 177
Викайте Савина-нали пише тук от време навреме. Истината е, че и аз съм ЗА антибиОтик, но точно по повод на едно тяхно интервю бях чула, че правилната дума е антибиотИк.
Уф..... newsm78

# 5
  • Мнения: 2 792
  Доколкото си спомням е  антибиотИк, защото думата произлиза от латински, а там принципа е ударението да пада на последната сричка (дано преподавателката ми по латински , не чете тука, защото латинския съвсем съм го забравила  Rolling Eyes и не съм сигурна в твърдението си)

Последна редакция: пн, 08 яну 2007, 22:22 от Кифлата

# 6
  • Мнения: 2 177
Егааати-спора загрубя! Laughing От тази дума стигнахме до там да ми каже, че имам "биологични тикове" Joy

# 7
  • Мнения: 2 229
АнтибиОтик!

П.С. Току-що го проверих в речника. Wink

# 8
  • Мнения: 5 393
Аз мисля че ударението е на "о".

# 9
  • Мнения: 288
АнтибиотИк, мацки! Гаранция! Grinning

# 10
# 11
  • Мнения: 2 229
Ами не знам - в моя речник от 1980 година ( Laughing ) пише антибиОтик, другото не мога да го произнеса даже. newsm78

А преди 5 минути Слави каза "КатрИн Зита Джоунс" ужас...

# 12
  • Мнения: 17 394
пробиОтици, антибиОтици и всякакви други биОтици

# 13
  • София
  • Мнения: 1 244
Според моя речник е антибиотИк
но пък антибиОза... Thinking

# 14
  • Мнения: 5 468
Е, аз му викам антибиОтик. Когато се лигавя казвам антибиотИк, както болнИчни, плимония, партИ и т.н., и т.н. ....

# 15
  • Мнения: 3 447
АнтибиотИк е... както аналгетИк, антипиретИк... просто толкова сме свикнали с неправилното произношение (вкл. и аз), че правилното ни звучи тъпо и неприемливо.

# 16
  • Мнения: 875
АнтибиОтик е, естествено!  Hug Naughty
Най-лесната проверка на всяка дума е проверка, като кажеш множественото число на думата.
АнтибиОтици е множественото число.
Но направи проверка и в речник, ако намериш ....  Tired

не съм сигурна как е правилното ударение, но множественото число в никакъв случай не е "най-лесната проверка". в българския има подвично ударение и много наставки за мн. ч. променят ударението на думата - напр. Огън - огньОве.

# 17
  • Мнения: 1 629
Според ПРАВОПИСЕН РЕЧНИК НА СЪВРЕМЕННИЯ БЪЛГАРСКИ КНИЖОВЕН ЕЗИК София 1995Г. Академично издателство "Проф.Марин Дринов"
се изговаря: антибиотИк, антибиотИци

# 18
  • Мнения: 4 414
Според НОВ ПРАВОПИСЕН РЕЧНИК НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК София 2002г. БАН Институт за български език, издателство "Хейзъл"
също се изговаря: антибиотИк, антибиотИци

# 19
абсолютно съм сигурна, че ударението е на последната сричка, макар че иначе ми звучи по-добре

# 20
  • Мнения: 25 398
АнтибиотИк е. Въпреки че и аз го произнасям с ударение на О. Както и всичките ми познати, доста от тях медици.  newsm78

# 21
  • Мнения: 1 924
Всъщност цялата работа е в това, че почти масово се изговаря по погрешния начин -антибиОтик  , та затова другият вариант,който всъщност е правилен , ни звучи странно и погрешно.

# 22
  • Мнения: 1 783
Мдаааа

антибиотИк, както и пЕпелник, но както Лейди Лу правилно е отбелязала, масово и двете думи се произнасят грешно.

# 23
  • Мнения: 25 398
А, у наше село си казваме пЕпелник. Вие как му казвате?

# 24
  • Мнения: 1 951
А, у наше село си казваме пЕпелник. Вие как му казвате?

пепелнИк

# 25
  • Мнения: 4 585
АнтибиОтици се правят в нащо село.
През социализма бяха антибиОтици.
Сега правим антибиотИци.
Не знам що така. Маркетингова стратегия.
Трябва да се види оригинала на какъвто език е.

# 26
  • Мнения: 2 792

Трябва да се види оригинала на какъвто език е.
  На латински е и в оригинал е на последната сричка, по принцип ударенията на съществителното в латинския падат на последната сричка.

# 27
  • Мнения: 1 533
Моят речник (да, знам че прекалявам с надувките, но си ми е още новичък, не съм му се нарадвала) каза - антибиотИк, пепелнИк.

# 28
  • Мнения: 25 398
Я, и моят речник рече пепелнИк!  newsm78
Обаче аз ще продължа да си го произнасям грешно пък!  Crossing Arms

# 29
  • Мнения: 27 524
Отде измъкнахте таз стара тема  Laughing

# 30
  • Мнения: 730
АнтибиотИк

# 31
  • Мнения: 25 398
Отде измъкнахте таз стара тема  Laughing

И тази ли била стара?  ooooh! Не погледнах.
Обаче някой упорито рови и вади стари теми, що тъй?  newsm78
Касиди ли им дойде в повече?

# 32
  • Мнения: 4 585
Какъв пепелнИк, Shocked
пЕпел ти на клавиатурата.

# 33
  • Мнения: 1 533
Какъв пепелнИк, Shocked
пЕпел ти на клавиатурата.



пепелИще, пепелнИца, пепелЯнка и прочие...Но ти си пепелирай както ти е удобно. На мен антибиотИк ми е префърцунено и няма да му клякам.

# 34
  • Мнения: 3 447
Отде измъкнахте таз стара тема  Laughing
OFF - винаги се чудя, когато някой измъкне тема отпреди 4-5 месеца... Търсачка ли пуска, рови 20 страници назад ли... чисто технологично ми е любопитно как и защо се прави  Simple Smile

# 35
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Отде измъкнахте таз стара тема  Laughing
OFF - винаги се чудя, когато някой измъкне тема отпреди 4-5 месеца... как и защо се прави  Simple Smile

За да не му ръфаме г*за, че тази тема вече я е имало Mr. Green

# 36
  • Мнения: 3 447
За да не му ръфаме г*за, че тази тема вече я е имало Mr. Green
Добре де, ама как става - решаваш да измъкнеш тема за ударението, примерно, и пускаш търсачка - или как?

# 37
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ами не знам... Казваш си "Едва ли моят въпрос е уникален, чакай да видим дали пък някой от тези 40 и нам колко си потребители не е питал същото?!" и пускаш търсачка. И хоп - я, имало Mr. Green

# 38
  • Мнения: 3 447
Ами не знам... Казваш си "Едва ли моят въпрос е уникален, чакай да видим дали пък някой от тези 40 и нам колко си потребители не е питал същото?!" и пускаш търсачка. И хоп - я, имало Mr. Green
Ама не е въпрос, бе душа, отговор е  Laughing
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=155245.msg3863983#msg3863983
Ако беше въпрос, нямаше да питам изобщо.

# 39
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
 Embarassed
Да казвам ли, че не съм видяла дата или си пролича?

# 40
  • Мнения: 1 533
Отде измъкнахте таз стара тема  Laughing
OFF - винаги се чудя, когато някой измъкне тема отпреди 4-5 месеца... Търсачка ли пуска, рови 20 страници назад ли... чисто технологично ми е любопитно как и защо се прави  Simple Smile

Ами като пропуснеш темите на Касиди и много бързо се стига 40 стр. назад...Каска, не се сърди, шегувкам се Laughing

# 41
  • Мнения: 1 095
Абе не съм спец,но мисля ,че е антибиОтик  Peace

# 42
  • Мнения: 227
Абе не съм спец,но мисля ,че е антибиОтик  Peace
Peace

# 43
  • Мнения: 25 398

Като не сте спецове, що не четете по-нагоре какво са се произнесли спецовете?  newsm78
Дороти, Денчева, дай ми някакъв адрес, искам ти пратя един календар!

# 44
  • Мнения: 227
Как Сийке кое възмути? Че не сме прочели първите странички или ударението е другаде?

# 45
  • Мнения: 25 398
Че няколко човека са посочили отдавна как е според правописния речник! А с правописен речник не се спори.  Naughty
И че Денчева Дороти днес се оля да вдига стари теми. Чак ми минават едни такива съмнителни мисли из главата относно нейната същност...  Thinking

# 46
  • Мнения: 1 924
Тъй и тъй е изровена темата,
я да ви питам аз за думата научен ( прилагателното , от наука) :
много хора ( в т. ч. от академичните среди ) съм чувала да произнасят думата
"нАучен".
Вярно ли е?

# 47
  • Мнения: 25 398
НАучен казват достолепни люде, които са чели, чели, та пречели наУчна литература, писана на руски език. И други словесни паразити има прихванати оттам.  Laughing

# 48
  • Мнения: 1 924
А-хааа!
Ясно.
Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт