дарение за деца-инвалиди

  • 8 875
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 531
Спомням си че някъде бях чела че родител може да дари средства на детето си и да плати по - малко данъци? Как точно става това, някой правил ли го е???

# 1
  • Враца
  • Мнения: 871
Взимаш бележка за дохода..връщат от 2005г.Правиш дарение .... и подаваш молба-декларация в данъчното.Може на всеки инвалид,не само на детето си.връщат сумата от здравното осигуряване и второто пенсионно осигуряване.До месец връщат парите на посочена сметка.

# 2
  • Мнения: 2 531
Нищо не разбрах Embarassed
В нашия случай мъжа ми ще подава сега годишна данъчна декларация- какво да вземе и да пише??? И въпросното дарение процент от дохода ли е - все пак не може да дари целия си доход??? Има ли значение и процента инвалидност на дарения и с какъв документ се "доказва" дарението?

# 3
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Както разбирам Марги пише при условие на платен данък, когато човек е на заплата

# 4
  • София
  • Мнения: 1 333
Мили мами и татковци пускам Ви какво е точно становището на Закона за Дарителството и дано всички успеем да го приложим за децата си. И при нас таткото на Мими ще подава декларация и сега се чудим как точно да изчислим данъка който да му върнат. май ще се допитвам до счетоводител за помощ.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Дарения и облекчения
Информация за индивидуални дарители
Размер на данъчните облекчения:
Законът за облагане доходите на физическите лица (ЗОДФЛ) определя данъчно облекчение за направено дарение до 10 % от облагаемия годишен доход.
Кой може да ползва облекчението:
Получаващите доходи от трудови правоотношения и от приравнените към тях правоотношения (чл. 20, ал.6)

Лицата, упражняващи свободна професия и други дейности и услуги по извънтрудови правоотношения, както и лицата, извършващи срещу възнаграждение управление (чл. 22, ал.1, т.4)

Лицата, получаващи доходи от наем, рента или аренда (чл.25, ал.2)
Как се намалява облагаемият доход:
Данъчното облекчение се приспада от облагаемия доход след намаленията, посочени по-долу.
За получаващите доходи от трудови и приравнени на тях правоотношения данъчната основа се намалява:
с вноските за пенсионни, здравни и други осигуровки, които работникът или служителят по закон е задължен да прави за своя сметка;

вноските за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица;

внесените през месеца за сметка на лицата вноски по договори за застраховки "Живот" и застраховки "Живот", ако са свързани с инвестиционен фонд.
За получаващите доходи от извънтрудови правоотношения, упражняване на свободна професия и договорите за управление и контрол, данъчната основа се намалява:
с разходи за дейността от 10% за управление и контрол и участие в управителни и контролни органи на предприятия и юридически лица с нестопанска цел, 35% за извършване на услуги с личен труд, упражняване на свободна професия, до 70% за животновъдство (чл.22, ал.1, т.1);

вноски за пенсионни, здравни и други осигуровки, които лицата по закон са задължени да правят за своя сметка (чл.22, ал.1, т.2);

вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване, доброволно осигуряване за безработица и вноските по договори за застраховки "Живот" и застраховки "Живот", ако са свързани с инвестиционен фонд в общ размер до 10 на сто от облагаемия доход след приспадане разходите за дейността. (чл.22, ал.1, т.3);

За фирмите-дарители
Размер на данъчните облекчения и отчитане на даренията
Дарителите, които са юридически лица, задължени по Закона за корпоративното подоходно облагане, могат да отчетат направените дарения като разходи.
Ако даренията са в размер до 10% от положителния финансов резултат, те не се облагат с данък, удържан при източника и с тях пряко се намалява финансовият резултат.
Ако даренията са в по-голям размер, надвишението се прибавя към финансовия резултат и се облага с данък, удържан при източника в размер на 17%, който се признава за разход по дейността.

