Чувство за собственост и ред?

  • 1 420
  • 20
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 145
Хайде и аз да си кажа проблема с моята 2 годишна дъщеря.
То че е присъщо на тази възраст да граби играчки - присъщо е, но при нея май става патология. Поне аз друго дете наоколо не виждам да е толкова пристрастено към вещи и собственост.
Събирайки се с други деца, почти винаги бързо набелязва желаната цел (играчка) и с боен писък се втурва да я изтръгне от ръцете на собственика. Ако той е плах и пусне - добре, ако не следват писъци, теглене, а в краен случай и хапане.
Собствените играчки не се дават на абсолютно никой - на площадката винаги зорко следи някой да не и пипа вещите. Понякога дори се случва както се е заиграла да и се стори, че някой е взел нейна играчка. Веднага зарязва всичко и тръгва да си я взима, крещейки, стига до набеденото дете, вижда че се е объркала и играчката не е нейна - врътва се и си заминава успокоена.
В къщи е същата вещомания: знае кое на кого е и е невъзможно аз да обуя чехлите на баща и или той да седне на "моя" стол  #Crazy Скоро си скъсах ципа на ботушите с които ходя от началото на зимата и виждайки ме с друг чифт - направо изпадна в истерия.
Все се надявам с времето тези страсти да поутихнат, защото направо ми е мъчно понякога да я гледам събрала един куп играчки (свои и чужди) и седи и ги пази вместо да играе с другите деца  Sad

# 1
  • София
  • Мнения: 888
Добре дошла в отбора Mr. GreenТърпение и постоянство му е цаката Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 6 145
Ако е цял отбор - добре  Mr. Green
Petrova_, виждам от лентичката ти че чакаш бебе, как мислиш ще го приеме малката? При моята имам усещането, че и ревността е на квадрат - понякога не дава да се прегърнем с баща и - какво остава за друго бебе  newsm78

# 3
  • Мнения: 1 756
ох дано бързо излезе от това си състояние,но май е доста сериозно,
синът ми няма подобен проблем,поне засега,но е доста неориятно
Ходи ли на ясла

# 4
  • София
  • Мнения: 6 145
Не, засега не ходи на ясла. Има два лагера: първите смятат, че в яслата ще се оправи, а вторите, че там агресията ще се засили още повече. Аз май принадлежа към втората група  Confused

# 5
  • София
  • Мнения: 900
Чак ме е срам да ти пиша - толкова отдавна беше  Joy
При първите прояви на МОЕ я оставихме да си го прави за известно време, но почнахме постепенно да показваме делба.
Най-голям ефект имаше при лакомствата - когато някой и донесеше нещо и тя с безмерен кеф посягаше към него, винаги много мило и казвахме, че сме трима и го делим на мама, тати и на нея. Имало е моменти, в които съм мислела, че две-три годишно дете е способно на убийство  #2gunfire
А за социалните контакти те съветвам да я запишеш на ясла - голяма школовка е.
Тия легенди с агресията са ми малко в повече - та аз съм дадена на ясла на 11 месеца  newsm78
Успех
 Hug

# 6
  • Мнения: 3 663
ще утихнат, ще утихнат Simple Smile
скоро ще открие по-интересни занимания от това да си брани играчките и да се вманиачава във вещите Simple Smile
на таня най-щуравата част беше вечер - лягаше си с някакъв невероятен отбор от 15+ неща в леглото (вкл пантофи, ластичета за коса и пластелин напр.) и по някое време среднощ се правеше инвентаризация
а липсваше нещо и следваше ставане и търсене докато се намери  Crazy
направо не вярвах, че това чудо си има край, но истината е че за около месец отшумя
оставя я да си вещоманства, в края на краищата собствените си играчки не е длъжна да ги дава на никой, въпрос на време е да премине Simple Smile

# 7
  • Мнения: 25 441
А защо й позволявате да взима чужди играчки, без разрешението на собствениците?  newsm78

# 8
  • София
  • Мнения: 6 145
T o n i , когато е на чужд гръб (в случая твоя) ми е дори забавно да го чета  Heart Eyes

А защо й позволявате да взима чужди играчки, без разрешението на собствениците?  newsm78

