Обичай при новородено

  • 14 598
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 61
Радина ще стане на 40 дена в неделя.Моля кажете ми има ли някои ритуали които трябва да се изпълнят

# 1
  • Мнения: 453
Ние правихме погача. Каниш близки гости и роднини (ако искаш) и две жени разчупват погача над главата ти и пожелават хубави неща за бебо. От погачата се раздава, а едно парче слагаш високо (върху секцията) "за да стигне високо". 
Най- важното е в този ден да се отиде на църква, за да му чете свещеника първата молитва.
Разбира се и нищо можеш да не правиш. В тези болни дни само гости ти липсват Wink
Ти решаваш! Важна е молитвата, но и това зависи от религията, която изповядваш.
Да ти е жива и здрава голямата рожба!!!

# 2
  • Мнения: 338
Аз живея  Асеновград, а родом съм от Плевен, така че обичая е по-скоро тукашен-на 40-я ден детето заедно с майката и бащата отиват в църква. Там попът пее молитва за здравето на бебчо и майката, след което можеш да излизаш навън с него и да го посещават хора. Ние го направихе точно на 30-я ден. А в Плевен има обичай наречен Понуда-събират се близките и на двете страни, хапване, пийване и така вместо да ти се влачат един по един, всички идват и го виждат. А това за питите и ние го правихме, но аз си разчупих питата и бяхме само жени. Ти си избираш. Simple Smile

# 3
  • Русе
  • Мнения: 2 354
-на 40-я ден детето заедно с майката и бащата отиват в църква. Там попът пее молитва за здравето на бебчо и майката, след което можеш да излизаш навън с него и да го посещават хора.
 Peace
друг о нещо което съм чувала е че мама и тати трябва да заведат бебчо в родителите на майката където ги очакват с питка!
весело изкарване на `юбилея`   bouquet

# 4
  • Мнения: 1 382
Нашите 40 дни се паднаха по това време миналата година и не съм правила нищо. Само отидох на църква, да запаля свещ за доброто на всички Simple Smile

# 5
  • Мнения: 5 178
По принцип се ходи на църква и се прави питка .. показваш детето пред обществото ..
Но в това грипно време не те съветвам !!!

# 6
  • Мнения: 999
Ние правихме погача. Каниш близки гости и роднини (ако искаш) и две жени разчупват погача над главата ти и пожелават хубави неща за бебо. От погачата се раздава, а едно парче слагаш високо (върху секцията) "за да стигне високо". 
Най- важното е в този ден да се отиде на църква, за да му чете свещеника първата молитва.
Разбира се и нищо можеш да не правиш. В тези болни дни само гости ти липсват Wink
Ти решаваш! Важна е молитвата, но и това зависи от религията, която изповядваш.
Да ти е жива и здрава голямата рожба!!!
ние направихме същия ритуал. само ще допълня, че веднага след църквата Praynig отидохме в три къщи на гости. аз така знам че се прави. Simple Smile
каквото и да решиш, весело изкарване Peace

# 7
  • Мнения: 2 039
Абсолютно никакви обичаи не сме спазвали,никой не ми е казвал такива работи  newsm78

# 8
  • Мнения: 1 353
Абсолютно никакви обичаи не сме спазвали,никой не ми е казвал такива работи  newsm78
И аз не съм правила такива неща

# 9
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Българският обичай е следният. В зависимост от различните области има изветни вариации, но това е основното.
Първо се отива на църква, където свещеникът чете чиста молитва на майката, държейки детето в ръце. Той няма право още да чете молитва на детето, тъй като то не е кръстено - такива са църковните канони. Казва се чиста молитва, тъй като се смята, че 40 дни майката се е пречиствала.
После се събират в дома на майката само жени. Не трябва да има никакъв мъж, освен ако не е малко момченце или болен. Но в такъв случай те не стоят в стаята, където са жените. Прави се пита, която се поставя в центъра на масата. Сервират се само сладки неща, за да е сладък живота на детето. Върху питката се поставя кърпичка, а после една по една жените поставят върху нея някаква монета (не е важна стойността, нито път националността), казвайки на глас някакво пожелание за детето. Ритуалът се нарича орисване, а жените - орисници. Накрая кърпата с монетите се връзва на един не много стегнат (да не е скъперник детето), но не и хлабав възел (да не пилее пари) и се вдига на най-високо възможно място в къщата. Не се вдига парче пита, а тази кърпа! После питката се хваща от две неомъжени момичета с живи родители. Те я разчупват над главата на майката и бебето и раздават на всички по парченце. Първото е за майката естествено.
В различните краища на България наричат ритуала с различни имена. В южна България например, преди години ритуалът винаги завършвал с борба между две жени - майтапчийска естествено. Но се правела за здравето на детето. В повечето райони мажат питката с мед, за да е сладък живота на детето. Има още доста разновидности, но в най-общи линии се прави по описания начин. Разбира се, може и изобщо да не се направи. Никой никого не задължава. Но ако решиш да го правиш, то трябва да е точно на 40-ия ден - нито по-рано, нито по-късно. Аналогично на 40-ия ден след смъртта на човек се прави опело. 40-ия ден изобщо се смята за свещен в православното християнство.

# 10
  • Мнения: 2 616
Само да се запиша в темата.

# 11
  • Мнения: 230
а тая кърпа после като се сложи нависоко кога се сваля?и пази ли се?

# 12
  • Мнения: 62
И мойта дъщеричка в неделя навършва 40 дена и ето какво намерих тук във форума, ще се постарая да го спазя. Естествено, преди това ще ходиме на църквата.
ЗА ПОГАЧА НА БЕБЕ
Както в древността магьосниците са изричали своите заклинания за новороденото, така и ние да се превърнем сега в добри орисници за малкия ...
1.   Метла като символ –
Мети метла, изгони всички зли сили, измети всичко лошо от този дом, в който расте нашето момченце, измети всичко лошо от живота му, за да расте то спокойно и щастливо. Да бъде живо и здраво!
Обръщам се на изток, откъдето изгрява слънцето и както то дава живот и топлина на всичко живо по света, така и (името на детето) да дарява щастие и радост и да огрява с усмивката си своите родители, баби и дядовци. До (името на детето) ще са родителите му (имената на родителите), които ще го обгръщат с обич и нежност, ще му помагат и ще се грижат за него и ще го пазят от зло и болести.
Обръщам се на юг, топлия юг. Тук са неговите баби и дядовци (с имена), символи на мъдростта и благородството. Тук, в жизнерадост и топъл юг са и неговите дядовци, символи на силата и мъжеството. Всички те с горещата си обич ще го подкрепят винаги и навсякъде.
Обръщам се на запад, където се намират неговите лели, чичовци и кръстници, които ще му вдъхват увереност, ще го напътстват и ще проправят път към бъдещето му.
Обръщам се на север – там са къщите (еди къде си) и (еди къде си). Нека те бъдат за него място, където винаги ще намира подслон и пристан, нека от всички посоки детето да е обградено с близки, роднини и с много обич!!!
2.   Сито – разклаща се
Както то пресява всичко лошо и пропуска през себе си само доброто, така и детето да се научи да откроява лошото от доброто.
В ситото се слагат 3 едри червени чушки и една люта и се търкалят из него:
Както са червени чушките, така да е с червени бузки детето, и като лютата чушка да е здрав и устойчив на болести и злини.
В ситото се слагат орехи – разлюляват се
Танцувайте орехчета – така да е игрив, весел и немирен нашият ....
3.   Купичка бяло брашно – показва се
Ето и бялото брашно, добито от плодородните житни ниви на нашата Родина. Така, както е бяло брашното, така да е бял и нежен нашият ....
С палец и показалец се правят две дупки в брашното:
Така, както се образуваха две дупки в брашното, така ... да има две сладки трапчинки на бузките си.
4.   Менче със здравец и бръшлян – ръси се от китка навсякъде, първо детето.
Както водата дава живот, така и нашето момче да е силно и жизнено.
5.   Купчина книги – детето се слага върху тях:
Да е умно и начетено, да надмине и бабите и дядовците си и родителите си.
В това време се събират дребни пари – монети, в кърпа. Майката връзва кърпата с парите не много стегнато, за да не е много стиснат и не много хлабаво, за да не е разпилян, и се слагат нависоко:
Да е богат, с високи постижения, да завършва всички начинания.
6.   Пита – две момичета с живи родители хващат с по 1 ръка над клавите на майката и бебето. Трети човек държи отдолу кърпата или поднос. Отчупеното парче за бебето се слага при парите:
Да е сит, да не познава глада и бедността. Да има щедра и добра душа.
7.   Купичка мед – залче се докосва до устата на бебето:
Както медът е събиран от работливите пчели, така и той да е трудолюбив, да се справя с работата си, да се осланя най-много на себе си.
Дава се пита с мед и на майката и на бащата.
Раздават се подаръците.
Заповядайте на трапезата!
Да ти е жива и здрава малката принцеса!

# 13
  • Мнения: 439
Разбирасе,че трябва да се направи Женска Питка.Всеки го прави по различен начин,но това което е описала lulumba е наи-близко до това което ние правихме.На мен ми казаха,че трябва да е една седмица преди 40дни и така направихме.Много е весело,защото нали се сещащ много жени на едно място какво става клюкарник.Да не забравиш обаче да изпратиш гостите преди да се е стъмнило-така е по обичай.Е хайде весело newsm62 newsm62 newsm62 и да ти е жива и здрава рожбичката

# 14
  • Мнения: 49
И ние правихме питка!Другото което знам че се прави е да го заведеш някъде на високо-например при съседката от горния етаж.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 345
желателно е също жените на питата да не са в цикъл или ако са преди да влязат трябва да кажат за да не се обрине детето. А също съм чула преди да си тръгнат всяка оставя конче от дрехата а тях слагаш вечерта във ваничката като го къпеш за да не му вземат съня

# 16
  • София
  • Мнения: 3 064
Ние си направихме чуден женски купон, като единственото, което спазихме беше питката да я меси неомъжена жена с живи родители - просто една приятелка изяви желание, и отговаряше на условията. Стана наистина весело Laughing

Това си е добър повод за женско събиране, а подробностите в ритуалите не са за мен Stop

# 17
  • Мнения: 5 362
Точно на 40-я ден ходихме само на църква,а питка не сме правили.
В църквата се чете една молитва за здраве.Не е задължително да сте тримата,с таткото.Ние ходихме двете с Калито, и баба й Grinning

# 18
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Ходихме в църква, където се чете очистителна молитва, но тя е по- скоро за майката отколкото за бебето.
Пита не съм правила, аз лично не си падам по подобни обичаи, но доста хора правят. Въпрос на избор.

# 19
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
а тая кърпа после като се сложи нависоко кога се сваля?и пази ли се?

Стои на високото, докато детето навърши една годинка. После се прибира някъде, така както е с паричките в нея.

Пита не съм правила, аз лично не си падам по подобни обичаи, но доста хора правят. Въпрос на избор.

Разбира се, че е въпрос на избор. Някои дори смятат това за отживелица. Всеки сам в крайна сметка решава. Аз много държах на този ритуал, така както държах детето да има българско име, имен ден и така както държа на всички български ритуали. Изобщо не съм патриот, нито религиозен фанатик, просто ми харесва традицията, а и у нас от поколения се спазват всички традиции. Предпочитам, когато детето ми порасне да празнува Бъдни вечер вместо Вси светии. Макар, че няма да го спра, ако реши да си прави тиквен фенер  Wink

# 20
  • София
  • Мнения: 35 935
Никакви ритуали не съм спазвала  /не съм наясно, кога какво и около нас нямаше баби да ни казват/

# 21
  • Мнения: 463
А моята Радина прави 40 дни на 22.01. И ние ще уважим ритуала, но само тези традиции, които си харесам. Да ти е жива и здрава дъщеричката. Много хубаво име има. Laughing baby_neutral Laughing

# 22
  • Мнения: 3 886
Това ,че трябва да седи до 1 г не го знаех.Ние  на 40 дена отидохме на така наречената ЧИСТА  МОЛИТВА.До 40 тия ден маиката ня трябва да сръпва в църква.НА следващия ден поканихме само жени може и деца .НА масата трябва да има само сладко без алкохол.Питата трявба да бъде месена от човек които има живи родители,също и да се разчупи от такива.Това знам аз  bouquet

# 23
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Абсолютно нищо не съм правила  Stop

# 24
  • Мнения: 1 866
Абсолютно никакви обичаи не сме спазвали,никой не ми е казвал такива работи  newsm78

Струва ми се, че тук във Варна го няма този обичай с питката. Досега не съм срещала никоя варненска мама, която да е правила нещо. Докато във форума софийските мами масово го спазват този обичай. Аз също абсолютно нищо не съм правила, нито на 40 дни, нито за прохождането. Просто си кръстих децата, когато станаха на 3-4 месеца.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
Пита не съм правила, аз лично не си падам по подобни обичаи, но доста хора правят. Въпрос на избор.

Разбира се, че е въпрос на избор. Някои дори смятат това за отживелица. Всеки сам в крайна сметка решава. Аз много държах на този ритуал, така както държах детето да има българско име, имен ден и така както държа на всички български ритуали. Изобщо не съм патриот, нито религиозен фанатик, просто ми харесва традицията, а и у нас от поколения се спазват всички традиции. Предпочитам, когато детето ми порасне да празнува Бъдни вечер вместо Вси светии. Макар, че няма да го спра, ако реши да си прави тиквен фенер  Wink
Peace