Ограничения
За да се ползва данъчното облекчение, дарението трябва да бъде направено в полза на получатели, определени от закона.
Задължения на получателите на дарения
Българската държава може и трябва да създава данъчна среда, която да насърчава дарителството.
Едновременно с това е необходима и по-добра законова рамка, за да могат организациите с идеална цел – едни от най-честите получатели на дарения - да работят повече и по-ефективно.
Дарителят има право да постави условие дарението да бъде използвано за конкретна цел. В случай, че такова условие не е изрично посочено в договора за дарение, то дарението се ползва по желание и преценка на дарения в изпълнение на неговите обществено полезни дела.
Независимо дали е физическо или юридическо лице, получателят на дарението дължи на дарителя точна отчетност за изразходваното дарение. Периодично по време на разходване на дарението и след неговото пълно изчерпване получателят изпраща на дарителя отчети за изразходените средства и за постигнатите резултати. Възможно е към тези отчети да бъдат прикрепени първични счетоводни документи, доказващи направените разходи.
Етиката в съвременната благотворителност изисква за направеното дарение да бъде изпратено благодарствено писмо на дарителя

# 5
  • Враца
  • Мнения: 871
Нанди ви е написала подробно..но аз ще ви го кажа на прост език.Взима се бележка за дохода от предприятието,задължително там трябва да кажете,че е за пред данъчното..те знаят какво да пишат.След това се сключва договор за дарение.Не е задължително нотариално заверено.Просто се взима готова бланка.Едната страна/дарителя/ е човека на когото е издадена бележката за дохода..т.е. таткото.А приемателя на дарението..майката.Попълва се данъчна декларация за облекчаване на данъците,има ги в данъчната служба.При нас във Враца има пред данъчното 2 гаража със счетоводни служби.Даваш 5 лв и ти я попълват.Но който разбира може да мине и без това.И целия комплект се подава в данъчното.Даваш сметката на която искаш да ти преведат паричките и чакаш около 1 -2 месеца.Връщат от 2003г,2004г и 2005.Все още за 2006 нямам информация.Ако има нещо неясно питайте!

# 6
  • Мнения: 4 585
След това се сключва договор за дарение.Не е задължително нотариално заверено.Просто се взима готова бланка.
     Откъде се взема?

# 7
  • Враца
  • Мнения: 871
Има ги в гаражите в които се извършнат счетоводни услуги до данъчното.И при вас трябва да е така.Най-обикновен договор за дарение.Получател отдолу и място за дарителя. И място за подписи.

# 8
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Формуляри от нац агенция за приходите /може да се теглят и от Интернет/ - по нашему данъчното

Един от необходимите документи Удостоверение за наличието или липса на задължения

Днес бях до там

# 9
  • София
  • Мнения: 1 333
Doroti, какво ще рече това Удостоверение за наличието или липса на задължения  ????

за да знаем какво да подготви таткото

А също не ми е ясно как така връщат пари от 2003,04, 05 ... имаш предвид със задна дата за иузминали години... все едно и тогава таткото е направил дарение на детето ли???
Може ли малко повече подробности !!!

# 10
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
И аз не разбрах много, много  Embarassed
Значи, ако сега направим дарение, нали е 2007, а таткото ще подава данъчна декларация за 2006, може ли така? И това дарение горе-долу каква сума може да е?
Удостоверение за наличието или липса на задължения - това и за двамата родители ли трябва и за дарителя и за дареният, или само за дарителят?
Извинявайте за многото въпроси  Embarassed Embarassed Embarassed

# 11
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Нанди, това е документа, че не се дължат данъци.

За връщането от старо време, не знам как става, но логично - след като договора не се заверява нотариално, то може в такъв случай да се представи стар договор за дарение и да се иска приспадане на старите данъци.

Аз днес питах за мои приятели, които имат инвалид в къщи - те също са чували, но мислили че трябва да и ги внесат, но аз им обясних, че те изразходват така или иначе тези пари за пълнолетното си дете и просто ще представят отчет в общината къде са ги изразходволи.


Днес като отидох в данъчното питах за този момент. Веднага хората ми показаха какво трябва.

Като първо се вади този документ за това че няма дарителя задължения към държавата.

Договора за дарението - вътре се пише сумата. А когато са с предплатени данъци се вади бележка за дохода от службата - там знаят какво да пишат.



Аз сега разучавам нещата за стари години тези хора нямат такива доходи и затова не съм питала. Добре че беше тази тема.


открих това http://www.bgblago.com/?3,4

и тук http://www.biberonbg.com/sdrujenie/darenia.htm

http://www.geocities.com/clubscheti/



може да си ги изтеглите. Иначе ми обещаха екземпляр /нямаха в момента/ и ще ви пратя

Последна редакция: ср, 10 яну 2007, 21:02 от dorothy

# 12
  • Мнения: 2 531
А документ че нямаш задължения от данъчното ли се вади???
Петя, размера на дарението може да е до 10 % от дохода-  например ако взимаш 1000 лв- то е 100 лв.

# 13
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
А документ че нямаш задължения от данъчното ли се вади???
 

да

# 14
  • Враца
  • Мнения: 871
Може да се връща със задна дата.Да кажем за 2003г взима се бележка от предприятието/може и двамата родители поотделно да подават такава декларация/Но ако са ви осигурявали на минималната..просто няма смисъл ще върнат броени левове.Прави се договор за дарение със задна дата..през 2003 произволно.А дарението поне при мен беше 450 лв и ми върнаха 100 за 2005гА сега съм подала за 2003.Понеже 2004 бях по майчинство ,а то е необлагаемо и няма да ми върнат нищо.А бележка за задължения към данъчното не съм вадила.Ако имаш, те викат и подписваш акт за прихващане и ти дават остатъка.Пете ,вади на таткото и действай.Може и двамата радители ...нали разбрахте.Но трябва доходите да са им реални .Колкото взимат,на толкова да са ги осигурявали.Защото повечето частници ги осигуряват на минималната.Така беше и при сестра ми,бяха и изчислили ,че ще и върнат 12лв и се отказа..И още една хитринка.Понеже при нас беше страшен наплив..чакаш по 2-3 часа, отиваш в пощата  и ги подаваш с препоръчано  писмо с обратна разписка.Даваш 2 лв и  и си готов без чакане.

# 15
  • Мнения: 384
Момичета,когато се подават документите,служителката веднага проверява чрез ЕГН-то дали лицето има задължения към държавата.
Бележка за доходите за въпросната година,данъчна декларация.На място се прави договор за дарение,в който се подписват двете страни.Документът за ТЕЛК,задължително.
Истина е,че връщат пари от 2003-та година.
В едно семейство и двамата родители могат да направят дарение на детето си-инвалид.Дори,доколкото знам,на едно лице могат да дарят до 5 души.Близко до ума е,че е добре да са с по-високи доходи.Не съм наясно с фирмите-дарители.
Съпругът ми има годишен доход около 12000 лв,възстановиха му към 380.

# 16
  • Мнения: 112
Здравейте,
радвам се, че го иам този форум  Hug  bouquet Никога наче нямаше да науча какви помощи ми предлага държавата.  Twisted Evil Няма кой да ти каже  Crazy Нито лекъри, нито счетоводители - абе това е. Който разбрал разбрал, който не гори  Thinking ТЪПО
Благодря на всички за полезната информация. Благодарение на нея успях да взема със задна дата парите от ТЕЛК. Които не покриват сумата , която разходвам месечно, но е нещо все пак.

БЛАГОДАРЯ   bouquet Hug Heart Eyes

# 17
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Друго което днес разбрах е че може да се пише да речем 1000 лв а да признаят 999 лв дарение като разход. Признават се 10 % от дохода


Момичета,когато се подават документите,служителката веднага проверява чрез ЕГН-то дали лицето има задължения към държавата.
 

И аз си мислих при тези компютри защо искат това.

# 18
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
днес минахме пред данъчното с моите познати. Носехме следните документи

Декларация по чл 41
Договор за дарение
ТЕЛК на дарения
и разписка за получаване на сумата и понеже дарения е с попечител и решение на общината че бащата е попечител

Майката даряваше на дъщерята.
 

# 19
  • Мнения: 534
Марги е написала,но все пак някой знае ли със сигурност колко възстановяват при минимална заплата?

# 20
  • Мнения: 1 234
Да се включа и аз при сметките  Peace
Значи, когато лицето е осигурявано на минимална заплата, не е плащало данък общ доход, и няма от какво да се приспада. С дарението на инвалид възстановяват от вече платения данък общ доход, а при минимална заплата - няма внесен такъв. Малеееее, как го обясних  ooooh!
Ако нещо не ви е ясно, пак ме питайте.  Laughing
Насреща съм, с каквото мога ще помогна!

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 11:19 от martin4e

# 21
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Мартинче, аз го разбрах от раз трябва ли да го чета още два пъти  Hug . Отличен 6.

# 22
  • Мнения: 534
Да де ,но защо при семейното подоходно връщат,каква е разликата?Нали и там от облагаемия доход се вади известна сума,даже по голяма отколкото в случая?

# 23
  • Мнения: 1 234
Няма логика да връщат и по семейното подоходно облагане, защото пак става въпрос, ако лицето е осигурявано на заплата над минималната и да са плащани някакви данъци, и всъщност от тези данъци връщат. Ако не е платен никакъв данък през годината, няма какво да се върне всъщност...

# 24
  • София
  • Мнения: 1 333
И аз го разбрах Мартинче от раз Simple Smile
Именно затова ние майките които все още сме по майчинство не може да подадем молби за семейното подоходно облагане и да правим дарения за децата си, защото не внасяме никаквъ данък в държавата. Но татковците могат, разбира се тези които имат по-високи заплати от минималните. Добре че във фирмата, където работи съпруга им им увеличиха заплатите и вече имаме възможност да се класираме за връщане на някаквъ данък ако направи дарение.
Щото миналата година му върнаха само 72лв по семейното подоходно облагане... щото и заплатата му беше малка.

Още не е взел бележка от счетоводителата, но когато я вземе и започнем да попълваме декларацията ще ви питам з аподробности.
До колкото разбрах на Мими може да дарят и роднини. Така ли е??? А като чета закона според мен всеки който пожелае може да направи дарение......

# 25
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Да Нанди, точно така.


И не мога да разбера защо инвалида не попълва декларация за получените дарения, защото например на моите близки брата е с голям доход и ако той дари, ще си спести голям  данък. Ама инвалида не може да ги изхарчи. /Е не е дарявал/. Съпругът ми също е инвалид от 6 месеца насам. Ама той има доходи по тази логика, ако някой му дари той няма да пуска декларация ли за тази сума. /Така е в закона/

# 26
  • Мнения: 534

Именно затова ние майките които все още сме по майчинство не може да подадем молби за семейното подоходно облагане и да правим дарения за децата си, защото не внасяме никаквъ данък в държавата.
Няма логика да връщат и по семейното подоходно облагане,
И все пак на съпруга ми върнаха около 40 лв. по семейното подоходно при минимална заплата.Това не разбирам.

# 27
  • Мнения: 1 234
Нека да дам пример, ако ми позволите. Аз съм счетоводител, не данъчен Laughing
Минималната заплата за 2006 г. беше 160 лв. Значи за цялата година дохода е 1920 лв. Съответно няма внасян данък общ доход. Данъчното облекчение за едно дете е 360 лв, а за две 780 лв. Т.е. ако имате едно дете данъчната основа за облагане е 1560 лв, а за две деца 1140 лв. В таблицата за годишното облагане пише, че до 2160 лв са необлагаеми, т.е. годишно данъчно задължение - 0 лв. След това пише авансово удържани и внесени през годината - в нашия случай - 0 лв. И после пише сума за довнасяне или надвнесен данък /в нашия случай 0лв-0лв/.
Започвам да се чудя какво точно се е случило, и си мисля, че не през цялата година е работил на минимална заплата, или има други доходи, за които са внасяни дацъни, например от граждански договори...
Незнам, ако ми пратиш копие от подадената му декларация ще стане ясно  Laughing Шегувам се естествено...

# 28
  • Мнения: 534
Благодаря!Повече няма да ви тормозя. newsm78Пък и някой да не реши да си ги поиска Joy.

# 29
  • Мнения: 393

 Zdraveyte! Az ot skoro otkrih tozi sait  i mnogo se radvam-imam i lichni i profesionalni prichini.Po tozi povod,vtoria,iskam da popitam neshto tuk:Az sam soc.rabotnik v edin dneven centar za dechica sas razlichni zatrunenia,predimno intelektualni,no imame edno momichence,koeto e mnogo zle...Tia patuva vsiaka sutrin i vsiaka vecher v neshto,koeto sme prigodili za neia,no tia e porasnala za vremeto,v koeto e v centarai veche mnogo trudno ia slagame i vadim ot tam.Iskam da vi pomolia,ako niakoi moje da mi pomogne imame nujda ot neshto kato detsko stolche za patuvane,obache po skoro kato koshnichka,v smisal tia ne moje da siada i vaobshte da dviji tazobedrenite stavi.Visoka e 105sm..
 Neznam i az kakvo tochno tarsia ili dali go tarsia na podhodiashtoto miasto,no vi molia za savet i pomosht .Blagodaria Vi!!! Peace

# 30
  • Враца
  • Мнения: 871
Вчера ,когато подих до социалните ,преди мен взеха една акумолаторна инвалидна количка за 12г. момиченце.Не съм много информирана по тази диагноза,но имам впредвид ,че се полагат различни колички ...трябва да проверите ..родителите естествено...

# 31
  • Мнения: 393
 newsm78
 Blagodaria!No kakto kazah az sam soc.rabotnik...i problema e ,che az ne moga iziskvam neshto takova ot ASP bez roditelite.Pak ...te ne sa ot nai zaiteresovanite hora,a ne men prosto mi e jal pak i trudno ,kogato vrashtam deteto v kashti...Ne znam ,de fakto az ne moga da napravia nishto,ne sam chlen na semeistvoto,a pak drugi shte kazat che edva li ne ne   mi e i rabota.No vse pak ,pak shte probvam s kolegite ot Agenciata.
 Leka vecher!  bouquet

# 32
  • София
  • Мнения: 1 333
Здравей Юле!
Мисля че ако се обърнеш към Закрила на детето и предствиш нуждите на това дете ще ти помогнат. Знам че в такива случаи когато родителите не проявяват инициатива , не с азаинтересовани за здравето и нуждите на детето те могат да реагират и по специален ред да издействат количката. Верно е че трябва да се попълнят документите от родител настойник, да се ходи малко по мъките с ТЕЛК, соц. грижи, после във фирма доставчик на помощните средства, но си струва щом е ДОБРОТО на детето.
Чест ти прави, че си загрижена за момиченцето и те поздравявам за инициативата!!!
Пожелавам ти УСПЕХ !!!

# 33
Здравейте мамчета!Отдавна не съм се включвала,но всички вкъщи бяхме с грип и не ми остана време да си побъбря с вас за което моля да ме извините.А сега искам и аз да попитам нещо за тези дарения ,че нещо пак не ми е ясно.Всъщност интересува ме дали дарението трябва да е на банкова сметка и дали действително трябва да е направено това дарение.Въобще ни ми са ясни тези дарения ето например они ден един зъболекар гледал детето по телевизията и поиска да ни помогне финансово но тъй като не съм запозната с тези дарения отказах.Моля ако някой знае нещо нека ми каже как става това,ще съм много благодарна защото помощ наистина ми е нужна.

# 34
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
bsmama1973 - Когато в данъчното преглеждаха документите, поискаха само разписка за получената сума. Не е нужно дарението да е по сметка.

Общи условия

Активация на акаунт