Нали това точно е проблема. За да не вземе чужда играчка вариантите са 3:
- Да не се вижда изобщо с деца;
- Да седи вързана в количката и само да гледа как децата около нея играят;
- Да изтръгвам с груба сила чуждата играчка, секунди след като тя я е взела.
Ако не ми пукаше и не съм опитвала с безкрайно много обяснения, молби, филмчета за деца, които си делят играчките и т.н. нямаше да пускам тема.  Tired

# 9
  • Мнения: 25 441
Пробвай да я научиш, че може да вземе чужда играчка, само след като е помолила за това и само, ако предложи в замяна някоя своя. Т.е. да си ги разменят. Не е малко детето, ще схване. Стига ти да си достатъчно твърда и упорита. Peace

# 10
Пробвай да я научиш, че може да вземе чужда играчка, само след като е помолила за това и само, ако предложи в замяна някоя своя. Т.е. да си ги разменят. Не е малко детето, ще схване. Стига ти да си достатъчно твърда и упорита. Peace

Съгласна съм с горното. Правете бартери! Пък и в края на краищата човек трябва да знае кое си е негово и кое е чуждо. Просто при децата няма лицемерие и се реагира спонтанно и незабавно, понякога грубо...а силата на реакцията зависи от темперамента на детето...

# 11
  • София
  • Мнения: 6 145
Тази сутрин гледа телетъбисите. В една от сценките всички се редуват да танцуват с една балетна поличка. И моето дете се разгневи, че единият герой я дава на другия...а не на нея, желаеща да я вземе от ТВ-то  #Crazy
Почнах да я галя и да и обяснявам, че те всички се редуват да и играят с нея, че така по-весело се играе...добре че сценката отнмина  ooooh!
Ами ще продължавам да пробвам, да се опитвам да я уча...но ако някой има още конкретни предложения от личен опит, приемам с удоволствие  Hug

# 12
  • Мнения: 544
И на мен ми е много познато това поведение Wink с тази разлика, че дъщеря ми никога не е взимала чужди играчки. Знае, че чужди неща не се пипат без разрешение! А иначе винаги си е била такава вещоманка и не вярвам да се промени някога - характер.
Честно казано аз нямам нищо против това и поведение. И винаги съм я защитавала, когато не си дава нещата. Всъщност ако я помолиш да даде на някого кофичка и лопатка, защото няма тя след кратко колебание избира едни и ги подава, но види ли, че някой и докосва нещата без разрешение си ги отнема с боен вик.
Пантофи, шалове и др. неща също следи да се носят от притежателя, или проверява дали имаш разрешение за ползване. Grinning
Нощната инвентаризация също е в действие най-редовно.
Ходи на ясла - носим си пантофите и раничката всеки ден, защото не иска да стоят в яслите, стриктно следи да не си забрави нещо, ако стане се връщаме да го вземем. Знае че там играчките са общи и не се противи, но е абсурд да вземе някой играчка от ръцете и.

M_I_A , не мисля че яслата ще повлияе зле, напротив там ще се научи, че трябва да се съобразява с другите. Опитай да и втълпиш, че чужди неща не се взимат без разрешение и ако иска да види някоя играчка трябва да помоли. Спирай я като се засили, отидете заедно и помолете детето да ви я даде. Не и разрешавай да граби! От време на време я пробвай да даде своя играчка на друго дете - приятелче, роднина(моята и до сега дава само на приятелчета).

# 13
  • Мнения: 4 428
Ох, леле, това ли ме чака  ooooh!

Направо не знам как ще постигна добро възпитание на дъщеря ми. Изглежда ми мисия невъзможна, при положение, че моето овне от сега проявява характер  ooooh!

# 14
  • София
  • Мнения: 2 079
M_I_A,
Мисля, че яслата ще й повлияе добре и колкото по-рано опиташ, толкова по-рано ще се ограничи проблема на детенцето ти.
Опитай и да се консултираш с квалифициран психолог ето тук - consult@speednetbg.net , или пък някъде другаде, по твой избор.
Но проблемът ти е преодолим.  Peace
Просто егоистчето в твоето дете е надделяло за момент! ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт