Обичай при новородено

  • 14 592
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 339
желателно е също жените на питата да не са в цикъл или ако са преди да влязат трябва да кажат за да не се обрине детето. А също съм чула преди да си тръгнат всяка оставя конче от дрехата а тях слагаш вечерта във ваничката като го къпеш за да не му вземат съня

# 16
  • София
  • Мнения: 3 064
Ние си направихме чуден женски купон, като единственото, което спазихме беше питката да я меси неомъжена жена с живи родители - просто една приятелка изяви желание, и отговаряше на условията. Стана наистина весело Laughing

Това си е добър повод за женско събиране, а подробностите в ритуалите не са за мен Stop

# 17
  • Мнения: 5 362
Точно на 40-я ден ходихме само на църква,а питка не сме правили.
В църквата се чете една молитва за здраве.Не е задължително да сте тримата,с таткото.Ние ходихме двете с Калито, и баба й Grinning

# 18
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Ходихме в църква, където се чете очистителна молитва, но тя е по- скоро за майката отколкото за бебето.
Пита не съм правила, аз лично не си падам по подобни обичаи, но доста хора правят. Въпрос на избор.

# 19
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
а тая кърпа после като се сложи нависоко кога се сваля?и пази ли се?

Стои на високото, докато детето навърши една годинка. После се прибира някъде, така както е с паричките в нея.

Пита не съм правила, аз лично не си падам по подобни обичаи, но доста хора правят. Въпрос на избор.

Разбира се, че е въпрос на избор. Някои дори смятат това за отживелица. Всеки сам в крайна сметка решава. Аз много държах на този ритуал, така както държах детето да има българско име, имен ден и така както държа на всички български ритуали. Изобщо не съм патриот, нито религиозен фанатик, просто ми харесва традицията, а и у нас от поколения се спазват всички традиции. Предпочитам, когато детето ми порасне да празнува Бъдни вечер вместо Вси светии. Макар, че няма да го спра, ако реши да си прави тиквен фенер  Wink

# 20
  • София
  • Мнения: 35 814
Никакви ритуали не съм спазвала  /не съм наясно, кога какво и около нас нямаше баби да ни казват/

# 21
  • Мнения: 463
А моята Радина прави 40 дни на 22.01. И ние ще уважим ритуала, но само тези традиции, които си харесам. Да ти е жива и здрава дъщеричката. Много хубаво име има. Laughing baby_neutral Laughing

# 22
  • Мнения: 3 886
Това ,че трябва да седи до 1 г не го знаех.Ние  на 40 дена отидохме на така наречената ЧИСТА  МОЛИТВА.До 40 тия ден маиката ня трябва да сръпва в църква.НА следващия ден поканихме само жени може и деца .НА масата трябва да има само сладко без алкохол.Питата трявба да бъде месена от човек които има живи родители,също и да се разчупи от такива.Това знам аз  bouquet

# 23
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Абсолютно нищо не съм правила  Stop

# 24
  • Мнения: 1 866
Абсолютно никакви обичаи не сме спазвали,никой не ми е казвал такива работи  newsm78

Струва ми се, че тук във Варна го няма този обичай с питката. Досега не съм срещала никоя варненска мама, която да е правила нещо. Докато във форума софийските мами масово го спазват този обичай. Аз също абсолютно нищо не съм правила, нито на 40 дни, нито за прохождането. Просто си кръстих децата, когато станаха на 3-4 месеца.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 3 070
Пита не съм правила, аз лично не си падам по подобни обичаи, но доста хора правят. Въпрос на избор.

Разбира се, че е въпрос на избор. Някои дори смятат това за отживелица. Всеки сам в крайна сметка решава. Аз много държах на този ритуал, така както държах детето да има българско име, имен ден и така както държа на всички български ритуали. Изобщо не съм патриот, нито религиозен фанатик, просто ми харесва традицията, а и у нас от поколения се спазват всички традиции. Предпочитам, когато детето ми порасне да празнува Бъдни вечер вместо Вси светии. Макар, че няма да го спра, ако реши да си прави тиквен фенер  Wink
Peace

# 26
  • Мнения: 528
Точно на 40 ден се ходи майката и бебето на черква да се чете молитва за здраве на детено и за прочистване на майката.Може и бащата да дойде.След това се ходи в три къщии се носи нещо сладко за да е живота на бебето сладък.Примерно 1 седмица преди или след 40 ден се прави погача.ХУбаво е да е събота или неделя за да може жените който ще дойдат да не са на работа
За погачата
1.Се меси една сладка погача или я поръчваш най добре.
2.Канят се само жени,защото според поверието те са нещо като орисници.Всяка носи подаръче за бебето и нещо сладко за майката.
3.Слага се на масата мезета,сладки неща,безалкохолно и питката.
4.Питката се разчупва над главата на майката и детето ,като предварително други две държат една нова кърпа под питката от две жени или момичета със живи родители като предварително други две държат една нова кърпа под питката може и мъжка кърпа
5.Всяка от гостенките слага парички в кърпата и подаръците до майката като всяка му пожелава само хубави неща.
6.След като се разчупи питката се връзва кърпата на възел са се паричките,но не много стегнато за да не е стиснато детето два пъти.Демек два възела.АМа и да не са много хлабави за да не е расипник.
7.Заедно с първия залък от питката се качват на високо за да расте детенце здраво и високо.
8.Започва се купона. blahblah Popcorn lalalala ахо иху
9.След няколко дена майката изяхда първото залче или го дава на гълъбчетата.Паричките прибира и ако иска може да купи с тях нещо на бебо.
10.Задължително на масата трябва да има мед.
Ами мисля че е това

# 27
  • Мнения: 8 917
Аз не знах за подобен обичай и не съм правила нищо.

# 28
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Точно на 40 ден се ходи майката и бебето на черква да се чете молитва за здраве на детено и за прочистване на майката.Може и бащата да дойде.След това се ходи в три къщии се носи нещо сладко за да е живота на бебето сладък.Примерно 1 седмица преди или след 40 ден се прави погача.ХУбаво е да е събота или неделя за да може жените който ще дойдат да не са на работа
За погачата
1.Се меси една сладка погача или я поръчваш най добре.
2.Канят се само жени,защото според поверието те са нещо като орисници.Всяка носи подаръче за бебето и нещо сладко за майката.
3.Слага се на масата мезета,сладки неща,безалкохолно и питката.
4.Питката се разчупва над главата на майката и детето ,като предварително други две държат една нова кърпа под питката от две жени или момичета със живи родители като предварително други две държат една нова кърпа под питката може и мъжка кърпа
5.Всяка от гостенките слага парички в кърпата и подаръците до майката като всяка му пожелава само хубави неща.
6.След като се разчупи питката се връзва кърпата на възел са се паричките,но не много стегнато за да не е стиснато детето два пъти.Демек два възела.АМа и да не са много хлабави за да не е расипник.
7.Заедно с първия залък от питката се качват на високо за да расте детенце здраво и високо.
8.Започва се купона. blahblah Popcorn lalalala ахо иху
9.След няколко дена майката изяхда първото залче или го дава на гълъбчетата.Паричките прибира и ако иска може да купи с тях нещо на бебо.
10.Задължително на масата трябва да има мед.
Ами мисля че е това



Аман ти и системата  Stop  Crazy  #Crazy

# 29
  • Мнения: 832
Аз живея  Асеновград, а родом съм от Плевен, така че обичая е по-скоро тукашен-на 40-я ден детето заедно с майката и бащата отиват в църква. Там попът пее молитва за здравето на бебчо и майката, след което можеш да излизаш навън с него и да го посещават хора. Ние го направихе точно на 30-я ден. А в Плевен има обичай наречен Понуда-събират се близките и на двете страни, хапване, пийване и така вместо да ти се влачат един по един, всички идват и го виждат. А това за питите и ние го правихме, но аз си разчупих питата и бяхме само жени. Ти си избираш. Simple Smile

Не е само при вас и тук се прави. Ние също така направихме. Това се казва чиста молитва и се прави точно на 40-ия ден, поне тук е така.

Общи условия

Активация на акаунт