# 26
  • Мнения: 528
Точно на 40 ден се ходи майката и бебето на черква да се чете молитва за здраве на детено и за прочистване на майката.Може и бащата да дойде.След това се ходи в три къщии се носи нещо сладко за да е живота на бебето сладък.Примерно 1 седмица преди или след 40 ден се прави погача.ХУбаво е да е събота или неделя за да може жените който ще дойдат да не са на работа
За погачата
1.Се меси една сладка погача или я поръчваш най добре.
2.Канят се само жени,защото според поверието те са нещо като орисници.Всяка носи подаръче за бебето и нещо сладко за майката.
3.Слага се на масата мезета,сладки неща,безалкохолно и питката.
4.Питката се разчупва над главата на майката и детето ,като предварително други две държат една нова кърпа под питката от две жени или момичета със живи родители като предварително други две държат една нова кърпа под питката може и мъжка кърпа
5.Всяка от гостенките слага парички в кърпата и подаръците до майката като всяка му пожелава само хубави неща.
6.След като се разчупи питката се връзва кърпата на възел са се паричките,но не много стегнато за да не е стиснато детето два пъти.Демек два възела.АМа и да не са много хлабави за да не е расипник.
7.Заедно с първия залък от питката се качват на високо за да расте детенце здраво и високо.
8.Започва се купона. blahblah Popcorn lalalala ахо иху
9.След няколко дена майката изяхда първото залче или го дава на гълъбчетата.Паричките прибира и ако иска може да купи с тях нещо на бебо.
10.Задължително на масата трябва да има мед.
Ами мисля че е това

# 27
  • Мнения: 8 917
Аз не знах за подобен обичай и не съм правила нищо.

# 28
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Точно на 40 ден се ходи майката и бебето на черква да се чете молитва за здраве на детено и за прочистване на майката.Може и бащата да дойде.След това се ходи в три къщии се носи нещо сладко за да е живота на бебето сладък.Примерно 1 седмица преди или след 40 ден се прави погача.ХУбаво е да е събота или неделя за да може жените който ще дойдат да не са на работа
За погачата
1.Се меси една сладка погача или я поръчваш най добре.
2.Канят се само жени,защото според поверието те са нещо като орисници.Всяка носи подаръче за бебето и нещо сладко за майката.
3.Слага се на масата мезета,сладки неща,безалкохолно и питката.
4.Питката се разчупва над главата на майката и детето ,като предварително други две държат една нова кърпа под питката от две жени или момичета със живи родители като предварително други две държат една нова кърпа под питката може и мъжка кърпа
5.Всяка от гостенките слага парички в кърпата и подаръците до майката като всяка му пожелава само хубави неща.
6.След като се разчупи питката се връзва кърпата на възел са се паричките,но не много стегнато за да не е стиснато детето два пъти.Демек два възела.АМа и да не са много хлабави за да не е расипник.
7.Заедно с първия залък от питката се качват на високо за да расте детенце здраво и високо.
8.Започва се купона. blahblah Popcorn lalalala ахо иху
9.След няколко дена майката изяхда първото залче или го дава на гълъбчетата.Паричките прибира и ако иска може да купи с тях нещо на бебо.
10.Задължително на масата трябва да има мед.
Ами мисля че е това



Аман ти и системата  Stop  Crazy  #Crazy

# 29
  • Мнения: 832
Аз живея  Асеновград, а родом съм от Плевен, така че обичая е по-скоро тукашен-на 40-я ден детето заедно с майката и бащата отиват в църква. Там попът пее молитва за здравето на бебчо и майката, след което можеш да излизаш навън с него и да го посещават хора. Ние го направихе точно на 30-я ден. А в Плевен има обичай наречен Понуда-събират се близките и на двете страни, хапване, пийване и така вместо да ти се влачат един по един, всички идват и го виждат. А това за питите и ние го правихме, но аз си разчупих питата и бяхме само жени. Ти си избираш. Simple Smile

Не е само при вас и тук се прави. Ние също така направихме. Това се казва чиста молитва и се прави точно на 40-ия ден, поне тук е така.

# 30
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Ние правихме погача. Каниш близки гости и роднини (ако искаш) и две жени разчупват погача над главата ти и пожелават хубави неща за бебо. От погачата се раздава, а едно парче слагаш високо (върху секцията) "за да стигне високо". 
Най- важното е в този ден да се отиде на църква, за да му чете свещеника първата молитва.
Разбира се и нищо можеш да не правиш. В тези болни дни само гости ти липсват Wink
Ти решаваш! Важна е молитвата, но и това зависи от религията, която изповядваш.
Да ти е жива и здрава голямата рожба!!!

  И аз така знам  Peace

# 31
  • Мнения: 7 474
Абсолютно никакви обичаи не сме спазвали,никой не ми е казвал такива работи  newsm78

И аз така  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт