Как вълкът да бъде сит, а агнето да остане цяло?

  • 2 370
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 896
Здравей,
И моята баба беше така няколко години.
Щом има собствено жилище би могла да прокараш идеята да живее с някоя приятелка, братовчедка или друга роднина. Осигурявайки квартира, храна и евентуално заплащане срещу задължението да и бъдае компаньонка и да следи за лекарства, наводнения, опасности от пожар, загубване и т.н. Добре е и да направите един ламиниран лист с адреса и телефоните на близките, ако излезе сама и се загуби.
Успех и дано намерите най-доброто решение.

# 16
  • Мнения: 511
избора ти е правилен тя ти е маика и те е отгледала и ти и дължиш това.само като информация нямаш ли брат или сестра за да ти помагот и отменят понякога

# 17
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Съчувствам ти за положението,в което се намираш!Ти най добре знаеш какво ти е. Единствения съвет,който мога да дам е да намерите начин да преместите майка ти в някоя от другите стаи.Холът ми се струва най-неподходящото място,както го описваш.По-добре Вие да отидете там.

И аз това бих предложила като начало Peace Все пак холът и трапезарията са помещенията, в които се прекарва по-голямата част от деня. По-добре да жертвате спалнята си, хем жената да има къде да си почива без да я обезпокоявате, хем тя няма да ви притеснява.

# 18
  • Мнения: 2 700
Блгодаря ви за отговорите.

kati_v , какво представлява личния асистент? За социален вероятно не може да става и дума. Майка ми не е категоризирана, а не е и социално слаба.
Както вече казах, баща ми почина наскоро и майка ми все още е под стрес от липсата му. Тя не е луда, а търси моята (нашата компания). Аз от своя страна видях, че тя сама не може да живее, защото очевидно той е туширал поведенческите й отклонения. Ако нещата при нас тръгнат действително към лошо  (включително и физически при нея с развитието на болестта) вероятно бих помислила за такъв асистент, но на този етап предпочитам да не я наранявам допълнително.

ky, имам брат, който по ред обективни и субектвни обстоятелства е тотално извън играта, поради което не е част от решението на проблема.

И варианта с обособяването на нейна стая е относително трудно реализируем, но все пак ми се вижда най-постижим на първо време.

# 19
  • Мнения: 4 651
fЗатова написах, че е по-добре в случая личен асистент.
Мислех, че е едно и също, извинявам се  Embarassed

# 20
  • Мнения: 7 474
Много неприятна ситуация  Sad  има няколко варианта за които се сещам Thinking  Все пак сте млади хора и при перспиктивата да си развалите семейството не е лошо да помислиш за някакъв изход. Thinking


Да и наемете жена да я гледа.
Да пуснете квартиранти в апартамента и, които да не плащат наем, но да я наблюдават.
Да дадете апартамента и под наем и да и вземете в непосредствена близост до вас и ти да прескачаш да я гледаш.
Да и отделите самостоятелна стая-това е последен вариант.

# 21
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Соларис, аз също гледах баба си 4 години на легло.
Тогава ходехме заедно с моят мъж, бяхме си гаджета  Hug много млади и много влюбени  Heart Eyes !
Но така стана, че баба ми се разболя и се залежа дълго време. По това време моето гадже ми предлагаше да заживеем заедно  ooooh! Не знаех какво да правя, а и останах изненадана от това, че като му казах, че аз трябва да се грижа  той прие без да се замисля!
С течение на времето  Tired и двамата се поизнервихме ...
Баба беше много болна, неподвижна, на памперси и както казваш ти всичко се повтаряше ежедневно по 1000 пъти.
Аз не работех, защото трябваше да има човек вкъщи, нямахме почти никакви пари  Sad защото като се събрахме и си закупихме жилище, та всичките му доходи отиваха по кредитите ..........
Живяли сме и с по 50 лева на месец тогава  #Crazy
Пенсията на баба ми стигаше само за лекарствата и  Tired
И както ти казах, след една-две години се пиизнервихме и двамата ... но нямаше помощ и нямаше друг вариант.
Тогава разбрахме, че в нашата община стартира програмата личен асистент /за която по-горе е споменато/ и наехме асистент. Първият път стана по-ужасно, попаднахме на много некоректна и безотговорна жена.
След това попаднахме на пълната и противоположност - мила, любезна, грижовна жена! Все още поддържаме връзка с нея. Идваше за по 4 часа и много ни помагаше!
Постепенно всичко си влезе в ритъм .... след година програмата приключи и си останахме пак само триматада си се гледаме  Hug Нашата жена все още идваше на доброволни начала!
Просто се беше привързала  Hug  Hug  Hug
И така ... 4 години, когато баба ми почина за нас беше голяма травма, мъжът ми плака със сълзи и го преодоля много трудно ... и днес все още си спомняме за нея с добро и с усмивка.
През много неща минахме заедно и много неща постигнахме заедно, но тази история ни помогна да пораснем и да се радваме на малките неща от живота! И най-вече да пазим здравето си  Heart Eyes
Относно личен и социален асистент попитай в местната Община и Дирекция Бюро по труда, ако има пари по тези програми те ще ти разяснят условията   bouquet
Много по-лесно е да има човек, който да те отмени, а след като твоята майчица е добре и може да се обслужва сама, предполагам ще и трябва само добра компания!  Hug И много внимавай с избора на жена   bouquet

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
соларис, много е комплицирано, наистина...  Confused

И аз виждам само едно решение, към този миг: обособяване на нейна стая във вашето жилище. И ако е малко по-тактична жената, ще се сеща, че вечер е добре да се оттегли в покоите си и да ви остави да се видите по семейному.

Това го казвам, защото майка ми е много досетлива в това отношение жена и процедираше по същия начин, ако се наложи да поседи в нас повече дни. Докато свекито не се сещаше и беше като 6-я стол у дома и аз адски се нервех.  #Cussing out

# 23
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Болният човек не може да бъде тактичен, той си има своите нужди  и живее своят си живот  Sad
И много рядко се съобразява със ситуацията!

# 24
  • Мнения: 5 593
Личен асистент е компонент от програма "Асистенти на хора с увреждания". Майка ти трябва да има над 91 % ТНР с чужда помощ, за да я ползва. Трябва да намерите някой познат или близък, който е безработен, регистриран в Бюро по труда и е с ниски доходи. Когато го назначат, полага грижи за нея 8 часа в денонощието. Както са писали, ако има нужда, може евентуално личния асистент да живее там без да плаща наем и да я наглежда и през останалото време.

# 25
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Опитвай да повлияваш на мъжа си да проявява  търпимости толерантност. Покажи му, че със затръшване на вратата на спалнята той не отива в друг свят, а се затваря в себе си. И ние сме били в такава ситуация. Баба ми получи 3 инсулта в рамките на 3 години, но още с първия имаше нужда от постоянна грижа, тя се раздвижи след първия и можеше да се обслужва, но не разбираше адекватно ситуацията, в която се намира. Нашите тогава спяха в хола, аз в едната стая, тя в другата стая. През деня идваше жена, за да стои при нея и да й помага. Тежко беше за всички, но това е положението. Не можеш да изхвърлиш майка си, още повече, че ясно си даваш сметка за състоянието й, нещо което тя не може да направи.
Нямам спомени баща ми да е протестирал, а не беше негова майка. Напротив даже, помагаше с каквото може, та накрая съседи разни решиха, че не е зет, а син.

Убеди мъжа си да разбере значимостта на помощта и разбирането, което трябва да ти даде.

# 26
  • Мнения: 3 268
Майката си е майка и не можеш да я изоставиш.Сетих се за едно решение-ако продадете нейния апартаменти с парите да купите нещо в близост до вас,в съседство.Така хем ще я наглеждаш редовно,хем няма да е у вас.

# 27
  • Мнения: 2 700
ако продадете нейния апартамент и с парите да купите нещо в близост до вас,в съседство.Така хем ще я наглеждаш редовно,хем няма да е у вас.

Апартаменти в нашия вход не се продават, а нейният е на 5 минути пеша от нашия, т.е. разстоянието не е от такова значение.

Благодаря на всички за отговорите.   bouquet
Моето питане беше по-скоро в чисто психологически аспект как да въздействам на мъжа ми - ако някоя от вас е изпадала в подобна ситуация или ако има наблюдения.

# 28
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Болният човек не може да бъде тактичен, той си има своите нужди  и живее своят си живот  Sad
И много рядко се съобразява със ситуацията!
Peace
Баба ми беше със склероза, придружена с предшестващи психологични отклонения. Любимо занимание й беше, когато имаме гости да се натресе в хола и да се меси в разговорите ни. Повече от 14-15 години жената ни измъчи психически със склерозата си, защото иначе беше в перфектно здраве.

Благодаря на всички за отговорите.   bouquet
Моето питане беше по-скоро в чисто психологически аспект как да въздействам на мъжа ми - ако някоя от вас е изпадала в подобна ситуация или ако има наблюдения.

За теб може да бъде най-естественото решение да гледаш майка си, но помисли какво причиняваш на детето си и съпруга си. Аз не можех да имам личен живот до 23 годишна възраст, баба ми се чувастваше длъжна да ми се меси във всичко, да контролира телефонните ми разговори и кой ми идва на гости, как се обличам - неща, които родителите ми не си позволяваха да правят. С напредването на склерозата конфликните ситуации се задълбочиха и зачестиха. Много добре разбирам съпруга ти, защото по онова време работех като учител и след като се върнех от работа имах нужда от спокойствие за да се отърся от работното напрежение, а в крайна сметка или баба ми вървеше по петите и ми намилаше нещо или в съседната стая родителите ми се караха заради поредната й склеротична интрижка.

Последна редакция: чт, 11 яну 2007, 18:49 от KayRenn

Общи условия

Активация на акаунт