kolko ot vas sa v garciq?

  • 21 982
  • 148
  •   1
Отговори
  • Мнения: 68
zdraveite:))izvinqvam se ako e puskana takava tema ve4e,ne sam q vidqla.izvinqvam se 4e pi6a na latineca.
az sam v garciq ot 4 god.na ostrov naxo.kazvam se mihaela,priqtno mi e  bouquet

# 1
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Добре дошла  bouquet! В темата "Кои сме ние+рождени дни" сме се преброили Wink. Аз съм ту в Солун ту на Халкидики Simple Smile.

# 2
  • Мнения: 130
Здравей и от мен!   bouquet
Дано да пишеш по-често от мен,че аз повече чета,а за писане все не ми остава време.  Flutter Embarassed
Аз съм на Родос от почти 6 години, и се радвам ,че нараства броя на пишещите от Гърция!
Поздрави!  Hug

# 3
  • Мнения: 4 111
Здравей! Приятно ми е да се запознаем! Аз по принцип съм там, но всеки момент чакам да се роди бебчето ми, избрах да се роди в България и сега съм тук, в Русе. Нашият татко е в Атина, той е там вече 10 години. Оженихме се преди година и половина и живеем там. Като се постопли малко ще дойде да ни вземе (дай Боже всичко мине нормално и пътуваме трима нататък!) и незнам колко дълго още ще живеем в Гърция, но не виждаме никакви изгледи за окончателно завръщане в България. Често влизам в този форум, но все не виждам тема за Гърция, все се надявам някой да е пуснал и ето - днес вече има такава. Знам, че малко от българките в Гърция имат възможност и пишат във форумите, а за бройката им - всички знаем че е огромна. Поздрави на всички!   bouquet

# 4
Zdraveite momiceta,az sam v Komotini pochti 10 godini.Pone na 3 moi priatelki sam pratila tozi sait,no naistina direktnoto obshtuvane e po-lesno.Pishete mi imate li deca i kolko sa golemi?Dashteria mi e parvoklasnichka  i sam vdignala race ot tezi ai,ei,oi-diftonga fonieinta.To daje deteto dobre se spravia,no ne moga da i pomagam osobeno.Ta sam leko vtresena.Pishete za vas!

# 5
  • Мнения: 68
nie q ostavihme pri na6ite/ne me biite s kamani/mnogo mi e ma4no,no za neino dobro.tuk nqmam vqra na lekarite,naxos e edno selo.strahuvah se da ne q obarkat,q s vaksinite,ili ako ne6to se razbolee.klimata e lo6,vlaga strahotna,virusite dargat,az samata se razbolqvam tuk mnogo po 4esto otkolkoto v bg.za okon4atelno vra6tane mislq predi da tragne parvi klas.zimata v bg,lqtoto tuk na ostrova.nevigdam drug na4in.neiskam da u4i v tuka6noto u4ili6te,da izraste s kompleksi.v atina ne6tata stoqt po drug na4in,no za galost sme na ostrov.trudni mi e/na men nai ve4e/lipsava mi,no bez pari v bg.tam savsem ne sam polezna.vseki den se 4uvam s maika mi,pra6tat mi snimki i klipove.ponqkoga se 4udq dali postapvam pravilno.posle si kazvam,4e iskam da i podsigurq nai dobroto.iskam da u4i v elitni u4ili6ta,iskam da stane 4ovek.makar 4e formula za tova nqma.nadqvm se 4e postapvame pravilno....

# 6
  • Мнения: 4 111
mihaela-stella   , не знам какво да кажа. Само ти си знаеш какво ти е. Станала съм много чувствителна от бремеността и много ме натъжи написаното от теб. Направо не мога да си представя как се чувстваш. Аз съм последният човек, който може или има право да те упрекне. Не се знае на мен какво може да ми сервира живота. Правим си планове, друго става... Дано Бог е милостив.  Praynig

# 7
  • Мнения: 32
Здравейте и от мен. Аз съм от 10 год. в Атина със семейството ми. Имам син на 7 години, който е роден тук и е във втори клас. Ние дойдохме уж за малко и вече сме 10 г. тука и живот и здраве сигурно ще останем още толкова. Ако се подобри живота в България може и да се върнем, но поне засега невиждам такива изгледи.

Здрасти desy-karl, и аз имам ученик само, че е в 2-ри клас. И ние срещаме големи трудности с граматиката, но колкото мога му помагам. Накупувала съм си речници, учебници и уча и аз с него, защото за да му обясня нещо трябва първо аз да го знам. Тук в Атина откриха бг училище и събота и неделя водя детето там за да се научи да чете и пише и на родния език.

Zdraveite momiceta,az sam v Komotini pochti 10 godini.Pone na 3 moi priatelki sam pratila tozi sait,no naistina direktnoto obshtuvane e po-lesno.Pishete mi imate li deca i kolko sa golemi?Dashteria mi e parvoklasnichka  i sam vdignala race ot tezi ai,ei,oi-diftonga fonieinta.To daje deteto dobre se spravia,no ne moga da i pomagam osobeno.Ta sam leko vtresena.Pishete za vas!

# 8
  • Мнения: 392
Привет и от мен. И аз съм в Гърция от 10 г. вече. В момента съм в Атина, но съм живяла на Керкира, на Родос и на Крит. Все още нямам деца, но се надявам в скоро време да се похваля. А с Танула, която писа преди мен сме съседки - тя горе, аз  долу в една къща.
Има и още една мама в нашия квартал от този форум - Мерим, но тя влиза много рядко тук.

# 9
  • Мнения: 68
nqma po hubavo ot tova da si s detet si.6tom ste v atina ne6tata sa po razli4ni.a i samata ti iska6 da ste si v garciq da u4i tuk i taka.vseki ima pravo na izbor.blagodarq ti za sapri4asnosta,makar 4e ne q zaslugavam.4uvstvam se vinovna za tova polujenie,no...to nqma da e ve4no.neka si govori, hubavi ne6ta:))
pogelavam ti mnogo uspeh i leko ragdane.za koga ti e termina?izbra li si lekar?

# 10
  • Мнения: 68
sefa vidqh 4e e sled 13 dena.v koq bolnica 6te ragda6?
dai pove4e info:))

# 11
  • Мнения: 4 111
При д-р Шишкова, ще раждам в Ескулап, частната клиника. В Атина трябваше да си приготвим 3300 евро за частната клиника. Страх ни беше в държавната, същите причини, които сподели и ти. Иначе доктора там беше много готин, никакви забележки. А и не са само пари причината, но знаеш, че в повечето случаи те движат света. Всичко добро!

# 12
Jelaia edno leko rajdane na badeshtata mama,shte se ubedish sama,che nakraia ostava samo dobar spomen ot cialoto rajdane-kato vidish deteto ,zabraviash za vsichko ostanalo.
Mihaela-stela,ne se samoobviniavai!Poniakoga sme izpraveni pred izbor v trudni situacii.Az sashto mislia,che si vzela pravilno reshenie,kolkoto i trudno da ti e bilo.Naistina po tezi ostrovcheta ,ako ima lekar,to toi e stajant.A ne dai si Boje,da e speshno ,vikat EKAP,a helikopterite im padat edin sled drug.Kato znaem kolko sa izpravni....Zimata e kratka,misli za liatoto kolko skoro shte doide.
Tazi vecher mi se ochertava bezsanna,malkia mi sin e s otit,che i na dvete ushi.A e hremav samo ot den.....Koga tolkoz barzo se razvi? Zasega niamame temp.,no se budi neprekasnato ot bolka i plache.Taka che sam dejurna,zashtoto i tatkoto e svalen ot gripa.Ikakto se seshtate veche,razhojdam termometara ot detskata do spalniata.
Tanita,mnogo mi haresa ideiata za balg.uchilishte.Triabva i az da si kupia bukvar i da ia ucha.Pone s tova shte se spravia.Kak sa neshtata vav 2 klas?kazvat,che bili dosta trudni?

# 13
  • Мнения: 32
Деси, нещата във 2-ри клас са почти като в 1-ви, само дето имат още 1 предмет ( мелети перивалондос) се казва. Дават им по-големи домашни, повече граматика, започват да правят малки преразказчета по картинки. За сега се справяме, но започвам да се плаша, че ще дойде време, когато нито аз ще разбирам това, което се изисква да се прави. Затова съм го дала на занималня и съм казала на учителката, че сме чужденци и да му обърне по-голямо внимание. Желая ти успех с гръцките науки! Поздрави!





Jelaia edno leko rajdane na badeshtata mama,shte se ubedish sama,che nakraia ostava samo dobar spomen ot cialoto rajdane-kato vidish deteto ,zabraviash za vsichko ostanalo.
Mihaela-stela,ne se samoobviniavai!Poniakoga sme izpraveni pred izbor v trudni situacii.Az sashto mislia,che si vzela pravilno reshenie,kolkoto i trudno da ti e bilo.Naistina po tezi ostrovcheta ,ako ima lekar,to toi e stajant.A ne dai si Boje,da e speshno ,vikat EKAP,a helikopterite im padat edin sled drug.Kato znaem kolko sa izpravni....Zimata e kratka,misli za liatoto kolko skoro shte doide.
Tazi vecher mi se ochertava bezsanna,malkia mi sin e s otit,che i na dvete ushi.A e hremav samo ot den.....Koga tolkoz barzo se razvi? Zasega niamame temp.,no se budi neprekasnato ot bolka i plache.Taka che sam dejurna,zashtoto i tatkoto e svalen ot gripa.Ikakto se seshtate veche,razhojdam termometara ot detskata do spalniata.
Tanita,mnogo mi haresa ideiata za balg.uchilishte.Triabva i az da si kupia bukvar i da ia ucha.Pone s tova shte se spravia.Kak sa neshtata vav 2 klas?kazvat,che bili dosta trudni?

Последна редакция: пт, 19 яну 2007, 12:08 от Tanula

# 14
Има ли такива майчета?

# 15
  • Мнения: 68
da vi dam edno info,no 6te vi poslugi 4ak za drugata god/ako ne ste go napravili /.otpuskat se okolo 1300evro za kvartira.vsa6nost vsi4ko se iz4islqva po tablica,v zavisimost ot tova kolko deca ima6,kade u4at,kolko sa god  i ensimite. tova be6e do 25.dekemvri,no se pravi vsqka godina.ima6e i o6te nqkakva programa pak za otpuskane na pari.ako nqkoi se interesuva moga podrobno da popitam.v4era bqh na imen den i se zagovori za tova.men ne me kasae,6toto az taka i ne mogah da izkaram dokumenti,daje i poslednata legalizaciq ne me hvana.minah prez germaniq:((

# 16
  • Мнения: 130
Здравей!
Знаеш ли колко точно енсими са необходими и дали се броят тези от ОАЕД?
Поздрави!   bouquet

# 17
  • Мнения: 68
znam 4e vsi4ki se broqt.znam 4e na 4len na semeistvo/decata i gena mu  ne sa tuk/e 2000ensima/ob6to za godinite/izliza nqkade 7 godini.sega semeistva s 1 dete,koeto e tuk,be6e mai 1800.te sa razli4ni kategorii.to4no 6te popitam otkade da se vzeme informaciq.sa6to za sezonnite rabotnici vagi,samo ensimite bqha zna4itelno po malko mai 1200,no da ne vi izlaja.v nedelq 6te se vidq s tiq poznati,kadeto sa naqsno.6te vi dam info ot parva raka:))

# 18
  • Мнения: 1 263
 Здравейте!Вчера говорих с една приятелка от о-в Закинтос,че тя ми каза,че февруари щяла да започва безплатен курс за гръцки за напреднали по линия на бюрото по труда за безработни.Надявам се тази информация да ви влезе в полза.
 Аз съм бременна и се очаква бебчето да се роди до 8 дни.Доволна съм от гинеколога си,много е внимателен и чувам,че бил добър в професията си..Ще раждам в държавна болница.Много гъркини раждат в държавна болница и единствения подарък,който дават на лекаря е след като се роди бебешока-практика разпространена и в България.

# 19
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
bori7, желая ти леко и бързо раждане  bouquet.

# 20
  • Мнения: 4 111
Здравейте! Благодаря за пожеланията! bori7 , преди време си писахме на лични, но ти не спомена, че също чакаш бебче! Аз също ти пожелавам леко и безболезнено раждане! Знам, че много гъркини раждат в държавните болници, но ние се страхувахме, знам, че не ни обичат много-много, също и това че там няма на кого да разчитам за каквато и да е помощ също си оказа голяма влияние. А в началото е желателно някой да ми помага. Мъжът ми работи на 3 смени, всичките му приятели са гърци. Чувствах се много самотна там и издивявах по цял ден самичка. След няколко месеца като се върнем там поне ще си имам занимание  Wink На мен също ми остават броени дне до раждането. Нямам търпание вече. Дано Бог е с нас  Praynig ! Пък знаеш ли, някой ден може да запознаем бебоците!  Wink

# 21
  • Мнения: 1 263
Теорr,благодаря за пожеланията!
liliana R,леко и безпроблемно раждане и на теб!Щом в Гърция няма кой да ти помага,си избрала по правилното решение да родиш в България.С постинга си имах впредвид,че не е страшно да се ражда и държавна гръцка болница и ако съпруга ти има застраховка и ти пожелаеш да раждаш в такава няма да се охарчите много за раждане и тук.Лично в нашата болница познавам една българка с съпруг -българин,която ще ражда също януари тук.
За това ,че си се чувствала самотна,май повечето се чувстваме така,но всеки трябва да си намери варианта да излезе от това състояние и да си потърси начини да се почуства добре,нали все пак никой не ни е докарал насила в Гърция.Не е лоша и идеята да запознаем бебоците,но ще трябва поне една година да мине,че Атина е доста далеч от Крит  Wink
Още веднъж ти пожелавам леко раждане!

# 22
  • Мнения: 4 111
Благодаря за пожеланията! Нямам търпение вече.

Ето нещо интересно: (цитат от в-к 24 часа от 22,01,2007 г. )

Гърция няма да събира старите глоби за просрочен престой в страната преди 31 декември миналата година. Българите, на които са били наложени тези административни санкции, могат да пътуват свободно до южната ни съседка. Отпада и изискването нашенците да притежават документ за законно пребиваване в Гърция.
     Това съобщиха от гръцкото министерство на вътрешните работи за “24 часа”.
     До членството ни в ЕС Гърция налагаше глоби на българите, които просрочваха разрешението си за престой в страната. В зависимост от времетраенето на просрочването се определяше и размерът на глобата - съответно 600 евро за престой до 30 дни от изтичане на трите месеца или 1200 евро за оставане в страната за период, надхвърлящ 30-те дни.
     Тези глоби няма да бъдат събирани, когато са наложени на българските граждани за времето до 31.12.2006 г. Те отпадат, тъй като са им били наложени като граждани на страна извън ЕС. След датата на присъединяване на България, нарушенията за предишни провинения престават да съществуват, уверяват от гръцкото вътрешно министерство.
     Глобите няма да се налагат и на всички имигранти, които в момента се намират в Гърция, но отдавна са просрочили туристическото си право за престой. Така те ще могат спокойно да пътуват до родните си места
     и да се върнат след това в Гърция, без да бъдат глобявани. От тях се изисква да притежават само валидни български международен паспорт или лична карта.

# 23
  • Мнения: 68
Благодаря за пожеланията! Нямам търпение вече.

Ето нещо интересно: (цитат от в-к 24 часа от 22,01,2007 г. )

Гърция няма да събира старите глоби за просрочен престой в страната преди 31 декември миналата година. Българите, на които са били наложени тези административни санкции, могат да пътуват свободно до южната ни съседка. Отпада и изискването нашенците да притежават документ за законно пребиваване в Гърция.
     Това съобщиха от гръцкото министерство на вътрешните работи за “24 часа”.
     До членството ни в ЕС Гърция налагаше глоби на българите, които просрочваха разрешението си за престой в страната. В зависимост от времетраенето на просрочването се определяше и размерът на глобата - съответно 600 евро за престой до 30 дни от изтичане на трите месеца или 1200 евро за оставане в страната за период, надхвърлящ 30-те дни.
     Тези глоби няма да бъдат събирани, когато са наложени на българските граждани за времето до 31.12.2006 г. Те отпадат, тъй като са им били наложени като граждани на страна извън ЕС. След датата на присъединяване на България, нарушенията за предишни провинения престават да съществуват, уверяват от гръцкото вътрешно министерство.
     Глобите няма да се налагат и на всички имигранти, които в момента се намират в Гърция, но отдавна са просрочили туристическото си право за престой. Така те ще могат спокойно да пътуват до родните си места
     и да се върнат след това в Гърция, без да бъдат глобявани. От тях се изисква да притежават само валидни български международен паспорт или лична карта.



mnogo mnogo blagodarq za tova info.kamak mi padna ot sarceto.az sam s 2 globi=2400e.ne 4e 6tqh da gi platq,no vse obikalqm iz evropa za da se varna v gracko.samo 1 ne mi e qsno,kak 6te sankionirat presro4ilite sega.v smisal izob6to li nqma da se nalag tiq globi?6toto az pak sam nelegalna:))ili primerno tiq koito iskat sega da se varnat,samo tqh nqma da globqvat?


sega da dam info za podpomaganeto,koeto vi bqh obe6tala:
ednoto e EPIDOMA ENIKIO-info trqbva da vzemete ot KEP(sroka za tova e minal ,no za drugata god)
drugoto e IKONOMIKO EPIDOMA(sroka e do kraq na qnuari)sa6to se proverqva v KEP
taka ili ina4e 6te trqbva da proverite tam,taka 4e nqma da vi pi6a podrobnosti vav foruma.
dano da saam bila polezna

# 24
  • Мнения: 392
По повод на безплатните курсове по гръцки, аз от миналия март ходя на такъв в Атина, организиран от ПАСОК, но е по веднъж  седмично. А тези, организирани от кметствата (КЕП) са всекидневни по 2-3 часа за около 4 месеца. Те също са безплатни.

# 25
  • Мнения: 398
Здравейте мами,
извинете, че нахлувам в темичката ви, но искам да ви попитам къде в Солун и Серес има големи бебешки магазини и как се казват. Аз зная само Ку Ку в Серес.
  bouquet

# 26
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
В Солун има много както се сещаш Wink, големите които аз знам са три Ку Ку, jumbo, Лито.

# 27
  • Мнения: 514
sega da dam info za podpomaganeto,koeto vi bqh obe6tala:
ednoto e EPIDOMA ENIKIO-info trqbva da vzemete ot KEP(sroka za tova e minal ,no za drugata god)
drugoto e IKONOMIKO EPIDOMA(sroka e do kraq na qnuari)sa6to se proverqva v KEP
taka ili ina4e 6te trqbva da proverite tam,taka 4e nqma da vi pi6a podrobnosti vav foruma.
dano da saam bila polezna

Това е таблица по, която можете да проверите дали ви се полага помоща за наема.

Тук също можете да немерите инфо. (можете просто да отворите архива, ако не искате да го запазите...pdf файл е)

Лошото е, че годишният доход трябва да е макс 11. 000 евро + 2.000 евро за всяко дете. Единствения начин да се вземат тези пари е да декларирате по-нисък доход  Wink

На бъдещите мами леко и безпроблемно раждане!

Последна редакция: пт, 26 яну 2007, 14:11 от shrew

# 28
  • Мнения: 398
Тeopr, благодаря ти! А Jumbo не се ли пада малко преди Солун в посока БГ-Солун? Изглежда ми огромен.

# 29
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Радвам се че съм била полезна.
Jumbo има три магазина в Солун два са в покрайнините на града тук и тук , а единя е на пристанището- ето

# 30
  • Мнения: 108
Здравейте! И аз да се включа в тая темичка. от 2 години съм тук и имаме моми4енце на 10 месеца и една седмица. Мъжа ми е грък и живеем в Каламата. Много се радвам че някой се е сетил да пусне тая тема, че да обменим малко информация. Чао от нас и до писане.

# 31
  • Мнения: 1 263
Здравейте!На 22.01 в 18.30 с секцио се появи на бял свят и моето бебче.Казва се Никос,тежи 3750г и е 53 см.Много съм развълнувана и си поплаквам от време на време.Впредвид,че няма кой да ми помага освен мъжа ми ми е малко трудничко ,а и още имам болки от операцията,но ще се справим някак си.
Целувки на всички.

# 32
  • Мнения: 4 111
Здравей!   bouquet Да ти е живо и здраво мъничето!   bouquet
Много се радвам за теб! Пожелавам ти много щастие и да сте здравички!  Heart Eyes
Утре със секцио трябва да се роди моето мъниче, ще ви пиша след няколко дни като се приберем вкъщи. Дай Боже всичко е наред.   Praynig

# 33
  • Мнения: 68
4естито БОРИ7.да ви е жив и здрав бебока.много много да ви радва.
не се притесняваи 6те влезе6 в ритъм:)),то няма как.тати 6том помага...Simple Smile)

ЛИЛИАНА Р,пожелавам ти леко раждане:))вси4ко 6те мине добре.стискам ти палци.

# 34
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Честито, bori7!
Да сте здрави и много щастие!


# 35
  • Мнения: 1 263
Благодаря за пожеланията момичета  Hug
Леко раждане,Лилиана!
Те поне в България при секцио акушерките се грижат за бебето,на нас с мъжа ми като ни го връчиха 2 часа след операцията,сложиха го в малко легло до моето и ние трябваше(т.е.първите 2 дни съпруга ми,защото аз не можех да се движа) да го храним,преобличаме...и т.н.Мъжа ми плати на една от сестрите да доиде вечерта да ни покаже как трябва да се храни бебето.А аз само гледах отстрани и плачех,защото не можех да помръдна.
Както и да е всичко мина,а сега таткото е професионалист в храненето и преобличането Wink
Здраве и щастие за всички!

# 36
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Привет момичета в Гърция! Новата година идва с много бебчета при вас  Heart Eyes
Включвам се в темичката ви с конкретен въпрос, някоя от вас пътувала ли е с рейс от Атина до София? Интересува ме, колко време отнема пътуването и каква е цената, видях че се движи около 90 лева, от едни БГ сайтове. Бихте ли се решили на такова пътуване с едно зверче до вас на годинка и половина  newsm78

# 37
Здравейте и от мен. Аз съм от 10 год. в Атина със семейството ми. Имам син на 7 години, който е роден тук и е във втори клас. Ние дойдохме уж за малко и вече сме 10 г. тука и живот и здраве сигурно ще останем още толкова. Ако се подобри живота в България може и да се върнем, но поне засега невиждам такива изгледи.



Здравей,Танула!Казвам се Елеяна ,от Пловдив.на 27 год съм и другата седмица 6е пътуваме до Атина с детето ми.Предстои ми брак с грък.Както се досещащ аз съм разведена тук в БГ.Много бих искала да се видим или поне да си пишем .Ти в коя част на Атина си?Ние сме близо до Плака.С уважение:Елеяна!icq-212-251-664 e-mail-eleiana@gmail.com

Последна редакция: чт, 01 фев 2007, 12:13 от eleiana

# 38
  • Мнения: 514
Привет момичета в Гърция! Новата година идва с много бебчета при вас  Heart Eyes
Включвам се в темичката ви с конкретен въпрос, някоя от вас пътувала ли е с рейс от Атина до София? Интересува ме, колко време отнема пътуването и каква е цената, видях че се движи около 90 лева, от едни БГ сайтове. Бихте ли се решили на такова пътуване с едно зверче до вас на годинка и половина  newsm78

Пътуването е около 12-14 часа, цената на билета е около 50 евро. Пътуването е тежко, поне на мен ми се видя такова  Grinning Аз не бих посмяла да тръгна с толкова малко дете......

bori7, честито! Да порасне жив и здрав, добър, умен, талантлив , да ти бъде гордост, щастие и сила в живота!    bouquet

# 39
  • Гърция
  • Мнения: 2 348

Веднъж съм пътувала от Атина за София с автобус и беше най-неприятното ми пътуване. Автобуса се повреди, чакахме авточасти от Бг, накрая успях да хвана частен автобус, който минаваше през близкото село за София и пътувах общо 24 часа Twisted Evil. Това разбира се е изключение, но като цяло си е тежко пътуване, особено с малко дете. Често ми се случвало да има деца в автобуса от Солун за София и е ад. Ревове, повръщания и т.н. Така че ако намериш друг начин по-добре, например с влак, вярно пътя е по-дълъг, но пък имаш възможност да се движиш, и ти и детето.
Успех

# 40
  • Мнения: 20
Здравейте и от мен. Аз съм от 10 год. в Атина със семейството ми. Имам син на 7 години, който е роден тук и е във втори клас. Ние дойдохме уж за малко и вече сме 10 г. тука и живот и здраве сигурно ще останем още толкова. Ако се подобри живота в България може и да се върнем, но поне засега невиждам такива изгледи.

Здравей Танула,обръщам се към теб понеже имаш дете което ходи на училище,с молба за информация.Имам син в 3 клас.Лятото мисля да идвам в Атина с него и да се установя там.Майка ми работи в Атина,но е на вътрешна работа и е без документи понеже е минала през Италия.Та мен ме интересува как стоят нещата с документите и училището за детето,занималнята плаща ли се и колко струва.Много ще съм благодарна на всякаква информация която ще ми е от полза.Предварително ти благодаря.

ПС:Била съм 1 година в Гърция и знам езика горе долу

# 41
  • Мнения: 392
Бори7, честито ви радост! Да расте здраво и безгрижно дете!
Ако имам идване на Крит, непременно ще се видим.  bouquet  bouquet

# 42
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Благодаря момичета  Hug
Измислих друг вариант. Пътувам до София, там оставям малката, а с баткото хващаме рейса до Атина. Голяма мераклийка съм да видя този град, дано пътуването не развали впечатленията  Crazy

# 43
  • Мнения: 392
Здравейте и от мен. Аз съм от 10 год. в Атина със семейството ми. Имам син на 7 години, който е роден тук и е във втори клас. Ние дойдохме уж за малко и вече сме 10 г. тука и живот и здраве сигурно ще останем още толкова. Ако се подобри живота в България може и да се върнем, но поне засега невиждам такива изгледи.

Здравей Танула,обръщам се към теб понеже имаш дете което ходи на училище,с молба за информация.Имам син в 3 клас.Лятото мисля да идвам в Атина с него и да се установя там.Майка ми работи в Атина,но е на вътрешна работа и е без документи понеже е минала през Италия.Та мен ме интересува как стоят нещата с документите и училището за детето,занималнята плаща ли се и колко струва.Много ще съм благодарна на всякаква информация която ще ми е от полза.Предварително ти благодаря.

ПС:Била съм 1 година в Гърция и знам езика горе долу
[/
Здрасти zenia, виж знам как стоят нещата , когато имаш документи, тогава нямаш проблем да запишеш детето където искаш. Но мисля, че и да нямаш пак може, но ще проверя със сигурност и ще ти кажа. В държавните училища не се плаща нищо. Учат до обяд и на същото място е занималнята следобед. Имам едни комшийчета албанчета, които ходят на училище и нямат документи, ще ги питам как става номера, какво са им искали за да ги приемат в училище. Предполагам, че акта за раждане на детето, преведено на гръцки ( те и на моето дете май само това искаха). Ще проверя. До скоро.

# 44
  • Мнения: 20
Много благодаря maryloo.Ще чакам с нетърпение подробностите.  bouquet

# 45
  • Мнения: 1 263
Shrew,честито синче и на теб ,макар и с малко закъснение.Да ти е жив и здрав и много да ви радва.Ти си с един месец по-напред от нас със Лиляна,така че ако научиш нещо интересно ще се радваме ,ако имаш време да го споделиш с нас.Впрочем започнахте ли с подаването на документи за издаване на паспорт на бебето?Тук независимо дали си женен за грък или чужденец трябва да се направи такъв.
Много прегръдки на малкото съкровище.
Maryloo,ще се радвам да се запознаем,когато имате възможност да наминете към Крит.

# 46
  • Мнения: 392
zenia_gm, искам да ти кажа, че по-горния отговор ти го писа Танула, но от мое име по грешка, понеже понякога ползваме един и същ компютър. Ние сме съседки с нея, та чакай отговор от Танула, а не от мен.

# 47
  • Мнения: 4 111
Здравейте! Ние вече сме си вкъщи и сме много щастливи! Родих бебе Свилен - 3 кг, 50 см. Много прилича на тати. Тати нямаше да идва да ни види сега, но на другия ден след раждането тръгна за Русе, това му е най-бързото идване от Атина до Русе до сега. Безкрайно щастлив че е видял сина си и много тъжен че утре е на работа тръгна преди малко и всички много плакахме. Аз се възстановявам бързо след операцията, малкото е добре, здравичко. Благодаря на всички и целувки! Скоро пак ще пиша!

# 48
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Честито, liliana_R!

# 49
  • Мнения: 20
zenia_gm, искам да ти кажа, че по-горния отговор ти го писа Танула, но от мое име по грешка, понеже понякога ползваме един и същ компютър. Ние сме съседки с нея, та чакай отговор от Танула, а не от мен.

Благодаря и на двете,ще чакам Grinning

# 50
  • Мнения: 392
Лили, честито ти синче! Да расте здраво и щастливо паликари!  bouquet  bouquet

# 51
  • Мнения: 514
Shrew,честито синче и на теб ,макар и с малко закъснение.Да ти е жив и здрав и много да ви радва.Ти си с един месец по-напред от нас със Лиляна,така че ако научиш нещо интересно ще се радваме ,ако имаш време да го споделиш с нас.Впрочем започнахте ли с подаването на документи за издаване на паспорт на бебето?Тук независимо дали си женен за грък или чужденец трябва да се направи такъв.
Много прегръдки на малкото съкровище.


Благодаря ти, bori7!

Извадихме гръцки и български акт за раждане. Паспорт ще му извадим като тръгнем за България, при нас не е задължително да се вади паспорт преди това.....поне така ми казаха в Българското посолство. Всъщност какво означава това "при нас".....нали сме в същата държава, защо има различни изисквания......абе шантава работа  Rolling Eyes

liliana_R, честита ти рожба! Само радост да носи на мама и тати! Нека бъде здрав и силен мъж!   newsm67


Всъщност пожелавам ви дечицата ви да са толкова послушни, колкото моето Grinning Плаче само за манджа  Wink Вечер се буди само веднъж, за да яде и заспива на момента.  Simple Smile

Я разкажете как мина раждането   Grinning

Последна редакция: пн, 05 фев 2007, 10:29 от shrew

# 52
  • Мнения: 4 111
Здравейте!
Много, много благодаря за пожеланията! Прегръщам ви! Моето мъниче също е много спокойно засега. Таткото започва да "оправя къщата" и юни месец ще ни вземе. Добре че е този форум, за да си набявам необходимата информация, а знам че ще имам хиляди въпроси за отглеждането на детето, а всички знаете отлично че е доста трудно, но ние няма да се плашим, а ще вървим напред!  Wink
Моето раждане пеше планирано секцио с инхалационна упойка, която ако мога да предпазя накой да не си я прави - ще се радвам. Боли много след това, дори натъпкана с обезболяващи и то от най-силните. Не се оплаквам, споделям само. Изписаха ни на 4-тия ден, възстановявам се бързо, малкия е добре. Беше взел кръвната група ва тати (+), а аз съм с (-) и се наложи да ми бият инжекция с имуноглобулин. Майка ми много ми помага и съм спокойна. От време на време ме спохождат едни черни мисли, който много искам да изгоня от себе си, но разбирам че е нормално да ги има. Гледам детето и си мисля - Господи, с какво съм го заслужила? И си представям какви ли не ужасии, който ще се случат, за да компенсират това щастие. Казвам си че съм изкуфяла и да престана и така до следващия път.
Май доста се застоях на компютъра. Утре ще ми махат конците, дано не боли много.
Пращам ви целувки и съм много доволна че вече си имаме гръцка темичка!!!  Heart Eyes

# 53
  • Мнения: 68
  :bouquet:4естито ви сладко беб4е,да ви е жив и здрав.
бързо въстановяване ти пожелавам. Hug

# 54
  • Мнения: 32
Здрасти Женя, проверих по твоя въпрос и ми казаха, че и да нямаш документи пак ще ти приемат детето и на детска градина и на училище без проблем. Само трябва да имаш ваксинациите на детето (не знам в България как е, но в Гърция имат една книжка за ваксините) и акта за раждане. Като дойдеш тук и двете ще ги преведеш на гръцки и със тях ще постъпи детето където и да е.Надявам се да съм ти била полезна с информацията. LaughingКато дойдеш се обади да се видим. До скоро.

# 55
  • Мнения: 1 263
Честито бебче, Лилиана! Да ти е жив и здрав и много да ви радва с таткото  Hug
Относно раждането ми в гръцка болница мога да разкажа това:Изтекоха ми водите и до 1 час бях в болницата без никакви болки.След преглед от няколко лекаря решиха да ми направят секцио,защото бебето се очертаваше голямо,коремът ми доста високо и имах разкритие само 2 см.На операционната маса се оказа че един от хирурзите беше завършил в Бургас и знаеше да говори малко български и ме успокояваше.Сложиха ми частична упойка.
В стаята бях с 2 албанки и 1 циганка от България,трябваше да ме изпишат на 7-ия ден,но мъжа ми уреди да го направят още на 5 -ия,защото гостите на другите от стаята постоянно идваха с малки деца,а това е особенно опасно за новородени.
Вчера беше първата ни среща с педиатър-наддали сме на кг и височина  Peace,само дето го мъчат коликите бебо и много плачка,но педиатъра не ми изписа лекарства каза да започна да му давам чай от лайка до 80мл на ден. 

# 56
  • Мнения: 68
мила Бори,за да се справи6 с коликите и да не се мъчите взаимно,особено бебчо даваи му капки против колики.в бг използвах САБ СИМПЛЕКС.преди всяко хранене или направо в шишето с млякото по 15.много помагат.коликите могат да продалжат до 3-я месец и да се засилят с времето.ако си против капките използваи 4ай,но той особенно не помага.жземи си 1 6и6е капки за всеки случай:))

о6те 3 месеца и малката ми кукла 6те доиде тук.да ви се похваля,ве4е сме с камера и ми online постоянно.е малко се змазва образа когато вземе да мята с ръце и крака но  не е проблем.
прегръдки на вси4ки и много усмивки

# 57
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
bori7, весело ти е било в болницата Wink. Това е причината повечето жени да се опитват да избегнат държавните болници. Не че в Бг не е възможно стаята да е пълна с циганки, но поне не се допускат роднините да влизат вътре. Знам ли струва ми се, че е липса на всякаква хигиена.

# 58
  • Мнения: 4 111
Здравейте! Отново благодаря за пожеланията ви!   bouquet Трогната съм от вниманието!
Аз съм доволна че раждането ми беше тук, в България. В Частната кликина условията бяха мното добри, платихме 960 лв, в Атина при доктора който избрахме трябваше да дадем 3300 евро. Сигурно нямаше да съм спокойна като незнам добре езика и в този труден момент да се чудя какво ми казват и какво става. Незнам. Годпод си знае работата. Така било писано да решим и да се случи.
Ние сме добре. Малкия има едни сополки, вчера се мъчи да вдига температура, но не можа да каче повече от 37,8, която е в дупето и реално е минус 0,5, т.е. 37,3 гр. Разбрах че това било прага на нормалното. Купихме Панадол бебе за температурата  ако се качи евентуално през нощтта, но засега не сме го ползвали. За хремета ползваме едни тъмни капки, доста ефикасни, но цапат (сигурно мамите с по-голям стаж знаят за какви капки говоря). Сега ще ви споделя какво правя. Прочетох някъде за един необичаен метод за вадене на сополите на бебето, който превъзхожда помпичката за нос, която дърпа слабо. МЕтода е майката с измита уста лапва нослето и засмуква сополките, изплюва, измива пак устата. Знам че някои могат да ме упрекнат, но се старая това да е хигиенично издържано, смея да твърдя че е качествено. Прочетох го като бях бременна, че така , както животните правят можем да решим един обезпокоителен проблем какъвто са сополките. Не вярвам да има мама която да се гнуси от дедето си, а и аз доста старателно се измивам преди и след това. Да вметна че съм против целуването по устата и облизването на биберона като за по-бързо почистване! В устата има най-много микроби, а бебешкия организъм е податлив на какви ли не зарази. Педиатърката ни ме похвали за метода. Ще се радвам ако мога да помогна на някое мъниче да се оттърве от досадните сополи.
Прегръдки от мен на цялата гръцка групичка!   bouquet

# 59
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Йа сас, бг мами от Гърция! Толкова месеци наред влизах тук за да видя пишат ли си мамите, живеещи в Гърция. За съжаление, само представяне и рождени дни...Браво, че сте пуснали темичка и пишете редовно в нея.
Аз съм омъжена за грък, който живее в София от 5години. Имаме си син Константинос, роден в София. Много се чудехме дали да не родя в Атина, но в последния момент решихме да бъде тук. Така или иначе малкия вече има и гръцки акт за раждане, така че въпросът с двойното гражданство е уреден.
Имаме намерение до 3-4години да се преместим близо до Атина, където живеят родителите на съпруга ми и неговата сестра с трите си деца. Затова всички вълнения, свързани с училища и детски градини са ми близки.
Имам дъщеря на 13години от първия ми брак. Всяка година идва с нас до Гърция (поне 3пъти годишно). Бившият ми съпруг е варненец (живях там до 1997г) и е направил разрешително да идва с мен малката. Така или иначе той я вижда веднъж годишно - преди лятната ваканция, когато тръгваме за Гърция.
При преместването ни в Гърция тя ще дойде с нас и оставам в недоумение как ще процедираме с училището - сега е седми клас.
Извинявайте, много дълго стана, но съм ентусиазирана че ви пиша!

# 60
  • Мнения: 68
ЛИЛИ продажа се в аптеките и морска вода/не се се6там то4но името/напално безопасна за малките.с нея може6 по няколко пъте на ден да пръсва6 в ноздри4ките.идеално по4иства от секрета,на нас ни я предписаха когато малката има6е хрема.купува се без рецепта,съ6то се използва и просто за по4истване на нослето 1 път на ден.
интересен на4ин си избрала,не бях 4увала....

# 61
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
ЛИЛИ продажа се в аптеките и морска вода/не се се6там то4но името/напално безопасна за малките.с нея може6 по няколко пъте на ден да пръсва6 в ноздри4ките.идеално по4иства от секрета,на нас ни я предписаха когато малката има6е хрема.купува се без рецепта,съ6то се използва и просто за по4истване на нослето 1 път на ден.
интересен на4ин си избрала,не бях 4увала....

казва се sterimar. Има я и в аптеките в Бг.

Имам дъщеря на 13години от първия ми брак.
При преместването ни в Гърция тя ще дойде с нас и оставам в недоумение как ще процедираме с училището - сега е седми клас.
Извинявайте, много дълго стана, но съм ентусиазирана че ви пиша!

Според мен най-добре е да я запишеш на курсове по гръцки език или да си завърши образованието в Бг.

# 62
  • Мнения: 20
Здрасти Женя, проверих по твоя въпрос и ми казаха, че и да нямаш документи пак ще ти приемат детето и на детска градина и на училище без проблем. Само трябва да имаш ваксинациите на детето (не знам в България как е, но в Гърция имат една книжка за ваксините) и акта за раждане. Като дойдеш тук и двете ще ги преведеш на гръцки и със тях ще постъпи детето където и да е.Надявам се да съм ти била полезна с информацията. LaughingКато дойдеш се обади да се видим. До скоро.

Много благодаря Танула.Тук има такива книжки,наричат ги имунизационен паспорт.Надявам се лятото да се видим.  bouquet

# 63
  • Мнения: 4 111
ЛИЛИ продажа се в аптеките и морска вода/не се се6там то4но името/напално безопасна за малките.с нея може6 по няколко пъте на ден да пръсва6 в ноздри4ките.идеално по4иства от секрета,на нас ни я предписаха когато малката има6е хрема.купува се без рецепта,съ6то се използва и просто за по4истване на нослето 1 път на ден.
интересен на4ин си избрала,не бях 4увала....

казва се sterimar. Има я и в аптеките в Бг.





Благодаря ви много! Чак сега прочитам какво сте псали за това спрейче, но вчера се ровичках из форума и прочетох за тях. Баба му запали колата на една водка и му ги достави експресно преди сън, веднага след впръскването се изкиха и изхвърли гадните сополки, спа спокойно, аз също се успокоих. Радвам се че ги им и там. Нашето тати не виждам как ще издържи до юни да ни вземе там, струва ми се че ще е по-скоро, но е важно дали ще можем да пътуваме толкова мънички по-скоро. Решили сме да го кръстим тук преди да тръгнем. Използвам да пиша сега докаго спинка бебчо, баба му си доспива до него сега. Благодарности отново !   bouquet


OLYMPIA , добре дошла в гръцката ни темичка! Ще пишем редовно в нея и няма да позволим да се затрие като предните! И аз колко чаках някой да я подхване, то българите сме така, чакаме друг да поведе хорото! Ама няма да се пускаме!  Wink

# 64
  • Мнения: 1 263
Благодаря за съветите относно коликите,но когато попитах педиатърката за подобни каза да му даваме само чай от лайка.ще видим какво ще излезе от цялата тази работа  newsm78
Лилиана,пази се много след секциото-не вдигай тежко и не яж мазни храни,че вчера говорих с 1 позната ,на която братовчедка и била с секцио и малко прекалила с яденето и натоварването та и се отворила раната и набрала гной.
Пиша ти не за да те плаша,а за да си напомняме взаимно да внимаваме.
А относно болницата определено имаше и комични моменти,един ден след престоя на циганката в нашата стая рано-рано дойде 1 санитарка и отвори широко прозореца да се проветри,че не можело да се трае миризмата.Е,то хубаво,ама с такива малки бебечета не се стои далго с отворен прозорец,на течение.Макар че бях най-далеч от прозореца след 10 мин. станах и го затворих,но като мина пак санитарката взе  че отвори другия,а леглото на бебчето  на 1 друго момиче  беше точно  под прозореца,а и то беше се родило предния ден  ooooh!
Иначе от персонала в болницата,с изключение на 2 -3 арогантни санитарки съм много доволна от отношението им и професионализма.
Незнам на какво мнение сте, но с този бебешок се убедих,че гърците страшно се радват на бебета.Какво чудо от народ дойде да ни види ,даже които не познавах не е за разказване,пък и едни големи торби с подаръци носят,даже такива които са само познати.  newsm78 Аз в България съм останала с друго впечатление,но може би греша  Thinking  

Последна редакция: чт, 08 фев 2007, 20:14 от bori7

# 65
  • Мнения: 68
и в бг е така,много подаръци,както на беб4о така и на маиката.само 4е по скъпи4ките подараци са от по-близките.вси4ко в бг е до възможности,не 4е хората нямат желание.жпе4атлението ми от тука6ните деца,по големите е 4е са многог много лигави.ина4е ходя сега в една къ6та имат беб4е на 2 месеца.голяма е сладуранка,не е кръстена о6те и не се знае как 6тр се казва.нали ги знаете тука,след краъ6тенето се обявява името.та маиката е накупила сигурно 30 6и6ета:))6тях да я питам за6то и са толкова много.вси4ко се пазарува в проми6лени коли4ества.за дрехите няма да говоря....бебурана е постоянно в ръцете и.оба4 е не мисля 4е пове4е си оби4ат децата.вси4ко е до 4овека и на4ина по коиото изразява 4увства.има по емоционални хора,които изглеждат направо влубени в децата мъжете ,ку4ето си,приятелите си...и други които оби4ат,някак си по "тихо"

# 66
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Благодаря за топлото посрещане, мами!
Днес в София беше слънчево и топло, та се размечтах за лятото, когато прекарваме 2месеца в Гърция.  Sunglasses За Великден ще сме в Атина и ще направим кръщенето на малкия. Иначе при всяко ходене дотам стоим по около 2седмици, ще ми е приятно да се видим с някои от вас  Hug

# 67
  • Мнения: 4 111
Здравейте!
Аз пък мисля, че е вярно че гърците се радват много на бебетата и те по принцип изразяват по-явно емоциите си. За финансовото състояние също мисля че много рядко българин ще купи злато на бебето за подарък, дори и да има възможност. Различни сме и това си е.
Да ви кажа. Преди два дни мъжът ми ходил да ми вземе първата лепенка (която е за една година и чак сега е готова, а изтича на 18 април) и му отказали да му я дадат, само с пълномощно заверено в полицията можело. Той казал че скоро съм родила ама те - не и не. От него знам че преди не е било задължително да е лично и е бил свидетел на това. Аз ще отида в Гърция със сигурност след 18 април, но според мъжа ми мога да подам за подновяване и без тази лепенка. Много ми е мътна цялата история. Имам си и глоба, а глобите отпаднаха. Мътно ми е и това трябва ли ми изобщо тази лепенка занапред. Ако някой знае, моля кажете на заблудените.

# 68
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
liliana_R, най-добре мъжът ти да попита в полицията. Предполагам, че говориш за Άδεια διαμονής, моята също излезе с голямо закъснение, но поне е за 5 години. Също съм се чудила какво ще стане като изтече и въобще ще се вадили пак Thinking.

# 69
  • Мнения: 1 536
Здравейте моми4ета, Hugмного се радвам 4е  най накрая  има тема и за нас  в Гърция.
От пет и половина години сам тук,живея в Атина.Термина ми е на 16.08 ,омъжена за грък.
За раждане и  стая(за 4 дни и три жени ж стая) в  "МИТЕРА "ни обявиха сумата от 2.300 евро за стаята +2.500-3.000 евро за доктора.Е,изхвръкнаха ми о4ите направо.С мъжа ми работиме на по една заплата,пък и това не са вси4ките разходи които сте имаме,нали?
Гинеколога които сте ме следи е 4астен,но се ориентирам за раздане в държавна болница. Нямам првдстава дали и тук ,както в Бг.е необходимо да се регистрирам на държавно и не знаеме каква е процедурата.Толкова ли сте е страшно,незнам.Объркана съм и всяка информация сте ми е полезна,разкажете,споделете ми вашият опит .Благодаря  предварително  newsm78

# 70
  • Мнения: 12
Здравейте майки в Гърция!

Аз съм в Александруполис, мъжът ми е грък, а бебчето ми още няма един месец, но искаме да си отидем за малко на гости в България. Смятаме да тръгнем другата седмица. Не ми е ясно какви документи трябва да има моето момиченце, за да го пуснат на границата. Гръцки задграничен паспорт ли й трябва?  Моля някоя мама да ми обясни по-подробно ! Благодаря предварително!
А знаете ли как да уредя двойното гражданство на беба в България?

# 71
  • Мнения: 68
да казвате 4е се радват пове4е от нас?!всеки примира при вида на малкото беб4е.те са по емоционални,но и в много слу4аи лицемерни и няма на4ин просто някои да ме убеди в обратното.може да не се целуваме всеки път като се видим и да не си казваме"ti kanis kukla mu"или"ti kanis moro mu"и всякви други обръ6тения.това не ни прави по ло6и от тях.
тая свръх емоционалност е типи4на тяхна 4ерта.
аз ли4но съм подарявала злато,на дъ6терята на моя приятелка.не 4е имах пари,но ми се стори наи подходя6тия подарък.дали 6те дам 50лж за дре6ки или игра4ки,или 50 лж за оби4ки....според мен е по ли4на преценка и до финансова възможност.сигурна съм 4е всеки близък приятел 6те иска да вземе хубав подарък,а роднините най най

# 72
  • Гърция
  • Мнения: 2 348

От 1.01 би трябвало да е само с паспорт, но никога не знаеш със старателните полицаи и от двете страни Wink, за това най-добре се обърнете към полицията за информация. Погледни и в библиотеката, има доста теми по въпросите ти.

# 73
  • Мнения: 4 111
Здравейте!

Права си Тeopr, това е най-сигурно като източник на информация. Благодаря!

сузи , добре дошла! ЗА Атина на нас ни искаха 3300 евро - 1800 за клиниката и 1500 за лекаря, на частно. За държавното можеш да потърдиш във форума dobito , тя роди скоро в държавна болница и може да ти отговори, скоро роди и е заета доста, но е много мила и отзивчива и когато има време ще ти отговори.  Hug

 Bela_27 , здравей! Добре дошла и ти.  Hug Много се радвам че така се разраства темичката ни! За малките бебенца знам че трябва да изкараш задграничен паспорт, за да може да пътува. А за гражданството май скоро една мама беше писала точно за това в тази темичка.  Wink

mihaela-stella , права си, но и българите са лицемери. НЕ искам да адвокатствам на гърците!   НЕ заемам тяхна страна. Ти си подарявала злато на приятелка на бебето, а гърците го правят за познати дори. Българите си се радват на тяхните деца. Дори някои и на тяхните си не се радват. Настръхнала съм от ужасяващите новини напоследък в България. Мъчно ми е, болно ми е. Обичам България, но не искам детето ми да расте в този хаос. Знам че всички ние сме виновни за да е така. И пак казвам. Агнета сме, дано се намери някой да ни поведе. Вчера трябваше ли да убият човека, таксиметровия шофьор, за да се вдигне цяла София, да блокират столицата. Защо не стачкуваме за най-малкото, защо се страхуваме. Всеки си гледа в паницата, днес. Уф.  ooooh! Пак политизирах темата.   Embarassed

И нека се усмихваме повече, нека показваме любовта си на тези които обичаме. Нека им благодарим по-често че са тук, до нас и ни обичат. Пожелавам ви всичко добро!

# 74
  • Мнения: 32
Във връзка с раждането в Гърция, преди 7г родих в Атина в държавна болница и съм много доволна. Излезе ми 500е тогава, нищо  общо с  часните клиники. Е, наистина бах в стаята с 1 румънка и 1 албанка, но ние да не сме по-различни от тях. И държавните болници е пълно със свестни лекари.

Последна редакция: сб, 10 фев 2007, 11:00 от Tanula

# 75
  • Мнения: 392
Здравейте и от още една атинейка! Аз съм тук от 10г, мъжът ми е грък и все още нямаме деца.
В момента не работя, но се занимавам в къщи с ремонт на дрехи и др. шивашки истории.
Сузи, много ще се радвам да се запознаем. Ние в нашия квартал вече сме се заформили 3 момичета от форума и се виждаме често. Всъщност с Танула се познаваме от преди и живее над нас.

И останалите от Атина, хайде в един момент да си направим форумска среща, ако искате!!!
Какво ще кажете?

# 76
  • Мнения: 12
Независимо дали раждаш в частна клиника или болница грешки винаги могат да станат. И най-добрите гинеколози понякога се излагат ужасно. Моят случай е точно такъв. Родих нормално и физиологично в частна клиника, което ми струва 2600 евро. Лекарят ми уж беше най-добрия в града. Още след раждането припаднах от кръвозагуба. Системи, банки кръв, катетри, хематокритът ми падна до 18% при допустим минимум от 34%.Най-лошото беше, че от болка не можех да си гушкам бебето. на втория ден след раждането, при продължаващо обилно кървене откриха, че съм имала "много рядко срещано разкъсване..." Не го били видели...Уж го зашиха... Изписаха ме след 5 дни престой в клиниката.   16 дни след раждането получих толкова обилен кръвоизлив, че пак припаднах и ме откараха с Бърза помощ в държавната болница. Гинеколозите там бяха категорични, че имам неизчистени останки от плацента и незашита рана и че става дума за лекарска грешка. Отново системи, кръвна плазма... Сещате се...В момента около 50% от общо циркулиращата ми кръв не е моя. А всичко уж беше нормално... Всички очакваха безпроблемно раждане...Изследваниятами преди раждането бяха идеални.
Пиша това не за да стряскам бременните съфорумки в Гърция, а за да припомня, че всичко понякога е въпрос на късмет, който им пожелавам от все сърце!

# 77
  • Мнения: 4 111
Bela_27 , много съжалявам че си преживяла това.  Cry
Дано те чака само щастие занапред.  Hug

# 78
  • Мнения: 12
Bela_27 , много съжалявам че си преживяла това.  Cry
Дано те чака само щастие занапред.  Hug

Важно е, че бебчето е здравичко. Иначе нямаше да се размине на доктора толкова лесно. Със сигурност щях да го съдя.
От държавната болница ме посъветваха да направя точно това, но истината е, че изобщо не ми се занимава...
 liliana_R, благодаря за топлото посрещане и проявеното съчувствие! Simple Smile
Пожелавам много щастие на теб и твоето семейство!

# 79
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
И останалите от Атина, хайде в един момент да си направим форумска среща, ако искате!!!
Какво ще кажете?

Би било много хубаво...
Bela_27 , много съжалявам че си преживяла това.  Cry
Дано те чака само щастие занапред.  Hug
И на мен ми е мъчно. Добре, че бебе е добре, това много помага мама да се оправи по-бързо.

# 80
  • Мнения: 4 111
ААА! Може ли такова нещо! Намерих ни чак на третата страница! Къде се изгубихте! Някой да даде тон за песен! Забравих да ви честитя празниците Blush , може и на патерици нали?  Heart Eyes Пожелавам на всички и на себе си доживотно пиянсто от любов!  Heart Eyes    bouquet

# 81
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Честит Свети Валентин, и от мен на патерица  bouquet!

# 82
  • Мнения: 392
Честито на всички влюбени и от мен!!!
И аз мислех да питам какво стана с нашата темичка! Не разбрах атинейките съгласни ли са да си направим една среща да се запознаем!?!?!?
За Танула, Мерим и Елеиана съм сигурна, а другите???

# 83
  • Мнения: 4 111
Аз съм от атинейките, но в момента съм в България. Ще се включа на юнската среща чак! Rolling Eyes

# 84
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Момичета, страхотна е Атина  Heart Eyes Впечатлих се много! Въпреки, че днес стачката в метрото обърка плановете ми и малко се ядосах, но ако не беше тя, нямаше да видя как се хваща такси в този град  Laughing Никак не ми се тръгваше от там, но всяко нещо си има край  Rolling Eyes

# 85
  • Мнения: 1 536
Честито на всички влюбени и от мен!!!
И аз мислех да питам какво стана с нашата темичка! Не разбрах атинейките съгласни ли са да си направим една среща да се запознаем!?!?!?
За Танула, Мерим и Елеиана съм сигурна, а другите???
и аз съм ЗА! в кои раиони на Атина сте? аз съм в Холаргос,малко ме сложиха под дом.арест заради леко кървене и болки,но ве4е отминават проблемите,ни6то сериозно не е било.
 Hug на вси4ки

# 86
  • Мнения: 392
Аз, Мерим и Танула сме в Егалео -  Аг. Варвара. А в Холарго работих до преди месец. От март може пак да работя там. Да се съберат още малко желаещи за среща и ще се уговорим кога и къде.
Лилиана, не се притеснявай, лятото пак ще се срещнем, дано до тогава станем много повече.

Последна редакция: пт, 16 фев 2007, 21:01 от maryloo

# 87
  • Мнения: 32
И аз съм съгласна, както вече каза Мерилу и предлагам срещата ни да бъде в механата "Кебапчето", страхотна кръчма с българска кухня. Давайте и други предложения, ако не ви харесва моята идея.
Θα λέμε κορίτσια! Φιλάκια!!!

# 88
  • Мнения: 4 111
Здравейте. Пак трябва да побутвам темичката, че са ни изместили на 2 страница.  Wink
Вчера разбрах от една мама в Гърция че кутия Нестле НАН 1 струвала там 10 евро  #Crazy Тук е 7,50 лева. Като пътуваме нататък явно ще ми трябва ремарке.  Joy
Сега освен многото багаж и голямато количка ще има да се чудя къде и кашони с мляко и пюрета да слагам. Или пък да натъпча колата и да тръгват тати и бебе, пък аз да взема самолета и да ичистя преди да пристигнат  hahaha . Добра идея, не мислите ли...  Grinning

# 89
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
В супермаркетите НАН е 6-6.50 евро, пак в Бг ти е по-евтино,но не е 10 евро Wink. Колкото до пюретата, каши и бисквити тук са по-евтини (в сравнение с цените в София), стига да не говориш за пюретата на Ганчев и кашите на Слънчо. На нестле плодовите пюрета са 1.50 евро за 2 бр. Пък и ако си решила да си донесеш всичко от Бг наистина ще ти трябва ремарке Wink.

# 90
  • Willebroek, Belgium
  • Мнения: 1 323
Здравейте мами Hug
аз се намирам на остров Миконос.
досега постоянно влизах и търсех тема за Гърция ,но все не намирах и ето 4е най сетне се заформи групи4ка с гръцки мами.Aз казах на Liliana_R за млякото 4е е толкова пари.копувам го от аптеките по 9.30 евро а по магазините го няма.продават само Нан 2 и нагоре.за новородени няма.Grinningявно в Атина е по евтино.
Сузи разбрах 4е се интересуваш за раждането ми.аз раждах секцио на остров Сирос в държавна болница и ми излезе 1000 евро,но те бяха само рушвети за докторите.дадох 450 евро на моя херург и още 250 за помошника му тъй като бяха двама.150 евро дадох на анестезиолога ,50 на педиатъра и 50 на сестрата която се занимаваше с бебето.аз също незнаех 4е така се процедира по държавните болници,но една мама ме светна.но пък за сметка на това си бях сама в стаята и вниманието към мен беше огромно.много съм доволна. Grinningпоне парите които дадох ми ги възвърнаха от Ика.дадоха ми едини4ната помощ която е 830 евро.ако имах пове4е от 200 енсима щях да взема пове4е пари,но аз имам само 140.за сега не се сещам за друго,но ако се интересуваш пове4е питай.лека бременност ти желая и едно здраво и хубаво беб4е  bouquet

Последна редакция: сб, 17 фев 2007, 13:17 от dobito

# 91
  • Мнения: 4 111
 welcome  dobito    moresmile   baloni

# 92
  • Мнения: 1 263
Здравейте!
Относно млякото за новородени още от болницата ни дадоха "Frisolac",съпруга ми след това купи от аптеката още един пакет,но аз започнах да кърмя и засега си стои неизползуван.
Може би,в държавните болници на Миконос и Сирос лекарите очакват рушвети,но определено не навсякъде важи същото.Тук на Крит няма такава традиция,по-скоро дават някакъв символичен подарък на израждащия доктор(това е за гъркините),чужденците по-скоро не дават.Братовчедката на съпруга ми подари на доктора сребърна икона.Съпруга ми по собствена воля без и ни най-малък намек от гинеколога му даде 250 евро,а на мед.сестрата 50 евро и бяха много доволни ,чак мед .сестрата подари един пакет Фрисолак като си тръгвахме,което за другите не го правят.
Сузи и тук има училища за бременни,посещенията на които е безплатно-интересувай се,може да научиш доста полезна информация ,включително и насоки и съвети как да постъпиш в държавната болница,мнения за гинеколога ти и съвети за избора на педиатър след това.

Последна редакция: нд, 18 фев 2007, 07:06 от bori7

# 93
  • Мнения: 514

поне парите които дадох ми ги възвърнаха от Ика.дадоха ми едини4ната помощ която е 830 евро.ако имах пове4е от 200 енсима щях да взема пове4е пари,но аз имам само 140.

Ахххх, все по петите ти трябва да ходя  Joy
И 20 000 енсими да имаше пак 830 евро щяха да ти дадът  Grinning
Аз съм осигурена от 1998 г. и пак толкова взех. Изискването е да имаш 200 енсими, а ако имаш повече сумата не се вдига. За работещите и застраховани мами : майчинството е 57 дни преди термин и 63 дни след термин. Плащат се около десетина евро на ден (независимо каква е заплатата, това са стандарти, по-малко дават, повече не  Wink ) Та в крайна сметка взех около 2000 евро. Имайки предвид, че не работиш 4 месеца.......е, пак с трошички ни залъгва тази смотана държава   Confused Работодателя ми плаща по 400 евро всеки месец за осигуровки......защо ли......  Rolling Eyes

Млека за новородени продават само в аптеките, поне тук е така. Фризолак-а струва 17 евро  Rolling Eyes

dobi, в ИКА разясни ли, че роди секцио, трябваше да вземеш още 300 евро по принцип......но при теб ми се струва, че имам някаква комбина в цялата работа  Thinking

Иначе от мои познати знам, че раждането в държавна болница стува между 400 и 500 евро. За прегледите в болницата при АГ са май 3 евро  newsm78 Познавам доста жени, които ходят на ЖК на частно, а раждат в държавна болница.

Аз родих в частна клиника, цялата дандания ми излезе 3300, от които 800 евро за лекаря ми, 250 за анестезиолога, 100 за педиатъра, останалите ги изпапка клиниката, но си заслужаваше всеки цент. Когато родих беше само на 1 месец, като новородено, даже нямаше миризма на болница  Laughing Имах чувството, че за 5 дни са ме пратили на почивка  Blush Оххх само положителни емоции имам от моето раждане, всичко беше супер и ако можех да си го позволя още тази година щях да действам за второ бебче  Simple Smile Съпруга ми пребледня пред това ми изявление  Mr. Green

сузи, леко бременеене и безпроблемно раждане ти желая   bouquet

Последна редакция: нд, 18 фев 2007, 07:44 от shrew

# 94
  • Мнения: 1 536
здравейте моми4ета,много мерси за информацията и пожеланията,4честно казано по тези въпроси бях в пълна тъмнина Времето си минава и ми се 6те да знам какво сте правя все пак.Както разбирам,има 4частни клиники в които раждането е къде-къде по евтино(от "Митера"),но определено маи и в държавна сте свършиме същата работа.
Много  се радвам 4е  имаме тази теми4ки за  разговори  за нас в Гърция
Приятен ден на вси4ки от мен и  Hug от мен

# 95
  • Мнения: 1 263
А кой ще ходи на  карнавала ?Ние имаме днес в съседния град,но за съжаление няма да мога да отида ,защото с това малко бебче още не сме за карнавали  Wink аз миналата година ходих да гледам карнавала и много ми хареса-жалко ,че нямаме подобна традиция и България.
А коя от вас е решила да спазва 40 дневния пост?Мъжът ми вчера накупил калмари,хайвери,трушии,халви и така се готвиме да посрещнем понеделника,даже е решил в последната седмица от поста и той да се включи?
Сузи и от мен пожелания за лека и безпроблемна бременност!Не се притеснявай,всичко ще е наред,само не се претоварвай и не пътувай много ,за да пазиш бебчо.

Последна редакция: нд, 18 фев 2007, 11:55 от bori7

# 96
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
влизам малко по тарлъци във вашата тема за малко информация. Simple Smile
ще пътувам след месец с Олимпик и събирам полезна информация. приемам всякакви препоръки и мнения.  bouquet
лек ден на всички!

# 97
  • Мнения: 16
Привет момичета !
И аз много се радвам че ви открих, да не срамим българите в гръчко  Grinning !
Поздравления на всички новородили мами   bouquet ! и дечицата им - да са живи и здрави и много усмихнати!
Но нека се представя най сетне. Живея в Янина, но последните пет години изкарах на о.Тинос. За съжаление не виждам други оттук. Ако някоия има път насам да свирка, че е голяма самотия. Карам 18 седмица и се надявам да устискам за една лъвица края на август. В момента чакам резултатите от амниоцентезата , понеже годинките ни са малко напреднали 39, та съм малко тревожна, но се старая да мисля само позитивно.
Относно цените - явно има значение къде живееш, тъй като тук доктора в частна клиника ни поиска всичко заедно 1800 - 2000 евро, които предпочитам да дам отколкото да си скъсам нервите в болницата, макар че лекарите ми се видяха добри. Като цяло смятам че в БГ са много по добри, но няма да имам възможност да родя там. Влизането тук ми напомни че има и такива неща като помощи от ИКА, майчинство и паспорти, за което много благодаря момичета !!!
До скоро и "на ми хатоуме " както казват гърците !!!

# 98
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Добре дошла, marrygbg  bouquet
Стискам палци изследванията ти да са наред.

mariabutti, не знам какво да ти кажа, но определено не са най-надеждната компания Wink. По телевизията често има по някой репортаж за Олимпиаки, я закъснял самолет, я повреда, до колкото ми е известно често работят с наети самолети от други компании. Това е, което знам аз. Дано се изкажат и мами пътували с тях.

# 99
  • Мнения: 4 111
marrygbg    bigdance2    welcome

Пожелавам ти успех със изследванията и най-прекрасното бебче!  newsm30

Благодаря ти за поздравленията!     bouquet

# 100
  • Мнения: 514
mariabutti, Тeopr е права, никога не им пристигат самолетите навреме.....вечно закъснения има.........зареди се с търпение  Laughing
А може да те огрее и да не ти закъснее полета  Grinning Аз успях веднъж да тръгна навреме  Wink

marrygbg, успех с резултатите от амниоцентезата!

# 101
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
то май закъсненията са вече навик на всички Confused. миналата година пътувах с австрийските и турските. закъснение от 1 час и с двете....

# 102
  • Мнения: 9 077
Мами, здравейте!
Много се извинявам, че нахлувам така в темата ви, но ми е спешно и няма към кого да се обърна за помощ, а съм сигурна че тук ще ми помогнете.
Става въпрос за една фраза, която не мога да преведа на гръцки, просто не се сещам за еквивалент: става въпрос за "многопрофилна болница", т.е. нормална болница, тук в БГ, в която има всички видове кабинети. Ох, дано не е много нахално от моя страна, но наистина ми е важно Embarassed
Благодаря от сърце предварително  bouquet

# 103
  • Гърция
  • Мнения: 2 348

γενικό νοσοκομείο, въпреки че когато става въпрос за многопрофилана болница, обикновено не поясняват, казват само νοσοκομείο.

# 104
  • Мнения: 9 077
Благодаря ти Hug  bouquet

# 105
  • Мнения: 16
Privet otnovo mamcheta !
Mnogo blagodaria za toploto posreshtane Hug  Grinning !
Rezultatite izliazoha i za nasha ogromna radost vsichko e nared  Joy !
Mislia che veche moga da se uspokoia i da zapochna da se radvam istinski na bremennosta si.
Malkata e dosta jiznena, vsiaka vecher sme na diskoteka i tova razbira se me radva !
Oshte vednuj blagodaria, mnogo e priatno da ima s koi da spodelish radostna vest !
Pozdravi i do skoro !

# 106
  • Мнения: 4 111
marrygbg, чудесна новина! Много се радвам за теб! Пожелавам ти лека бременност и не се тръскай много по дискотеките  hahaha  Hug

# 107
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
marrygbg, честито за резултатите Hug! Лека и спокойна бременност!

# 108
  • Мнения: 4 111
Пак отидохме на трета страница. Няма да се разберем така! Я марш всички тук!
Честит имен ден на именниците! Да сте живи и здрави!   bouquet
При нас всичко е наред. Папкаме, акаме, пишкаме. Вечер се гушкаме, спим с малкия на едно легло. Писах на баща му като се върне да се разберат кой ще спи до мен. Детското легло е сбвободно. Случайно попаднах на доктор Birdie, педиатър практикуващ в Атина и много се зарадвах. Писах му дали би станал наш педиатър като се върнем в Атина, но той каза че са предложили работа на жена му на друго място и ако тя приеме той ще я последва с практиката си. Много бих се радвала детския ни лекар да е българин или поне да знае български. Много по-спокойна бих била. Аз не мога свободно да говоря езика и ако лекаря ни е грък все мъжа ми трябва да занимавам с всичко.
Да ви споделя - специално на мамите. Нашата лична лекарка каза да почваме сок от 1 месец!!! Съвременните педиатри категорично го отричат. Казах й, че мисля че е рано, ама тя - не. Аз пък няма да я слушам. Тя дори не е педиатър, а Джи Пи. И е възрастна, рускиня. Нямам против възрастните лекари, нито руснаците, но мисля че използва остарели методи. Препоръчва се захранването да става с плодово пюре към 5,5 - 6 месец!!! И съм решила да не давам сок скоро.
Хайде, чао от мен и да пишете по-често, че да не ви търся на последните страници!  Wink
Целувки от мен и Свилен!  Heart Eyes

# 109
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
liliana_R, браво на малкия юнак! По въпроса за захранването - ако кърмиш - няма нужда да му даваш друго (сокове, пюре, каши). Ако е на АМ обаче, влез във форума за хранене с АМ и захранване (мисля че към 4-ия месец се въвеждаше), защото изкуственото мляко няма достатъчно витамини като кърмата. Успех!

# 110
  • Мнения: 4 111
liliana_R, браво на малкия юнак! По въпроса за захранването - ако кърмиш - няма нужда да му даваш друго (сокове, пюре, каши). Ако е на АМ обаче, влез във форума за хранене с АМ и захранване (мисля че към 4-ия месец се въвеждаше), защото изкуственото мляко няма достатъчно витамини като кърмата. Успех!

Гръцкия лекар ми каза 5,5 месец захранваве при хранене с АМ и 6 месец при хранене с кърма. Аз мисля да захраня към 5 месец, защото храня с АМ. Кърма имам съвсем малко и му давам рядко, колкото да упокоя съвестта си.  Blush

# 111
  • Мнения: 33
Здравейте момичета. Нека да се включа и аз в тази тема. Време беше и ние мамите в Гр. да станем по-активни, не че аз съм от най-редовно пишещите. Но сега благодарение на една от вас - Maryloo , ще стана по-редовна. Тук сам от 7 години,  с мажа ми и сина  ми - които е на 4 г и половина. Бременна сам  в 7 месец. С тревога и трепет очаквам събитието, и аз като другите майчета се вълнувам от въпросите по раждането и болниците и вообще от всичко свързано с това.
 Пожелавам на всички лек и приятен слънчево-хаплив следобед.

# 112
  • Мнения: 4 111
Добре дошла, MeriM !
Ти си на финалната права! Ще бъде хубаво да обсъждаме всичко, което те вълнува и си забравила от първата си бременност! Пожелавам ти безпроблемна бременност и леко раждане!  newsm51

# 113
  • Мнения: 113
 Здравейте и от мен.Имам бебе на осем месеца и искам да Ви питам каква вода давате на вашите деца и къде ги водите на консултация?

# 114
  • Мнения: 33
Здравейте мамчета!
Liliana R благодаря за хубавите пожелания. Виждам, че твойто сладко мъниче е на 27 дни - да ти е жив и здрав. Ти къде си раждала, имам предвид болница и как ти се стори доволна ли си?
Dianjeli на моя син до към 1 годинка преварявах водата, а после започнах да му давам минерална. Ние имаме личен лекар, но във всеки раион ако сте осигурена може да водите детето на консултация при педиатър от Ика и да му бият задължителните ваксини безплатно.

# 115
  • Мнения: 4 111
Здравейте мамчета!
Liliana R благодаря за хубавите пожелания. Виждам, че твойто сладко мъниче е на 27 дни - да ти е жив и здрав. Ти къде си раждала, имам предвид болница и как ти се стори доволна ли си?

MeriM, благодаря за пожеланията. За съжаление не мога да ти споделя впечатления от гръцките болници, защото родих в България в частна клиника, от която съм доволна. С мъжа ми решихме да родя в Бъргария и затова съм тук от 5-тия месец на бременността си, решили сме юни пак да ме вземе в Гърция (и ние сме в Атина) но този път ще пътуваме трима  Wink . Дано Бог е с нас!  Praynig


Добре дошла в темичката ни, dianjelly !
Къде живееш, не се вижда в профила ти. Ако кажеш, по.вероятно е някой да ти отговори за консултациите!  Wink     bouquet

# 116
  • Мнения: 113
 Благодаря ти МeriM, a водата от чешмата ли е,защото аз от два дена съм тук и в България давах от мин.вода Девин с розов етикет за кърмачета и малки деца.Аз самата не пия вода от чешмата и не ми се иска да давам на бебчо от нея.
  Аз живея в Кипсели.
  Liliana R и аз като теб се върнах да родя в България и сега съм вече тук с бебчо,пожелавам ти да доидеш по-скоро.А този доктор Birdie kъде му е кабинета и до кога ще е в Атина и на мен ми се иска да водя детето на бълг.лекар.
  Съжалявам ,но тия дни нямам много време да стоя пред компютъра. След няколко дена може би ще имам повече.

# 117
  • Мнения: 4 111

  Liliana R и аз като теб се върнах да родя в България и сега съм вече тук с бебчо,пожелавам ти да доидеш по-скоро.А този доктор Birdie kъде му е кабинета и до кога ще е в Атина и на мен ми се иска да водя детето на бълг.лекар.
  Съжалявам ,но тия дни нямам много време да стоя пред компютъра. След няколко дена може би ще имам повече.

Аз давам девин розов етикет изворна, но я загрявам до завиране в ел. кана. Благодаря за пожеланията! А д-р Birdie е регистриран в този форум, дори има тема в здравния форум "мнения на Birdie", потърси го там и го питай на лични. До скоро и пиши!    bouquet

ето ти линк :  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160982.0

# 118
  • Мнения: 4 111
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА! Съжалявам, че не мога да поднеса мартеничка на всяка от вас. Пожелавам ви здраве и много успехи!   newsm51

# 119
  • Мнения: 31
Здравейте майчета в Гръцко! Казвам се Маргарита, тук сам от близо две години, имам дъщеричка на една годинка, таткото е грък. Живея на остров Кос, с нетърпение очаквам лятото,да се печем по плажовете с малката. Мнооого се радвам че си имаме темичка. Някои по нагоре питаше за глобите, в началото на януари ходихме с детето в Бг (с глоба сьм) нямахме никакви проблеми по границите. Извадихме паспорт на дъщеря ми и пълномощно това е всичко и личен паспорт естествено. Честито на наскоро родилите и леко бременеене на другите. Айде и да пишете по често Целувки Hug Hug Hug

# 120
  • Мнения: 4 111
Добре дошла, Марго!   bouquet
Хубаво, че е така за глобите, то по вестниците пише, но друго си е  информация от първа ръка. Ти лична карта ли представи като влиза в Гърция или паспорта (предполагам че глобата я пише в паспорта) и въобще имената минават ли през компютър или само гледат снимката? Притеснявам се, защото съм с глоба, имам и вевеос, лепенката ми е готова, но не я дали на мъжа ми (той естествено е носил паспорта ми), казали лично! И така де, имам глоба, но тя не се вижда в паспорта, защото си извадих нов след това. Пък ще пътуваме към гръцко с детенце и много багаж и ме е страх за проблеми по границите. Все не ми се вярва, въпреки всичко прочетено досега...

# 121
  • Мнения: 113
 Liliana R не се притеснявай,аз в неделя пристигнах  с бебчо ,бяхме много натоварени,проблеми нямахме.На българската граница проверяват паспортите на компютър, на гръцката не,аз също имам вевеос и на българската излязло на комп.,че имам.Имам познати които се прибраха към България с глоби и са показвали лични карти само и не са имали проблеми.

# 122
  • Мнения: 31
здравей Liliana R На излизане и на влизане в Гърция представих паспорт. Преди да тръгна за Бг се обаждахме в гръцкото посолство и питахме за глобите. От там казаха че всичко е отпаднало, глоби, черни печати няма вече нищо в компютъра. След това се обадихме в полицията и от там казаха същото.
Всичко в системата било изтрито. На границата минах точно за 1 минута не вярвам да са гледали в компютъра ако всичко е изтрито то няма и какво да гледат.А твоят паспорт щом е чист въобще няма за какво да се притесняваш. Леко пътуване  P.С. от посолството също казаха че мога да мина с личната карта но за всеки случеи да си нося и паспорта.


# 123
  • Мнения: 4 111
Благодаря ви момичета, отдъхнах си, сега вече съм напълно спокойна.  Grinning  Hug

# 124
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Честита баба Марта на всички !

От неделя съм си в София. На границата, и на нашата и на гръцката (Промахон) само ни поглеждаха паспортите без да ни ги събират.
Колкото до информацията в компютрите, не е заличена, проста отпадат глобите. Това не означава, че хората извършили криминални престъпления и получили в следствие на това черен печат, няма да имат проблеми в страната. Просто паспорта не минава на скенер на границата, но ако бъде задържан в Гърция и паспорта му бъде проверен, всичката информация лъсва.

# 125
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Честита Баба Марта, момичета!
Една хубава пролет ви желая, много здраве и щастие!  Hug

# 126
  • Мнения: 31
честита баба Марта малко на патирици. Как сте днес? Разкажете как минава денят ви! При мен е почти едно и също. Ако е хубаво времето излизаме на разходка с малката.Зимата е скука. Лятото работя в заведението на приятелят ми( нямаме брак), за по няколко часа. Да ви питам момичета, как стоят нещата с майчинството? Колко продължава? Колко се заплаща? Досега не съм се интересувала , нали си бях незаконна. Та ако някой знае нещо по въпроса моля да сподели 10х                 P.С. Пиша какво ми казаха от посолството за черните печати пак.Отпадат тези получени при престой в страната повече от 3 месеца. Не съм си и помислила че отпадат тези получени при криминални появи.
Целувки на всички
  bouquet  bouquet

# 127
  • Мнения: 31
Здравейте момичета
Да се представя живея в Атина и имам син на 10 месеца и половина. Тук съм от 6 год с прекъсване от близо 1.5 год поради факта че нямах документи и решихме с таткото да ми извади док за събиране на семейството които ги чакахме близо 1.5 год.
На новородилите мами да са им живи и здрави бебоците и много да ги радват и слушкат, а на бременните лека бременност  Hug
Ние сега си бяхме до бг за 2 седмици и мога да кажа че по границата само погледнаха паспортите и на тримата, а аз очаквах поне да ни поискат акт за раждане на бебока но нищо такова дори не излизахме от колата а само таткото  ходеше. На връщане тъй като сме с кола с гръцка регистрация един полицай ни извика и ни поиска паспортите като не очакваше да сме българи/защото имаше опашка на гишетата/ та дори не минахме през гишетата/с общи думи там се минава и с лична карта, абе няма никакви проблеми/. Както и на гръцката граница.
За раждането - раждах в държавна болница и бях доволна, просто трябва задължително да си избереш лекар който да те наблюдава и после да дойде на раждането че ако нямаш може да ти се паднат стажанти. На него му платихме 750е а за стаята 450е. Раждах в "Елена".
Ох мамчета извинявам се предварително за обърканото писане от мен но сега видях темичката и докато изчета кво сте писали стана късничко и мозъчето ми спи вече  Wink

# 128
  • Мнения: 4 111
Здравейте! pam_denis , ДОБРЕ ДОШЛА ПРИ НАС!  newsm18

Много се радвам, че почти всеки ден при нас идва нова мама. Колко дълго време все поглеждах за темичка, ама нямаше, пък и аз не се реших да я започна. Благодаря за пожеланията! Ние с мъжа ми като се връщахме миналата година, септември, също така минахме, само че с червените паспорти. Аз имах глоба, но имах и вевеос, който въобще не погледнали. Колата ни също е с гръцка регистрация и минахме като гърците - лесно. Сърцето ми щеше да изхвръкне от вълнение. Бях бременна, но въобще не станах от колата, нито багажник да отворят - нищо. Дори между двете граници седнахме на кафето и извадих душичката на мъжа ми да пие по-бързо това кафе ще нямам търпение да е свършва това вълнение. 
Сега се сетих да ви разкажа за първото си пътуване в Гърция. Пътувахме с голям мотор Хонда, на който се пътува полулегнал, ръцете ми се подпираха на резервоара и цялата тежест падаше там (тогава тази тежест не беше толкова голяма... бях си маце и половина... ех, спомени...) и пътувахме от Русе до Атина. Аз за първи път се качвах на мотор и все побутвах мъжа ми да намаля, че да не хвръкна. Като стигнахме гръцката граница първоначално не искаха да ме пуснат (нямахме НИКАКЪВ багаж, бях си взела само превръзки и любимата ми скубачка за вежди). Мъжът ми влезе при началника им и им казал че сме се оженили преди 4 дни, дори документа за брак показал, и иска само да ми покаже къде живее. Началника се съгласил да ме пусне за 10 дни и казал на мъжа ми, че ако не ме върне след 10 дни ще имаме и двамата проблеми, дори на работата му щели да го търсят. Ама не стана нищо такова, само се опитал да го стресне. И така, пуснаха ни, пихме кафе на гръцко и на около 300 км от Атина аз не издържах, заспивах на мотора и се принудихме да поспим в мотел за 3-4 часа. Като слязох от мотора в Атина едвам вървях от паркинга до квартирата и 2-3 дни бях като разглобена. Това беше моето сватбено пътешествие. 
Прегръщам ви и целувки на дечицата ви.
Без малко да забравя!!!   ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, БЪЛГАРИ!    bg

# 129
  • Мнения: 1 536
Здравейте момичета,нещо хич ни няма (за съжаление)в нашата темичка.И аз все си поглеждам  тук ,но никой не се появявя да каже две приказки Rolling Eyes(не че и аз много съм се разговорила де).
Добре дошли на новите попълнения,а бе....ще се съберем дружинка скоро.
pam_denis добре дошла и на теб,събрах информация относно раждането тук в Гърция но още не сам си направила уговорка с лекар или болница. Разбирам 4е си била доволна от твоя лекар и сумата която сте платили е пове4е от нормална.Ако искаш и е удобно ,можеш ли да споделиш координатите на този лекар ?Нещо висящото положение почна да ми омръзва и трябва да се ориентирам нанякъде.Аз съм в Атина и "Елена"ми се вижда също добър вариант.Мерси предварително.
Приятен ден на всички Grinning

# 130
  • Мнения: 4 111
 Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 06 мар 2007, 12:47 от liliana_R

# 131
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Здравейте, бг-мами от Гърция! Един комплексар е пуснал тема в Клюкарника, където здраво плюе по гърците  #2gunfire Написах му едно гневно постче и се надявам да ме подкрепите, като драснете два реда в защита на нашите мъже!  Heart Eyes

# 132
  • Мнения: 4 111
Няма я вече, изтриха я, аз написах линк към тази тема, но го изтрих, защото са я махнали модераторите.

# 133
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Да, махнаха я, за съжаление, но му писах на лични на тоя тъпан...Извинете, че тук си изливам гнева, ама тръгнал тоя да избива комплекси, че гърците му взимат под носа хубавите бг жени...
Един усмихнат ден на всички   bouquet

# 134
  • UK
  • Мнения: 1 334
niamam kredor, za koeto se izviniavam.
Momicheta, bihte li mi kazali viarno li e, che ponedelnik i vtornik sled velikden nishto v garcia ne raboti? nie tochno togava shte sme v Solun i mi se iskashe da se kachim na kulata i da posetim arheologicheskia muzei, poneze mazat mi ne e hodil tam dosega. Sashto ako imate saveti kakvo e hubavo da se vidi shte sam vi mnogo blagodarna   bouquet

# 135
  • Мнения: 113
 Искам да попитам майките,които са в Атина къде водят децата си на консултация?И дали има педиатри българи?

# 136
  • Гърция
  • Мнения: 2 348

Понеделник е почивен, за вторник не съм сигурна, но май и той.

# 137
  • Мнения: 514
Да ви питам момичета, как стоят нещата с майчинството? Колко продължава? Колко се заплаща? Досега не съм се интересувала , нали си бях незаконна. Та ако някой знае нещо по въпроса моля да сподели

Επιδόματα κυοφοριας - 56 дни преди термин - 566,72 e
Επιδόματα λοχειας - 63 дни - 637,56 e
Επιδόματα τοκετου - 838,80 e

.....т.е. по 10,12 е на ден.

Аз съм с ΙΚΑ - изискването е да имаш 200 енсими за последните 2 гд.

От ΟΑΕΔ - Συμπληρωματικό επίδομα. Тези пари са малко, аз взех 60 e защото родих 6 дни по-рано от датата, която дадох като термин.

Ето ти закона

Последна редакция: ср, 07 мар 2007, 11:07 от shrew

# 138
  • София
  • Мнения: 137
Такаааааааааа,
виждам че сте заформили хубава компания и ще вземем да се включим и ние  Laughing Пък и не виждам други близначета с българо-гръцка кръв  baby_neutral baby_neutral
Обаче ние си живеем принципно в София и ходим на месец-два при баба и дядо в Гърция, а и те често идват при нас  Simple Smile
Между другото има ли други в нашето положение? Интересно ми е дали има детска ясла/градина с гръцки в София.... малко раничко ни е, но все пак...

# 139
  • Мнения: 1 263
Да, махнаха я, за съжаление, но му писах на лични на тоя тъпан...Извинете, че тук си изливам гнева, ама тръгнал тоя да избива комплекси, че гърците му взимат под носа хубавите бг жени...
Един усмихнат ден на всички   bouquet
За съжаление такива като това момче не са единичен случай,а по-скоро масово явление  newsm78 на
мен повечето ми познати нямат добро мнение за гърците,но покрай моя мъж останаха доста изненадани,че съществували и свястни гърци.Незнам,защо е тази ненавист и злоба към гръцкия народ,а например към хората от Турция или от други държави по-голяма част от българското население не таи лоши чувства.
Аз затова избягвам да уточнявам,че съм женена за грък.Много ме беше обидило изказването на една моя бивша колежка от Варна,с която много се имахме.Тя ми каза:"Сигурно е стар,дебел и плешив"  #Crazy ,но онемя ,когато го видя,че е млад,висок и симпатичен.Или пък изтърканата фраза,че  щом е грък,занчи съм се оженила заради пари  #2gunfire..........................затова си и мълча като се прибирам в България.

Последна редакция: ср, 07 мар 2007, 11:47 от bori7

# 140
  • Мнения: 1 536
Напълно съгласна съм с Олимпиа,за съжаление дивата ненавист към гърците май е масово явление.Какви подмятания слушах в Б-я докато бяхме там.....думи нямям.Защо така бе,има ли някой да ми даде логи4ен отговор? върлите противници ,който го опознаха по добре си промениха мнението , ама мене тово не ме грее .толкова злоба към някой ,когото дори не познаваш?Дали в краина сметка май не сме ние расистите?
другото е 4е в Б-я където го разбраха 4е е грък ,му съдраха пет кожи без коментар(разбираше го добре ,но дума не обели,не се оплака).Той не спря оба4е да хвали  страната ни и българите .Дойде с мен готов да прегърне вси4ко българско,моята родина. Много жалко,мъ4но ми

# 141
  • Мнения: 1 536
Да ви питам момичета, как стоят нещата с майчинството? Колко продължава? Колко се заплаща? Досега не съм се интересувала , нали си бях незаконна. Та ако някой знае нещо по въпроса моля да сподели

Επιδόματα κυοφοριας - 56 дни преди термин - 566,72 e
Επιδόματα λοχειας - 63 дни - 637,56 e
Επιδόματα τοκετου - 838,80 e

.....т.е. по 10,12 е на ден.

Аз съм с ΙΚΑ - изискването е да имаш 200 енсими за последните 2 гд.

От ΟΑΕΔ - Συμπληρωματικό επίδομα. Тези пари са малко, аз взех 60 e защото родих 6 дни по-рано от датата, която дадох като термин.

Ето ти закона
 




SHREW,знаеш ли ако нямам мои собствени осигуровки дали вси4ко това ще важи и за мен?В слу4ая ми съм към осигуровките на съпруга ми(пълни),имам и вивлиарио, разбира се.Нашите права същите ли са при положение 4е само той реално плаща осигуровки и работи?ако знаеш нещо,кажи.мерси предварително

# 142
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Момичета, аз от как посетих Гърция съм абонирана за вашата темичка  Laughing Както и по-горе писах много ни хареса в Атина и храната е ужасно вкусна! Имам чувството, че готвят по-добре от българите  Thinking
Като чужденци там и нас ни прекараха  Laughing С това ужасно много ми напомниха за България, но това не може да развали впечатленията ми, а и самите гърци ми се сториха много приятелски настроени  Peace
Явно сме си такива "шмекери" в този район и турците са така  Rolling Eyes
Те и за англичаните много лошо се изказват в Родината ни, пък и в Гърция  Laughing но няма смисъл да си губим времето със злобни коментари, нали ние знаем каква е истината  Peace

# 143
  • Мнения: 1 263
Момичета, аз от как посетих Гърция съм абонирана за вашата темичка  Laughing Както и по-горе писах много ни хареса в Атина и храната е ужасно вкусна! Имам чувството, че готвят по-добре от българите  Thinking
Мери,ако решиш и друг път да посетиш Гърция си заслужава да дойдете и до остров Крит-плажовете са страхотни и има доста исторически забележителности.Времето е префектно,дискотеките са от класа ,а кафенетата вечер- препълнени.
Много англичани харесват и посещават  Кипър,но определено в Крит като остров е по-добре(единствения недостатък е ,че няма казина).

Последна редакция: ср, 07 мар 2007, 14:40 от bori7

# 144
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
м_е_р_и, то не случайно сме балканджии Wink.
Аз също съм спряла да обръщам внимание на разни определения, пък да бъдем честни и гърците като цяло не ни тачат особено Wink. Според мен това е насаждано много години и в двата народа, исторически погледнато ние винаги сме били врагове Wink. С времето тези предразсъдъци ще изчезнат.

# 145
  • Мнения: 31
Дамм и аз докато си бях в Бг се наслушах на подобни изказвания. Гърците били ревниви, непукисти, затворени и т.н.Ама на мене хич не ми дреме какво говорят и даже не си правих и труда да обяснявам че не е така.  Shrew много ти благодаря за информацията. Hug  bouquet  Ох така ми се иска и аз да посетя Крит. Някои ден със сигурност. Peace Simple Smile

# 146
  • Мнения: 514
сузи, знам със сигурност, че ти се полага Επιδόμα τοκετου. Останалите пари няма как да ги вземеш, щом те е застраховал мъжа значи не работиш  Wink А след като не работиш нямаш право и на платен отпуск  Laughing Аз се направих на тарикатка, хем взех парите за платения отпуск, хем работих до последния ден  Mr. Green

На 01.03.07 се върнах на работа. През цялото време имах угризения, че зарязвам малкия  Confused ......... България поне за майчинството се е погрижила добре. Сега обаче не съжалявам, че се върнах, обнових се, чувствам се добре, а и офиса е точно до нас. Всеки ден си ги взимам с количката за по час - два  Blush

Честит празник, момичета, бъдете красиви и обичани !!!    bouquet   bouquet   bouquet

Последна редакция: чт, 08 мар 2007, 10:53 от shrew

# 147
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Честит 8-ми март на всички майчета в Гърция! Бъдете слънчеви и усмихнати, здрави и щастливи!!!
Обаче ние си живеем принципно в София и ходим на месец-два при баба и дядо в Гърция, а и те често идват при нас  Simple Smile
Между другото има ли други в нашето положение? Интересно ми е дали има детска ясла/градина с гръцки в София.... малко раничко ни е, но все пак...
Здравей! И ние живеем в София, но пътуваме 4-5пъти годишно до Атина при баба и дядо. Виждам, че твоите момченца са на близка възраст до моя Константинос, може да си направим една срещичка  Grinning

# 148
  • Мнения: 130
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ !  Hug  Hug  Hug
БЪДЕТЕ МНОГО ЩАСТЛИВИ,ОБИЧАНИ И ЖЕЛАНИ!
ВЕСЕЛ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ!
   bouquet   bouquet   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт